Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 15 από 15

Θέμα: Κάθισμα Μωρού

  1. #11
    Εγγραφή
    02-03-13
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εύλογα, ο καθένας είναι ευχαριστημένος από την επιλογή καθίσματος που έχει κάνει για το παιδί του. Είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί κάποιος δυσαρεστημένος γιατί, πολύ απλά, δεν μπορείς να αξιολογήσεις το πόσο πραγματικά καλό είναι (εκτός κι αν είχες την ατυχία να χρειαστεί πραγματικά να το ...αξιολογήσεις).
    Η επιλογή καθίσματος θα έπρεπε να γίνεται καθαρά και μόνο με κριτήριο την ασφάλεια. Αναλόγως πόσο πολύ μεγάλη σημασία δίνεις σε αυτό (και πόσο στην υπερβολή μπορεί αυτό να σε οδηγήσει), θα καταλήξεις και στο κάθισμα που πληροί τις απαιτήσεις που θέτεις. Σε κάθε περίπτωση, να θεωρείς δεδομένο ότι το πρώτο κάθισμα θα έχει διάρκεια ζωής 1 έτος, και το δεύτερο 3 περίπου. Φυσικά θα χρειαστείς και επόμενο κάθισμα. Αξίζει τον κόπο να διερευνήσεις σε βάθος και μόνος σου το θέμα. Μην εντυπωσιάζεσαι από φίρμες που είναι γνωστές σε άλλους τομείς κυρίως και δευτερευόντως στα παιδικά καθίσματα. Να αποφύγεις σίγουρα τα φτηνά. Νομίζω ότι σε αυτό συμφωνούμε όλοι, ανεξαρτήτως οικονομικών δυνατοτήτων. Προσωπικά, έχω στον 2,5 ετών μεγαλόσωμο γιο μου κάθισμα που κοιτά πίσω και σκοπεύω να τον διατηρήσω έτσι μέχρι τα 4. Αυτό όμως σπανίζει (δυστυχώς) και δεν είναι σκοπός μου να σε πείσω για τα πλεονεκτήματά του.
    Καλή επιτυχία και εύχομαι σε όλους, τα παιδικά καθίσματά μας να αποδεικνύονται πάντα οι πιο αχρείαστες αγορές για τα παιδιά μας!

  2. The Following 3 Users Say Thank You to dbehrakis For This Useful Post:

    alpinavtec (21-03-17), bmw-318is (16-03-17), gnvsls (15-03-17)

  3. #12
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Αλλο ενα ωραιο Αρθρο !

    https://www.bmwfans.gr/forum/showthr...B3%CE%BF%CF%8D



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  4. #13
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dbehrakis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εύλογα, ο καθένας είναι ευχαριστημένος από την επιλογή καθίσματος που έχει κάνει για το παιδί του. Είναι σχεδόν αδύνατο να βρεθεί κάποιος δυσαρεστημένος γιατί, πολύ απλά, δεν μπορείς να αξιολογήσεις το πόσο πραγματικά καλό είναι (εκτός κι αν είχες την ατυχία να χρειαστεί πραγματικά να το ...αξιολογήσεις).
    Η επιλογή καθίσματος θα έπρεπε να γίνεται καθαρά και μόνο με κριτήριο την ασφάλεια. Αναλόγως πόσο πολύ μεγάλη σημασία δίνεις σε αυτό (και πόσο στην υπερβολή μπορεί αυτό να σε οδηγήσει), θα καταλήξεις και στο κάθισμα που πληροί τις απαιτήσεις που θέτεις. Σε κάθε περίπτωση, να θεωρείς δεδομένο ότι το πρώτο κάθισμα θα έχει διάρκεια ζωής 1 έτος, και το δεύτερο 3 περίπου. Φυσικά θα χρειαστείς και επόμενο κάθισμα. Αξίζει τον κόπο να διερευνήσεις σε βάθος και μόνος σου το θέμα. Μην εντυπωσιάζεσαι από φίρμες που είναι γνωστές σε άλλους τομείς κυρίως και δευτερευόντως στα παιδικά καθίσματα. Να αποφύγεις σίγουρα τα φτηνά. Νομίζω ότι σε αυτό συμφωνούμε όλοι, ανεξαρτήτως οικονομικών δυνατοτήτων. Προσωπικά, έχω στον 2,5 ετών μεγαλόσωμο γιο μου κάθισμα που κοιτά πίσω και σκοπεύω να τον διατηρήσω έτσι μέχρι τα 4. Αυτό όμως σπανίζει (δυστυχώς) και δεν είναι σκοπός μου να σε πείσω για τα πλεονεκτήματά του.
    Καλή επιτυχία και εύχομαι σε όλους, τα παιδικά καθίσματά μας να αποδεικνύονται πάντα οι πιο αχρείαστες αγορές για τα παιδιά μας!
    Γιατί να κοιτάζει πίσω;
    Γιατί να μην χαίρεται και αυτό την διαδρομή;

  5. The Following User Says Thank You to mark e92 For This Useful Post:

    dbehrakis (17-03-17)

  6. #14
    Εγγραφή
    02-11-10
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    28
    Thanked
    22
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Για να ειναι σταθερο το σωμα του σε περιπτωση προσκρουσης και να μην ασκουνται ολες οι δυναμεις απο τις ζωνες οπου μπορει να το τραυματισουν σοβαρα.
    Οι νεες μελετες δειχνουν πως κανονικα θα επρεπε να μην αλλαζει η φορα του καθισματος προς τα εμπρος ακοκα μεχρι την ηλικια των 5 ετων αν θυμαμαι καλα.

  7. The Following User Says Thank You to gnvsls For This Useful Post:

    dbehrakis (17-03-17)

  8. #15
    Εγγραφή
    02-03-13
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mark e92 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γιατί να κοιτάζει πίσω;
    Γιατί να μην χαίρεται και αυτό την διαδρομή;
    Καλημέρα σας,
    Καταρχάς, καταλαβαίνουμε όλοι ότι μιλάμε για ένα ζήτημα πολύ σοβαρό. Δεν είναι ευχάριστη η σκέψη ότι κάποια στιγμή θα μας συμβεί ένα ατύχημα και το παιδί μας θα τραυματιστεί. Όμως, είναι προτιμότερο να σκεφτόμαστε αυτό (και επομένως να ενεργούμε προληπτικά σε οδήγηση και αγορά σωστού καθίσματος), παρά να μην το σκεφτόμαστε καθόλου, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Νομίζω ότι σε αγορά παιδικού καθίσματος προβαίνουμε γιατί συνειδητοποιούμε την αναγκαιότητά του και όχι γιατί έτσι είθισται, έτσι μας είπε ο γείτονας, έτσι λέει ο ΚΟΚ, κλπ. Η έλλειψη σωστής ενημέρωσης για το πόσο "εύθραυστη" είναι η σπονδυλική στήλη ενός μωρού ή μικρού παιδιού, ειδικά στην αυχενική μοίρα, όταν προκύψουν βίαιες επιβαρύνσεις, έχει ως αποτέλεσμα να βλέπουμε εξωφρενικές και ανατριχιαστικές εικόνες εντός των αυτοκινήτων. Αναμενόμενο, από έναν λαό που ανέχεται (αντί να λιντσάρει) πατεράδες να βολτάρουν με το μηχανάκι τους στις διακοπές κρατώντας στο ένα χέρι το μωρό τους.
    Δεν θα ήθελα να παροτρύνω κάποιον σε κάτι, σε ό,τι αφορά τον τύπο καθίσματος: front ή rear facing, isofix ή όχι κλπ...Επειδή ο βαθμός στον οποίο ο καθένας μας ευαισθητοποιείται ποικίλει, καλό θα ήταν να ενημερωθούν όλοι (υπάρχει πληθώρα άρθρων και βίντεο στο ίντερνετ) ώστε να πάρει ο καθένας αυτό που ταιριάζει στις "απόψεις" του.
    Με μία σημείωση: οι απόψεις μπορεί να διαφέρουν πολύ από οδηγό σε οδηγό, ο κίνδυνος όμως είναι ένας, ίδιος και μεγάλος από τη στιγμή που θα συμβεί ένα ατύχημα.
    Ο Θεός να φυλάει τα παιδιά μας λοιπόν, αλλά ας κάνουμε κι εμείς κάτι ελάχιστο για αυτό...

    (Προσωπικά, έχω ένα cybex sirona το οποίο στρίβει προς την πόρτα για να μπει το παιδί ευκολότερα και γυρνάει ξανά προς τα πίσω. Το πήρα για να κάνω το χατίρι στη γυναίκα μου, το ομολογώ. Διαφορετικά, θα επέλεγα ένα χωρίς τέτοια δυνατότητα. Σταθερό, μόνιμα προς τα πίσω, δίχως μηχανισμούς περιστροφής που θα μπορούσαν να κάνουν το κάθισμα λιγότερο στιβαρό σε μια ενδεχόμενη κακή στιγμή. Κι ας κοιτάει το παιδί προς τα πίσω μέχρι τα 4 του. Καλύτερα να κοιτά στον δρόμο ανάποδα, παρά να κινδυνεύει να μην τον ξαναδεί ποτέ. Υπόψιν όμως και κάτι ακόμα: η μέγιστη ασφάλεια που προσφέρει το κάθισμα που κοιτά πίσω, αφορά τις μπροστινές συγκρούσεις, που είναι περίπου το 90%. Για τις οπίσθιες συγκρούσεις, τα πράγματα φυσικά αντιστρέφονται).

  9. The Following User Says Thank You to dbehrakis For This Useful Post:

    mr incredible (19-04-17)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP