Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 14

Θέμα: Aποκατασταση εσωτερικου BMW E36 coupe

  1. #1
    Εγγραφή
    18-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή Aποκατασταση εσωτερικου BMW E36 coupe

    Καλσπερα πριν απο 2 περιπου εβδομαδες ηερθε στα χερια μου ενα Ε36 Coupe κατασκευης του 1996 το αυτοκινητο ειναι πολυ καλα συντηρημενο χωρις σαπια κλπ αλλα σε καποια σημεια στο εσωτερικο δειχνει τα χρονια του με το γνωστο και συνηθες οπως εχω καταληξει προβλημα τον ξεκολλημενων υφασματων οπου αυτα υπαρχουν. Επειδη καθε φορα που μπαινω μεσα στο αυτοκινητο με ενοχλουν αφανταστα ολα αυτα τα χαλαρα η κρεμασμενα υφασματα σκοπευω να αποκαταστησω ολες τισ φθορες που προηλθαν απο τον χρονο χρηση και την φυσιολογικη φθορα. Το αυτοκινητο δεν το οδηγω γιατι πραγματικα μετα απο καποιες αναγνωριστικες βολτες μετα την μεταβιβαση και ασφαλιση του δεν ηθελα να κανω ουτε μετρο χωρις πρωτα να ειναι μεσα οπως πρεπει να ειναι. Δεν εχω σκοπο να προχωρησω σε Custom κτασκευες η κατι το διαφορεετικο απο αυτα που ειχε απο το εργοστασιο το αυτοκινητο καθως δεν μαρεσουν ολα αυτα και θεωρω την επιλογη των χρωματων του εργοστασιου την ασφαλεστερη επιλογη,τωρα αν το υφασμα του ουρανου δεν εχει ακριβως την ιδια υφη με το εργοστασιακο δεν θα χασω τον υπνο μου αλλα θελω να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα στο εργοστασιακο υλικο αν οχι ιδιο ακριβως. Σκεφτηκα να προσπαθησω να καταγραψω σε φωτο την προοδο των εργασιων και να φτιαξω εναν οδηγο αφαιρεσης και τοποθετησης εξαρτηματων για καποιον που θελει να ασχοληθει. Να διυκρυνησω οτι η εκ νεου τοποθετηση υφασματων θα γινει απο επαγγελματια ταπετσερη οπου ειδα πρωτα δουλειες του συγκρινα τιμες και εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο αυτα που ειδα μπορει να μην μπορεσω να εχω υλικο απο την τοποθετηση των νεων υφασματων αλλα θα καταγραψω ολο το εγχειριμα αφαιρεσης και τοποθετησης εξαρτηματων. Ξεκινωντας απο αυριο το πρωι!!!
    Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ εχω την ταση να τα λεω αναλυτικα!

  2. The Following 3 Users Say Thank You to manose36c For This Useful Post:

    aristent (23-07-16), BILL007 (24-07-16), I_MNL (23-07-16)

  3. #2
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Καλή επιτυχία!
    Καλά θα είναι να βάλεις φωτό πριν την επισκευή, να έχουμε μια ιδέα πώς είναι και σύγκριση μετα την επισκευή
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  4. The Following User Says Thank You to I_MNL For This Useful Post:

    aristent (23-07-16)

  5. #3
    Εγγραφή
    04-11-10
    Ηλικία
    39
    Μηνύματα
    1.359
    Thanked
    1173
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο manose36c Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλσπερα πριν απο 2 περιπου εβδομαδες ηερθε στα χερια μου ενα Ε36 Coupe κατασκευης του 1996 το αυτοκινητο ειναι πολυ καλα συντηρημενο χωρις σαπια κλπ αλλα σε καποια σημεια στο εσωτερικο δειχνει τα χρονια του με το γνωστο και συνηθες οπως εχω καταληξει προβλημα τον ξεκολλημενων υφασματων οπου αυτα υπαρχουν. Επειδη καθε φορα που μπαινω μεσα στο αυτοκινητο με ενοχλουν αφανταστα ολα αυτα τα χαλαρα η κρεμασμενα υφασματα σκοπευω να αποκαταστησω ολες τισ φθορες που προηλθαν απο τον χρονο χρηση και την φυσιολογικη φθορα. Το αυτοκινητο δεν το οδηγω γιατι πραγματικα μετα απο καποιες αναγνωριστικες βολτες μετα την μεταβιβαση και ασφαλιση του δεν ηθελα να κανω ουτε μετρο χωρις πρωτα να ειναι μεσα οπως πρεπει να ειναι. Δεν εχω σκοπο να προχωρησω σε Custom κτασκευες η κατι το διαφορεετικο απο αυτα που ειχε απο το εργοστασιο το αυτοκινητο καθως δεν μαρεσουν ολα αυτα και θεωρω την επιλογη των χρωματων του εργοστασιου την ασφαλεστερη επιλογη,τωρα αν το υφασμα του ουρανου δεν εχει ακριβως την ιδια υφη με το εργοστασιακο δεν θα χασω τον υπνο μου αλλα θελω να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα στο εργοστασιακο υλικο αν οχι ιδιο ακριβως. Σκεφτηκα να προσπαθησω να καταγραψω σε φωτο την προοδο των εργασιων και να φτιαξω εναν οδηγο αφαιρεσης και τοποθετησης εξαρτηματων για καποιον που θελει να ασχοληθει. Να διυκρυνησω οτι η εκ νεου τοποθετηση υφασματων θα γινει απο επαγγελματια ταπετσερη οπου ειδα πρωτα δουλειες του συγκρινα τιμες και εμεινα πολυ ευχαριστημενος απο αυτα που ειδα μπορει να μην μπορεσω να εχω υλικο απο την τοποθετηση των νεων υφασματων αλλα θα καταγραψω ολο το εγχειριμα αφαιρεσης και τοποθετησης εξαρτηματων. Ξεκινωντας απο αυριο το πρωι!!!
    Συγνωμη για το μακροσκελες ποστ εχω την ταση να τα λεω αναλυτικα!
    Τι χρωμα ειναι το σαλονι σου?Εγω στην θεση σου τις πλαινες ταπετσαριες θα τις εκανα μαυρες δερματινες, το εβγαζε μαμα ετσι στην εκδοση με τους 4 αεροσακους.
    quattro ist fur sissies

  6. #4
    Εγγραφή
    18-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το αυτοκινητο μου απο το εργοστασιο ειναι με ενα αεροσακο και εχει υφασμα μαυρο στις ταπετσαριες των πορτων σημερα το πρωι πηγα και διαλεξα απο δειγματολογιο το ιδιο υφασμα και ακριβως το ιδιο γκρ χρωμα και υφη για τον ουρανο τα κολωνακια δεν χρειαζωνται ντυσιμο θα μεινουν ως εχουν μιας και ειναι σε αριστη κατασταση. Τριτη τεταρτη θα ειναι ετοιμα και θα παω για τοποθετηση.
    Το αυτοκινητο το ελυσα μονος μου μεσα και το μονο που εκανε ο ταπετσερης ηταν να τραβηξει με εναν πολυ επιδεξιο ομολογω τροπο τον ουρανο και εφυγε παρα μα παρα πολυ ευκολα με μια κινηση στην κυριολεξια,σε ερωτηση μου αν ειναι τοσο ευκολο να βγει να βγει η απαντηση ηταν οτι μετα απο καμια 30αρια ιδια αυτοκινητα που εχει φτιαξει ευκολο ειναι Συντομα φωτο απο το ξεμονταρισμενο εσωτερικο και απο το πωε αφαιρειτε το σκιαδιο της Ηλιοροφης πραγματικα πολυ ευκολο.
    Το σαλονι ειναι υφασμα μαυρο. Εχω και δυο μπροστινα Μ πακετ αλκανταρα υφασμα σε χρωματισμο boa boa αλλα δεν εχω τα πισω αν τα βρω θα τα βαλω κι αυτα .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη manose36c : 23-07-16 στις 18:04

  7. The Following User Says Thank You to manose36c For This Useful Post:

    BILL007 (24-07-16)

  8. #5
    Εγγραφή
    19-07-14
    Μηνύματα
    186
    Thanked
    399
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα...
    Ίσως σε βοηθήσει λίγο αυτό...


    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=26006

  9. The Following 2 Users Say Thank You to VasilisG85 For This Useful Post:

    BILL007 (24-07-16), I_MNL (24-07-16)

  10. #6
    Εγγραφή
    18-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο VasilisG85 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα...
    Ίσως σε βοηθήσει λίγο αυτό...


    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=26006
    To εχω διαβασει ειναι το πρωτο ποστ που διαβασα οταν εγινα μελος στο φορουμ πολυ χρησιμο και με την σειρα μου να προσθεσω κι εγω οτι ειναι πολυ χρησιμο κα επισης το αποτελεσμα ειναι παρα μα παρα πολυ καλο. Δεν θελησα να το κανω μονος γιατι φοβηθηκα μηπωε λερωσω το υφασμα με κολλες κλπ η μηπως δεν κανω κατι σωστα και πηγα στον ταπετσερη να τα φτιαξει τελικα. Η αρχικη ιδεα ηταν να γινει ολοκληρωτικα DIY αλλα τελικα ναυαγισε και εκανα μονο την αποσυναρμολογηση γλιτονωντας απο τον ταπετσερη πολυτιμο χρονο μιας και πραγματικα εχει αρκετη δουλεια.
    eMpower your dreams

  11. The Following 2 Users Say Thank You to manose36c For This Useful Post:

    BILL007 (24-07-16), VasilisG85 (23-07-16)

  12. #7
    Εγγραφή
    18-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Δυστηχως δεν μπορεσα να βγαλω φωτο απο την αποσυναρμολογηση ετσι ειναι αυτη τη στιγμη η ταπετσαρια του συνοδηγου χωρις το κομματι του υφασματος βγαινει απλα βγαζωντας το πλαισιο απο την εσωτερικη μπετουγια και τραβωντας το προς τα επανω καθως δεν υπαρχει καποια βιδα να το συγκρατει ουτε ειναι κολλημενο.https://i.imgsafe.org/3dd4e1913d.jpg
    Αυτη ειναι η πισω ταπετσαρια που επισης λειπει το κοματι με το υφασμα οι πισω ταπετσαριες το κομματι του υφασματος το ειχαν κολλημενο με ελαχιστη κολλα που φαινοταν εργοστασιακη και οχι τοποθετημενη κατοπιν καποιας επισκευης κ.α
    https://i.imgsafe.org/3dd140436c.jpg
    Τα μπροστινα πλαισια που ειναι κολλημενο το υφασμα πανω τους με το υφασμα να εχει ηδη αφαιρεθει και να περιμενουν να καθαριστουν με οινοπνευμα για να φυγουν ολα τα υπολοιματα παλιας κολλας κρησιμο σημειο ο καθαρισμος αν καπου δεν καθαρισει σωστα ενδεχεται να ξεκολλησει.
    https://i.imgsafe.org/3dcf072f45.jpg
    Τα πισω πλαισια που κι αυτα περιμενουν καθαρισμο
    https://i.imgsafe.org/3dd063861a.jpg
    Το εσωτερικο του αυτοκινητου με τον ουρανο ηδη εξω.
    https://i.imgsafe.org/3dd1e97407.jpg
    Ο ουρανος την ωρα που αφαιρειται το παλιο υφασμα
    https://i.imgsafe.org/3dd1e2cc56.jpg
    Το σκιαδιο της ηλιοροφης το οποιο αφαιρειται παρα πολυ ευκολα χωρις να χρειαστη να λυθει ολος ο μηχανισμος οπως μου ειχαν πει. Συνολο 12 Τ25 τορξ βιδες και βγηκε πολυ απλα.
    https://i.imgsafe.org/3dd0c15fc3.jpg
    Εδω ειναι ξεκαθαρο σε ποσο ασχημη κατασταση βρισκεται το αφρωδες υλικο πισω απο το υφασμα αλλα και το υφασμα το ιδιο.
    https://i.imgsafe.org/3dd06872b3.jpg
    eMpower your dreams

  13. The Following User Says Thank You to manose36c For This Useful Post:

    BILL007 (24-07-16)

  14. #8
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Βλέπω πως χρειάζονται πράγματι δουλίτσα...για την αναζωογώνηση
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  15. The Following User Says Thank You to I_MNL For This Useful Post:

    VasilisG85 (24-07-16)

  16. #9
    Εγγραφή
    19-07-14
    Μηνύματα
    186
    Thanked
    399
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όπως όλα τα 36 άρια κάποια στιγμή....

  17. The Following User Says Thank You to VasilisG85 For This Useful Post:

    BILL007 (24-07-16)

  18. #10
    Εγγραφή
    18-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    48
    Thanked
    30
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο I_MNL Εμφάνιση μηνυμάτων
    Βλέπω πως χρειάζονται πράγματι δουλίτσα...για την αναζωογώνηση
    Ναι αρκετη οντως και για να λεμε τα πραγματα με το ονομα τους εχουν το χαλι τους το μαυρο δεν ανυσηχω ομως για το αποτελεσμα μιας και ειχα την ευκαιρια να δω αρκετο δειγμα δουλειας του ανθρωπου και μαρεσε πολυ, φτιαχνει κ τιμονια που θεωρω οτι ειναι δυσκολο. Σε συζητηση μαζι του με απετρεψε απο το να φτιαξω το οτιδηποτε με αλκανταρα μεσα στο σαλονι καθως ειναι ακριβο υλικο και θελει αναλογη προσοχη. Επισης με απετρεψε απο το να ντυσω τα κολωνακια γιατι το αφρολεξαρισμενο υφασμα ειναι πιο χοντρο και δεν θα κουμπωνουν καλα σε ερωτηση μου για την αποχρωση νεου και παλιου υφασματος στα κολωνακια εριξε εναν καθαριστικο αφρο στο ενα κολωνακι το αφησε λιγο ετριψε και μου συγκρινε το δειγμα, πραγματικα το υφασμα απο το κολωνακι καθαρισε και ταιριαξε απολυτα με το δειγμα που θα βαλει στον ουρανο και σε υφη και σε χρωμα. Τεταρτη Πεμπτη πρωτα ο θεος παραλαμβανω αντε να δουμε.
    eMpower your dreams

  19. The Following User Says Thank You to manose36c For This Useful Post:

    BILL007 (24-07-16)

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP