Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 23

Θέμα: Βγαλτε μου την βιδα SOS

  1. #1
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή Βγαλτε μου την βιδα SOS

    Καλησπερα και καλη Σαρακοστη να εχουμε
    Λοιπον εκανα καποιες εργασιες στο αμαξι ( θα παρουσιαστουν στο τι καινουριο προσθεσατε μολις ολοκληρωθει εντελως ) και αφου εγινε οπως στην παρακατω φωτο και ξανα εγινε αμαξι με την βοηθεια παντα των wheelman & @Dharis και ολα καλα και ολα τελεια χασαμε μια βιδα !
    17035630_170609213444689_1160180742_n.jpg
    Συγκεκριμενα χαθηκε η βιδα Νο 4 ( https://www.realoem.com/bmw/en/showp...diagId=51_3242 ) που στηριζει τοσο το χειροφρενο οσο και τον τεμπελη πανω στο σασι! Πανω στη βιασυνη βαλαμε μια βιδα με διαφορετικο σπειρωμα που μαλον στραβοβιδωσε με αποτελεσμα οταν πηγα να την αλλαξω με τη σωστη να σπασει μεσα η βιδα !
    Λεω στην αρχη ψυχραιμια θα την βγαλω .... τρυπανακι κοβαλτιου και μετα αναποδο κολαουζο ! Ετσι και εγινε αλλα δυστυχως το κολαουζο που αγορασα ηταν μαλον κακης ποιοτητας και στο πρωσο ζορι εσπασε μεσα στη βιδα και κανα πιο μπ@ρδελο απο οτι ηταν !

    Τωρα ειμαι κανα μηνα χωρις κονσολα τεμπελη και χιροφρενο στις 2 βιδες μονο γιατι δεν προλαβαινω με την δουλεια και την εξεταστικη να ασχοληθω αλλα καπως πρεπει να βγει!
    Προσπαθησα επιμονα με λιπαντικο και τρυπανακι κοβαλτιου να το τρυπησω ξανα αλλα το κολαουζο που ειναι μεσα ειναι ατσαλι και ετσι δεν κανω τιποτα !

    Ακουω λυσεις !!!! Τροχος και μπλε μπογια-θαλασσα περασαν και εμενα απο το μυαλο μου ΧΑχΑΧΑΧΑ
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dermatis : 27-02-17 στις 18:27
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  2. #2
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η βιδα βγαινει κατω απο το σασι ή φωλιαζει καπου ;

    Μηπως με καποια σφηνα και σφυρι το βγαλεις απο κατω προς τα πανω ή αντιθετα και μετα φτιαξεις νεες στροφες;
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  3. #3
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παραληψη μου ...Η βιδα ειναι Μ8 με 13αρι κεφαλι ή κ@ριολ@ και ναι η τρυπα βγαινει απο κατω !
    Απλα για να την δεις πρπει να βγαλεις εξατμιση κεντρικο αξονα και την μονωση ! ( Με οτι κοστος συνεπαγεται...)
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Dermatis : 27-02-17 στις 18:40
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  4. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πάρη, αμα έχεις καλά τρυπάνια, ξεκίνα διαδοχικά απο το κέντρο με μικρό και μετά μεγαλύτερο και μεγαλύτερο μέχρι να φας ολη τη βίδα. Έτσι που το περιγράφεις πως έγινε, δεν βλέπω άλλο τρόπο
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 27-02-17 στις 18:44



  5. The Following 4 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    ghost-rider (28-02-17), pilot (27-02-17), skaros (28-02-17)

  6. #5
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Βασιλη αυτο προσπαθησα να κανω σιγα σιγα φαντασου με 3αρι κοβαλτιου χαμηλες στροφες και WD-40 για λιπανση αλλα επειδη το κολαουζο ειχε μπει αρκετα μεσα εχει αφησει λιγο ψωμι στη βιδα περιμετρικα με αποτελεσμα να φευγει στα πλαγια το τρυπανακι ! Παντως στο κεντρο ακομα και ποντα που πατησα το ατσαλι δεν τρυπαει ρε γαμωτο!
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  7. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dermatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βασιλη αυτο προσπαθησα να κανω σιγα σιγα φαντασου με 3αρι κοβαλτιου χαμηλες στροφες και WD-40 για λιπανση αλλα επειδη το κολαουζο ειχε μπει αρκετα μεσα εχει αφησει λιγο ψωμι στη βιδα περιμετρικα με αποτελεσμα να φευγει στα πλαγια το τρυπανακι ! Παντως στο κεντρο ακομα και ποντα που πατησα το ατσαλι δεν τρυπαει ρε γαμωτο!
    Για πόσταρε μια φωτό βρε Πάρη γιατί με μπέρδεψες.



  8. #7
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν εχω προχειρη φωτο θα βγαλω αργοτερα αλλα να μια προχειρη ζωγραφια για να καταλαβεις !
    Η κοκκινη περιοχη που ειναι τα τοιχωματα της βιδας ειναι λεπτη για αρχικα χρησιμοποιησα (λανθασμενα) μεγαλο τρυπανι ( 6αρι) για να την τρυπησω :/

    Χωρίς τίτλο.png
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  9. #8
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δοκίμασε να κολλήσεις με ηλεκτροκόλληση-TIG-MIG κάποιο μεταλλικό κομμάτι (ίσως κάποια άλλη βίδα) πάνω στην παλιά βίδα και με αυτό να τη βγάλεις.
    E30 318i

  10. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    Χρίστος (28-02-17)

  11. #9
    Εγγραφή
    08-06-12
    Περιοχή
    Αγιος Δημητριος
    Ηλικία
    31
    Μηνύματα
    1.787
    Thanked
    2567
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PetrosD Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δοκίμασε να κολλήσεις με ηλεκτροκόλληση-TIG-MIG κάποιο μεταλλικό κομμάτι (ίσως κάποια άλλη βίδα) πάνω στην παλιά βίδα και με αυτό να τη βγάλεις.
    Το σκεφτηκα και αυτο αλλα δυστυχως δεν εχω και δεν εχω βρει ανθρωπο να εχει και να θελει να βοηθησει :/ Και σε συνεργεια που πηγα εδω κοντα δεν καθονται να ασχοληθουν με μια βιδα!
    Αν το Α είναι η επιτυχία, τότε ο μαθηματικός τύπος είναι Α=Χ+Υ+Ζ, όπου Χ ίσον δουλειά, Υ ίσον παιχνίδι και Ζ ίσον να κρατάς το στόμα σου κλειστό.

  12. #10
    Εγγραφή
    25-04-14
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    102
    Thanked
    173
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με κάτι τέτοιο ίσως;
    Δεν ξέρω σαν ποιότητα τι λέει, ισως και να φαγωθεί.

    https://www.amazon.com/Damaged-Remov.../dp/B00MZCEBII

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP