Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Μπαταρία για e46

  1. #11
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    exide γιατι ειναι η εργοστασιακή και η πιο φθηνή!
    Λες για Exide ε;

    Από οικονομικής άποψης είναι η πιο συμφέρουσα λύση φυσικά..... με προβληματίζει το γεγονός ότι όλες οι aftermarket μπαταρίες έχουν 850Ah εκκίνησης και όχι 900Ah όπως η εργοστασιακή....

    Και σαν να το ήξερα κιόλας, σήμερα άρχισαν τα όργανα να δείχνουν την επίσπευση της αλλαγής της μπαταρίας. Στο ξεκίνημά του αυτοκινήτου, άναψε η γνωστή ένδειξη με το αμάξι πάνω στην ράμπα (κίτρινο χρώμα) και μηδενισμός της ένδειξης ώρας.



    Παρότι το αμάξι το έχω σχεδόν μισή εβδομάδα πάνω σε συντηρητή μπαταρίας, το να βγάζει αυτή την ένδειξη σημαίνει ότι πλέον δεν μπορεί η μπαταρία να κρατήσει το ρεύμα και χρήζει άμεσης αντικατάστασης.

    Οπότε να το εορταστικό δώρο για το αμάξι....

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  2. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (24-12-16)

  3. #12

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα,

    για μπαταρία θα ρωτήσω και εγώ, αν και για Ε90 320d ('2008), για να μην ανοίξω νέο θέμα.....

    Λοιπόν, πλησιάζει τα 9 έτη με την εργοστασιακή μπαταρία και κάνοντας μια έρευνα αγοράς, βρήκα τις παρακάτω μπαταρίες, που μπαίνουν στα αντίστοιχα μοντέλα με το δικό μου, της ίδιας γενιάς (προ LCI).

    1) BMW Battery OEM 61216919342/61216924022 (12v - 92Ah - 900A) = 260€ (1Y warranty)

    2) EXIDE AGM EK950 (12v - 95Ah - 850A) = 167€ (1Y warranty)

    3) Varta G14 Start Stop Plus AGM 595 901 085 (12v - 95Ah - 850A) = 187€ (1Y warranty)

    4) Banner Running Bull AGM 592 01 (12v - 92Ah - 850A) = 209€ (2Y warranty)

    Εσείς στη θέση μου, ποια από τις 4 παραπάνω θα επιλέγατε και γιατί;;

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    Την varta βάλε για να σε πάει πολύ παραπάνω από μία άλλη μπαταρία

  4. #13
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΑΡΙΣΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την varta βάλε για να σε πάει πολύ παραπάνω από μία άλλη μπαταρία
    Οι Varta που έχεις στη φωτογραφία δεν είναι για το δικό μου αλλά για το βενζινοκινητο Ε90 320i..... Και πάλι όμως δεν καταλαβαίνω γιατί να κρατήσει παραπάνω από τις Banner & Exide, τις οποίες βάζουν οι περισσότεροι, από ότι διαβάζω σε Γερμανικά φόρουμ....



    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  5. #14
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ΑΝΤΩΝΗΣ ΛΑΡΙΣΑ Εμφάνιση μηνυμάτων
    Την varta βάλε για να σε πάει πολύ παραπάνω από μία άλλη μπαταρία
    εχω πολύ κακή εμπειρία με Varta σε 2 αυτοκινητα συγγενων μου. η μπαταρια τα έπαιξε μέσα στο χρόνο!!!

    αντίθετα BOSCH S5 100Ah με έβγαλε 6 χρόνια. τώρα έβαλα exide

  6. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    topmar (25-12-16)

  7. #15
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    εχω πολύ κακή εμπειρία με Varta σε 2 αυτοκινητα συγγενων μου. η μπαταρια τα έπαιξε μέσα στο χρόνο!!!

    αντίθετα BOSCH S5 100Ah με έβγαλε 6 χρόνια. τώρα έβαλα exide
    Επειδή η Banner πλησιάζει σε τιμή την ΟΕΜ, το δίλημμα είναι Varta ή Exide....

    Varta παρεμπιπτόντως είναι η τωρινή εργοστασιακή που έχω στο αμάξι, το επιβεβαίωσα με ίδιου μηνός ίδιο αυτοκίνητο με το δικό μου (αυτόματο όμως, όχι manual), ταξιτζή που άλλαξε ήδη μπαταρία και έβαλε Banner αυτός.... Και είχε να διαλέξει μεταξύ Varta (ξανά) και Banner....

    Πρέπει να αποφασίσω στις επόμενες 24ωρες και να την παραγγείλω, ώστε να την περάσω έως την ερχόμενη Παρασκευή.....

    Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  8. #16
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα και χρόνια πολλά ξανά.. ....

    Λοιπόν, πήρα το πρωί μια αναλυτική απάντηση από τον φίλο ταξιτζή με Ε90 320d σαν το δικό μου ακριβώς (Auto όμως), συνοπτικά λέει:

    1) Μακριά από Bosch, άλλαξε την εργοστασιακή του (η οποία ήταν επίσης Varta) στα σχεδόν 6 έτη και τα τελευταία 3 έτη έβαζε Bosch (2 φορές), οι οποίες ήταν μάπα και τις άλλαζε κάθε 1,5 χρόνο.

    2) Άλλαξε νέα μπαταρία πριν 1 μήνα ξανά και έβαλε Banner (220€).

    3) Σχεδόν όλα τα ΜΒ ταξί της πόλης του, έχουν μπαταρία Varta και βγάζουν αρκετά χρόνια (με VHF, τηλεοράσεις κλπ).

    4) Δεν ξέρει κανέναν με Ταξί στην πόλη του, που να έβαλε μπαταρία Exide.

    5) Μέχρι το 2010, η BMW έβαζε μπαταρίες Varta, από το 2011 και μετά ο προμηθευτής της σε μπαταρίες είναι η Banner.

    Αυτά από έναν επαγγελματία σε ίδιο όχημα αλλά με αυξημένες απαιτήσεις σε ρεύματα και πολλά χιλιόμετρα εντός πόλης.

    Αυτά από επαγγελματική εμπειρία σε μπαταρίες από ταξιτζή.....μάλλον εδώ θα καταλήξω. ....στην Varta .....εκτός απροόπτου....

    From my Redmi Note 2 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  9. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (26-12-16)

  10. #17
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ....και μια αναλαμπή που είχα μόλις τώρα:

    υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιο άλλο το πρόβλημα και να μην χρειάζεται αλλαγή μπαταρίας και τζάμπα το ψάξιμο;;;

    Πως να ελέγξω εάν η μπαταρία είναι στα τελευταία της και χρειάζεται όντως αλλαγή;

    From my Redmi Note 2 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  11. #18
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα,

    νεότερα λοιπόν για το θέμα, σήμερα επισκέφτηκα την αντιπροσωπεία που συντηρώ εδώ και χρόνια το αμάξι και αφού με ρώτησε ο τεχνικός για τις συνθήκες που παρουσίασε το πρόβλημα μπαταρίας (ένδειξη & μηδενισμός ώρας), είπε να μετρήσει την μπαταρία με ένα φορητό μηχανάκι (με δυνατότητα εκτύπωσης) για να δει την κατάσταση της.

    Να σημειωθεί ότι το αμάξι ήταν σχεδόν 1 εβδομάδα σε στάση και μετά εμφανίστηκε αυτό το θέμα με την μπαταρία, που δεν διορθώθηκε ούτε με 2ημερο σύνδεσης στον συντηρητή μπαταρίας που έχω, με μόνιμη εγκατάσταση στο πάρκινγκ μου.

    Επίσης, να αναφέρω ότι διένυσε περίπου 100ΚΜ το αμάξι έως ότου φτάσει στην αντιπροσωπεία όπου έγινε ο έλεγχος μπαταρίας.

    Με την σύνδεση λοιπόν στην μπαταρία, με όλα τα ρεύματα κλειστά, έδειξε:

    Α) Voltage = 12,47 V
    B) Start Capacity = 51%

    Για δεδομένα λοιπόν μπαταρίας σχεδόν 9 ετών, είπε, ότι είναι μια χαρά και δεν χρειάζεται αλλαγή (κάτω από 12 V θέλει αλλαγή). Απλά να το κουμπώνω - μιας και έχω ήδη τον εξοπλισμό - στον συντηρητή μπαταρίας και να κάνω λίγο μεγάλες διαδρομές (όχι μόνο εντός πόλης) για να δίνει δύναμη στην μπαταρία. Κατά τα άλλα, τα ξαναλέμε για το θέμα "μπαταρία" σε 2-3 χρόνια..... Είπε.

    Διάβασα και ένα πολύ ωραίο και αναλυτικό άρθρο για τις μπαταρίες εδώ

    https://www.batterystuff.com/kb/arti...ry-basics.html

    πριν λίγο, όπου γράφει (για τις AGM ειδικά):

    State of Charge - Voltage
    100% - 12,9 V
    75% - 12,6 V
    50% - 12,4 V
    25% - 12,2 V
    Discharged - 11,9 V

    Οπότε επιβεβαιώνει ουσιαστικά αυτά που είπε ο τεχνικός της BMW και έδειξε η μέτρηση της μπαταρίας του αυτοκινήτου μου.

    Νομίζω ότι την γλιτώνω την 200αρα € προς το παρόν.....



    From my Redmi Note 2 via Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 27-12-16 στις 20:51 Αιτία: Διόρθωση link
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  12. #19
    Εγγραφή
    30-04-13
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    71
    Thanked
    15
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπερα. Οταν πηρα την bmw e46 compact μεταχειρισμενη ειχε banner και στο χρόνο με αφησε.. Ειδα την ημερομηνία που ειχαν χτυπήσει πανω και ηταν 2 χρονών. Μπορεί να ετυχε. Μια κινεζικη που δουλευε ήχο σύστημα κρατησε 6 χρόνια. Οι μπαταρίες ειναι λαχείο απο οτι εχω καταλάβει. Φιλος με αγροτικό εβαλε bosh και εβγαλε χρονο..

    Στάλθηκε από το 6043D μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  13. The Following User Says Thank You to Γιωργος 250 For This Useful Post:

    topmar (29-12-16)

  14. #20
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ακριβως το ιδιο πιστευω και γω οπως ο Γιωργος. Στο Α κλας της γυναικας 11 χρονια εβγαλε η εργοστασιακη και παλι επρνε μπρος τι να λεμε τωρα!
    quattro ist fur sissies

  15. The Following User Says Thank You to savvas bmwdakias For This Useful Post:

    topmar (29-12-16)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP