Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 16

Θέμα: Ακου το συμπερασμα μου...

  1. #1
    Εγγραφή
    09-07-12
    Μηνύματα
    115
    Thanked
    81
    Rides
    1

    Προεπιλογή Ακου το συμπερασμα μου...

    Τελικα δεν τον γλιτωνω τον MAF...
    Απ οτι καταλαβα οι περισσοτεροι που εχουμε αλλαξει φιλτρα αερος και βαλαμε Κ&Ν η τετοιου τυπου.....πηραμε τον MAF στο χερι!
    Ημουν ψιλιασμενος.. και ξρω οτι ο MAF χαλαει απο το υπερβολικο λαδι.
    Τσεκαριζα το φιλτρο και μπορω να πω ηταν σε αψογη κατασταη δεν χρειαστηκε να το πλυνω ουτε να το λαδωσω!
    Παρολα ταυτα ο ΜΑF τα εφτυσε! (μετα απο πολυ καιρο βεβαια περιπου ενα χρονο) κακα τα ψεματα κανενα ελευθερο φιλτρο δε μπορει να κρατησει τη βρωμια που καρτα ενα καλο χαρτινο πχ MANN και εδω που τα λεμε δεν ξερω αν κερδισα και κατι με το Κ&Ν.
    Το συμπερασμα μου..?? 100.000km με χαρτινο φιλτρο και ολα καλα...10.000km με Κ&Ν και παει ο MAF.
    Τωρα θα μου πεις...ετυχε!
    Δε νομιζω.................

  2. The Following 4 Users Say Thank You to compact For This Useful Post:

    BILL007 (20-06-17), chrisgiapz3 (20-06-17), nik200 (22-06-17), topmar (20-06-17)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δυστυχώς δεν έτυχε...Πέτυχε
    Και εγώ όσες περιπτώσεις γνωρίζω που πήραν το maf στα χέρια ήταν συνήθως μετά απο τη χρήση κάποιου φίλτρου ελευθέρας και μάλιστα απο επώνυμες μάρκες.

    Τυχαίο λοιπόν δεν νομίζω να είναι καθόλου, συμφωνώ απόλυτα!



  4. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    nik200 (22-06-17), topmar (20-06-17)

  5. #3
    Εγγραφή
    29-06-16
    Μηνύματα
    30
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    δεν ξερω τι μαφ εχουν τα οχηματα σας,αλλα στον μ52β20 του 97,εβγαλα παντελως το φιλτρο και δεν εχει θεμα ο μαφ.μαλλον ειναι συμπτωσεις.....

  6. #4
    Εγγραφή
    07-04-10
    Μηνύματα
    154
    Thanked
    94
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω K&N φίλτρο από το 1996 και δεν μου έχει δημιουργήσει ποτέ κάποιο πρόβλημα...

  7. #5
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαθαρή σύμπτωση η λάθος λάδωμα του φίλτρου μετά απο καθάρισμα.

    Έχω 340.000 χλμ και απο τα 140.000 και μετά τοποθέτησα k&N.
    Δεν έχω αλλάξει ποτέ maf και διαβάζει κανονικά (δεν είναι δλδ οτι τα έκλασε και τον άφησα επάνω).

    Ξέρω και αρκετά άλλα παραδείγματα αυτοκινήτων που δουλεύουν υποδειγματικά για χρόνια και χλμ με φίλτρα βαμβακερής γάζας (άλλο με green άλλο με bmc, δεν έχει σημασία. Θέματα δεν αντιμετώπισαν).

  8. The Following 3 Users Say Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    alexk (21-06-17), bakalos (21-06-17), nikos valvetronic (20-06-17)

  9. #6
    Εγγραφή
    31-12-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    4.443
    Thanked
    21234
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο compact Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τελικα δεν τον γλιτωνω τον MAF...
    Απ οτι καταλαβα οι περισσοτεροι που εχουμε αλλαξει φιλτρα αερος και βαλαμε Κ&Ν η τετοιου τυπου.....πηραμε τον MAF στο χερι!
    Ημουν ψιλιασμενος.. και ξρω οτι ο MAF χαλαει απο το υπερβολικο λαδι.
    Τσεκαριζα το φιλτρο και μπορω να πω ηταν σε αψογη κατασταη δεν χρειαστηκε να το πλυνω ουτε να το λαδωσω!
    Παρολα ταυτα ο ΜΑF τα εφτυσε! (μετα απο πολυ καιρο βεβαια περιπου ενα χρονο) κακα τα ψεματα κανενα ελευθερο φιλτρο δε μπορει να κρατησει τη βρωμια που καρτα ενα καλο χαρτινο πχ MANN και εδω που τα λεμε δεν ξερω αν κερδισα και κατι με το Κ&Ν.
    Το συμπερασμα μου..?? 100.000km με χαρτινο φιλτρο και ολα καλα...10.000km με Κ&Ν και παει ο MAF.
    Τωρα θα μου πεις...ετυχε!
    Δε νομιζω.................
    Το συμπέρασμα σου είναι σωστό. Τα Κ&Ν λαδώνουν τον MAF.
    Πάντως ο MAF ήθελε ούτως ή άλλως αλλαγή στα 100 χιλ χλμ, ότι κι αν έδειχνε το διαγνωστικό.
    Ο MAF δυστυχώς γερνάει. Όσο καθαρός και να είναι, δεν μπορεί να μετρήσει όπως ένας καινούργιος.

    Καινούργιο Κ&Ν που είχα δοκιμάσει σε Μ3Ε46 πήγαινε χειρότερα.
    Πήγαινε χειρότερα ακόμα και με αλάδωτο το Κ&Ν.

    Το πέταξα στα 50 χιλιόμετρα.
    Τα χειρότερα 70 ευρώ που έχω δώσει ever.

  10. The Following 5 Users Say Thank You to doctore For This Useful Post:

    BILL007 (21-06-17), deepBLUE (22-06-17), nik200 (22-06-17), topmar (24-06-17), VanVIC (22-06-17)

  11. #7
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    υπαρχει ενας χρυσος κανονας...ποτε φιλτρα ελευθερας ροης με λαδι....!!!παντα χωρις..

  12. The Following 2 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    BILL007 (22-06-17), doctore (22-06-17)

  13. #8
    Εγγραφή
    17-03-10
    Περιοχή
    athens
    Μηνύματα
    182
    Thanked
    233
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπερα! Διαβαζοντας το θεμα λοιπον... Αναρωτιεμαι...

    Τι ακριβως κανει καλυτερα ενα αφτερ μαρκετ φιλτρο και σπευδουν ολοι να τοποθετησουν?
    Πρακτικα τιποτα απολυτως. Δεν ξερω γιατι τα ελευθερα φιλτρα εχουν καταφερει να δημιοθργησουν εναν τεραστιο μυθο γυρω απο τον εαυτο τους. Προφανως εχει γινει πολυ καλο μαρκετινκ η whatever... Θα ηθελα να ακουσω λοιπον την αποψη οσων εχουν τοποθετησει σε αυτο εδω το φορουμ... τι ακριβως τους οδηγησε στην τοποθετηση?
    Μια γυναικα δεν ξεχνα ποτε εναν αντρα που ειχε. Ενας αντρας δεν ξεχνα ποτε μια γυναικα που δεν ειχε..

  14. The Following User Says Thank You to M_Dolce For This Useful Post:

    BILL007 (23-06-17)

  15. #9
    Εγγραφή
    09-07-12
    Μηνύματα
    115
    Thanked
    81
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    θα δωσει στο μοτερ καλυτερη αναπνοη.... λενε,
    καλα αυτοι που δε θελουν να παραδεχτουν με τιποτα οτι πεταξαν τα λεφτα τους λενε οτι πηραν και 4-5 αλογα....λενε.....(αλλα τα αλογα δεν ειναι στραγαλια..)
    και υπαρχουν και οι αλλοι που λενε οτι θα τα βγαλει τα λεφτα του επειδη πλενεται και ξαναχρησιμοποιειται.....το φιλτρο με τα καθαριστικα μαζι εχει περιπου 100 ευρω.
    ενα καλο φιλτρο εχει περιπου 10 ευρω, καθε ποσα km η ποτε αλλαζεται φιλτρο..??? απλες πραξεις ειναι παιδια.....
    προσωπικα μ αυτα τα 100 που πεταξα θα εβαζα bosch η mann για 15+ χρονια!
    Οσο μεγαλωνουμε παθαινουμε και μαθαινουμε...

  16. The Following User Says Thank You to compact For This Useful Post:

    BILL007 (24-06-17)

  17. #10
    Εγγραφή
    15-03-10
    Περιοχή
    drift land
    Ηλικία
    43
    Μηνύματα
    3.293
    Thanked
    7239
    Rides
    4

    Προεπιλογή

    ελευθερα φιλτρα μεσα στη μαμα εισαγωγη...κεφαλαιο 1ο!

    στα ατμοσφαιρικα μικρα μοτερ χωρις κυβισμο(<2lt)..περα απο λιγο ηχο...με ενα καλο φιλτρο ισως κερδισεις λιγο σε αποκριση και ενα κλικ στα ψηλα..σαν ιπποδυναμη..ελαχιστες διαφορες εως μηδαμινες
    στα ατμοσφαιρικα μεγαλα μοτερ με κυβισμο (>2λτ)...επισης κερδιζεις σε ηχο..αποκριση (ροπη)...αλλα και ιπποδυναμη...αρκετα παραπανω απο οτι απανω...αλλα μιλαμε για τις ταξεις των λιγων ιππων...

    φυσικα τα δυο παραπανω εχουν να κανουν και με τον τυπο του μοτερ...ενα στροφαριστο μοτερ..σαφως και θα παρει παραπανω..απο ενα μοτερ με εμφαση στην ροπη...πχ..τα γιαπωνεζικα μοτερ πραγματι "γουσταρουν" απελευθερωση της εισαγωγης!

    σαφως και τα ελευθερα φιλτρα μεσα στον "παπα" ουδεμια σχεση εχουν με μια aftermarket εισαγωγη ram air σχεδιασμενη απο μια σοβαρη εταιρια (πχ...aem) για το αμαξι μας...σε αποδοση!

    και για να το κλεισω με τα ατμοσφαιρικα...ολα τα παραπανω..για να δουλεψουν στο επακρο πρεπει να συνδυαστουν με ενα καλο προγραμμα..προκειμενου η αυξημενη ποσοτητα αερα να χρησιμοποιηθει!

    απο κει και περα παμε στα αυτοκινητα με turbo...οπου εκει εχει μεγαλο νοημα να βαλεις κατι πιο ελευθερο στην εισαγωγη...ειτε ενα φιλτρο..ειτε ολοκληρη aftermarket εισαγωγη...

    για την ιστορια...αυτα που ειχα παρατηρησει στα δικα μ αυτοκινητα...ηταν στο 20v 1.8Τ audi a3 μ...ειχα δει διαφορα αρκετη..με καλυτερο spoolarisma...και κατα τι περισσοτερα bar...κατα την φαση του overboost...αρα πραγματι ειχε παρει κατι το αμαξι...με μπακαλιστικα μαθηματικα της ταξης των 5 ιππων.....και κανα κιλο ροπης...

    επισης στο n54b30 μοτερ μ τωρα...ολοι οι βελτιωτες με φιλτροχοανες...και προγραμμα (ολοι ομως)..δηλωνουν γυρω στα 15hp πανω....σε σχεση παντα με ενα αμαξι μονο με προγραμμα....δηλαδη αν στα 0.85bar..εχεις 350hp..με τις φιλτροχοανες πας στα 365 απευθειας!!!

    απο ολα τα παραπανω...βγαινει το συμπερασμα...οτι γενικα ΔΕΝ ΑΞΙΖΕΙ ΝΑ ΒΑΛΕΙΣ ΕΝΑ ΕΛΕΥΘΕΡΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΝ ΔΕΝ ΒΑΛΕΙΣ ΚΑΙ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΣΤΟ ΑΜΑΞΙ Σ....περα απο τη διαφορα λιγο σε ηχο...

  18. The Following 7 Users Say Thank You to nik200 For This Useful Post:

    alexm (24-06-17), bakalos (25-06-17), BILL007 (24-06-17), chrisgiapz3 (25-06-17), klepe (30-07-17), Vassilis ///M (12-07-17), Βασιλης (16-07-17)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP