Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Remap και nox off σε 120i n43

  1. #1
    Εγγραφή
    14-07-16
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή Remap και nox off σε 120i n43

    Με αφορμή τον χαλασμένο αισθητήρα nox και το ακριβό κόστος αντικατάστασής του αποφάσισα να πάω σε έναν προγραμματιστή να μου τον καταργήσει απο τον εγκέφαλο. Αυτός μου πρότεινε να μου βελτιώσει με remap την απόδοση του αυτοκινήτου. Αρχικά ήμουν αρνητικός επειδή έχω βελτιώσει ότι αυτοκίνητο είχα μέχρι σήμερα και έχω δει πως στα ατμοσφαιρικά η βελτίωση φαίνεται μόνο στην απόκριση και σε πάτημα με ίδιο αυτοκίνητο. Επειδή το κόστος για τον νοξ και για νοξ με remap ήταν σχεδόν το ίδιο προχώρησα στην δεύτερη επιλογή με την προυπόθεση πως αν δεν βγουν ούτε 10 άλογα στο δυναμόμετρο να μείνουμε μόνο στον nox.

    Έγινε η πρώτη δυναμομέτρηση και το αποτέλεσμα ήταν στον στρόφαλο 158,9 Hp στις 6.237 που μου φαίνεται λογικό νούμερο αν υποθέσουμε πως με χαλασμένο αισθητήρα nox ο εγκέφαλος διαβάζει το σφάλμα και επηρεάζει αρνητικά την απόδοση του οχήματος

    Μετά το διάβασμα του εγκεφάλου ο τεχνικός άλλαξε το αβανς για 100αρα βενζίνη μιας και μόνο τέτοια βάζω στο συγκεκριμένο όχημα, μου βελτίωσε λίγο την απόκριση του γκαζιού όπως του ζήτησα, καταργήθηκε το διάβασμα του nox και περάστηκε το νέο πρόγραμμα. Το αποτέλεσμα στο δυναμόμετρο ήταν 176,9 Hp στις 6.399 που μου φάνηκε παράλογα υψηλό αλλά η μόνη δικαιολογία που δίνω είναι πως τουλάχιστον η μισή διαφορά να οφείλεται στο γεγονός πως πλέον ο εγκέφαλος δεν διαβάζει σφάλμα και λειτουργεί κανονικά και επίσης πήρε και μια βελτίωση από την αλλαγή του αβανς

    Το αυτοκίνητο επίσης φοράει φίλτρο k&n μέσα στο φιλτροκούτι.
    20160915_171938-1-1.jpg

  2. The Following 6 Users Say Thank You to anthropas7 For This Useful Post:

    aristent (17-09-16), BILL007 (15-09-16), dreamer (29-04-17), isou (15-09-16), Panagiotise46 (15-09-16), Panos 316T (15-09-16)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ενδιαφερον θα ειχε να ειχες ένα nox σωστο δανεικο για παραδειγμα.Να δυναμομετρησεις με τον προβληματικο nox, μετα με σωστο και μετα με το προγραμμα και την καταργηση... Anyway καλα χιλιόμετρα Αληθεια πόσο κοστισε το προγραμμα και η καταργηση?



  4. #3
    Εγγραφή
    14-07-16
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σωστό αυτό που λες αλλά που να τον βρω τον νοξ. Πιο ενδιαφέρον θα είχε να κάνω ένα φιλικό πάτημα με ίδιο αμάξι αλλά είναι λίγο σπάνιο. Χοντρικά στοίχισε όσο τα μισά λεφτά του νοξ στην αντιπροσωπία

  5. #4
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο anthropas7 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Σωστό αυτό που λες αλλά που να τον βρω τον νοξ.
    Τράμπα απο άλλο αμάξι... Υπάρχουν τρόποι για δοκιμές



  6. #5
    Εγγραφή
    30-06-12
    Ηλικία
    34
    Μηνύματα
    276
    Thanked
    428
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τα +20 άλογα όμως πρέπει να κάνουν και αισθητή την παρουσία τους... Την κατάλαβες εσύ στο δρόμο?

  7. #6
    Εγγραφή
    14-07-16
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κοίταξε μια διαφορά τη βλέπω μετά τις 4500 στροφές αλλά δεν έχω κάνει πολλά χιλιόμετρα ακόμα για να πω ολοκληρωμενη γνώμη κατά πόσο οφείλεται στην απόκριση η στην απόδοση κτλ.

  8. #7
    Εγγραφή
    19-10-10
    Μηνύματα
    550
    Thanked
    212
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Που το έφτιαξες;
    Είμαστε πολλοί ενδιαφερόμενοι με χαλασμένο nox
    Ίσως αν έβγαζες τους προκάταλυτες να έβλεπες μεγάλη διαφορά στην ροπη


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  9. #8
    Εγγραφή
    01-01-13
    Μηνύματα
    625
    Thanked
    484
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τι βενζίνη βάζεις φίλε???Εμένα πάντως όταν έβαζα 95αρα μου είχε ανάψει δύο φορές το λαμπάκι,από όταν βάζω μόνο 100αρα και από συγκεκριμένο βενζινάδικο και με μερικά ξεμπουκώματα έσβησε και δεν άναψε ξανά.

  10. #9
    Εγγραφή
    14-07-16
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το που το έφτιαξα με pm γιατί δεν ξέρω αν επιτρέπεται.
    Νίκο και εμένα την ίδια συμπεριφορά είχε για αυτό έβαζα 100αρα και δεν άναβε λαμπάκι για καιρό. Όμως τελευταία άρχισε να ανάβει και με 100αρα οπότε προχώρησα στην κατάργηση. Από ότι μου είχαν πει σε συνεργείο bmw ο αισθητήρας χαλάει σταδιακά. Στην αρχή ανάβει λαμπάκι μια στο τόσο και αργότερα ανάβει σχεδόν συνέχεια οπότε εχει χαλάσει εντελώς και θέλει αλλαγή. Να σημειώσω πως είχα κάνει και την αποθείωση που γίνεται μέσω εγκεφάλου και μετά εθνική οδό μήπως καθαρίσει αλλά δυστυχώς δεν δούλεψε σε εμένα

  11. #10
    Εγγραφή
    28-01-10
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    108
    Thanked
    59
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ενδιαφέρομαι για το remap.Μπορεις να μου στείλεις με PM το που το έκανες; Σ'ευχαριστώ προκαταβολικά.

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP