Παρόλο που βρήκα παρόμοιο θέμα στο forum, είπα να ανοίξω άλλο γιατί το παλαιότερο αφορούσε συγκεκριμένο αυτοκίνητο.

Νομίζω ότι όλοι έχουμε βρει ένα αυτοκίνητο που θέλουμε το οποίο όμως έχει γυρισμένα χιλιόμετρα. Εγώ προσωπικά για να το διαπιστώσω, τσεκάρω αν οι φθορές στο εσωτερικό του αυτοκινήτου (λεβιές, καθίσματα κλπ) ταιριάζουν με τα αναγραφόμενα χιλιόμετρα ή αν μπορώ βρίσκω τον προηγούμενο ιδιοκτήτη και τα διασταυρώνω. Αυτοί είναι όμως έμμεσοι τρόποι.

Θα ήθελα να ρωτήσω έαν υπάρχει ένας εμπεριστατομένος τρόπος που να αποδυκνύεται ότι τα χιλιόμετρα είναι γυρισμένα (με χάρτι από συνεργείο ή αντιπροσωπία), το οποίο στη συνέχεια θα αποτελέσει και στοιχείο δικογραφίας.

Να υπενθυμίσω ότι αν σε μία μάντρα βρεθούν δύο αυτοκίνητα με γυρισμένα χιλιόμετρα, τότε η ποινή για το μαντρά είναι μέχρι δέκα χρόνια κάθειρξη (άσχετα με το αστκό κομμάτι και τις αποζημιώσεις).

Νομίζω ότι ένας δύο να συλληφθούν θα μαζευτεί λίγο το πράγμα που είναι πλέον εξώφλαμό! Βλέπω μάντρες με 40 αυτοκίνητα και όλα είναι 8 9 ετών με 80.000 χλμ!!!! Είναι δυνατόν?????