Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 21

Θέμα: Προβλημα με δυναμο

  1. #1
    Εγγραφή
    13-08-13
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή Προβλημα με δυναμο

    καλησπέρα σας κυριοι εχω ενα e46 Valvetronic με το εξησ πρόβλημα δυναμου, το αμαξι ειχε απανω δυναμο BOSCH 90/110Α τον οποιο και αλαξα αναγκαστικα μετα από ολικη καταστροφή του με έναν valeo ποιο μεγαλο 140Α τωρα ομωσ μου αναβη το λαμπακι του δυναμου αν και φορτώνει κανονικα ο δυναμοσ , γνωριζει κανεισ γιατι το κανει αυτό και αν διορθώνεται ?

  2. #2
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μετα την αλλαγή πρεπει να δηλωθεί στόν εγκέφαλο για να μην ανάβει το λαμπάκι.
    Υπόψην όμως οτι δεν κανουν όλοι οι δυναμό σε όλα τα μοντέλα(στα bmw ακόμα και χρονιά
    με χρονιά φορούσαν διαφορετικά μοντέλα) και οτι η bmw σε όλα τα 46αρια δίνει αντικατασταση
    πλεον σε 150Α

  3. #3
    Εγγραφή
    13-08-13
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    σε ευχαριστω για την απαντηση φιλε, σε 2 συνεργεια BMW που το πηγα ο ενασ δεν γνωριζε μου ειπε πωσ πρεπει να το δει ηλεκτρολογοσ και ο αλλοσ πωσ πρεπει να αλαξη την καλωδιωση του δυναμου με ένα ασυμφορο κοστοσ

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    1.921
    Thanked
    2393
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μετά τα Χριστούγεννα μου άναψε και εμένα το λαμπάκι της μπαταρίας. Άναβε στιγμιαία και έσβηνε και έκανε ένα κόμπιασμα το αμάξι. Το πήγα σε ένα συνεργείο ( ήμουν στο χωριό) που ασχολείται και με BMW και μου είπε ότι είναι ο αυτόματος. Το δυναμό είναι VALEO. Άλλαξε τον αυτόματο τον έβαλε επάνω και τώρα άναβε το λαμπάκι συνέχεια, ενώ το δυναμό φόρτιζε κανονικά στα 14,2 - 14,3. Τον ξανά έβγαλε το παιδί βάλαμε πάλι τον παλιό και έσβησε και μου είπε θα μπει στην πύλη τις BMW να κατεβάσει τις αναβαθμίσεις για την κωδικοποίηση και να το ξαναπάω να βάλουμε τον καινούργιο και να κάνουμε κωδικοποίηση. Επειδή έπρεπε να φύγω και το φοβόμουν μην μείνω στο δρόμο πήγα μια βόλτα μέχρι την Καλαμάτα, σε έναν αντιπρόσωπο σε έναν από τους τρεις τις BMW. Το πήγα έκανε και αυτός το ίδιο δηλαδή έβαλε καινούργιο αυτόματο πάλι άναβε συνέχεια το λαμπάκι και πήγε να κάνει κωδικοποίηση και το πέταγε έξω. Μου είπε ότι πρέπει να αλλάξω δυναμό που συνεπάγεται η BMW τον δίνει περίπου 800 € και στο εμπόριο περίπου 400 € και αυτό με παραγγελία. Έβαλε πάλι τον παλιό έκανε κάτι εκεί στο πρόγραμμα του διαγνωστικού. Μου είπε ότι φορτίζει κανονικά και να μην φοβάμαι και να έρθω Αθήνα. Σήμερα ήρθα Αθήνα μετά φόβου θεού και πίστεως σε όλο τον δρόμο δεν άναψε καθόλου. Έχετε τίποτα νεότερο εσείς με το θέμα; Περιμένω για να πάω την Δευτέρα σε άλλον εδώ. Επ΄ευκαιρία άλλαξα και την τροχαλία του δυναμό που παίζει ρόλο συμπλέκτη όπως έχει αναφερθεί σε άλλο ποστ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη sierra : 06-01-17 στις 22:22


    Ο χειρότερος άντρας η καλύτερη γυναίκα...

  5. #5
    Εγγραφή
    11-11-12
    Περιοχή
    θεσσαλονικη,Αμπελοκηποι.
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    175
    Thanked
    190
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    θελει κωδικοποιηση και θα σβησει.

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    1.921
    Thanked
    2393
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Του έκανε στην Καλαμάτα αλλά μου είπε ότι δεν την παίρνει...


    Ο χειρότερος άντρας η καλύτερη γυναίκα...

  7. #7
    Εγγραφή
    28-10-12
    Περιοχή
    Θεσσαλία
    Μηνύματα
    823
    Thanked
    1516
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Προφανώς δεν ταιριάζει ο αυτόματος ο καινούργιος που σου έβαλε.
    Προτείνω να πας Αθήνα σε κάποιους που ασχολούνται μονο με δυναμό κτλ και να σου βάλουν τον ανάλογο αυτόματο

  8. The Following User Says Thank You to Dimimav For This Useful Post:

    tasos.kamv (08-01-17)

  9. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    ΗΛΙΟΥΠΟΛΗ
    Ηλικία
    67
    Μηνύματα
    1.921
    Thanked
    2393
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Λες να είναι αυτό; Θα δούμε, αύριο θα το πάω και θα δω. Νεώτερα αύριο το βράδυ...


    Ο χειρότερος άντρας η καλύτερη γυναίκα...

  10. #9
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Πηγαινε στο Γαλάτσι βρε Πάνο,εκει που είχαμε πάει μαζί...



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  11. The Following User Says Thank You to A8hnaios For This Useful Post:

    sierra (09-01-17)

  12. #10
    Εγγραφή
    13-08-13
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    14
    Thanked
    3
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    παιδια επανερχομε στο θεμε γιατι δεν εχω βρει ακρη ακομα ,γνωριζει κανεισ καποιο συνεργειο που να μπορει να κανει κωδικοποιηση στον δυναμο ? εγω σε δυο που πηγα και το ένα εξουσιοδοτημένο τις BMW μου ειπε πωσ τετοιο πραγμα δεν γίνεται

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP