Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 58

Θέμα: Πολιτικη/diesel συζητηση...

  1. #21
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Στο θέμα μας ...

    Γιατι να πάρει κάποιος Diesel οταν υπάρχουν 1,0 που καίνε 3,5/100 ?

  2. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    stef (26-04-17)

  3. #22
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για κανένα λόγο!
    Απλά για να νομίζει ότι είναι στην μόδα και δεν καίει
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stef : 26-04-17 στις 09:59
    Detailing Madness

  4. The Following User Says Thank You to stef For This Useful Post:

    mark e92 (26-04-17)

  5. #23
    Εγγραφή
    17-01-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.024
    Thanked
    2300
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Χαίρομαι που απάντησες.....
    Πάμε λοιπόν....
    Όταν ο Καββαθάς μιλούσε για μια χώρα η οποία είχε κ παραμένει αποβιομηχανοποιημένη, κάποιοι κοίταζαν πώς θα βγάλουν αναπηρικές συντάξεις και να βολέψουν τα παιδάκια τους στο δημόσιο!
    Η ρεμούλα και η μίζα του ελληνικού δημοσίου δεν ξανάγινε.
    1.700.000 άνεργοι & στο δημόσιο καρεκλοκένταυροι...
    Όταν ο Καββαθάς μιλούσε για πίστα, κάποιοι "ορύονταν" για τις οικολογικές τους ανησυχίες τάχα μου τάχα μου.
    Όταν ο Καββαθάς μιλούσε για R&D, κάποιοι έπαιρναν μίζες για να δώσουν άδειες σε δασικές περιοχές να χτίσουν τα παλατάκια τους.
    Όταν ο Καββαθάς προσπαθούσε να δημιουργήσει σχολή ασφαλούς οδήγησης, κάποιοι την θεωρούσαν αμελητέα ποσότητα & του γύρναγαν την πλάτη...
    Πάμε και στο καλύτερο: όταν ο Καββαθάς μίλαγε για αυτοκινητοβιομηχανία στην Ελλάδα, κάποιοι έλεγαν φάτε το κεφάλαιο, δημιούργησαν τις προβληματικές ενώ ταυτόχρονα έδιναν αβέρτα κουβέρτα τα Μ.Ο.Π...
    Κατά τ άλλα ο Καββαθάς φταίει, βγάλαμε το πόρισμα άμεσα, αντί να πούμε φταίμε για την κατάσταση που βρισκόμαστε.
    Ένας να πει φταίμε δεν άκουσα σ αυτή τη χώρα, όλοι αποποιούνται τις ευθύνες τους.
    Δεν θα μιλήσω για εμένα γιατί τότε ήμουν 8-10 ετών και δεν είχα τρόπους όπως λες, μιας και με ξέρεις και πολύ καλά άλλωστε, αλλά θα μιλήσω για την γενία του gant η οποία λάδωσε, έκανε απεργίες κάθε τρεις και λίγο, βολεύτηκε με διπλές κσι τριπλές συντάξεις και γενικότερα κατασπάραξε το ελληνικό κράτος για ΠΑΡΤΥ του
    Αν λοιπόν αυτή η γενιά δεν φταίει, τότε ναι φταίει η δική μου γενια και πρώτος πρώτος εγώ που μέχρι στιγμής αντί να κοιτάξω να κάνω τα ίδια και χειρότερα, κοιτάω πώς θα προχωρήσω μπροστα (αν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο στη χώρα και στην κατάσταςη που είμαστε) δημιουργικά και ΝΟΜΙΜΑ χωρίς φυσικά το οτιδήποτε κάνω να βλάψει τις επόμενες γενιές.

    Πάντα φιλικά και στη διάθεσή σου,

    Στέφανος

    Προφανώς δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και μάλλον είσαι πολύ τυφλωμένος από "μίσος" να το πω( ; ) για τις προηγούμενες γενιές και λες πάλι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
    Ο κύριος Γιώργος σου έγραψε ότι ο Καββαθάς έκανε λάθος και οι Ελληνικές κυβερνήσεις έιχαν δίκιο ως προς τα DIESEL σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα και με διάθεση για χιούμορ προσθέτει ότι ήταν και 20 χρόνια μπροστά οι κυβερνήσεις αυτές, ως προς το θέμα των DIESEL και εσύ κάθεσαι να μου αναλύσεις ξανά ποια πράγματα έλεγε τότε ο Καββαθάς και αν ήταν σωστά και ποιος δεν τον άκουγε, πόσο στραβές ήταν οι κυβερνήσεις εκείνες (που ήταν και συνεχίζουν να είναι) και ο κόσμος που τις ψήφιζε και πάει λέγοντας.
    Ο Καββαθάς λοιπόν όπως και να το κάνουμε μπορεί να έχει πει και έχει προτείνει χίλια σωστά και δεν τον άκουσε κανείς, αλλά σύμφωνα με αυτά που γνωρίζουμε σήμερα έκανε λάθος στο θέμα των DIESEL και φώναζε υπέρ αυτών. End of story που λένε και στο χωριό μου.
    Όσο για το αν έχεις τρόπους δεν το λέω για τότε που ήσουν 8, το λέω για τώρα, για τον υπεροπτικό τρόπο που γράφεις και κατηγορεις και κατακρίνεις ανθρώπους μια άλλης γενιάς και μια άλλης εποχής που δεν ξέρεις τα πεπραγμένα τους, το πως μεγάλωσαν και το τι πέρασαν, λες και η δικιά μας γενιά (συνομήλικοι πρέπει να είμαστε πάνω κάτω) κάνει τα πάντα για να σώσει την χώρα και δεν είναι χωμένη μέσα σε σκάνδαλα μίζες ρεμούλες και ρουσφετάκια, μάθε λοιπόν να γράφεις και να μιλάς με σεβασμό με τον εκάστοτε συνομιλητή σου κανείς δεν είναι "άσφαλτος" που λέει και η Λαίδη.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DaywalkeR : 26-04-17 στις 11:39
    318 I (Άει) S (Σιχτίρ)

    Κάποτε αδιαφορούσα, τώρα απλά δεν με νοιάζει...
    Μου το 'χα πει!!!

  6. The Following 8 Users Say Thank You to DaywalkeR For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (26-04-17), gant (26-04-17), Kazakos Garage (26-04-17), Leonidas_E39 (26-04-17), mormon (26-04-17), nuovo.. (26-04-17), pilot (26-04-17), Prevezanos (26-04-17)

  7. #24
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή Diesel!!!

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DaywalkeR Εμφάνιση μηνυμάτων
    Προφανώς δεν καταλαβαίνεις τι διαβάζεις και μάλλον είσαι πολύ τυφλωμένος από "μίσος" να το πω( ; ) για τις προηγούμενες γενιές και λες πάλι άλλα λόγια να αγαπιόμαστε.
    Ο κύριος Γιώργος σου έγραψε ότι ο Καββαθάς έκανε λάθος και οι Ελληνικές κυβερνήσεις έιχαν δίκιο ως προς τα DIESEL σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα και με διάθεση για χιούμορ προσθέτει ότι ήταν και 20 χρόνια μπροστά οι κυβερνήσεις αυτές, ως προς το θέμα των DIESEL και εσύ κάθεσαι να μου αναλύσεις ξανά ποια πράγματα έλεγε τότε ο Καββαθάς και αν ήταν σωστά και ποιος δεν τον άκουγε, πόσο στραβές ήταν οι κυβερνήσεις εκείνες (που ήταν και συνεχίζουν να είναι) και ο κόσμος που τις ψήφιζε και πάει λέγοντας.
    Ο Καββαθάς λοιπόν όπως και να το κάνουμε μπορεί να έχει πει και έχει προτείνει χίλια σωστά και δεν τον άκουσε κανείς, αλλά σύμφωνα με αυτά που γνωρίζουμε σήμερα έκανε λάθος στο θέμα των DIESEL και φώναζε υπέρ αυτών. End of story που λένε και στο χωριό μου.
    Όσο για το αν έχεις τρόπους δεν το λέω για τότε που ήσουν 8, το λέω για τώρα, για τον υπεροπτικό τρόπο που γράφεις και κατηγορεις και κατακρίνεις ανθρώπους μια άλλης γενιάς και μια άλλης εποχής που δεν ξέρεις τα πεπραγμένα τους, το πως μεγάλωσαν και το τι πέρασαν, λες και η δικιά μας γενιά (συνομήλικοι πρέπει να είμαστε πάνω κάτω) κάνει τα πάντα για να σώσει την χώρα και δεν είναι χωμένη μέσα σε σκάνδαλα μίζες ρεμούλες και ρουσφετάκια, μάθε λοιπόν να γράφεις και να μιλάς με σεβασμό με τον εκάστοτε συνομιλητή σου κανείς δεν είναι "άσφλτος" που λέει και η Λαίδη.
    Επειδη το συνεχίζεις & είσαι devil's advocate θα σου πω ένα μόνο πράγμα: ο Καββαθάς μίλαγε για diesel στις αρχές του 90 & όχι το 2011 που ξύπνησαν από το λίθαργο οι ελληνικές κυβερνήσεις.
    Ο δε υπεροπτικός (έτσι το βαφτίζουμε όταν κάποιος λέει αλήθειες που πονάνε) τροπος έγκειται στο πώς διατυπώνει κάποιος ορισμένα πράγματα και στη γλώσσα που χρησιμοποιεί για να επιχειρηματολογήσει ("παράταμε", "κάτσε και γυάλιζε" κλπ).
    Αν θέλουμε λοιπόν να μιλήσουμε για υπεροψία καλύτερα να σκεφτόμαστε πριν γράψουμε κάτι και να μάθουμε να χειριζόμαστε σωστά το πληκτρολόγιό μας προκειμένου να μην υπάρχουν όλες αυτές οι διενέξεις...
    Detailing Madness

  8. #25
    Εγγραφή
    17-01-10
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    1.024
    Thanked
    2300
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Επειδη το συνεχίζεις & είσαι devil's advocate θα σου πω ένα μόνο πράγμα: ο Καββαθάς μίλαγε για diesel στις αρχές του 90 & όχι το 2011 που ξύπνησαν από το λίθαργο οι ελληνικές κυβερνήσεις.
    Ο δε υπεροπτικός (έτσι το βαφτίζουμε όταν κάποιος λέει αλήθειες που πονάνε) τροπος έγκειται στο πώς διατυπώνει κάποιος ορισμένα πράγματα και στη γλώσσα που χρησιμοποιεί για να επιχειρηματολογήσει ("παράταμε", "κάτσε και γυάλιζε" κλπ).
    Αν θέλουμε λοιπόν να μιλήσουμε για υπεροψία καλύτερα να σκεφτόμαστε πριν γράψουμε κάτι και να μάθουμε να χειριζόμαστε σωστά το πληκτρολόγιό μας προκειμένου να μην υπάρχουν όλες αυτές οι διενέξεις...
    Και επειδή ακόμα δεν έμαθες να καταλαβαίνεις τι διαβάζεις (αλήθεια που πονάει σου λέω, δεν είμαι υπερόπτης), επαναλαμβάνω "ο Καββαθάς έκανε λάθος και οι Ελληνικές κυβερνήσεις έιχαν δίκιο ως προς τα DIESEL σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα" και συνεχίζω την επανάληψη "και με διάθεση για ΧΙΟΥΜΟΡ προσθέτει ότι ήταν και 20 χρόνια μπροστά οι κυβερνήσεις αυτές, ως προς το θέμα των DIESEL"

    Το 1990 λοιπόν που μιλούσε ο Καββαθάς έκανε λάθος γιατί σύμφωνα με τα σημερινά δεδομένα θα ήταν λάθος η απελευθέρωση των Diesel.
    Το πότε και αν ξύπνησαν οι Ελληνικες κυβερνήσεις (εγώ λέω ότι δεν ξύπνησαν ποτέ) δεν έχει όμως καμία σχέση με το ότι ο Καββαθάς στο συγκεκριμένο κομμάτι έκανε λάθος.
    318 I (Άει) S (Σιχτίρ)

    Κάποτε αδιαφορούσα, τώρα απλά δεν με νοιάζει...
    Μου το 'χα πει!!!

  9. The Following 5 Users Say Thank You to DaywalkeR For This Useful Post:

    gant (26-04-17), Kazakos Garage (26-04-17), Leonidas_E39 (26-04-17), pilot (26-04-17), Prevezanos (26-04-17)

  10. #26
    Εγγραφή
    02-03-11
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    153
    Thanked
    458
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο θέμα μας ...

    Γιατι να πάρει κάποιος Diesel οταν υπάρχουν 1,0 που καίνε 3,5/100 ?
    Για το προφανές.
    Γιατί 1000αρι που να καίει 3,5/100, πηγαίνει σαν χελώνα και αν το τσιτώσεις θα κάψει 7/100 και πάλι δεν θα πηγαίνει βήμα.
    Αν πάρεις turbo 1000αρι βενζίνη, τότε πάει σφεντόνα αλλά θα καίει σίγουρα πάνω από 7/100
    Και το σημαντικότερο, το diesel μοτερ, αν το συντηρίσεις σωστά(τουρμπίνα κλπ) γράφεις πολύ περισσότερα km από το βενζινοκίνητο.
    Δυστυχώς για την Ελλαδίτσα που όταν αγοράζεις ΙΧ έχεις το κράτος μόνιμο τοκογλύφο-χαρατσωτή, τα μικρά tdi είναι μονόδρομος σήμερα.

    --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

    Και κάτι για τον Stef που αρχίζω να τον γνωρίζω από τα γραπτά του.
    Είμαι 45χρ, ΠΕ, ελευθ. επαγγελματίας από πάντα και το '81 ήμουν 9χρ.
    Εσύ, που κατηγορείς τους παντες για τα πάντα, είμαι σίγουρος ότι αν άνηκες στη γενιά του gant, θα ήσουν από τα πρώτα άτομα που θα υπηρετούσες το σύστημα που καταγγέλεις και θα τρωγες με χρυσά κουτάλια.
    Θα ήσουν ο κλασικός τύπος του '80-'90 που θα ήταν διορισμένος στο δημόσιο και θα έκανε φουλ δουλειές απ' έξω ή το αντίστροφο κρατικοδίαιτος ελ επαγγελματίας(επιχειρηματ ας λεγόταν τότε)
    Αυτό, είναι προφανές, από τα γραπτά σου, διότι για όλα φταίνε οι άλλοι, ενώ εσύ έχεις την απόλυτη αλήθεια και δεν μας λες εσύ τι έκανες τότε και τι κάνεις σήμερα για να αλλάξει η κατάσταση.
    Επίσης δεν μας λες, τι θα κάνεις αν έρθει μια Γερμανική εταιρία και σου δώσει €5000 μισθό για ανθελληνική δουλειά ή αν κάποιος γνωστός σου αρχίσει και σου δίνει προμήθειες από την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ή σου προσφέρει διορισμό με €2.000 το μήνα.
    Ολοι ξέρουμε τι και ποιος φταίει. Πήγαινε να τους βρεις στο Α' Νεκροταφείο. Αλλά αν το '80 ήσουν 30αρης και σου δινε ο Α. Παπανδρέου αυτά που τους έδινε τότε, θα τα βούταγες και θα 'ψαχνες να βρεις που είναι τα άλλα.
    Μόνο, αν τότε ήσουν 30-40χρ και δεν τα είχες βουτήξει, είτε ως δημ. υπάλληλος, είτε ως λαμόγιο ελ. επαγγελματίας, θα είχες σήμερα δικαίωμα να κατηγορείς του συνομήλικους σου για το πως έπραξαν τότε.
    Σήμερα, από διαπιστώσεις χορτάσαμε. Και αφού, λοιπόν, εκτελέσουμε στο Γουδί όλους απο τη γενιά του gant(μαζί και τον πατέρα σου, μπαρμπαδες και σία), πες μας ΤΩΡΑ τι προτείνεις να κάνουμε και ΠΩΣ...
    Λοιπόν, ένα απο τα μεγαλύτερα γρανάζια του συστήματος των '80-'90, που κατηγορείς, θα ήσουν, γιατί:
    - δεν έχεις μάθεις να σέβεσαι,
    - δεν διαβάζεις ιστορία,
    - δεν έχεις μάθει να ακούς τους μεγαλύτερους(ακόμη και κάνουν λάθος),
    - γιατί επι της ουσίας ζηλεύεις που δεν περνάς όπως πέρασαν αυτοί τότε και
    - γιατί αυθαδιάζεις και πουλάς τσάμπα μαγκιά όταν εσύ ο ίδιος δεν μπορείς να συνεισφέρεις στη λύση του προβλήματος και κατηγορείς μόνο τους άλλους.
    Ακριβώς αυτά τα χαρακτηριστικά είχαν τα τρωκτικά των εποχών που καταστράφηκε η Ελλάδα...
    Υ.Γ.: Και αν γουστάρεις τσακωμούς και τσαπουκάδες, η Βουλή, στο Σύνταγμα είναι, δεν έφυγε, πήγαινε εκεί και ρίχτα μπας και πιάσει και τόπο. Εδώ δεν Βουλή, ούτε κοματικά όργανα.

    Φιλικά, πάντα, όπως λες και συ φίλτατε Stef.
    Για να σου δώσουν οποιασδήποτε μορφής εξουσία πρέπει πρώτα να προσφέρεις καλές υπηρεσίες στους ανθρώπους.

  11. The Following User Says Thank You to Prevezanos For This Useful Post:

    LEONIDASKAL (26-04-17)

  12. #27
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Prevezanos έχεις οδηγήσει 1,0 ακι turbo?

    Γιατί εγώ παραπάνω από 5,5 /100 δεν βλέπω και το πατάω... Σε νορμάλ συνθήκες μέσα στην πόλη είμαι στο 4,5 και σε ταξίδι μέχρι 120 παίζει στα 4,0...




    Όσο για το diesel αν το πατάς καίει άσχετα αν είναι φτηνό το πετρέλαιο (ακόμα).
    Αφήνω που τα περισσότερα έχουν προβλήματα με egr και dpf γιατί ως γνωστόν δεν κάνουν για διαδρομές λιγότερες των 5 χλμ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mark e92 : 26-04-17 στις 12:58

  13. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    Lefterisk (27-04-17)

  14. #28
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Prevezanos Εμφάνιση μηνυμάτων

    Και κάτι για τον Stef που αρχίζω να τον γνωρίζω από τα γραπτά του.
    Είμαι 45χρ, ΠΕ, ελευθ. επαγγελματίας από πάντα και το '81 ήμουν 9χρ.
    Εσύ, που κατηγορείς τους παντες για τα πάντα, είμαι σίγουρος ότι αν άνηκες στη γενιά του gant, θα ήσουν από τα πρώτα άτομα που θα υπηρετούσες το σύστημα που καταγγέλεις και θα τρωγες με χρυσά κουτάλια.
    Θα ήσουν ο κλασικός τύπος του '80-'90 που θα ήταν διορισμένος στο δημόσιο και θα έκανε φουλ δουλειές απ' έξω ή το αντίστροφο κρατικοδίαιτος ελ επαγγελματίας(επιχειρηματ ας λεγόταν τότε)
    Αυτό, είναι προφανές, από τα γραπτά σου, διότι για όλα φταίνε οι άλλοι, ενώ εσύ έχεις την απόλυτη αλήθεια και δεν μας λες εσύ τι έκανες τότε και τι κάνεις σήμερα για να αλλάξει η κατάσταση.
    Επίσης δεν μας λες, τι θα κάνεις αν έρθει μια Γερμανική εταιρία και σου δώσει €5000 μισθό για ανθελληνική δουλειά ή αν κάποιος γνωστός σου αρχίσει και σου δίνει προμήθειες από την κυβέρνηση ΣΥΡΙΖΑ ή σου προσφέρει διορισμό με €2.000 το μήνα.
    Ολοι ξέρουμε τι και ποιος φταίει. Πήγαινε να τους βρεις στο Α' Νεκροταφείο. Αλλά αν το '80 ήσουν 30αρης και σου δινε ο Α. Παπανδρέου αυτά που τους έδινε τότε, θα τα βούταγες και θα 'ψαχνες να βρεις που είναι τα άλλα.
    Μόνο, αν τότε ήσουν 30-40χρ και δεν τα είχες βουτήξει, είτε ως δημ. υπάλληλος, είτε ως λαμόγιο ελ. επαγγελματίας, θα είχες σήμερα δικαίωμα να κατηγορείς του συνομήλικους σου για το πως έπραξαν τότε.
    Σήμερα, από διαπιστώσεις χορτάσαμε. Και αφού, λοιπόν, εκτελέσουμε στο Γουδί όλους απο τη γενιά του gant(μαζί και τον πατέρα σου, μπαρμπαδες και σία), πες μας ΤΩΡΑ τι προτείνεις να κάνουμε και ΠΩΣ...
    Λοιπόν, ένα απο τα μεγαλύτερα γρανάζια του συστήματος των '80-'90, που κατηγορείς, θα ήσουν, γιατί:
    - δεν έχεις μάθεις να σέβεσαι,
    - δεν διαβάζεις ιστορία,
    - δεν έχεις μάθει να ακούς τους μεγαλύτερους(ακόμη και κάνουν λάθος),
    - γιατί επι της ουσίας ζηλεύεις που δεν περνάς όπως πέρασαν αυτοί τότε και
    - γιατί αυθαδιάζεις και πουλάς τσάμπα μαγκιά όταν εσύ ο ίδιος δεν μπορείς να συνεισφέρεις στη λύση του προβλήματος και κατηγορείς μόνο τους άλλους.
    Ακριβώς αυτά τα χαρακτηριστικά είχαν τα τρωκτικά των εποχών που καταστράφηκε η Ελλάδα...
    Υ.Γ.: Και αν γουστάρεις τσακωμούς και τσαπουκάδες, η Βουλή, στο Σύνταγμα είναι, δεν έφυγε, πήγαινε εκεί και ρίχτα μπας και πιάσει και τόπο. Εδώ δεν Βουλή, ούτε κοματικά όργανα.

    Φιλικά, πάντα, όπως λες και συ φίλτατε Stef.
    Χαίρομαι που με έχεις γνωρίσει μέσα από τα γραπτά μου και με ξέρεις τόσο καλά όσο λες και έβγαλες και το πόρισμα (χαρακτηριστικό του Έλληνα)
    Μάθε λοιπον ότι αυτός που έχεις απέναντί σου ελεύθερος επαγγελματίας ήταν και είναι....
    Ούτε εγώ ούτε κανείς από την οικογένειά μου ασχολήθηκε με το δημόσιο και ούτε πρόκειται ποτέ να το κάνουμε γιατί μεγάλωσα με κάποια ηθική
    Όλα τα κοράκια έπεσαν επι ΠΑΣΟΚ στο δημόσιο κ κατέστρεψαν τη χώρα, κατέστρεψαν την οικογένεια, κατέστρεψαν την εκπαίδευση, κατέστρεψαν τα πάντα.
    Τα κοράκια/τεμπέληδες λοιπόν το μόνο που ξέρουν είναι να κρίνουν τα λόγια κ τις πράξεις των άλλων και δεν κοίταξαν/κοιτάνε τι πραγματικά έκαναν/κάνουν αυτοί για τον τοπο και τις επόμενες γενιές.
    Τους ένοιαζε μόνο η πάρτυ τους
    Όσον αφορά για προμήθειες ΣΥΡΙΖΑ κλπ υποθέσεις καλύτερα μάθε ποιος ειμαι και μετά έλα να το συζητήσουμε.
    Τέλος για το αν σέβομαι ή όχι ποιον και πότε θα σου πω το εξής: σέβομαι αυτούς που με σέβονται.
    Αλλά μαλλον το μόνο που ξέρεις είναι να κρίνεις μέσα από ένα forum και εκεί θα μείνεις!
    Detailing Madness

  15. #29
    Εγγραφή
    10-09-12
    Μηνύματα
    932
    Thanked
    1703
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έγραψε και o Prevezanos πριν, οτι αυτά υπαγορεύονται κυρίως απο τα εμπορικά συμφέροντα και συμφωνώ. Από επιλογή δεν θα έπαιρνα diesel αυτοκίνητο λόγω των χιλιομέτρων που διανύω αφενός και αφετέρου, ειλικρινά μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει κινητήρα που να μη θυμίζει ψαρότρατα.
    Στο θέμα που εμβόλιμα προέκυψε με Καββαθά, τις πταίει κλπ: σε ό,τι αφορά τον Καββαθά, καλές ιδέες γενικά είχε, όμως, η ανακολουθία του κυρίως απο τη δεκαετία '90 και μετά για μένα ήταν εκνευριστική. Ειδικότερα, χλεύαζε τον Ελληνάρα με τα μερκεντέ, τα πόρκι και τα μπενβε, νομίζω έτσι τα έλεγε, και στην απέναντι σελίδα έβλεπες κάτι διαφημισάρες να απο δαύτα. Πέραν αυτού, κατηγορούσε τις κυβερνήσεις επιεδή δεν χρηματοδοτούσαν τις ιδέες του, σωστές ή λάθος δεν έχει σημασία, σημασία έχει οτι την επιζητούσε την κρατική χρηματοδότηση. Τέλος, κατηγορούσε τους πάντες γιατί άλλαξε το ύφος των 4τροχών που ο ίδιος πούλησε.
    Η ευθύνη των προηγούμενων γενιών είναι αναμφίβολη, όμως τι εναλλακτικές λύσεις είχαν πολιτικά μετά τη χούντα; Εμείς που είμαστε πιο μάγκες (θεωρητικά) έχουμε δώσει εξουσία στους μεγαλύτερους κωλοτούμπες. Απο την άλλη, με τα επιδόματα, τις πρόωρες συντάξεις και όλα τα κακώς πεπραγμένα των προηγούμενων γενεών, σπουδάσαμε εμείς και πήραμε και ενα δυο σπιτάκια, οικόπεδα κλπ με γονική παροχή ή κληρονομιά. Δεν είδα κανένα να πει, οχι ρε πατέρα, δώστο πίσω στο Κράτος γιατί το αγόρασες με το εφάπαξ ή τους υψηλούς μισθούς που έπαιρνες. Η δικιά μας δε γενιά (30-40), μια χαρά βολεύεται να πίνει καφεδάκια στο Μικελ και να πηγαίνει μπαρότσαρκες με γονική επιδότηση. Οι μισοί και βάλε ντελιβεράδες και υπάλληλοι στα βενζινάδικα είναι αλλοδαποί. Οι δικοί μας δεν καταδέχονται να δουλέψουν μεροκάματο γιατί πήραν πτυχίο και απο το να δουλέψεις ντελιβεράς κάτσε παιδάκι μου να σε επιδοτώ εγώ με την πρόωρη σύνταξη. Εν ολίγοις όλοι φταίμε, παλιοί και νέοι και εν πάσει περιπτώσει το θέμα είναι τώρα τι κάνουμε και πως θα ισιώσει η κατάσταση. Τα λάθη τα ξέρουμε και τα καταλαβαίνουμε, ένας αξιόπιστος πολιτικός φορέας μπορεί να δημιουργηθεί και να βάλουμε όλοι πλάτη ή θα συνεχίσουμε να αλληλοκατηγορούμαστε και θα ξύνουμε πάτο;

  16. The Following 8 Users Say Thank You to Koyotte For This Useful Post:

    A8hnaios (30-04-17), Bitz (27-04-17), chrisgiapz3 (26-04-17), Civileng (26-04-17), gant (26-04-17), katsaraios (26-04-17), Lykouras (30-04-17), Prevezanos (26-04-17)

  17. #30
    Εγγραφή
    02-03-11
    Περιοχή
    Πρέβεζα
    Ηλικία
    51
    Μηνύματα
    153
    Thanked
    458
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Prevezanos έχεις οδηγήσει 1,0 ακι turbo?
    Γιατί εγώ παραπάνω από 5,5 /100 δεν βλέπω και το πατάω... Σε νορμάλ συνθήκες μέσα στην πόλη είμαι στο 4,5 και σε ταξίδι μέχρι 120 παίζει στα 4,0...
    Όσο για το diesel αν το πατάς καίει άσχετα αν είναι φτηνό το πετρέλαιο (ακόμα).

    Αφήνω που τα περισσότερα έχουν προβλήματα με egr και dpf γιατί ως γνωστόν δεν κάνουν για διαδρομές λιγότερες των 5 χλμ...
    Εγώ έχω clio 1500cc diesel και όσο και να το πατήσω καίω λιγότερο από το clio 1200 turbo ενός κολλητού. Απλά αυτός όταν το πατάει είναι πιο γρήγορος.
    Αλλά και 1000αρι turbo βενζίνης αν το πατήσεις από τις 4000στρ/λεπτό έως 5500στρ/λεπτό το θεωρώ απίθανο να καίει κάτω από 7/100, πραγματική κατανάλωση μιλάω όχι για την ένδειξη του trip control.
    Και μην το κουράζουμε, ρε παιδιά, είναι επιστημονικά αποδεδειγμένο ότι το diesel είναι πιο βλαβερό για το περιβάλλον(δεν ρυπαίνει περισσότερο αλλά οι ρυποι του είναι πιο επιβλαβείς) από την βενζίνη.
    Απλά τα diesel του 2010 είναι 500 φορές πιο καθαρά από τα diesel του 1990. Στην Αθήνα κακώς επετράπησαν και κακώς ισχύει μόνο ο μικρός δακτύλιος. Αυτά δεν τα λέω εγώ είναι δημοσιευμένες μελέτες.
    Στην επαρχία που ζω και γω δεν έχει νόημα να απαγορευσεις κάτι γιατί η ατμόσφαιρα είναι ικανή να δεχθεί τους ρύπους άλλων τόσων οχημημάτων.
    Και στη τελική οι ρυποι των αυτοκινήτων μπρος σε αυτούς της βιομηχανίας είναι τρίχες.
    Για αυτό λέω ότι όλα είνα θέμα πολιτικής των κατασκευαστών και αποφάσεων των πολιτικών που διαπλέκονται με τις εταιρίες.
    Πιστεύει κανείς ότι η γαλλική κυβέρνηση θέλει να καταστρέψει την Renault και το PSA που έχουν τεράστια κέρδη από τους diesel κινητήρες;
    Σε συνεννόηση είναι όλοι...
    Για να σου δώσουν οποιασδήποτε μορφής εξουσία πρέπει πρώτα να προσφέρεις καλές υπηρεσίες στους ανθρώπους.

  18. The Following User Says Thank You to Prevezanos For This Useful Post:

    bakalos (03-05-17)

Σελίδα 3 από 6 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP