Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 11

Θέμα: ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

  1. #1
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή ΕΜΠΕΙΡΙΑ ΑΠΟ ΠΛΥΝΤΗΡΙΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΩΝ

    Καλησπερα και παλι, θα ηθελα να μοιραστω την εμπειρια μου απο τη σημερινη μου επισκεψη σε πλυντηριο αυτοκινητων. Υστερα απο αναζητηση πλυντηριου για βιολογικο καθαρισμο εν οψη της γεννησης του παιδιου μου και υστερα απο παροτρυνση φιλου κατεληξα σε ενα πλυντηριο της γειτονιας. Αφου περασα εχθες και συμφωνησαμε την τιμη 70 ευρω και μου ειπε τι προιοντα χρησιμοποιει πηγα και του αφησα το αυτοκινητο λεγοντας του , καντο με την ησυχια σου δεν το βιαζομαι. Ετσι κι εγινε, αφησα το αυτοκινητο και μου ειπε να παω την επομενη 8 η ωρα το απογευμα να το παραλαβω. Οντως παω σημερα 8 νταν να το παρω, βλεπω το αυτοκινητο δουλευει, λεω ωραια θα ειναι ζεστο κανει και κρυο εξω (3,5 βαθμους). Τελειωνει και με τα τελευταια , βαζει τα πραγματα στο αμαξι πληρωνω φευγω. Να πω πως το αμαξι ειναι mercedes Α150 και εχει υπολογιστη ταξιδιου με ενδειξεις ωρες λειτουργιας,διανυθεντα χλμ, καταναλωση στα 100χλμ και μεση ωριαια ταχυτητα. Οπως φευγω βλεπω τον δεικτη της βενζινη τερμα κατω, λεω ενταξει, αυτονομια 0 χλμ, λεω οκ θα παω να βαλω βενζινη. Κανω πως κοιταω το χρονομετρο βλεπω 07:59 ξεκιναω και συνειδητοποιω πως το αμαξι δουλευε 8 Ω Ρ Ε Σ ρελαντι. Παω βαζω βενζινη για να μην μεινω, γυρναω πισω και του λεω
    -καλα ρε φιλε ειχες το αμαξι και δουλευε 8 ωρες σταματημενο πλακα μας κανεις. Η δε καταναλωση ειχε φτασει στα 40 λιτρα!!!
    -ολα ετσι τα κανω, βαζω το καλοριφερ για να στεγνωσει
    -καλα ρε φιλε βαλε ενα αεροθερμο κατι πλακα μας κανεις
    -Μη φοβασαι δεν παθαινει τιποτα, να σου δωσω 20 ευρω για την βενζινη

    τελος παντων με το ζορι πηρα τα 10, οσο χαρηκα που το ειδα να λαμποκοπαει, αλλο τοσο ξενερωσα με τον παπαρα που ειχε το αμαξι τοσες ωρες και δουλευε.

    Ενα μονο θελω να ρωτησω ρε παιδια, υπαρχει περιπτωση να δημιουργηθει κανενα προβλημα στον κινητηρα?

    Σορυ αν σας ζαλισα
    quattro ist fur sissies

  2. #2
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Με τοσο κρυο δεν υπαρχει περιπτωση να ανεβασει θερμοκρασια το μοτερ. Λιγα δευτερολεπτα να δουλεψει το βεντιλατερ και κρυωνει αμεσως

    Αυτο που υπαρχει περιπτωση ειναι να σου ερθει το πανι του ουρανου στο κεφαλι, αναλογως με το τι εχει κανει εκει περα.

    Ο βιολογικος (πιασαρικο ονομα, δεν σου κακοφαινεται και τοσο το ποσο που σου ζητανε) καθαρισμος που βαζουν τον πακιστανο (δεν ειμαι ρατσιστης αλλα συνηθως πακιστανος ειναι) με ενα κουβα σαπουνονερο να τριβει ακομα και τον ουρανο δεν εχει και τα καλυτερα αποτελεσματα.

    Πολλοι δεν ασχολουνται καν με καθαρισμο ουρανου οποτε πιθανοτατα δεν θα εχεις και καποιο μελλοντικο προβλημα

  3. The Following 2 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    bakalos (02-12-16), BILL007 (02-12-16)

  4. #3
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ενταξει δεν τιθεται θεμα ουρανου, δεν ηταν λερωμενος μονο λιγο οι κωλονες. Ενα ατομο ηταν εκει στο πληντυριο, δεν πηγα σε βενζιναδικο ηθελα να αποφυγω αυτα που γραφεις παραπανω. Ο τροπος καθαρισμου ηταν ειδικα χημικα για απολυμανση και τραβηγμα με την σκουπα και η τιμη λογικη δεν λεω, αλλα κατσε ρε φιλε 8 ωρες σταματημενο να δουλευει, ευτυχως ειναι χειμωνας.
    quattro ist fur sissies

  5. #4
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Sorry, αλλά αυτό που περιγράφεις δεν είναι βιολογικός καθαρισμός εσωτερικού αυτοκινήτου, αλλά απλός καθαρισμός αυτοκινήτου...
    Το να χρησιμοποιείσει κάποιος σκούπα & 2-3 καθαριστικά/χημικά δεν μου λέει κάτι (πόσο μάλλον που του εξήγησες, να υποθέσω ότι θα μπαίνει ένα μωράκι)
    Βιολογικός καθαρισμός γίνεται με αντιβακτηριδιακά χημικά & φυσικά μηχάνημα όζοντος...
    Κανείς φυσικά δεν θα στο πει αυτό, αλλά θα βάλει τον μουτζαχεντίν να στο πασαλήψει και να πάρει το όποιο συμφωνηθέν τίμημα...
    Δυστυχώς λίγοι είναι οι επαγγελματίες αλλά ακόμη λιγότεροι είναι οι υποψήφιοι που γνωρίζουν 2-3 πράγματα βασικά.
    Το άσχημο της υπόθεσης είναι ότι δεν σου εξήγησε ότι πχ με υγρασία έξω το σαλόνι σου θα χρειαστεί είτε στέγνωμα με σόμπα/καλοριφέρ ή αλλο μέσο είτε με τον οποιοδήποτε τρόπο περιγράφεις...
    Detailing Madness

  6. The Following 3 Users Say Thank You to stef For This Useful Post:

    bakalos (02-12-16), BILL007 (02-12-16), Ptboul (05-12-16)

  7. #5
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    707
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    δεν ξερω αν καταλαβα καλα αλλα ο φοβος του σαββα ειναι το ρελαντι των 8ωρων και οχι το αποτελεσμα της εργασιας.
    αν παλι καταλαβα καλα εμεινε ευχαριστημενος απο το αποτελεσμα ασχετα απο την διαδικασια και τον τροπο εκτελεσης του καθαρισμου.
    η πραγματκη ερωτηση ειναι αν το αυτοκινητο θα παθει κατι με την λειτουργεια στο ρελαντι.
    και απαντω ΕΙΝΑΙ ΔΥΝΑΤΟΝ να παθει κατι το αυτοκινητο ,πλακα κανουμε , ο φοβος του σαββα ειναι αβασιμος και τεχνικα ανυποστατος .
    δεν υπαρχει περιπτωση ενα τεχνικα αρτιο οχημα να παθει κατι και 48 ωρες να δουλεψει.
    φιλε Σαββα τσαμπα τον εκραξες το χριστιανο , για την βενζινη ΑΝΤΕ ΕΝΤΑΞΕΙ εχεις ενα δικιο
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  8. The Following User Says Thank You to LEONIDASKAL For This Useful Post:

    Vassilis ///M (03-12-16)

  9. #6
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χαχα ετσι ακριβως ρε φιλε οπως τα ειπες,απο τον καθαρισμο εμεινα υπερ ευχαριστημενος βγηκανε λεκεδες,αντιλιακα ασπριλες απο ατυχεις προσπαθειες καθαρισμου δικες μου, ουτε πακιστανοι ουτε σαπουνονερα. Απλα ο φιλος μας αφησε και χωρις βενζινη ο ατιμος!!!
    quattro ist fur sissies

  10. #7
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    707
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    να επαναλαβω οτι το αυτοκινητο σου ουτε που καταλαβε κατι ,ουτε προκειτε να βγαλει κατι στο μελλον εξαιτιας αυτης της δηθεν βλακειας του μαστορα.
    απλα την επομενη φορα κοψτου προκαταβολικα το 20ρικο να μην μαλωνεται κιολας
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  11. #8
    Εγγραφή
    06-02-15
    Μηνύματα
    810
    Thanked
    796
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το ίδιο ακριβώς επαθα σε προηγούμενο αυτοκίνητο.

    Μετά από μία βδομάδα με άφησε από μπαταρία μιας και είχε τον κλιματισμό ανοιχτό.

    Μπορεί και να έτυχε,δεν ξέρω.....

  12. #9
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    707
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εεεεεεεε όχι μάλλον ήταν στα τελευταία της, η μπαταρία και να την ξελιγωσεις που λένε, τάπα εντελώς, άμα δουλέψει ο δυναμος επανέρχεται, για αυτό είναι φτιαγμένη άλλωστε όταν σταματά να επαναφορτιζεται σταματά και η ζωή της.
    Μία βδομάδα μετά δεν φταίει η υπερβολική χρήση αντίθετα η αδυναμία ανάκτησης φορτίου. Λογικό νομίζω Βασίλη

    Στάλθηκε από το SM-N910F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

  13. The Following User Says Thank You to LEONIDASKAL For This Useful Post:

    bakalos (05-12-16)

  14. #10
    Εγγραφή
    15-06-15
    Περιοχή
    VOLOS
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    795
    Thanked
    707
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    και τωρα που το λεμε.
    μακακια χοντρη σε πλυντηριο ειναι να πας για καθαρισμο μοτερ και να σε αφησει ο δυναμος το αλλο πρωι.
    ο τραμπας περασε το μοτερ για υποβρυχιο και το πλυμηρισε νερα , ευτηχως ειχα καβατζα και δεν ετρεχα
    κανε στην ζωη σου οτι θες απλα καντο μονος σου μην περιμενεις απο κανενα τιποτα

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP