Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Lpg 307cc

  1. #1
    Εγγραφή
    16-10-13
    Περιοχή
    rhodes
    Μηνύματα
    348
    Thanked
    64
    Rides
    0

    Προεπιλογή Lpg 307cc

    Αγόρασα παιδιά ένα 307cc για την γυναίκα με εγκατεστημενο lpg tartarini τώρα έχω 2 θέματακια 1ον δεν έχω χαρτί για να το περάσω κτεο και δεν ξέρω τι να κάνω πήγα σε κάποιον μου λέει το μόνο που μπορεί να κάνει είναι να μου περάσει ένα άλλο κιτ και να μου δώσει τότε βεβαίωση! ! και 2ον θέλω να το κάνω σέρβις δεν ξέρω καν τι αλλάζουν φίλτρα η και κατι αλλο.. και ο ίδιος δεν το αγγίζει λεει επίσης είδα ότι δείχνει άδειο δλδ κόκκινο φωτακι αλλά έχει μέσα νόμιζα ότι ήταν άδειο αλλά έβαλα μόνο 16 ευρώ ο βενζίνας είπε ότι το παθαίνουν αυτο!! Κάτι ακόμη είδα ότι στα 110 χλμ μου έκαψε και περίπου 3 4 ευρώ βενζίνη είναι νορμάλ αυτό?

  2. #2
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Εχεις θεματακια, ας τα παρουμε με την σειρα.

    Απορω παντως, δεν ειχε καθολου χαρτια το αμαξι μαζι που να αφορουν την εγκατασταση του αεριου?


    Τεςπα,
    Χαρτι για κτεο μπορεις να παρεις απο οποιονδηποτε μηχανικο αεριων εξετασει το συστημα και καταγραψει αναλυτικα οτι ολα τα επιμερους εξαρτηματα λειτουργουν σωστα και ειναι πιστοποιημενα.
    Ουσιαστικα κανει μια λιστα που λεει πνευμονας μαρκας χ και μοντελο ταδε με αρθμο εγκρισης ψψψ.

    Ρωτα καποιον αλλον εγκαταστατη, πιθανοτατα να το κανει, οσο για το δεν το ακουμπαει, κ απλα αντικαθιστα απλα ασχολιαστο.
    Το κατανοω απο την μια,αλλα...

    Αναφορικα με τον μετρητη,
    Ειτε θελει βαθνονομιση, ή εχει καποιο προβλημα το φλοτερ?
    Σιγουρα θελει ελεγχο, αλλα το καθε λαμπακι θα μπορουσε να αντιστοιχει απο 50 μεχρι 150χλμ εξαρτατε πως ειναι ρυθμισμενο...


    Το service συνηθως ειναι
    Αλλαγη σε φιλτρα αεριας ή και υγρης φασης, εξαρτατε απο το τι και ποσα φιλτρακια εχει το καθε συστημα.

    Αν εχεις μπεκ ηλεκτροβαλβιδας, υπαρχουν σετ με ελατηρια,τσιμουχακια και βελονες.

    Ελεγχο για τυχον διαροες, και τελος ελεγχο με το διαγνωστικο και τυχον καλιμπραρισμα.

    Οσον αφορα την καταναλωση βενζινης
    Πιθανολογω πως ειναι κατι απο τα παρακατω γιατι ακομα και να ειναι ρυθμισμενο να ψεκαζει και βενζινη η καταναλωση που περιγραφεις είναι υπερβολικη.

    Συνεπως,
    Μηπως κανεις μικρες διαδρομες και δεν εχει προλαβει το αυτοκινητο να ζεστανει νερα για να γυρισει σε αεριο?
    Επισης θα μπορουσε ειτε να γυριζει σε υψηλη θερμοκρασια, ειτε να ειναι τοποθετημενος σε λαθος σημειο ο πνευμονας με αποτελεσμα να παιρνει κρυα νερα και να εχει θεμα.




    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη wheelman : 31-10-16 στις 21:26

  3. The Following User Says Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (31-10-16)

  4. #3
    Εγγραφή
    16-10-13
    Περιοχή
    rhodes
    Μηνύματα
    348
    Thanked
    64
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο wheelman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εχεις θεματακια, ας τα παρουμε με την σειρα.

    Απορω παντως, δεν ειχε καθολου χαρτια το αμαξι μαζι που να αφορουν την εγκατασταση του αεριου?


    Τεςπα,
    Χαρτι για κτεο μπορεις να παρεις απο οποιονδηποτε μηχανικο αεριων εξετασει το συστημα και καταγραψει αναλυτικα οτι ολα τα επιμερους εξαρτηματα λειτουργουν σωστα και ειναι πιστοποιημενα.
    Ουσιαστικα κανει μια λιστα που λεει πνευμονας μαρκας χ και μοντελο ταδε με αρθμο εγκρισης ψψψ.

    Ρωτα καποιον αλλον εγκαταστατη, πιθανοτατα να το κανει, οσο για το δεν το ακουμπαει, κ απλα αντικαθιστα απλα ασχολιαστο.
    Το κατανοω απο την μια,αλλα...

    Αναφορικα με τον μετρητη,
    Ειτε θελει βαθνονομιση, ή εχει καποιο προβλημα το φλοτερ?
    Σιγουρα θελει ελεγχο, αλλα το καθε λαμπακι θα μπορουσε να αντιστοιχει απο 50 μεχρι 150χλμ εξαρτατε πως ειμαι ρυθμισμενο...


    Το service συνηθως ειναι
    Αλλαγη σε φιλτρα αεριας ή και υγρης φασης, εξαρτατε απο το τι και ποσα φιλτρακια εχει το καθε συστημα.

    Αν εχεις μπεκ ηλεκτροβαλβιδας, υπαρχουν σετ με ελατηρια,τσιμουχακια και βελονες.

    Ελεγχο για τυχον διαροες, και τελος ελεγχο με το διαγνωστικο και τυχον καλιμπραρισμα.



    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
    Δυστυχώς εδώ στην Ρόδο δεν έχω πολλες επιλογές και εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί δεν θέλει να μου κάνει την βεβαίωση άλλωστε δεν είπα ότι δεν θα τον πληρώσω και ζήτησα και σέρβις ξέρω δεν το έβαλε αυτος αλλά ούτε εγώ το έβαλα αλλού και πήγα εκεί πήρα το αμάξι έτσι και ζήτησα τα παραπάνω. .. δεν ζήτησα κάποια εξυπηρέτηση. .. αλλά μάλλον το χαρτί το κοστολόγει 850 ευρώ!

  5. #4
    Εγγραφή
    16-10-13
    Περιοχή
    rhodes
    Μηνύματα
    348
    Thanked
    64
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πατάω το κουμπί όταν ανεβάσει θερμοκρασία αλλά εννοείτε ότι πριν το σβήσω το αμάξι το γυρίζω σε βενζίνη! Μήπως αν κάνω 2 3 στάσεις και το σβήσω είναι η βενζίνη στην αρχή πριν γυρίσει σε γκάζι?

  6. #5
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Δεν μιλας με κανεναν αεριά στην Αθηνα, και να προγραματισεις κανενα ταξιδακι?
    Για εμενα ειναι η καλυτερη λυση...

    Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk

  7. #6
    Εγγραφή
    16-10-13
    Περιοχή
    rhodes
    Μηνύματα
    348
    Thanked
    64
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τώρα δύσκολη εποχή! Άλλιως εύκολο το είχα! Δεν ξέρω τι μπορώ να κάνω έχω 25 μέρες μέχρι να το ξαναπερασω κτεο!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη ducatista : 31-10-16 στις 21:31

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP