Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 32

Θέμα: Remap και nox off σε 120i n43

Threaded View

Προηγούμενο μήνυμα Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Επόμενο Μήνυμα
  1. #1
    Εγγραφή
    14-07-16
    Περιοχή
    https://t.me/pump_upp
    Μηνύματα
    15
    Thanked
    9
    Rides
    0

    Προεπιλογή Remap και nox off σε 120i n43

    Με αφορμή τον χαλασμένο αισθητήρα nox και το ακριβό κόστος αντικατάστασής του αποφάσισα να πάω σε έναν προγραμματιστή να μου τον καταργήσει απο τον εγκέφαλο. Αυτός μου πρότεινε να μου βελτιώσει με remap την απόδοση του αυτοκινήτου. Αρχικά ήμουν αρνητικός επειδή έχω βελτιώσει ότι αυτοκίνητο είχα μέχρι σήμερα και έχω δει πως στα ατμοσφαιρικά η βελτίωση φαίνεται μόνο στην απόκριση και σε πάτημα με ίδιο αυτοκίνητο. Επειδή το κόστος για τον νοξ και για νοξ με remap ήταν σχεδόν το ίδιο προχώρησα στην δεύτερη επιλογή με την προυπόθεση πως αν δεν βγουν ούτε 10 άλογα στο δυναμόμετρο να μείνουμε μόνο στον nox.

    Έγινε η πρώτη δυναμομέτρηση και το αποτέλεσμα ήταν στον στρόφαλο 158,9 Hp στις 6.237 που μου φαίνεται λογικό νούμερο αν υποθέσουμε πως με χαλασμένο αισθητήρα nox ο εγκέφαλος διαβάζει το σφάλμα και επηρεάζει αρνητικά την απόδοση του οχήματος

    Μετά το διάβασμα του εγκεφάλου ο τεχνικός άλλαξε το αβανς για 100αρα βενζίνη μιας και μόνο τέτοια βάζω στο συγκεκριμένο όχημα, μου βελτίωσε λίγο την απόκριση του γκαζιού όπως του ζήτησα, καταργήθηκε το διάβασμα του nox και περάστηκε το νέο πρόγραμμα. Το αποτέλεσμα στο δυναμόμετρο ήταν 176,9 Hp στις 6.399 που μου φάνηκε παράλογα υψηλό αλλά η μόνη δικαιολογία που δίνω είναι πως τουλάχιστον η μισή διαφορά να οφείλεται στο γεγονός πως πλέον ο εγκέφαλος δεν διαβάζει σφάλμα και λειτουργεί κανονικά και επίσης πήρε και μια βελτίωση από την αλλαγή του αβανς

    Το αυτοκίνητο επίσης φοράει φίλτρο k&n μέσα στο φιλτροκούτι.
    20160915_171938-1-1.jpg

  2. The Following 6 Users Say Thank You to anthropas7 For This Useful Post:

    aristent (17-09-16), BILL007 (15-09-16), dreamer (29-04-17), isou (15-09-16), Panagiotise46 (15-09-16), Panos 316T (15-09-16)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP