Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 52

Θέμα: Bilstein PSS9 αποριες....

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    265
    Rides
    1

    Προεπιλογή Bilstein PSS9 αποριες....

    Πριν λιγο καιρο τοποθετηθηκε η εν λογω αναρτηση στο αυτοκινητο μου. Απ'οτι ξερω ειναι ρυθμιζομενη κατα υψος και σκληροτητα, και πριν την τοποθετηση ειπα στον μαστορα να το χαμηλωσει λιγο. Οταν πηγα να το παρω ο μαστορας μου ειπε οτι τα πισω ελατηρια δεν τα εβαλε επειδη ηταν πολυ χαμηλα και "χτυπαγε" το λαστιχο στον θολο... Μου εκανε μεν εντυπωση, γιατι υποτιθεται οτι η Bilstein θα το ειχε προβλεψει, αλλα θεωρησα οτι δεν τρεχει τιποτα οποτε δεν εδωσα βαση. Παμε παρακατω.
    Μπρος, το αισθητικο αποτελεσμα ειναι περα για περα ικανοποιητικο, εδεσε μια χαρα η ζαντα στο θολο.
    Η σκληροτητα ρυθμιστηκε καπου στη μεση...
    Το οδηγησα λιγακι, μια χαρα μου φανηκε, εγινε "στριφτερο" (χαχα), και αρκετα σταθερο.
    Παρατηρησα ομως οτι στην εκκινηση δεν πατανε τα πισω λαστιχα τοσο πολυ, και σπινιαρει, γιατι απ'οτι φανταζομαι εχει πεσει πολυ βαρος μπροστα.
    Τι πρεπει να κανω για να διορθωθει αυτο το προβλημα???
    Και το δευτερο θεμα ειναι οτι ακουγεται περιεργος θορυβος απο τις μπροστινες αναρτησεις, σαν να πιεζονται τα ελατηρια παραπανω απο οτι θα'πρεπε...Στην αρχη δεν με ενοχλουσε και τοσο αλλα τωρα εχει καταντησει σπαστικο!


    -Θεοφιλος-

  2. #2
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θεόφιλε φίλε μου,
    Πέρα και πρώτα απο κάθε παρατήρηση που θα ακολουθήσει απο άλλους φίλους, το σίγουρο είναι οτι τα ελατήρια πάνε πακέτο.
    Αρα, το γεγονός ότι δεν σου τοποθέτησε τα πίσω είναι λάθος, αφού αυτο και μόνο αλλάζει όλόκληρη τη φιλοσοφία της ανάρτησης.

  3. #3
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σωστός ο Αντώνης. Μιά τόσο τέλεια ανάρτηση αν δεν μπει κομπλέ πάνω στο αμάξι είναι μισή δουλειά.
    Προφανώς θα φταίει το offset των ζαντών σου (αρκετά διαφορετικό απ το ΟΕΜ), σε συνάρτηση με το φάρδος των ελαστικών που φοράς.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  4. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    265
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεόφιλε φίλε μου,
    Πέρα και πρώτα απο κάθε παρατήρηση που θα ακολουθήσει απο άλλους φίλους, το σίγουρο είναι οτι τα ελατήρια πάνε πακέτο.
    Αρα, το γεγονός ότι δεν σου τοποθέτησε τα πίσω είναι λάθος, αφού αυτο και μόνο αλλάζει όλόκληρη τη φιλοσοφία της ανάρτησης.
    Κυριε Αντωνη, πολυ λογικο μου ακουγεται αυτο, αλλα μου ειπε οτι δεν οταν τα ειχε βαλει χτυπαγαν στους θολους οι τροχοι, και αν θα ηθελα να τα χρησιμοποιησω, θα επρεπε να φουσκωσω τα πισω φτερα.... Επειδη εχω "δει ολα τα επισοδεια" και πολλες φορες εδω με τη βλακεια που τους δερνει, υπαρχει πιθανοτητα να εχει βαλει τα....πισω ελατηρια μπροστα και γι'αυτο τα μπρος φαινονται κοντα πισω?


    -Θεοφιλος-

  5. #5
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    265
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    https://www.inovit-alloy-wheels.co.u...-tuning-range-

    5x120 ET42

    Αυτες ειναι οι ζαντες μου.


    -Θεοφιλος-

  6. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tmilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κυριε Αντωνη, πολυ λογικο μου ακουγεται αυτο, αλλα μου ειπε οτι δεν οταν τα ειχε βαλει χτυπαγαν στους θολους οι τροχοι, και αν θα ηθελα να τα χρησιμοποιησω, θα επρεπε να φουσκωσω τα πισω φτερα.... Επειδη εχω "δει ολα τα επισοδεια" και πολλες φορες εδω με τη βλακεια που τους δερνει, υπαρχει πιθανοτητα να εχει βαλει τα....πισω ελατηρια μπροστα και γι'αυτο τα μπρος φαινονται κοντα πισω?


    -Θεοφιλος-
    Α) Θεόφιλε, το "κύριος" είναι προσφόνηση αυτονόητη που ταιριάζει σε ολους μας. Αρα οχι απαραίτητη μια και απο μόνη της δεν δηλώνει π.χ. σεβασμό, εκτιμηση κλπ
    Β)Πιστεύω ότι το πακέτο που αγόρασες ειναι αυτό που πουλιέται για το αυτοκίνητό σου. Αρα δεν μπορεί να μην ταιριάζει.
    Γ) Αν ισχύει το δεύτερο, ο "μάστορας" που στις τοποθέτησε χρειάζεται ένα τρόχο στο γιατρείο σου χωρίς τοπική αναισθησία
    Υ.Γ. Πέρα απο τα αστεία υπάρχει πιθανότητα λόγω φάρδους της ζαντας να ακουμπάει στο θόλο. Πρόβλημα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samaro : 26-05-10 στις 12:17

  7. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Μήπως πρέπει να επιστρέψεις στις παλιές ζάντες?
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  8. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    Samaro (26-05-10)

  9. #8
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θεόφιλε εσύ Παναθηναικός σοβαρός άνθρωπος, γιατί μπλέκεις με εταιρίες που πατρονάρουν τον Ολυμπιακό ;;;
    Και μετά θέλεις και να ταιριάξουν στο αμάξι σου ;;;;
    https://bilstein.gr/bilstein/content...19/41/lang,el/

  10. #9
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Καλυμνος
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    265
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεόφιλε εσύ Παναθηναικός σοβαρός άνθρωπος, γιατί μπλέκεις με εταιρίες που πατρονάρουν τον Ολυμπιακό ;;;
    Και μετά θέλεις και να ταιριάξουν στο αμάξι σου ;;;;
    https://bilstein.gr/bilstein/content...19/41/lang,el/
    Ετσι εξηγειται, γαυρικες αναρτησεις, γαυρος και ο μαστορας, αντε να βγαλεις ακρη!


    -Θεοφιλος-

  11. The Following User Says Thank You to tmilatos For This Useful Post:

    Samaro (26-05-10)

  12. #10
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θεόφιλε εσύ Παναθηναικός σοβαρός άνθρωπος, γιατί μπλέκεις με εταιρίες που πατρονάρουν τον Ολυμπιακό ;;;
    Και μετά θέλεις και να ταιριάξουν στο αμάξι σου ;;;;
    https://bilstein.gr/bilstein/content...19/41/lang,el/
    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο tmilatos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ετσι εξηγειται, γαυρικες αναρτησεις, γαυρος και ο μαστορας, αντε να βγαλεις ακρη!


    -Θεοφιλος-
    ΧΑΧΑΧΑΧΑ
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

Σελίδα 1 από 6 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP