Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Αγορά Ζ4 sdrive 23i Vs 35i

  1. #1
    Εγγραφή
    01-02-15
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αγορά Ζ4 sdrive 23i Vs 35i

    Καλημέρα στο forum. Είμαι κάτοχος μιας Ζ4 2000, μοντέλο 2005 και ήρθε η ώρα να την αλλάξω. Είμαι μεταξύ της 23i και 35i. Αρκετά μεγάλες διαφορές στα δυο αυτοκίνητα. Το 35i ειναι περισσότερα κυβικά και με φοβίζει η εξέλιξη των φόρων πολυτελείας και των τελών κυκλοφορίας. Οικονομικά μπορώ να φτάσω (οριακά) και στα δύο. Πείτε μου γνώμες και εμπειρίες. Υπάρχουν προβλήματα στα αυτοκίνητα;Άλλα θέματα που πρέπει να προσέξω; Σας ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    16-02-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.163
    Thanked
    1116
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μέρα με την νύχτα τα 2 αυτοκίνητα.
    3.5 άλλο αυτοκίνητο, άσε που με 2 χιλιάρικα μετά το φτάνεις 400+ αξιόπιστα άλογα.
    +ότι το 3.5 θα έχει το καλό σασμάν με διπλό συμπλέκτη.

  3. #3
    Εγγραφή
    01-02-15
    Μηνύματα
    24
    Thanked
    24
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μαζί με όλα τα άλλα υπερ και κατά που σκέφτομαι, είναι και το θέμα της τιμής και της εμπορικότητας. Τα 23i τα ζητάνε περίπου στα 24.000 και βλέπω να μην πουλιέται κανένα. Υπάρχει κι ένα με 18.500 και δεν φεύγει οούτε αυτό. Τα δε 35i, τα ζητάνε 26-30.000 και επίσης δεν φεύγουν. Νομίζω πως η τιμή τους είναι 20.000 για τα 23 και 24000 για τα 35. Τι λέτε;

  4. #4
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    το ζ4 το καινουργιο σαν αμαξι σε σχεση με το δικο σου..εχει αρκετη διαφορα οδηγικα....ειναι πιο gt σαν αμαξι..και λιγοτερο οδηγοκεντρικο...απο κει και περα...το 2.3 ειναι αρκετα αργο για το βαρυ αμαξωμα...το διτουρμπινο ειναι εξαιρετικο..αλλα και παλι δεν ειναι το παιχνιδι που νομιζεις!

    καλα θα κανεις να τα οδηγησεις και τα δυο..πριν αποφανθεις...

  5. #5
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marauder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μαζί με όλα τα άλλα υπερ και κατά που σκέφτομαι, είναι και το θέμα της τιμής και της εμπορικότητας. Τα 23i τα ζητάνε περίπου στα 24.000 και βλέπω να μην πουλιέται κανένα. Υπάρχει κι ένα με 18.500 και δεν φεύγει οούτε αυτό. Τα δε 35i, τα ζητάνε 26-30.000 και επίσης δεν φεύγουν. Νομίζω πως η τιμή τους είναι 20.000 για τα 23 και 24000 για τα 35. Τι λέτε;
    Τα υψηλού κυβισμού έχουν πεθάνει εδώ και καιρό...
    Το ότι τα έχουν τόσο δεν σημαίνει τίποτα γιατί όπως είπες και εσύ δεν πουλιούνται.
    Το 35αρι είναι πολύ καλύτερη επιλογή αλλά εξαρτάται από σένα αν το αντέχεις, όχι μόνο σαν φόρους κλπ αλλά και από τυχόν ζημιές που μπορεί να βγάλει πχ αντλία υψηλής.

  6. #6
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή Αγορά Ζ4 sdrive 23i Vs 35i

    Μακράν καλύτερο & μόνο 35άρι αν θες πολύ δύναμη.
    Το 23άρι τσουλάει απλα ικανοποιητικά...
    Από εκεί και μετά στις μέρες μας παίρνεις πολυ πιο value for money αυτοκίνητα υψηλών κυβικών αρκεί να μπορείς να τα συντηρήσεις....
    Detailing Madness

  7. #7
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο marauder Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλημέρα στο forum. Είμαι κάτοχος μιας Ζ4 2000, μοντέλο 2005 και ήρθε η ώρα να την αλλάξω. Είμαι μεταξύ της 23i και 35i. Αρκετά μεγάλες διαφορές στα δυο αυτοκίνητα. Το 35i ειναι περισσότερα κυβικά και με φοβίζει η εξέλιξη των φόρων πολυτελείας και των τελών κυκλοφορίας. Οικονομικά μπορώ να φτάσω (οριακά) και στα δύο. Πείτε μου γνώμες και εμπειρίες. Υπάρχουν προβλήματα στα αυτοκίνητα;Άλλα θέματα που πρέπει να προσέξω; Σας ευχαριστώ!
    Έχω ενα ζ435. Και πάλι όμως γνώμη για το τί ταιριάζει σε εσένα είναι δύσκολο να εκφέρω διότι απλά δε ξέρω τί σου αρκεί, σε ένα αυτοκίνητο. Γράφουν ότι το 2.3 είναι αργό. Σε σχέση με το 35 ειναι αλλά, σε σχέση με αυτό που οδηγείς δεν είναι. Πρέπει να τα οδηγήσεις και λίγο πιεσμένα μάλιστα για να σχηματίσεις εικόνα. Είναι ενα αυτοκίνητο αρκετα ιδιαίτερο στο δρόμο και θέλει και εξοικίωση αφ'ενός και μικροπαρεμβάσεις με βελτιώσεις αφ'ετερου, για να μπορέσει να βγάλει τον σπορ χαρακτήρα που σηκώνει το μεγάλο μοτερ.

    Σίγουρα η συντήρηση του 23 είναι λιγότερα χρήματα και τα πάγια του λίγο λιγότερα. Φόρο πολυτελείας θα έχεις για ενάμισι χρόνο μόνο ακόμη. Οι τιμές που έχεις στο μυαλό σου, 1000 διαφορά μεταξύ των δύο δεν είναι ρεαλιστική. Το τελευταιο τρίμηνο έχουν πουληθεί 3 35άρια, τα δύο ψιλοχρέπια στα 30 και ενα ο Σπανός πολύ καλό με 34.

  8. The Following User Says Thank You to gnx For This Useful Post:

    pilot (22-05-17)

  9. #8
    Εγγραφή
    08-01-10
    Μηνύματα
    1.809
    Thanked
    4003
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο nik200 Εμφάνιση μηνυμάτων
    το ζ4 το καινουργιο σαν αμαξι σε σχεση με το δικο σου..εχει αρκετη διαφορα οδηγικα....ειναι πιο gt σαν αμαξι..και λιγοτερο οδηγοκεντρικο...απο κει και περα...το 2.3 ειναι αρκετα αργο για το βαρυ αμαξωμα...το διτουρμπινο ειναι εξαιρετικο..αλλα και παλι δεν ειναι το παιχνιδι που νομιζεις!

    καλα θα κανεις να τα οδηγησεις και τα δυο..πριν αποφανθεις...
    Εγώ θεωρώ ότι το νέο Ζ4 είναι πολύ ωραίο στην οδήγηση. Τουλάχιστον το Ζ4 35is που έχω. Μου άρεσει πολύ η οδήγησή του και έχει πολύ δύναμη.

  10. The Following User Says Thank You to alexk For This Useful Post:

    nik200 (22-05-17)

  11. #9
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο alexk Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εγώ θεωρώ ότι το νέο Ζ4 είναι πολύ ωραίο στην οδήγηση. Τουλάχιστον το Ζ4 35is που έχω. Μου άρεσει πολύ η οδήγησή του και έχει πολύ δύναμη.
    δεν ειπε κανεις οτι δεν ειναι ωραιο...απλα δεν ειναι τοσο κοφτερο οσο το παλιο..ειναι πιο gt αμαξι..και οχι να το λιωσεις στο στροφιλικι...ειναι λιγακι πιο αγαρμπο στις αντιδρασεις του...δεν ειναι ενα οργανο ακριβειας οπως το δυσκολο z4 m...αυτο εννοω..για αυτο λεω..πρεπει να τα οδηγησει!γιατι η δικη μας γνωμη ειναι καθαρα υποκειμενικη!!

  12. #10
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    3.201
    Thanked
    4060
    Rides
    5

    Προεπιλογή

    Το Ζ4Μ Νίκο δεν είναι οσο δύσκολο λένε. Λίγο διαφορετική γεωμετρία θέλει μπροστά και μπορείς να βασιστείς πάνω του πραγματικά, χωρίς να είναι ομως και ε46 Μ3 που είναι πραγματικά πολύ φιλικο.

  13. The Following User Says Thank You to gnx For This Useful Post:

    pilot (22-05-17)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP