Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 20 από 23

Θέμα: Γυρισμένα χιλιόμετρα σε BMW

  1. #11
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Δεν έχω καταλάβει την βλακεία του κόσμου με τα γυρισμένα χλμ.
    Ποιο το πρόβλημα με τα πολλά χλμ... όταν είναι πλήρως συντηρημένο το αυτοκίνητο. Αν δει κανείς το αμάξι μας εδώ (μοντέλο 98) που έχει 315000χλμ δεν θα το κάνει για πάνω από 150-180000 χλμ! Σαυτό είπε και ο bitz που πρό 3 ημερών τού έκανε φουλ περιποίηση μέσα-έξω. Thanks a lot body!
    Φτου φτου μην το ματιάσω.
    Οπότε είμαι σίγουρη υπάρχει πολύς κόσμος που φροντίζει το αυτοκίνητό του πολύ περισσότερο από,τι εγώ, αρα ποιο το πρόβλημα με τα πολλά χλμ, άλλο από την άγνοια των υποψήφιων αγοραστών
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη I_MNL : 23-09-16 στις 11:28
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  2. #12
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.172
    Thanked
    14067
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο I_MNL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δεν έχω καταλάβει την βλακεία του κόσμου με τα γυρισμένα χλμ.
    Ποιο το πρόβλημα με τα πολλά χλμ... όταν είναι πλήρως συντηρημένο το αυτοκίνητο. Αν δει κανείς το αμάξι μας εδώ (μοντέλο 98) που έχει 315000χλμ δεν θα το κάνει για πάνω από 150-180000 χλμ! Σαυτό είπε και ο bitz που πρό 3 ημερών τού έκανε φουλ περιποίηση μέσα-έξω. Thanks a lot body!
    Φτου φτου μην το ματιάσω.
    Οπότε είμαι σίγουρη υπάρχει πολύς κόσμος που φροντίζει το αυτοκίνητό του πολύ περισσότερο από,τι εγώ, αρα ποιο το πρόβλημα με τα πολλά χλμ, άλλο από την άγνοια των υποψήφιων αγοραστών
    To πρόβλημα είναι οτι οι περισσότεροι δεν τα συντηρούν σωστά! Εκεί ξεκινάει το θέμα με τα χιλιόμετρα... Και όχι απαραίτητα εις γνώσιν τους. Δεν είναι όλοι σχετικοί με τον τομέα του αυτοκινήτου και είναι λογικό!

    π.χ ένα Matiz μπορεί να αλλάζει λάδια καθε 20.000 χιλιόμετρα και να έχει γράψει 180.000 που είναι κακή συντήρηση (κατ'εμένα για ένα αυτοκίνητο πόλης με άπειρα cold starts).
    Πιστεύεις θα πουληθεί έτσι? Και ποια θα είναι η αξία του? Οπότε γυρνάνε τα 180.000 σε 80.000 και ακόμα και κάθε 20.000 να αλλάζει, σκέφτεσαι ΟΚ δεν έγινε κάτι θα το συντηρώ εγώ σωστά. Το κακό όμως είναι άλλης κλίμακας...


    Γενικά είναι απάτη το γύρισμα απο όποια πλευρά και να το δεί κανείς και δυστυχώς είναι "σύστημα"
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη BILL007 : 23-09-16 στις 11:35



  3. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    pilot (23-09-16)

  4. #13
    Εγγραφή
    19-11-12
    Μηνύματα
    2.007
    Thanked
    2274
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο I_MNL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Οπότε είμαι σίγουρη υπάρχει πολύς κόσμος που φροντίζει το αυτοκίνητό του πολύ περισσότερο από,τι εγώ, αρα ποιο το πρόβλημα με τα πολλά χλμ, άλλο από την άγνοια των υποψήφιων αγοραστών
    Μάλλον είτε μιλάς για άλλη χώρα είτε για τους "πορωμένους" εδώ μέσα (μαζί κι εγώ) που τρελαίνονται όταν δουν μια γρατζουνιά....

    Ποιά συντήρηση; Τι λέτε τώρα;;; Ούτε το 10% δεν πάει για προληπτικό service ρουτίνας.

    Εχετε πάει σε ένα συνεργείο τα τελευταία χρόνια να δείτε τι γίνεται; Πλέον ο κόσμος πάει ΜΟΝΟΝ όταν κάτι χαλάσει. Στην αντιπροσωπεία πόρσε, (ΠΟΡΣΕ) πήγε ο άλλος με καγιέν και ρώταγε αν γίνεται "να συμπληρώσουν λαδάκια" αντί να τα αλλάξουν.

    Και βεβαίως τα χιλιόμετρα παίζουν ρόλο. Όπως πίστευα και πιστεύω το αυτοκίνητο δεν είναι μόνο μηχανή. Χίλια δυό πράγματα μπορεί να χαλάσουν.

  5. The Following User Says Thank You to friendgr For This Useful Post:

    BILL007 (23-09-16)

  6. #14
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    η bmw αν θελει βρισκει και ποσες φορες εχεις βαλει βενζινη.... το θεμα ειναι το κανει? και αν οχι γιατι? αλλα αυτα ειναι ερωτηματικα για αλλο νημα.
    Παραπανω αναφερθηκαν εκτος απο τον εγκεφαλο και που αλλου καταγρφονται χιλιομετρα ( abs xenon κλπ). Οσο για για τις φθορες στο εσωτερικο ειναι συναρτηση της πολυκαιριας και της ποιοτητας των υλικων και οχι απαραιτητα της χρησης σε χιλιομετρα.
    ΠΧ. Αμαξι που κανει λιγα χιλιομετρα ανα ετος, για διαφορους λογους, γιατι μπορει μην κανει ταξιδια στη δεκαετια θα εχει σημαντικες φθορεςστο εσωτερικο ( τιμονι λαστιχα πορτας καθισματα ειδικα στις δερματινες). Ενω αλλο που κανει 30 0000 χιλ /ετος στη πενταετια δεν εχει σχεδον καμια φθορα... οποτε οι φθορες δεν ειναι παντα αξιοπιστο σημαδι.

  7. The Following User Says Thank You to Nino For This Useful Post:

    BILL007 (23-09-16)

  8. #15
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Είχα σήμερα μια πιο επίσημη απάντηση. Όταν το αυτοκίνητο μπαίνει στο διαγνωστικό της BMW φαίνονται τα πραγματικά χιλιόμετρα και μπορείς να συγκρίνεις αυτά τα χιλιόμετρα με αυτά που γράφει το κοντέρ. Αν έχει αλλαχτεί εγκέφαλος βέβαια αυτό δεν μπορεί να γίνει, αλλά φαίνεται στο διαγνωστικό η αλλαγή εγκεφάλου οπότε εκεί καταλαβαίνεις πλέον ότι δεν μπορείς να ξέρεις τα χιλιόμετρα του αυτοκινήτου.
    Σε ερώτηση αν ο μετρητής χιλιομέτρων του εγκεφάλου μπορεί να πειραχτεί, η απάντηση ήταν ότι θα πρέπει να τον χακέψει κάποιος για να τα πειράξει και αυτή η παρέμβαση μπορεί να προξενήσει άλλα προβλήματα στο αυτοκίνητο. Από αυτά που είδα σήμερα κατάλαβα ότι το απλό γύρισμα χιλιομέτρων μπορεί να ανιχνευτεί σχετικά εύκολα (με το διαγνωστικό), υπάρχουν όμως και τρόποι να γίνει όπου είναι πολύ δύσκολα ανιχνεύσιμο (γι αυτή τη δουλειά χρειάζεται προγραμματιστής ο οποίος στοιχίζει ακριβά, συνεπώς αυτό θα γίνεται μόνο σε ακριβά αυτοκίνητα π.χ. Porsche τελευταία μοντέλα).

    Εγώ από όλα αυτά καταλήγω στο συμπέρασμα ότι η καλύτερη αγορά μπορεί να γίνει μόνο από ιδιώτη και το ιδανικό θα ήταν να είναι γνωστός μέσα από το forum ή από προσωπική σχέση. Καλύτερα 200.000 χλμ και να ξέρω παρά 80.000 και να μην ξέρω....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Panagiotise46 : 23-09-16 στις 19:43

  9. #16
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    950
    Thanked
    952
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εγώ πάντως δε θα φοβόμουν 6κύλινδρο Ε46 10-13 ετών με 250 ή και 300 χιλιάδες χιλιόμετρα.
    E30 318i

  10. #17
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οταν πας ν'αγορασεις μεταχειρισμενο αμαξι και ειδικα απο μαντρα,εχεις παντα στο νου σου,οτι τιποτα απ'οτι σου λεει,δεν ειναι απολυτα αληθες.....Ειναι πωλητης,ειναι η δουλεια του να στο ωραιοποιησει και να το ξεστοκαρει και την κανει καλα.....Εχουν ενα καλο ομως σε γενικες γραμμες:αποφευγουν τα ταλαιπωρημενα αυτοκινητα για να μην τους μεινουν στο ραφι καιρο ή χρειαστει να ριξουν απο την τσεπη τους για να συνεφερουν....Δυστυχως μεσα στις παγιες τακτικες τους ειναι και το γυρισμα των χλμ κι αυτο κυριως λογω της νοοτροπιας του Ελληνα...Τυχαιο οτι στη Γερμανια δεν τους απασχολει ιδιαιτερα το συγκεκριμενο θεμα??Η σωστη διαδικασια ειναι η εξης παντως:....
    Τσεκαρεις τ'αμαξι μεσα-εξω με μηχανικο-φανοποιο,μετρας συμπιεση μοτερ,παρατηρεις αναθυμιασεις και συνηθως μια τυπικη βολτα σου δειχνει σε τι κατασταση ειναι τ'αμαξι......Προσωπικα δεν μ'απασχολει πολυ αν εχει ενα αμαξι 50-120-200.000χλμ εφοσον η κατασταση του ειναι πολυ καλη και οι ελεγχοι το εβγαλαν αναλογο της εξωτερικης του καταστασης....

    Πχ περυσι πηρα ενα επαγγελματικο Opel Astra Van G 2001 και εγραφε 96.000χλμ!!Η κατασταση των πενταλ-τιμονιου εδειχνε οτι σιγουρα ειχε παραπανω(κοντα στα 196 θα ελεγα απο αντιστοιχο αστρα φιλου),αλλα μεσα-εξω ηταν απλα αψογο!!Οπως και το μοτερ του που δεν τσιμπαει ουτε γραμμαριο λαδι.....Αυτο που μετραει πιο πολυ για μενα,στο θεμα επικειμενων βλαβων,ειναι η ηλικια του αυτοκινητου και η κατασταση του και οχι τα χλμ του.....Ενα καλοσυντηρημενο αυτοκινητο δειχνει πολλα για τον/τους προηγουμενους ιδιοκτητες και την χρηση του.....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  11. The Following User Says Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    pilot (24-09-16)

  12. #18
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Πηρα απο τον κουμπαρο μου για την δουλεια στην πολη στην θεση του σμαρτ ενα κλιο του 2004 απο πρωτο χερι με 300.000 χλμ πραγματικα και ολα τα σερβις στην αντιπροσωπεια και πανω απο τα μισα χλμ στην Αττικη οδο Παπαγου-Σκαραμαγκα και πισω καθε μερα.Το αυτοκινητο φοραγε καλυμματα απο την πρωτη ημερα και μη καπνιστής.

    Αρχικα το πηρα για να το δωσω να βγαλω κερδος το εχω κανει σχεδον πετυχημενα με αλλα μικρα γρηγορα που μου αρεσουνε (το πηρα 1000 ευρω) οταν ειδα ποσο καλο ειναι αν και το ηξερα και ειχα κανει χλμ και ταξιδια με τον κουμπαρο μου ειπα να το κρατησω για την οικογενεια μου.

    Οποιος το εβλεπε με 300.000χλμ θα το απεφευγε ομως ειναι η κατασταση του τελεια εσωτερικα και πολυ καλη εξωτερικα και το μοτερ δεν καιει σταγονα και 200ριζει οπως στην αρχη.

    Απροσμενα αξιοπιστο για γαλλικο αλλα ολα ωφειλονται στην αυστηρη συντηρηση του κουμπαρου μου.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 23-09-16 στις 23:08

  13. The Following 2 Users Say Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    alexk (24-09-16), pilot (24-09-16)

  14. #19
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Νεο Ηρακλειο, Αθηνα
    Μηνύματα
    685
    Thanked
    565
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    νομιζω μπορεις να βγαλεις χρηματα πουλωντας το στη renault σαν συλλεκτικο, ουτε οι ιδιοι θα το πιστευουν οτι εφτασε 300.000χλμ χωρις βλαβες και θα το βαλυον στο μουσιεο τους για να πεισουν τους απιστους θωμαδες...

  15. #20
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κοίτα να δεις,περιφερειακες ζημιές έχει βγάλει και τα πλήρωνε όλα ο κουμπάρος μου καινούργια αλλά μοτέρ και σασμαν και από τριγμούς και από κατάσταση πλαστικών εσωτερικά κτλ είναι απρόσμενα καλό.Το ίδιο νόμιζα και εγώ όπως το λες αλλά βγήκε καλό το κακομοιρο και για 1000 ευρώ (ή τιμή τού στην αγορά είναι 2500-3000) δεν ηθελα να το δώσω.Δισκο-πλατω 180 ευρώ τοποθετημένο valeo σε εξωτερικό συνεργείο και αμορτισέρ γνησια τοποθετημένα στην αντιπροσωπεια με απόδειξη και φπα 300 ευρώ.
    insane in the ///Midbrain

  16. The Following User Says Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    pilot (24-09-16)

Σελίδα 2 από 3 ΠρώτηΠρώτη 123 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP