Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 27

Θέμα: E90 320d....Δίσκος-Πλατό?

  1. #1
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή E90 320d....Δίσκος-Πλατό?

    Καλησπέρα σας,

    στο αμάξι της υπογραφής, έχω ένα θέμα τελευταία και παίρνω γνώμες για το τι μπορεί να φταίει και πόσο θα στοιχίσει μάλλον το "κουστούμι που θα ράψω". Οι μαλακίες πληρώνονται αλλά στην περίπτωσή μου και το πολύ φιλότιμο επίσης.

    Πιο συγκεκριμένα, στις αρχές της φετινής άνοιξης, "φίλος" ζήτησε εξυπηρέτηση μετακίνησης τροχόσπιτου εντός του οικοπέδου του, από το ένα σημείο σε άλλο. Μιας και έχω κοτσαδόρο στο αμάξι, μου ζήτησε να τον εξυπηρετήσω και να το μετακινήσω εγώ με το δικό μου, πράγμα το οποίο δέχτηκα (πανάθεμά με με το φιλότιμό μου). Φτάνοντας στο σπίτι, αντί για κανονικό απλό τροχόσπιτο, είδα ένα θηρίο με 3 άξονες (6 τροχούς), με σχεδόν ξεφούσκωτα ελαστικά, και τρόμαξα. Έκανα να φύγω και με πολλά παρακαλητά του "φίλου", δέχτηκα να κάνω μια προσπάθεια να το τραβήξω. Η έλξη πήγε καλά, 10μ περίπου σε ελαφρώς κατηφόρα, όλα ΟΚ. Μετά όμως, με την όπισθεν, σε ανηφορικό πλέον κομμάτι, έπρεπε να το σπρώξω άλλα 15μ.......σε αυτή την προσπάθεια το αμάξι ζορίστηκε, με το ζόρι το έσπρωχνε και μετά από 30"-40" μύρισε έντονα ο συμπλέκτης. Αφού το άφησα 15΄ να κρυώσει, έκανα μια τελευταία (μαλ@κία) προσπάθεια να το σπρώξω και μετά από 10-15" άρχισε να βγάζει καπνούς άσπρους κάτω από το αμάξι, άναψε ο συμπλέκτης δηλαδή.

    Βρίζοντας τον εαυτό μου, σιχτίρισα τον "φίλο" και έφυγα από το σπίτι του μετά από 1 ώρα, αφήνοντας το αμάξι να κρυώσει. Η μυρωδιά από τον συμπλέκτη έκανε περίπου 1 μήνα να φύγει και έκτοτε δεν αντιμετώπισα καμία διαφορά στην χρήση του συμπλέκτη, ούτε διαπιστώθηκε κάτι στον προγραμματισμένο έλεγχο-σέρβις γενικό 4ετίας στην επίσημη αντιπροσωπεία όπου το πηγαίνω.

    Ερχόμαστε στο τώρα, εδώ και 2 βδομάδες λοιπόν, με την έναρξη των κρύων θα έλεγα, άρχισα να παρατηρώ μια δυσλειτουργία στον συμπλέκτη, τονίζω 6+ μήνες &7.000 ΚΜ μετά το παραπάνω γεγονός. Βλέπω λοιπόν το αμάξι, μόνο όταν είναι κρύο (στα πρώτα 10' λειτουργίας) και μόνο στην αρχική αποσύμπλεξη-ξεκίνημα με 1η ταχύτητα, να τρέμει έντονα σχετικά το εμπρός μέρος (ταμπλώ), πράγμα που δεν το εμφανίζει σε καμία άλλη ταχύτητα-αλλαγή αλλά ούτε και εάν ζεσταθεί το αμάξι λίγο.

    Επειδή είμαι πεπεισμένος ότι σχετίζεται με το γεγονός που περιέγραψα στην αρχή του κειμένου μου, κάτι έχει χαλάσει στο σύστημα δίσκος-πλατώ (με την ευχή να μην έχει προξενηθεί ζημιά και στο βολάν!!). Το αμάξι δεν έχει πολλά ΧΛΜ που να δικαιολογούν την φυσιολογική φθορά του συγκεκριμένου εξαρτήματος (107.100ΧΛΜ), ούτε και η χρήση του αυτ/του που ήταν σε ποσοστό άνω του 80% αποκλειστικά εκτός πόλεων (κυρίως εθνικές οδούς), που σημαίνει μηδαμινές απαιτήσεις για χρήση συμπλέκτη.

    Στο δια ταύτα, τα ερωτήματά μου για τα οποία θα εκτιμούσα να πείτε την άποψή σας, είναι τα παρακάτω:

    1) Τι μπορεί να είναι το πρόβλημα, με τα συμπτώματα που αναφέρω;

    2) Να ετοιμάζομαι για αλλαγή σετ δίσκο-πλατό;

    3) Μπορεί να έγινε και ζημιά στο βολάν;

    4) Για να εξακριβωθεί ακριβώς το πρόβλημα, πρέπει να γίνει όλη η εργασία της αλλαγής δίσκου - πλατό;

    5) Εάν φτάσουμε εκεί και κριθεί αναγκαίο ένα νέο σετ συμπλέκτη, τι θα προτείνατε να βάλω, λαμβάνοντας υπόψιν τα παρακάτω:

    α) Το αμάξι είναι 8,5 ετών με 107.000ΚΜ.
    β) Το γνήσιο ανταλλακτικό BMW (διπλής μάζας) κοστίζει περίπου 400 Eυρώ (ίσως πάρω 10% έκπτωση, δηλαδή 360 Ευρώ).
    γ) Το αντίστοιχο aftermarket σετ Sachs κοστίζει 300 Ευρώ.
    δ) Το αντίστοιχο aftermarket σετ LUK κοστίζει 250 Ευρώ.

    Αξίζει λοιπόν για 60 Ευρώ να μην πάρω το ΟΕΜ και να πάω σε aftermarket (π.χ); (Νομίζω ότι το Sachs είναι ανώτερο από LUK)

    6) Θα υπάρχει έντονη διαφορά στη συμπεριφορά του συμπλέκτη-αυτοκινήτου, με τη χρήση aftermarket ανταλλακτικού και όχι γνήσιου ΟΕΜ;

    7) Πέραν του ενοχλητικού θέματος του τρέμουλου, μπορεί να δημιουργηθεί και άλλο πρόβλημα με την παράταση χρήσης του αυτ/του με το εν λόγω πρόβλημα; Δηλαδή, να επισπεύσω τη διαδικασία ελέγχου-επισκευής-αλλαγής, για να προλάβω τυχόν άλλο μεγαλύτερο πρόβλημα, ή μπορώ να το παρατείνω έως το ερχόμενο καλοκαίρι (π.χ);

    8) Τι ακριβώς έγινε με το ζόρισμα του δίσκου και την εμφάνιση καπνών, όπως περιέγραψα στην αρχή του κειμένου μου;

    9) Η διαδικασία ελέγχου και αντικατάστασης των εξαρτημάτων, είναι σχετικά εύκολη διαδικασία που μπορεί να γίνει σε οποιοδήποτε συνεργείο, ή πρέπει να εμπιστευτώ την αντιπροσωπεία για περισσότερη εξειδίκευση (και τυχόν επιπλέον εξαρτημάτων που χρήζουν αλλαγής και έχουν διαθεσιμότητα άμεση);

    Σας ευχαριστώ για το χρόνο σας.
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  2. The Following User Says Thank You to topmar For This Useful Post:

    BILL007 (27-10-16)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Kαλημέρα,

    Να αρχίσω λέγοντας για όσους δεν το γνωρίζουν οτι η ικανότητα έλξης του κάθε αυτοκινήτου (Towing Capacity) καθορίζεται απο τον κατασκευαστή και καλό είναι να είσαι πάντα και ένα 10% κάτω απο το όριο αυτό. Ενας κοτσαδόρος δεν λέει κάτι (έχω δει και smart με κοτσαδόρο) το θέμα είναι τι μπορεί να τραβήξεις.

    Make Model Year Kerbweight (Kg) 85% (Kg) Towing Capacity (Kg) Towing Capacity (Lbs)
    BMW 320D E90 2007 1489 1265.65 1600 3527
    BMW 320D E90 2008 1489 1265.65 1600 3527


    Στο δικό σου θέμα, με ολα αυτά που περιγράφεις και ειδικά για το τρέμουλο μάλλον το βολάν σου άρπαξε παρέα με το δίσκο. Το πόσο δεν μπορεί κανείς να ξέρει αν δεν ανοίξει να δει. Πιστεύω πως θα είναι σε μικρό βαθμό το βολάν, αλλιώς θα είχες περισσότερα σε περισσότερες ταχύτητες. Μήπως ακούς και τίποτα "στριγκλίσματα" όταν είσαι κρύος κατα την προσπάθεια να βάλεις ταχύτητα?

    Για εμένα δρομολόγησε άμεσα αλλαγή δισκοπλατό (απο το να σου σπάσει πουθενά και να έχεις και χειρότερη ζημιά). Αν τα ποσά που γράφεις για τα aftermarket είναι αυτά και μιλάμε για διαφορά των 60 ευρώ, πήγαινε σε ΟΕΜ ασυζήτητα. Για το βολάν ανοίγεις και βλέποντας και κάνοντας αν έχει όντως ζημιά.

    Το συνεργείο για αλλαγή δισκοπλατό και έλεγχο βολάν, νομίζω πως και ένα εξειδικευμένο μπορεί να κάνει άριστα τη δουλειά εκτός απο την αντιπροσωπεία.

    Kράτα μας ενήμερους και μην σκάς... Κακές στιγμές πάντα υπάρχουν, απλά να μας γίνονται μαθήματα, τόσο προσωπικά οσο και για αυτούς που τα διαβάζουν
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 27-10-16 στις 09:21



  4. The Following 2 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Konstantinos E60 (27-10-16), topmar (27-10-16)

  5. #3
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    απο αυτα που διαβάζω σου έχει στραβώσει το βολάν. επίσης με τα ΚΜ που έχεις ενδεχομένως να ήταν και η ώρα του αργά η γρήγορα. απλα το περιστατικό ΣΙΓΟΥΡΑ μείωσε κατα πολύ τη διάρκεια ζωής και προκάλεσε επιπρόσθετα πρόβλημα στο βολάν. αντί να αλλάξεις απλά δίσκο λοιπόν πάς και για βολάν.

  6. The Following User Says Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    topmar (27-10-16)

  7. #4
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Kαλημέρα,

    Να αρχίσω λέγοντας για όσους δεν το γνωρίζουν οτι η ικανότητα έλξης του κάθε αυτοκινήτου (Towing Capacity) καθορίζεται απο τον κατασκευαστή και καλό είναι να είσαι πάντα και ένα 10% κάτω απο το όριο αυτό. Ενας κοτσαδόρος δεν λέει κάτι (έχω δει και smart με κοτσαδόρο) το θέμα είναι τι μπορεί να τραβήξεις.
    To γνώριζα αυτό, αλλά το λάθος μου ήταν χειρότερο, δεν είχε έλξη μόνο αλλά και ώθηση με την όπισθεν.....


    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Στο δικό σου θέμα, με ολα αυτά που περιγράφεις και ειδικά για το τρέμουλο μάλλον το βολάν σου άρπαξε παρέα με το δίσκο. Το πόσο δεν μπορεί κανείς να ξέρει αν δεν ανοίξει να δει. Πιστεύω πως θα είναι σε μικρό βαθμό το βολάν, αλλιώς θα είχες περισσότερα σε περισσότερες ταχύτητες. Μήπως ακούς και τίποτα "στριγκλίσματα" όταν είσαι κρύος κατα την προσπάθεια να βάλεις ταχύτητα?
    Όπως έγραψα και στην αρχή, δεν έχω καμία άλλη παράξενη συμπεριφορά από το συμπλέκτη-αυτ/το, ούτε στριγγλίσματα, ούτε τίποτα άλλο, πέραν του τρέμουλου στην 1η ταχύτητα και μόνο κρύο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Για εμένα δρομολόγησε άμεσα αλλαγή δισκοπλατό (απο το να σου σπάσει πουθενά και να έχεις και χειρότερη ζημιά). Αν τα ποσά που γράφεις για τα aftermarket είναι αυτά και μιλάμε για διαφορά των 60 ευρώ, πήγαινε σε ΟΕΜ ασυζήτητα. Για το βολάν ανοίγεις και βλέποντας και κάνοντας αν έχει όντως ζημιά.

    Το συνεργείο για αλλαγή δισκοπλατό και έλεγχο βολάν, νομίζω πως και ένα εξειδικευμένο μπορεί να κάνει άριστα τη δουλειά εκτός απο την αντιπροσωπεία.

    Kράτα μας ενήμερους και μην σκάς... Κακές στιγμές πάντα υπάρχουν, απλά να μας γίνονται μαθήματα, τόσο προσωπικά οσο και για αυτούς που τα διαβάζουν
    Νεότερα επί των επίσημων τιμών που πήρα, είναι 350€ για το ΟΕΜ BMW και 250€ για το Sachs ΧΤΕΝΤ, για σετ συμπλέκτη. Όσον αφορά την εργασία, κοντά στα 200€ μου είπαν......

    Τώρα να βάλουμε μέσα στο παιχνίδι της ζημιάς και το βολάν ρε παιδιά;;; Γαμ@ το φιλότιμό μου......
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη topmar : 27-10-16 στις 09:57
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  8. #5
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    απο αυτα που διαβάζω σου έχει στραβώσει το βολάν. επίσης με τα ΚΜ που έχεις ενδεχομένως να ήταν και η ώρα του αργά η γρήγορα. απλα το περιστατικό ΣΙΓΟΥΡΑ μείωσε κατα πολύ τη διάρκεια ζωής και προκάλεσε επιπρόσθετα πρόβλημα στο βολάν. αντί να αλλάξεις απλά δίσκο λοιπόν πάς και για βολάν.
    Το θεωρείς σίγουρο αυτό εσύ???
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  9. #6
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το θεωρείς σίγουρο αυτό εσύ???
    ποιό από όλα οσα σου γράφω? οτι σιγουρα καταπονήθηκε ο δίσκος και το βολάν? αυτό νομίζω δεν θέλει πολύ συζήτηση... όσο για το αν το βολάν θέλει αλλαγή αυτό πως να στο πω με σιγουριά αν το αμάξι δεν ανοιχτεί??? σε παρόμοιο περιστατικό που είχα εγω παντως με ενα φιατ πουντο που μου έκανε ακριβώς τα ίδια στην εκκίνηση και μόνο ήταν το βολάν! γνώμη μου είναι μιας και το αμάξι θα ανοιχτεί για δίσκο να αλλάξεις και το βολάν όπως και να έχει... η επισκευή αλλαγής δίσκου γίνεται μια φορά στη ζωή του αυτοκινήτου εκτός αν σκοπεύεις να κρατήσεις το αμάξι κάνοντας άλλα τόσα ΚΜ και παραπάνω σε λιγότερο απο 10 χρόνια

  10. #7
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Cobalt Εμφάνιση μηνυμάτων
    ποιό από όλα οσα σου γράφω? οτι σιγουρα καταπονήθηκε ο δίσκος και το βολάν? αυτό νομίζω δεν θέλει πολύ συζήτηση... όσο για το αν το βολάν θέλει αλλαγή αυτό πως να στο πω με σιγουριά αν το αμάξι δεν ανοιχτεί??? σε παρόμοιο περιστατικό που είχα εγω παντως με ενα φιατ πουντο που μου έκανε ακριβώς τα ίδια στην εκκίνηση και μόνο ήταν το βολάν! γνώμη μου είναι μιας και το αμάξι θα ανοιχτεί για δίσκο να αλλάξεις και το βολάν όπως και να έχει... η επισκευή αλλαγής δίσκου γίνεται μια φορά στη ζωή του αυτοκινήτου εκτός αν σκοπεύεις να κρατήσεις το αμάξι κάνοντας άλλα τόσα ΚΜ και παραπάνω σε λιγότερο απο 10 χρόνια
    Εννοώ την ζημιά στο βολάν και την ανάγκη αντικατάστασής του, μιας και το κόστος του είναι περίπου 400€ ακόμα......

    Δηλαδή, το κουστούμι βγαίνει 350€ (Σετ Δίσκος Πλατό) + 400€ (Βολάν) + 200€ εργασία = 950€.....βάλε και τίποτα βίδες, φλάντζες κλπ, να το το 1000€.......
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  11. #8
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ζημιά έχει προκληθεί στο βολάν (αν έχει προκληθεί). Μπορεί και με ένα ψιλοτορνάρισμα να έρθει στα ίσια του, μπορεί και να μην σηκώνει τίποτα και να θέλει αντικατάσταση. Για το δίσκο έχεις πλέον μεγάλη διαφορά στην τιμή, στα +100, οπότε πας σε ανταλλακτικό εκτός αντιπροσωπείας αν θες να κάνεις κάποια "σχετική" οικονομία.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 27-10-16 στις 10:12



  12. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    topmar (27-10-16)

  13. #9
    Εγγραφή
    21-12-10
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    828
    Thanked
    627
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Εννοώ την ζημιά στο βολάν και την ανάγκη αντικατάστασής του, μιας και το κόστος του είναι περίπου 400€ ακόμα......

    Δηλαδή, το κουστούμι βγαίνει 350€ (Σετ Δίσκος Πλατό) + 400€ (Βολάν) + 200€ εργασία = 950€.....βάλε και τίποτα βίδες, φλάντζες κλπ, να το το 1000€.......
    το βολάν γενικά ειναι πολύ συμπαγές υλικό που το καθιστά δύσκολο στο να πάθει εύκολα ζημιά. αυτό δεν σημαίνει οτι δεν εχουν υπάρξει περιπτώσεις που χρειαζόταν αλλαγή. σου είπα ήδη τη δική μου περίπτωση. σου ξαναλέω οτι πρεπει να ανοιχτεί το αμάξι. δεν το λεω για να σε βάλω στη διαδικασία να σκάσεις τα 1.000, αυτό θα στο πει ο μηχανικός που θα αποφασίσεις να το πας.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to Cobalt For This Useful Post:

    BILL007 (27-10-16), topmar (27-10-16)

  15. #10
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι ζημιά έχει προκληθεί στο βολάν (αν έχει προκληθεί). Μπορεί και με ένα ψιλοτορνάρισμα να έρθει στα ίσια του, μπορεί και να μην σηκώνει τίποτα και να θέλει αντικατάσταση. Για το δίσκο έχεις πλέον μεγάλη διαφορά στην τιμή, στα +100, οπότε πας σε ανταλλακτικό εκτός αντιπροσωπείας αν θες να κάνεις κάποια "σχετική" οικονομία.
    Μπιλ το αυτοκινητο μαλλον εχει βολαν διπλης μαζας οποτε δεν θα παιρνει και τορνιρισμα. Το πιθανοτερο σεναριο κατα την γνωμη μου ειναι να εχει παρει μποσικα το βολαν, γιατι τα διπλης μαζας αποτελουνται απο δυο κομματια που εχουν μεταξυ τους ενα ειδος ελατηριου και ξερο δισκο χωρις ελατηρια. Απο οτι δειχνει, κατι εχει παθει αυτο, οποτε και το τρεμουλο. Αλλιως αν ειχε παθει κατι ο δισκος θα ειχε πατιναρισμα συχνα, αλλα δεν εχει

  16. The Following 3 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (27-10-16), topmar (27-10-16), wheelman (27-10-16)

Σελίδα 1 από 3 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP