Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 9 από 9

Θέμα: Από 2.2 σε 3.0

  1. #1
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή Από 2.2 σε 3.0

    Θέλω να μου προτείνετε μηχανικό που ξέρει πολύ καλά τα bmw για μετατροπη από 2.2 σε 3.0 Μ54 για Ε60.Ευχαριστω

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    F.I.R. Αθηνών
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    5.116
    Thanked
    12684
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Προφανώς απο Μ54Β22 θές να πάς σε Μ54Β30.
    Η βασική υποδομή υπάρχει δηλαδή.
    Θά'λεγα οτι είναι σχετικά απλή μετατροπή και εμφανισιακά, στο engine bay, δεν θα φαίνονται ουσιαστικές αλλαγές.
    Αντίστοιχα, το πιο σημαντικό στην προκειμένη περίπτωση είναι να βρείς "σωστό" μοτέρ παρά μηχανικό που θα σου κάνει το swap.
    Θέλω να πώ οτι δεν χρειάζεσαι κάποιον ιδιαίτερο επιστήμονα μηχανικό γι το συγκεκριμένο project.
    Προσωπικά, πριν πολλά χρόνια επέλεξα τον Σάββα Παπαδόπουλο στη Θεσσαλονίκη αλλά στην δική σου περίπτωση, και μέχρι το Αργος να πάς, πιστευω μια χαρά θα κάνεις τη δουελιά σου.
    Το ξαναγράφω, το θέμα στην περίπτωση αυτή είναι κυρίως ο κινητήρας που θα βάλεις να είναι σε καλή κατάσταση.

  3. The Following 4 Users Say Thank You to VanVIC For This Useful Post:

    E60_Arkadia (20-11-16), JiMk86 (22-11-16), Snoo (20-11-16), wheelman (20-11-16)

  4. #3
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Ακριβώς αυτό συνήθως τα περισσότερα Μ54 3.0 είναι σκισμένα.Το ιδανικό μου θα ήταν να βρω από Ε60 μοτέρ που δεν είναι και τόσο ζορισμένος μιας και τα Ε60 τα είχαν κυρίως πιο μεγάλης ηλικίας άνθρωποι σε σχέση με τα Ε46 ας πούμε

  5. #4
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σωστος ειναι αυτος που θα σου υπολογισει ΟΛΟ το κοστος αναλυτικα χωρις να προσθεσει οτι "θυμηθει" στην πορεια ή στο τελος της εργασιας.
    Μοτερ καλο και επιπλεον αλλαγες σε περιφερειακά για να γινει σωστη αλλαγη ,οπως ειπε ο Βανβικ.
    Αθηνα ψαχνεις ή επαρχια?

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  6. #5
    Εγγραφή
    27-04-10
    Μηνύματα
    1.286
    Thanked
    1229
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Κυριως Αθηνα αλλα δεν εχω προβλημα να κοιταξω και επαρχια.Να σημειωσω οτι το ψαχνω μονο και μονο για να ειναι πιο ανετο και να εχω δυναμη οταν την χρειαζομαι.Το 2.2 μου ειναι αριστο απο ολα τα θεματα και κυριως Εθνικη που το οδηγω με εχει αφησει ικανοποιημενο μιας και ταξιδευω ανετα με μεγαλες ταχυτητες,απλα το 3.0 εχει και αυτα τα μπαμ που μου λειπουν.Η οδηγηση μου σε γενικες γραμμες δεν θα αλλαξει.Το μονο μου αγχος ειναι να βρω μοτερ ΣΑΝ το δικο μου σε κατασταση αριστη και να εχω τελειως εργοστασιακη λειτουργια,χωρις κομπιασματα ρεταρισματα και ενα σωρο προβληματα.

  7. #6
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E60_Arkadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριως Αθηνα αλλα δεν εχω προβλημα να κοιταξω και επαρχια.Να σημειωσω οτι το ψαχνω μονο και μονο για να ειναι πιο ανετο και να εχω δυναμη οταν την χρειαζομαι.Το 2.2 μου ειναι αριστο απο ολα τα θεματα και κυριως Εθνικη που το οδηγω με εχει αφησει ικανοποιημενο μιας και ταξιδευω ανετα με μεγαλες ταχυτητες,απλα το 3.0 εχει και αυτα τα μπαμ που μου λειπουν.Η οδηγηση μου σε γενικες γραμμες δεν θα αλλαξει.Το μονο μου αγχος ειναι να βρω μοτερ ΣΑΝ το δικο μου σε κατασταση αριστη και να εχω τελειως εργοστασιακη λειτουργια,χωρις κομπιασματα ρεταρισματα και ενα σωρο προβληματα.
    Δεν μπορεις να το γνωριζεις το περι αριστου μοτερ εκτος αν ξερεις τον δοτη και τον ιδιοκτήτη του...
    Ολα τα αλλα περι καλου και αριστου ειναι λοταρια ...
    Βασικη παραμετρος που δεν πρεπει να ξεχνας ειναι οτι θα μπασταρδεψεις το αυτοκινητο σου με οτι συνεπαγεται μετεπειτα.....
    Καλη τυχη

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  8. The Following 2 Users Say Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    E60_Arkadia (23-11-16), mixalis (02-02-17)

  9. #7
    Εγγραφή
    22-02-10
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    57
    Μηνύματα
    12.860
    Thanked
    25860
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο E60_Arkadia Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ακριβώς αυτό συνήθως τα περισσότερα Μ54 3.0 είναι σκισμένα.Το ιδανικό μου θα ήταν να βρω από Ε60 μοτέρ που δεν είναι και τόσο ζορισμένος μιας και τα Ε60 τα είχαν κυρίως πιο μεγάλης ηλικίας άνθρωποι σε σχέση με τα Ε46 ας πούμε

    120 μερες ΒΑΝ!!!

  10. The Following 9 Users Say Thank You to aristent For This Useful Post:

    BILL007 (23-11-16), BMWNAOUSSA (25-11-16), chrisgiapz3 (04-12-16), dafidack (02-01-17), E60_Arkadia (23-11-16), Konstantinos E60 (25-11-16), Lykouras (23-11-16), mixalis (02-02-17), Ptboul (24-11-16)

  11. #8
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Cool

    Χαχααχαααααχχ... Δε λεει για τα Μ5 ρε!

    Αμέσως εσύ...



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  12. The Following User Says Thank You to A8hnaios For This Useful Post:

    aristent (23-11-16)

  13. #9
    Εγγραφή
    25-04-14
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    102
    Thanked
    173
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γιατί δεν υπερκυβιζεις το δικό σου; θα ειναι μια ενδιάμεση λύση αλλά θα έχεις βάσει το μοτέρ σου που το ξέρεις.

    Στάλθηκε από το Redmi Note 3 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP