Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 23 από 23

Θέμα: Μπαταρία για e46

  1. #21
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λοιπόν, μετά από 2 μέρες σχεδόν στον συντηρητή μπαταρίας Ctek MXS 5.0 που το είχα, σήμερα το έβγαλα και το πήγα σε τοπικό ηλεκτρολόγο για επανέλεγχο της κατάστασης της μπαταρίας, χωρίς να έχει διανύσει χιλιόμετρα το αμάξι (που να βελτιώνουν την κατάσταση της μπαταρίας), για να πάρω και μια 2η γνώμη.

    Η μέτρηση της, με παρόμοιο μηχάνημα με αυτό της αντιπροσωπείας BMW που την έλεγξα προχθές, έδειξε τα παρακάτω:


    Α) Voltage = 12,46 V
    B) State of Health = 46%
    Γ) State of Charge = 66%
    Δ) Rated 900A - Measured 419A

    Μια από τα ίδια λοιπόν, εδώ δείχνει ότι αν και πλήρως φορτισμένη (για τα δεδομένα της), δεν γεμίζει πάνω από το 70% πλέον και είναι κάτω από τα μισά της ζωής της.

    Το πιο ανησυχητικό όμως είναι η δύναμη της, από 900Α έχει πέσει στα 419Α, ξαναλέω φορτισμένη όπως είναι. Πράγμα που σημαίνει ότι μπορεί να με αφήσει εύκολα, εάν ταξιδέψω και διανυκτερεύσω μακριά από την έδρα μου, χωρίς να την κουμπώνω δηλαδή πάνω στον συντηρητή μπαταρίας Ctek MXS 5.0 που έχω (και κάνω εδώ και 4 χρόνια).

    Η δε διάγνωση του ήταν ότι δεν βγάζει με τίποτα το 2017, αφού θα καταπονηθεί τόσο από τα κρύα του χειμώνα τώρα, όσο και από τη ζέστη του καλοκαιριού. Ιδανική περίοδος για αλλαγή (είπε), μέσα στην άνοιξη, εφόσον δεν σε αφήσει εντός του χειμώνα (μόνο με το συντηρητή μπαταρίας σώζεται).

    Τέλος, για αγορά νέας μπαταρίας, πρότεινε Exide ή Varta και αυτός.

    Αυτά τα ολίγα με το "σήριαλ" της AGM μπαταρίας μου....



    From my Redmi Note 2 via Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 29-12-16 στις 22:35 Αιτία: Προσθήκη εικόνας
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  2. The Following 2 Users Say Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (29-12-16), Lykouras (29-12-16)

  3. #22
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    μάλλον πολύ "ψειριζω την μαϊμού" όπως λένε στα μέρη μου, για το θέμα της μπαταρίας, δεν θα αγοράσω δα και σπίτι!!

    Παραγγελία σήμερα λοιπόν μια Exide EK950 (95Ah - 850A) με 167€ (+ μεταφορικά) και τοποθέτηση εντός της επόμενης εβδομάδας.

    Σας ευχαριστώ πολύ όλους για τον κόπο σας να γράψετε την άποψή σας για το θέμα μου αυτό.

    ΥΓ: Ίσως έδωσα λανθασμένη εντύπωση σε ορισμένους για το πολύ ψάξιμο στο θέμα αυτό, αλλά όταν έχεις πολύτεκνη οικογένεια, οι προτεραιότητες σου είναι άλλες.

    From my Redmi Note 2 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  4. #23
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    σήμερα μπήκε η νέα μπαταρία, όλα ΟΚ.

    ΥΓ: Το αμάξι είναι προς πώληση, μπορείτε να το δείτε στην αντίστοιχη ενότητα.

    From my Redmi Note 2 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  5. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (05-01-17)

Σελίδα 3 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP