Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Υπερθερμανση - διαγνωση φλαντζας?

Hybrid View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή Υπερθερμανση - διαγνωση φλαντζας?

    Χαρετω μετα απο πολυ καιρο.

    Προσφατα αντιμετωπισα ενα προβλημα που παντα φοβομουν να μην μου συμβει. Ερχομενος απο Κηφισια προς Γλυφαδα καπου προς το τελος της διαδρομης ειδα την θερμοκρασια στα κοκκινα και λαμπακι κοκκινο ανοιχτο. Η αληθεια το ειδα λιγο αργα καθως εμπρος στα οργανα ειχα ενα tablet που εκανε χρεη GPS και το ειδα κατα τυχη. Θεωρω οτι οδηγησα περιπου 15χλμ+ με θερμοκρασια στα κοκκινα. Αναψα air condition για να δουλεψει το ηλεκτρικο βεντιλατερ και το κοκκινο λαμπακι εσβησε αλλα παραυατα ηταν στα κοκκινα.

    Πηγα κατευθειαν συνεργειο οπου βρεθηκε οτο η ταπα ηταν ραγισμενη και ''μαλλον'' απο εκει εχασε το νερο που ελειπε. Εκανε και τεστ με πιεση στο ψυγειο και δεν βρηκε αλλη διαρροη.

    Ερωτηση??

    Πως θα ξερω αν εγινε ζημια στο καπακι η στην φλανζα? Ειναι νωρις για να δω αν θελει νερα η λαδια με το καιρο αλλα με ζωνουν φιδια. Στα Ε36 ειναι λογικο οταν μαρσαρεις να βλεπεις λιγες φυσαλίδες στα νερα στο δοχείο πλήρωσης? Στα Ε36 μου εχουν πει οτι ειναι φυσιολογικο. Στο ρελαντι δεν κανει τιποτα. Τα κόλλαρα ειναι σχετικά χαλαρά, η θερμοκρασια ειναι οκ και δεν εχω δει στα λαδια μαγιονεζα.. ακομα. To μοτερ δουλευει οκ και τραβαει μια χαρα. Ουτε ρεταρισματα κτλ.

    Υπαρχει τροπος να κανω καπιοια διαγνωση σοβαρότερη?

    Το αμαξι το χρησιμοποιώ για μεγαλες αποστασεις και ειναι σημαντικό να ξερω οτι ειναι αξιοπιστο. (E36 318ΒM40) Ενω παράλληλα δεν εμπιστεύομαι και τους περισσότερους μηχανικους. Παθον....

    Ευχαριστω.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη graphe36 : 27-03-17 στις 04:46
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κοίτα όλα είναι συνάρτηση. Έχεις αλλάξει ποτέ φλάτζα? Πόσες χιλιάδες χιλιόμετρα έχεις στο μοτέρ?
    Χωρίς να θέλω να σε πικράνω μια φλάτζα με π.χ 200Κ στην πλάτη της και με μια τέτοια ταλαιπωρία δεν την λες αξιόπιστη.
    Εφόσον το θες για μακρινά και αξιόπιστα ταξίδια, για εμένα δρομολόγησε μια αλλαγή φλάτζας μην σου γίνει καμία χειρότερη ζημιά.



  3. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Christopherk (28-03-17), graphe36 (30-03-17)

  4. #3
    Εγγραφή
    17-08-11
    Περιοχή
    Γλυφαδα
    Μηνύματα
    190
    Thanked
    195
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ο κινητηρας εχει 217.000. Στα χερια μου εχει κανει τα 157.000 με σωστη συντηρηση. Το μονο που εχω αλλαξει ηταν τα υδραυλικα ωστηρια και τα συναφη. Αυτο εγινε στις 110.000. Δεν θυμαμαι αν ειχα αλλαξει φλανζα εκει. Θα ηταν ευκαιρια να γινει τοτε και ισως να το ειχα κανει.

    Ειναι σοβαρο το κοστος μιας τετοιας αλλαγης?
    Εγκαταστάσεις - Μελέτες Hi-Fi, TV, Home Cinema.

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο graphe36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ειναι σοβαρο το κοστος μιας τετοιας αλλαγης?
    Εξαρτάται το που θα το φτιάξεις Δυστυχώς δεν έχω πρόσφατη γνώση για να σε βοηθήσω περί των τιμών που παίζουν.



  6. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    graphe36 (30-03-17)

  7. #5
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.578
    Thanked
    6674
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Απ'όσο ξέρω τα M40-M43 φλαντζάρουν εύκολα...Το περπάτησες και πολύ, νομίζω ότι σύντομα θα βγει το πρόβλημα.

  8. #6
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    707
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν νομιζω οτι η φλατζα ειναι οπωσδηποτε καμενη ,δηλαδη ενταξει αν καθε φορα που υπερθερμενοταν ενασ κινητηρας αλλαζαμε φλατζα ............αντε γεια.

    στο θεμα μας τωρα. οι κινησεις που εκανες ειναι σωστες και οι ελεγχοι μετα την υπερθερμανση επισης σωστοι.το εχω παθει και εγω στο παλιο μ43 μου οταν εσπασε ο διακλαδωτης κατω απο την πολλαπλη εισαγωγης.

    θα συμφωνησω οτι τα χιλιομετρα που εχεισ τωρα ειναι πολλα για μια μηχανη που δεν εχει κξανει ποτε φλατζα .
    μπορει και να μην εχεις προβλημα αλλα καλο θα ηταν να γινει μια αλλαγη

    κοστος. περι τα 350 με 450 ευρω .αναλογα και τι θα βρεις ανοιγωντας το μοτερακι.
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP