Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 63

Θέμα: Πρόβλημα εκκίνησης Bmw Ε93

  1. #21
    Εγγραφή
    22-07-16
    Μηνύματα
    52
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    IMG_5291.JPGIMG_5290.JPG


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Diamantis jcw For This Useful Post:

    BILL007 (29-12-16), wheelman (29-12-16)

  3. #22
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Diamantis jcw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Πήραμε συμπίεση ,κατεβάσαμε κάτω το μοτέρ το λύσαμε όλο ,μετρήσαμε και σε λέιζερ τον στρόφαλο ..φίλε μου τι λες εσυ μέτρησες συμπίεση στο αμάξι σου οταν το πήρες από την στιγμή που Δούλευε άψογα ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Σόρρυ, αλλά είναι δική σου παράληψη αυτό και του συνεργείου.

    Και αν με ρωτάς προσωπικά, ναι εγώ όσα μεταχειρισμένα έχω δει και τα έχω πάει σε συνεργείο για σοβαρό έλεγχο πάντα το έκανα και θα το κάνω, είναι απο τα στάνταρ στο checklist μου (και όχι οτι πάλι μπορεί να κοιμάσαι ήσυχος, αλλά είναι σίγουρα ένα καλό τεστ).

    Το ότι δουλεύει "άψογα" όπως λες είναι απλά μια εκτίμηση/ένδειξη. Για να στο πάω ένα βήμα πιο πέρα, αν θες να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο των 300 αλόγων και πρίν είχες φτάσει μόνο μέχρι τα 120 άλογα, πως θα καταλάβεις ότι είναι ΟΚ? Θα σε πάω εγω μια γρήγορη βόλτα και θα είναι εντάξει? Και αν απο τα 300 παίζουν τα 200? Πάλι γρήγορο θα σου φανεί...

    Δυστυχώς έχεις μερίδιο ευθύνης σε αυτό το θέμα. Εύχομαι καλά ξεμπερδέματα και με το καλό ξανά στο δρόμο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 29-12-16 στις 12:40



  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Diamantis jcw (29-12-16)

  5. #23
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ίσως και λόγω εορτών θα μπορούσαμε να το δούμε και από μία θετική πλευρά. Ό,τι πρόβλημα θα μπορούσε να βγάλει το αυτοκίνητο, τώρα έχει αλλαχτεί, οπότε είναι σαν καινούριο και πλέον ησυχάζεις. Από εδώ και πέρα θα το χαρείς και θα το ευχαριστηθείς!!!!!

  6. The Following 2 Users Say Thank You to Panagiotise46 For This Useful Post:

    Diamantis jcw (30-12-16), Vassilis ///M (30-12-16)

  7. #24
    Εγγραφή
    22-07-16
    Μηνύματα
    52
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Panagiotise46 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ίσως και λόγω εορτών θα μπορούσαμε να το δούμε και από μία θετική πλευρά. Ό,τι πρόβλημα θα μπορούσε να βγάλει το αυτοκίνητο, τώρα έχει αλλαχτεί, οπότε είναι σαν καινούριο και πλέον ησυχάζεις. Από εδώ και πέρα θα το χαρείς και θα το ευχαριστηθείς!!!!!
    Ότι περιέγραψα ότι αλλάχτηκε ήταν κατά την δοκιμή και ξαναμπήκαν τα δικά μου !αν ήταν δυνατόν να είχαν πληρωθεί ολα μαζί (πολλαπλασιαστες,μπεκ,αντλ α )..η διάγνωση είναι φλάντζα κεφαλής όπως είπα δεν υπάρχει θετική πλευρά γιατί μάλλον έχει αρπάξει και το μπλοκ ελάχιστα ,θέλει καινουρια κολαουζα διότι 3 βίδες έμειναν τα σπείρωματα μέσα η ζημια κοστολογείται πάνω από 1000€ άρα μόνο θετικές σκεψεις δεν μπορείς να κανείς ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  8. #25
    Εγγραφή
    22-07-16
    Μηνύματα
    52
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σόρρυ, αλλά είναι δική σου παράληψη αυτό και του συνεργείου.

    Και αν με ρωτάς προσωπικά, ναι εγώ όσα μεταχειρισμένα έχω δει και τα έχω πάει σε συνεργείο για σοβαρό έλεγχο πάντα το έκανα και θα το κάνω, είναι απο τα στάνταρ στο checklist μου (και όχι οτι πάλι μπορεί να κοιμάσαι ήσυχος, αλλά είναι σίγουρα ένα καλό τεστ).

    Το ότι δουλεύει "άψογα" όπως λες είναι απλά μια εκτίμηση/ένδειξη. Για να στο πάω ένα βήμα πιο πέρα, αν θες να αγοράσεις ένα αυτοκίνητο των 300 αλόγων και πρίν είχες φτάσει μόνο μέχρι τα 120 άλογα, πως θα καταλάβεις ότι είναι ΟΚ? Θα σε πάω εγω μια γρήγορη βόλτα και θα είναι εντάξει? Και αν απο τα 300 παίζουν τα 200? Πάλι γρήγορο θα σου φανεί...

    Δυστυχώς έχεις μερίδιο ευθύνης σε αυτό το θέμα. Εύχομαι καλά ξεμπερδέματα και με το καλό ξανά στο δρόμο.
    Έχω αλλάξει πάνω από 15αυτοκινητα(slk,s2000,Mini Cooper s works,opc κτλ)και τα περισσότερα ήταν βελτιωμένα η τα βελτίωσα ,γνωρίζω πως ρεταρει ένα αμάξι αν επιταχύνει η αν κάτι δεν πάει καλά ..δεν πηγα στο Bmw που δεν φημίζεται στην τελική για τις αποδοσεις του από saxo vts οποτε είναι άστοχο αυτό περί "αλόγων". . Πρώτη φορά πιάστηκα κορόιδο αυτό στο υπογράφω και έχεις δίκιο ..ήταν μια ζημια όμως που δεν φαινόταν παρά μόνο εάν πέρναμε συμπίεση και πιθανών να είχαν αλλάξει πρώτα καινουρια φλάντζα αφού είδαν ότι είχα αρπάξει το καπάκι οποτε για την ώρα θα ήταν καλή η συμπίεση του μοτέρ μιας και το αρπαγμα είναι ούτε μια τρίχα ..απλά ήταν να γίνει!ο τρόπος να το δω ήταν να λύσουμε το μοτέρ και αυτο δεν το κάνει κανείς !


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Diamantis jcw For This Useful Post:

    BILL007 (30-12-16), wheelman (30-12-16)

  10. #26
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Diamantis jcw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ότι περιέγραψα ότι αλλάχτηκε ήταν κατά την δοκιμή και ξαναμπήκαν τα δικά μου !αν ήταν δυνατόν να είχαν πληρωθεί ολα μαζί (πολλαπλασιαστες,μπεκ,αντλ α )..η διάγνωση είναι φλάντζα κεφαλής όπως είπα δεν υπάρχει θετική πλευρά γιατί μάλλον έχει αρπάξει και το μπλοκ ελάχιστα ,θέλει καινουρια κολαουζα διότι 3 βίδες έμειναν τα σπείρωματα μέσα η ζημια κοστολογείται πάνω από 1000€ άρα μόνο θετικές σκεψεις δεν μπορείς να κανείς ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    πάλι καλά και είσαι και τυχερός που βρήκες κάποιον που δέχτηκε να στα αλλάξει δοκιμαστικά και μετά να τα ξαναβγάλουν και να τα πάρουν πίσω! πρώτη φορά το ακούω...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Cobalt : 30-12-16 στις 09:32

  11. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    Diamantis jcw (30-12-16)

  12. #27
    Εγγραφή
    22-07-16
    Μηνύματα
    52
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    πάλι καλά και είσαι και τυχερός που βρήκες κάποιον που δέχτηκε να στα αλλάξει δοκιμαστικά και μετά να τα ξαναβγάλουν και να τα πάρουν πίσω! πρώτη φορά το ακούω...
    Τι ακούς πρώτη φορά ;Εγω πηγα το αμάξι με μια συγκεκριμένη βλαβη ..αφού το αμάξι συνεχίζει να ρεταρει κατά την αλλαγή των πολλαπλασιαστων η της αντλίας υψηλής πχ υπήρχε περίπτωση να τους πληρώσω ενώ η βλαβη δεν είχε διορθώθει;;;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  13. The Following 2 Users Say Thank You to Diamantis jcw For This Useful Post:

    george.x82 (30-12-16), topmar (30-12-16)

  14. #28
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Diamantis jcw Εμφάνιση μηνυμάτων
    Έχω αλλάξει πάνω από 15αυτοκινητα(slk,s2000,Mini Cooper s works,opc κτλ)και τα περισσότερα ήταν βελτιωμένα η τα βελτίωσα ,γνωρίζω πως ρεταρει ένα αμάξι αν επιταχύνει η αν κάτι δεν πάει καλά ..δεν πηγα στο Bmw που δεν φημίζεται στην τελική για τις αποδοσεις του από saxo vts οποτε είναι άστοχο αυτό περί "αλόγων". . Πρώτη φορά πιάστηκα κορόιδο αυτό στο υπογράφω και έχεις δίκιο ..ήταν μια ζημια όμως που δεν φαινόταν παρά μόνο εάν πέρναμε συμπίεση και πιθανών να είχαν αλλάξει πρώτα καινουρια φλάντζα αφού είδαν ότι είχα αρπάξει το καπάκι οποτε για την ώρα θα ήταν καλή η συμπίεση του μοτέρ μιας και το αρπαγμα είναι ούτε μια τρίχα ..απλά ήταν να γίνει!ο τρόπος να το δω ήταν να λύσουμε το μοτέρ και αυτο δεν το κάνει κανείς !


    Sent from my iPhone using Tapatalk

    η αλήθεια είναι οτι ουτε και εγώ έκανα έλεγχο συμπίεσης όποτε αγόραζα αμάξι... συνήθως κανείς δεν το κάνει. επίσης όποτε αγοράζει κάποιος μεταχειρισμένο αγοράζει και την πιθανότητα και το ρίσκο μαζί... λογικό είναι αλλιώς πάρε καινούργιο. πάντως το θέμα είναι οτι βρήκατε τι έφταιγε και είναι το πιο σημαντικό αυτό! ειλικρινά σου εύχομαι να το χαρείς απο εδώ και πέρα!

  15. The Following 2 Users Say Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    Diamantis jcw (30-12-16), topmar (30-12-16)

  16. #29
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    κ όμως... συνηθως αλλάζουν προληπτικά κάποια πράγματα πολλές αντιπροσωπείες ή πάνε by the book και μετά δεν στα ξαναβγάζουν.
    το ξέρω και απο Honda, suzuki και BMW

  17. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    Diamantis jcw (30-12-16)

  18. #30
    Εγγραφή
    22-07-16
    Μηνύματα
    52
    Thanked
    28
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    η αλήθεια είναι οτι ουτε και εγώ έκανα έλεγχο συμπίεσης όποτε αγόραζα αμάξι... συνήθως κανείς δεν το κάνει. επίσης όποτε αγοράζει κάποιος μεταχειρισμένο αγοράζει και την πιθανότητα και το ρίσκο μαζί... λογικό είναι αλλιώς πάρε καινούργιο. πάντως το θέμα είναι οτι βρήκατε τι έφταιγε και είναι το πιο σημαντικό αυτό! ειλικρινά σου εύχομαι να το χαρείς απο εδώ και πέρα!
    Το ευχομαι αν και μου φαίνεται ότι έχω μπλέξει ...και αν δεις την κατάσταση του αυτοκινήτου από κοντά δεν θα πιστεύεις στα μάτια σου ...σκέψου βα πηγαίνεις και να βλέπεις το αμάξι σου "σώβρακο" και να μην ξέρουν ακόμα και αν επισκευαστεί αν θα το ξαναπαρουσιασει μετά από 5,6 μήνες ..


    Sent from my iPhone using Tapatalk

Σελίδα 3 από 7 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP