Καλησπέρα
Έχω το 318ci του 2002 το οποίο παρουσίαζει το εξής πρόβλημα
Μόνο το καλοκαίρι και Μόνο όταν το αφήσω στον ήλιο για αρκετή ώρα π.χ μεσημέρι απο 12 μέχρι τις 15:00, όπου η θερμοκρασία είναι μεγάλη, πάω να εκκινήσω και ξεκινά με τις στροφές να πάιζουν κάτω απο το κανονικό - το γκάζι να μην ανταποκρίνεται και μετά απο 10 δευτερόλεπτα σβήνει (όπως όταν ξεκουμπώνουμε ένα πολλαπλασιαστή). Το κάνει συνήθως μία ή δύο φορές και με τη τρίτη εκκίνηση ξεκινά κανονικά.Το διαγνωστικό δεν βγάζει καταγεγραμμένη καμιά βλάβη.Σε συνεργείο μου είχαν πεί ότι μάλλον φταίει το φίλτρο βενζίνης και συγκεκριμένα ο ρυθμιστής πίεσης που έχει (για αυτό το κάνει μόνο μετά απο ώρα σε ζεστό καιρό) αλλά αντικαταστάθηκε και το πρόβλημα παρέμεινε. Όμως πριν βάλω εμπρός αν πατήσω το γκάζι στο τέρμα παίρνει κανονικά. Μετά άρχισαν να μου λένε για αισθητήρα στροφάλου αλλαγή και βλέπουμε.
Επειδή το πρόβλημα είναι μόνο καλοκαίρι και μετά απο αρκετή έκθεση στη ζέστη και δεν λέει να αρχίσω να αλλάζω αλλάζω ανταλλακτικά στη τύχη, έχει κανένας αντίστοιχο πρόβλημα ή καμιά υποψία τι μπορεί να το προκαλεί?
Ευχαριστώ