Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 15

Θέμα: e46 318i vs opel insignia 1.8

  1. #1
    Εγγραφή
    26-02-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    481
    Thanked
    195
    Rides
    0

    Προεπιλογή e46 318i vs opel insignia 1.8

    μετα σπο 10 χρονια εχοντας στην οικογενεια 2 bmw αποφασιστηκε μετα απο πολυ σκεψη και με μιση καρδια να πωληθει το 318 διλιτρο και να αντικασταθει με ενα opel insignia 1800 140 αλογα.επειδη δεν ημουν ποτε υπερ της οπελ και κανενα αυτοκινητο αυτης της εταιρειας δεν με συγκινουσε εκανα το τολμημα να κατσω πισω απο το τιμονι ενος insignia για λιγα χλμ και μπορω να πω οτι σαν πρωτη οδηγικη επαφη ηταν θετικη και αισθητικα το βρηκα ενα ομορφο τετραθυρο.αξιζει η μεταπηδηση απο το 2000 στο 1800 με τα ιδια αλογα η θα κανω το λαθος να το μετανιωσω που θα δωσω το 46αρι το οποιο ειναι με πολλα εξτρα στον εξοπλισμο και με λιγα χλμ?

    Υ.Γ. δεν πωλειται λογο αυξημενων τελων κυκλοφοριας..πωλειται για αγορα πιο φρεσκου μοντελου εκτος bmw

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Πειραιας - Μηλος
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    6.972
    Thanked
    20090
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν και δεν είμαι φίλος της οπελ δε νομίζω πως υπάρχει μέτρο σύγκρισης .
    Τεχνολογικά σαφώς και το οπελ υπερτερεί αφού είναι πιο πρόσφατο αμάξι από το 46 και τεχνολογικά πιο προηγμένο .
    www.deepbluebeachbar.com

    Deep Blue, Paliochori, Milos HD 360º Virtual Tours:
    360º HD Εικονικές Περιηγήσεις:
    ************** Click on the link: ****************
    https://www.paliochori.com/vt/deepblue


    Instagram

  3. The Following User Says Thank You to deepBLUE For This Useful Post:

    BILL007 (05-12-16)

  4. #3
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    708
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    θα συμφωνησω με τον deep blue ως προς τα τεχνικα , αλλα θα εκφρασω και την αποψη μου .
    το 46αρι εχει το χαρακτηρα του το opel κανενα , αχρωμο και αοσμο και κανενας δεν θα το κοιτα σε μια 5ετια.αποψη μου παντα
    αλλα εσυ μπορεις να γινεις ΠΡΟΔΟΤΗΣ και να παρεις το opel , χωρις να θελω να σε επιρεασω φυσικα .
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  5. The Following 3 Users Say Thank You to LEONIDASKAL For This Useful Post:

    BILL007 (05-12-16), menios (05-12-16), Ptboul (06-12-16)

  6. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Τι μοντέλο θα είναι το insignia και πόσο θα κοστίσει;

    Για F30 δε σε ενδιαφέρει να κοιτάξεις;

    Έχουμε από καινούριο μ πακ στα 33 (https://www.car.gr/8925495-bmw-318-i...k-f30-facelift) μέχρι και ένα 20ρικάκι πιστεύω θα βρεις (για μοντέλο πχ '15).
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  7. #5
    Εγγραφή
    10-09-12
    Μηνύματα
    932
    Thanked
    1703
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    1800 κεκ και 140 άλογα, προφανώς μοντέλο 2008-2010. Διαφορά στο γκάζι δεν θα δεις (κι αν δεις μάλλον είναι λίγο χειρότερο απο το 46αρι), από κατανάλωση όμως, γνωστός που το έχει (με 19αρες ζάντες), μου έχει πει οτι ρουφάει αρκετά. Σαν σουλούπι μου αρέσει πολύ, πιο φρέσκο από το Ε46 και με τεράστιο πορτπαγκαζ. Για τους πίσω επιβάτες όμως, θα περίμενες κάτι καλύτερο. Στο aftersales πάσχει, ενώ συχνά είναι τα προβλήματα με πολλαπλασιαστές (τι μου θυμίζει...), αρκετοί χάνουν (μη γελάτε, φεύγουν εν κινήσει) τα καπάκια απο τα πλυστικά των xenon ( αν έχει), τριγμοί σε ταμπλώ και παράθυρα επίσης έχουν αναφερθεί από πολλούς. Αν σε παίρνει, δες λίγο το 1600 με τα 180 άλογατα, τουλάχιστον θα έχεις αρκετό γκάζι (α, και μακρυά από αέριο, οι περισσότεροι που το έχουν κάνει, τα μισά χιλιόμετρα τα γράφουν μεταξύ συνεργείου και αυτού που τους εγκατέστησε το αέριο).

  8. #6
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Θα συμφωνησω με τον koyotte πιστευω το 1600 turbo ειναι καλυτερη επιλογη. Καλο το bmw αλλα εχει παλιωσει, σιγουρα αν μπορουσα θα κοιτουσα το F30 , το Ε90 1600 ουτε καν, φτανει με τα 1500 κιλα και 122 αλογα θα σερνεται. Επισης το turbo το θεωρω must ειναι το μελλον της αυτοκινησης οπως και να το κανουμε βαση Ευρωπαικων οδηγιων.
    quattro ist fur sissies

  9. #7
    Εγγραφή
    26-02-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    481
    Thanked
    195
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Ptboul Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τι μοντέλο θα είναι το insignia και πόσο θα κοστίσει;

    Για F30 δε σε ενδιαφέρει να κοιτάξεις;

    Έχουμε από καινούριο μ πακ στα 33 (https://www.car.gr/8925495-bmw-318-i...k-f30-facelift) μέχρι και ένα 20ρικάκι πιστεύω θα βρεις (για μοντέλο πχ '15).


    ομορφο το ασπρο...καμια σχεση βεβαια με την τιμη του insignia γτ θα ειναι μοντελο 2009 με 10.να ρωτησω ποσο θα παει το 46αρι σαν ανταλλαγη η συμφερει καλυτερα να πωληθει σε χερι?

  10. #8
    Εγγραφή
    26-02-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    481
    Thanked
    195
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Koyotte Εμφάνιση μηνυμάτων
    1800 κεκ και 140 άλογα, προφανώς μοντέλο 2008-2010. Διαφορά στο γκάζι δεν θα δεις (κι αν δεις μάλλον είναι λίγο χειρότερο απο το 46αρι), από κατανάλωση όμως, γνωστός που το έχει (με 19αρες ζάντες), μου έχει πει οτι ρουφάει αρκετά. Σαν σουλούπι μου αρέσει πολύ, πιο φρέσκο από το Ε46 και με τεράστιο πορτπαγκαζ. Για τους πίσω επιβάτες όμως, θα περίμενες κάτι καλύτερο. Στο aftersales πάσχει, ενώ συχνά είναι τα προβλήματα με πολλαπλασιαστές (τι μου θυμίζει...), αρκετοί χάνουν (μη γελάτε, φεύγουν εν κινήσει) τα καπάκια απο τα πλυστικά των xenon ( αν έχει), τριγμοί σε ταμπλώ και παράθυρα επίσης έχουν αναφερθεί από πολλούς. Αν σε παίρνει, δες λίγο το 1600 με τα 180 άλογατα, τουλάχιστον θα έχεις αρκετό γκάζι (α, και μακρυά από αέριο, οι περισσότεροι που το έχουν κάνει, τα μισά χιλιόμετρα τα γράφουν μεταξύ συνεργείου και αυτού που τους εγκατέστησε το αέριο).
    σωστος μοντελο 2009 με 10...ναι με παιρνει ανετα για το 1600 που το κρυφοκοιτουσα απλα δεν εινα ατμοσφαιρικο και δεν ξερω τι παιζει με τα τουρμπατα τις οπελ.αλλα σιγουρα με τα 180 αλογα καμια σχεση με το 1800

  11. #9
    Εγγραφή
    26-02-10
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    481
    Thanked
    195
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Koyotte Εμφάνιση μηνυμάτων
    1800 κεκ και 140 άλογα, προφανώς μοντέλο 2008-2010. Διαφορά στο γκάζι δεν θα δεις (κι αν δεις μάλλον είναι λίγο χειρότερο απο το 46αρι), από κατανάλωση όμως, γνωστός που το έχει (με 19αρες ζάντες), μου έχει πει οτι ρουφάει αρκετά. Σαν σουλούπι μου αρέσει πολύ, πιο φρέσκο από το Ε46 και με τεράστιο πορτπαγκαζ. Για τους πίσω επιβάτες όμως, θα περίμενες κάτι καλύτερο. Στο aftersales πάσχει, ενώ συχνά είναι τα προβλήματα με πολλαπλασιαστές (τι μου θυμίζει...), αρκετοί χάνουν (μη γελάτε, φεύγουν εν κινήσει) τα καπάκια απο τα πλυστικά των xenon ( αν έχει), τριγμοί σε ταμπλώ και παράθυρα επίσης έχουν αναφερθεί από πολλούς. Αν σε παίρνει, δες λίγο το 1600 με τα 180 άλογατα, τουλάχιστον θα έχεις αρκετό γκάζι (α, και μακρυά από αέριο, οι περισσότεροι που το έχουν κάνει, τα μισά χιλιόμετρα τα γράφουν μεταξύ συνεργείου και αυτού που τους εγκατέστησε το αέριο).
    τριγμους ε?χμ και αυτο που οδηγησα οντως ακουγα θορυβους στην κεντρικη κονσολα.τυχαιο?

  12. #10
    Εγγραφή
    01-02-10
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    2.580
    Thanked
    6681
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Έχω ανέβει σε 180άρι, δεν τα είδα αυτά τα άλογα...Συναρμολόγηση σαφώς υποδεέστερη από το 46άρι.Επίσης ο φίλος μου έλεγε ότι μεικτή
    αλλά νορμάλ οδήγηση κάτω από 13 λίτρα δεν έπεφτε.Δεν ξέρω, εγώ θα έψαχνα κάτι άλλο..

  13. The Following User Says Thank You to nikos valvetronic For This Useful Post:

    topmar (06-12-16)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP