Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Αγορά 316 ή 318 e36 coupe συμβουλές.

  1. #1
    Εγγραφή
    29-06-16
    Μηνύματα
    10
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Question Αγορά 316 ή 318 e36 coupe συμβουλές.

    Καλημέρα σας είμαι 20 χρονών και σκέφτομαι να προβώ στην αγορά της πρώτης μου BMW και είμαι ανάμεσα σε 316 και 318 coupe ε36 μιας και δεν έχω πολύ εμπειρία σε αυτά θα ήθελα να μου πείτε άμα αξίζει να κάνω μια τέτοια κίνηση μια και από όσα εχω δει οι τιμές σε αυτα τα μοντέλα ειναι πολυ προσιτές απο 3 με 4 χιλιάρικα. Αλλα αυτό που σκεφτόμουν είναι να μην τρέχω κάθε εβδομάδα συνεργείο μιας και όλα έχουν απο 150 μεχρι 200 χιλιαδες χιλιόμετρα.
    Παρακαλω συμβουλές και τι θα πρέπει να προσέχω οταν θα κοιτάζω το αυτοκίνητο.

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

  2. #2
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μιάς και δεν έχεις εμπειρία θα ήταν καλό σε ότι αμάξια καταλήξεις να πληρώσεις έναν έλεγχο (ακόμα κι ας μην το αγοράσεις τελικά το αμάξι) σε ένα εξειδικευμένο συνεργείο εμπιστοσύνης. Εγώ αυτό θα έκανα στην θέση σου.
    Καλύτερα να χάσεις εναν-δυό ελέγχους παρά να τραβιέσαι μετά στα συνεργεία. Μην ξεχνάς ότι κινείσαι σε αυξημένα ρίσκα (πολλά ετη+πολλά χιλιόμετρα) .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη friendgr : 21-02-17 στις 13:14

  3. #3
    Εγγραφή
    16-11-10
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    374
    Thanked
    314
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτοκινητα 20ετιας σιγουρα θα ειναι ταλαιπωρημενα.. θα υπαρχουν και καλοσυντηρημενα απο μερακληδες οδηγους κι αυτο πρεπει να ψαξεις..
    Οσο για πιο κινητηρα θα σου προτεινα να πας σε 318is με Μ44. Και αξιοπιστο και και δυνατοτερο κατα 40 αλογα απο το 316. Απλα να εχεις υπ οψιν σου οτι ποτε δεν θα πεσεις κατω απο δεκα μεση καταναλωση. θα κυμαινεσαι 12-16 με μετριο ποδι. Βλεπεις παλια τεχνολογια!

  4. The Following User Says Thank You to trifonas For This Useful Post:

    Adrian (22-02-17)

  5. #4
    Εγγραφή
    12-10-10
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    82
    Thanked
    38
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    απο έναν απλό μερακλή με ενα κουπέ 19 ετων Μ43. Αυτο που σου είπε φίλος απο πάνω. Απλά το 316 μου με μετριο πόδι η κατανάλωση παιζει απο 9 ως 11
    Και δεν θα το πουλήσω γιατι εκτος ότι μου δινει μονο χαμόγελο, δεν βλέπω κατι άλλο να μου κανει κλικ, εκτος αν πάμε σε πολλλλλλλλά ευρω αγοράς.

    Ψαξε με υπομονη και θα βρεις το καλό κομμάτι. Υπομονη θέλει και ψαξιμο.
    η επιβίωση του ηλιθίου.

  6. The Following User Says Thank You to maintenance For This Useful Post:

    Adrian (22-02-17)

  7. #5
    Εγγραφή
    29-06-16
    Μηνύματα
    10
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μάλιστα με λιγα λογια δηλαδή με ενα καλο ψάξιμο και ενα απλό servise μετά την αγορά δεν θα έχω μεγάλο θέμα απλα να υπολογίζω για βραδυνές βόλτες κτλπ ενα 15αρι σε βενζίνη? :P

  8. #6
    Εγγραφή
    29-06-16
    Μηνύματα
    10
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Α και επίσης λόγο έλλειψης εμπειρίας πιστεύετε ότι θα καταλαβαινα την διαφορά? (Το λεω να σκεφτώ αν αξίζει Αυτή η διαφορά κυβικών σε οικονομικό επίπεδο)

  9. #7
    Εγγραφή
    28-08-10
    Μηνύματα
    389
    Thanked
    172
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    αν θελεις να τρεχεις στις βραδυνες βολτες , κατα τη γνωμη μου θα παρεις το λαθος αυτοκινητο
    καλοσυντηρημενο 316 θα το βρεις με 3000 αλλα και παλι θα χρειαστει μαζεματα αρκετα.
    τα πολυ καλα συντηρημενα ε36 δε πωλουνται καν γιατι δεν εχουν αγοραστικη αξια ακομα.

  10. The Following User Says Thank You to bmwz3 For This Useful Post:

    bakalos (25-02-17)

  11. #8
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όπως είπε και ο friendgr πριν επιλέξεις οποιοδήποτε αυτοκίνητο να το πας σε καλό συνεργείο για ξεκοκάλισμα ώστε να ξέρεις τι μαζέματα θα θέλει και να τα προγραμματίσεις. Γνώμη μου είναι πως ότι και να πάρεις, δεν υπάρχει περίπτωση να μη χρειάζεται τουλάχιστον 1000€ με την αγορά του σε μαζέματα, οπότε καλό είναι να τα υπολογίσεις και αυτά. Κατά άλλα με το καλό να το πάρεις και να το χαρείς! Περίμένουμε και Photo!!!! και εγώ ψηφίζω για 318 is. Τρομερό αυτοκίνητο, το είχα περίπου για 6 μήνες και το θεωρώ αρεκετά αξιόπιστο. Καλή επιτυχία στην αγορά σου!

  12. #9
    Εγγραφή
    21-01-10
    Μηνύματα
    561
    Thanked
    330
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Είναι λίγο δύσκολο πλέον να βρεις Ε36 σε καλή κατάσταση έπεσαν σε λάθος χέρια δυστηχως και τα περισσοτερα ειναι κακοποιημένα.Επίσης είναι ακόμα ποιο δύσκολο να βρεις καλό 318ις γιατι οι περισσότεροι τα πήραν λόγω του δυνατότερου μοτερ τους και τα σκίσαν.Θέλει αρκετό ψάξιμο,για καλό Ε36 coupe υπολογισε οτι οι τιμές κυμαινονται στα επίπεδα ενός Ε46 sedan.

  13. The Following User Says Thank You to Libanner For This Useful Post:

    BILL007 (26-02-17)

  14. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Libanner Εμφάνιση μηνυμάτων
    Είναι λίγο δύσκολο πλέον να βρεις Ε36 σε καλή κατάσταση έπεσαν σε λάθος χέρια δυστηχως και τα περισσοτερα ειναι κακοποιημένα.Επίσης είναι ακόμα ποιο δύσκολο να βρεις καλό 318ις γιατι οι περισσότεροι τα πήραν λόγω του δυνατότερου μοτερ τους και τα σκίσαν.Θέλει αρκετό ψάξιμο,για καλό Ε36 coupe υπολογισε οτι οι τιμές κυμαινονται στα επίπεδα ενός Ε46 sedan.
    000000



Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP