Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: ΦΡΕΝΑ Μ3 Ε36 (ΠΡΟΒΛΗΜΑ).

  1. #1
    Εγγραφή
    02-02-17
    Μηνύματα
    9
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή ΦΡΕΝΑ Μ3 Ε36 (ΠΡΟΒΛΗΜΑ).

    Γειά σας!

    έχω ένα 316compact του 95 και χθες έβαλα φρένα μπροστά από m3.
    μόλις το ξεκίνησα κάνει τσεκ στα λαμπάκια, σβήνουν όλα (που σημαίνει ότι όλα οκ) αλλά στα 10 μέτρα ανάβει αυτό του abs και δεν έχω abs!
    υπόψη, τα καλώδια που φόραγα από τη μάνα του ήταν με γκρι φισάκι, το οποίο είχε δύο επαφές και ξεχωριστό καλώδιο γείωσης.
    ενώ του m3 έχει 3 επαφές μέσα στο φισάκι, χωρίς ξεχωριστή γείωση. εβγαλα τη γείωση από τα παλιά και την σύνδεσα ξεχωριστά όπως συνδεόταν, αλλά και πάλι τζίφος!

    μήπως ξέρετε που μπορώ να προμηθευτώ οικονομικά τέτοια φισάκια να τα πάρω καινούρια για να πειραματιστώ? ο εγκέφαλος πάντως δεν έχει πρόβλημα!
    ευχαριστώ!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μπορείς να βγάλεις μια φωτό τα φυσάκια που λες?

    Επίσης έχεις τσεκάρει στο wds αν τα καλώδια είναι σε αντιστοιχία? www.bmw-planet.net/diagrams/release/en/



  3. #3
    Εγγραφή
    02-02-17
    Μηνύματα
    9
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ή είμαι τυφλός ή λείπουν τα e36...

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stam2 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ή είμαι τυφλός ή λείπουν τα e36...
    Έχεις δίκιο το wds δεν έχει το Ε36. Εδώ μπορείς να βρες λογικά το κατάλληλλο αρχείο https://wedophones.com/BMWManualsLead.htm



  5. #5
    Εγγραφή
    26-05-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    370
    Thanked
    280
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φιλε μου πως γινεται να μην εχεις ABS αλλα να εχεις αισθητηρες abs στα ακρα ? και να αναβει και το λαμπακι ! κατι δεν μας λες σωστα... Αφου δεν εχεις aBs οπως λες για πια καλωδια μας μηλας? για τον αισθητηρα φθορας στο τακακι? Απο τα λιγα που μπορω να υποθεσω ειναι οτι το αυτοκινητο σου εχει κανονικα abs και αφου αλλαξες τα ακρα εβαλες και τους αισθητηρες του Μ3 και περιμενεις να συνεργαστουν με την μοναδα του 316... Πρεπει να χρησιμοποιησεις τους αισθητηρες που ειχες στο 316

  6. #6
    Εγγραφή
    02-02-17
    Μηνύματα
    9
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    παρεξήγηση! όταν λέω "αλλά στα 10 μέτρα ανάβει αυτό του abs και δεν έχω abs!" δεν εννοώ δεν έχω αλλά ότι αναβει και δεν λειτουργεί! είχα κανονικά abs πριν τη μετατροπή και αφού άλλαξα τα άκρα, τώρα δεν δουλεύει!
    Τα δικά μου καλώδια δεν τα έβαλα διότι είχαν κολλήσει και δεν εβγαιναν, και πειραματίστηκα με άλλα από 316.
    πιθανόν να είναι αυτό που λες, ότι δεν συνεργάζονται όλα, και πρέπει να βάλω καλώδια ίδια με αυτά που είχα!

    το ζήτημα είναι: πόσοι διαφορετικοί τύποι καλωδίων/αισθητήρων abs υπάρχουν στα e36...?!!?

  7. #7
    Εγγραφή
    18-12-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    687
    Thanked
    1058
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δυο τυποι ABS στο Ε36 Compact....
    πριν το 1997 και μετα το 1997....
    πριν το 1997 εχει τον εγκεφαλο του ABS πισω απο το ντουλαπακι
    μετα το 1997 τον εχει ενσωματομενο στην μοναδα
    καθε ενα εχει και διαφορετικο αισθητηρα
    βαλε τους δικους σου αισθητηρες και ολα θα φτιαξουν (θα χρειαστει να σβησεις και τις βλαβες απο την μνημη με ενα διαγνωστικο)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη compactM3 : 02-07-17 στις 14:41

  8. The Following User Says Thank You to compactM3 For This Useful Post:

    BILL007 (02-07-17)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP