Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 4 από 4

Θέμα: Περίεργη αίσθηση απο Αμορτισερ σε Volvo

  1. #1
    Εγγραφή
    11-12-14
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    124
    Rides
    1

    Προεπιλογή Περίεργη αίσθηση απο Αμορτισερ σε Volvo

    Καλησπέρα, επειδή το Forum της Volvo δεν είναι τόσο ενεργό είπα να κάνω εδω την ερώτηση μήπως ξέρει κάποιος ή του έχει τύχει.
    Να μην τα πολυλογώ στο C30 της μάνας έγινε ενα γενικό refurbish μιας και έχει αισίως 158.000χλμ (αμορτισερ, ψαλίδια, ζαμφόρ, top mounts, κλπ κλπ.) Τα αμορτισέρ που τοποθετήθηκαν είναι τα Sachs όπως και τα εργοστασιακά. Τα λάστιχα είναι καινούρια με 1000χλμ Dunlop Blue-response 205/55/16. Απο την αλλαγή το αυτοκίνητο έχει διανύσει περίπου 1000χλμ.

    Στο πρόβλημα τώρα, ενω το μπροστά μέρος έσφιξε και έιναι σαν καινούριο στην συμπεριφορά, κάτι δεν πάει καλά με το πίσω μέρος. Νιώθω σα να μην παταέι, σα να μην ξέρω που είναι το πίσω μέρος. Δεν ξέρω πως να το περιγράψω καλύτερα, κάτι μου φαίνεται δεν είναι βιδωμένο. Να πω οτι δεν ακούγεται κάποιος περίεργος ήχος. Το παρατήρησε και η ίδια η μητέρα μου που δεν ασχολείται και πολύ με αυτά.

    Εχει τύχει κάτι παρόμοιο σε κάποιον?
    "Winners don't make excuses when the other side plays the game"

  2. #2
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,
    Δεν έχω κάποια γνώση από VOLVO αλλά έχω εμπειρία από SACHS
    Περίπου 1000 χλμ πριν άλλαξα κι εγώ τα αμορτισέρ σε BMW E36 318is και έβαλα καινούρια SACHS. Γενική εικόνα είναι ότι το μπροστά αποσβένει τα πάντα ενώ πίσω τίποτα. Είναι πολύ σκληρό και χοροπηδάει. Το ακόμα πιο άσχημο είναι στην Εθνική οδό σε ταχύτητες πχ 120 όλες οι μικροανωμαλίες κάνουν το αυτοκίνητο να πηδάει σαν κατσίκι και κουράζουν. Στα 160 είναι αδύνατο να οδηγηθεί.
    Μήπως αυτό συμβαίνει και σε εσένα;
    Επειδή λόγω προβλήματος μου, το έψαξα, το έχουν ξανααναφέρει στο forum σχετικά με BMW Ε36 και Ε46 ότι έχουν θέμα με τα SACHS οπότε και δεν αποκλείεται να συναντάται και σε άλλο αυτοκίνητο.

  3. #3
    Εγγραφή
    04-05-17
    Μηνύματα
    39
    Thanked
    23
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ξέχασα να προσθέσω ότι σε αυτά τα χιλιόμετρα καλό είναι να ελέγχθουν οι ελαστικοί σύνδεσμοι της πίσω ανάρτησης πχ συνεμπλόκ. Μια αστοχία εκεί μπορεί να μη φαίνεται με χαλασμενη ανάρτηση, αλλά με καινούρια, βγαίνει στην επιφάνεια.

  4. #4
    Εγγραφή
    11-12-14
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    124
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο bill318is Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ξέχασα να προσθέσω ότι σε αυτά τα χιλιόμετρα καλό είναι να ελέγχθουν οι ελαστικοί σύνδεσμοι της πίσω ανάρτησης πχ συνεμπλόκ. Μια αστοχία εκεί μπορεί να μη φαίνεται με χαλασμενη ανάρτηση, αλλά με καινούρια, βγαίνει στην επιφάνεια.

    Θα δω το τιμολόγιο αλλά νομίζω έχουν αλλαχθεί και αυτά.
    Σε ευχαριστώ γιατην βοήθεια


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    "Winners don't make excuses when the other side plays the game"

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP