Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 13 από 13

Θέμα: Αλλαγή σε γερμανικές πινακίδες

  1. #11
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    817
    Thanked
    420
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    ευχαριστώ πολύ για την πληροφορία. Γνωρίζεις μήπως οι ελληνικές πινακίδες εαν θα σταλούν Ελλάδα από Γερμανία όπου και μένω? Θα τις πάρουν πίσω νομίζω αλλά πρέπει να δώσω διεύθυνση παράδωσης Ελλάδα. Προσωπική η μήπως Υπουργείου Μεταφορών?

  2. #12
    Εγγραφή
    19-07-14
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    275
    Thanked
    403
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    εγω χρειαστηκα το χαρτι CoC που αναφερεις και επιπλεον παρεδωσε στο υπουργειο της χωρας οπου διεμενα τις πινακιδες μου και την αδεια μου. ρωτησε εκει που εισαι πως λειτουργουν αυτοι. μπορει να σου πουν οτι εσυ ο ιδιος πρεπει να τα γυρισεις ελλαδα στο υπουργειο. επισης ισως πρεπει να κανεις και στο ελληνικο υπουργειο αιτηση οριστικης διαγραφης μετα. εγω πχ ειχα εξουσιοδοτησει την μητερα μου και αφου παρεδωσα τα παντα στο αγγλικο υπουργειο μετα απο λιγες μερες αυτη πηγε στο ελληνικο υπουργειο και εκανε χαρτι αιτησης οριστικης διαγραφης
    E90 N46B20 montego blue

  3. The Following 3 Users Say Thank You to Lefterisk For This Useful Post:

    BILL007 (04-02-17), PATSIMINI (04-02-17), tasos.kamv (04-02-17)

  4. #13
    Εγγραφή
    17-01-10
    Περιοχή
    Λάρισα
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    817
    Thanked
    420
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα στη παρέα!

    Πριν δύο εβδομάδες άλλαξα τελικά τις ελληνικές πινακίδες σε γερμανκές. Η διαδιακασία είναι τελικά αρκετά απλή και δεν χρειάζεται πολύς χρόνος για να ολοκληρωθεί. Παρακάτω περιγράφεται η διαδικασία που ακολούθησα στη δική μου περίπτωση.
    Βήμα 1: Το αυτοκίνητο πρέπει να περάσει τεχνικό έλεγχο TUV, DEKRA. Από το TUV επίσης προμηθεύτηκα το χαρτί COC Certificate of Conforminty πληρώνοντας 50 ευρώ επιπλέον των 100 ευρώ που κόστισε ο τεχνικός έλεγχος. Η ελληνκή άδεια κυκλοφορίας ήταν αρκετή για το TUV αν και όπως μου είπανε επειδή το αμάξι είναι γερμανικό είναι πιο εύκολο να μου δώσουν το COC. Συνολικός χρόνος 1 ώρα και 15 λεπτά.
    Βήμα 2: Απαραίτητη η αίτηση γερμανικής ασφάλισης για το αυτοκίνητο από την οποία παίρνεις ένα νoύμερο. Συνολικός χρόνος για εύρεση σωστής ασφάλειας μία ώρα μέσω γερμανού ασφαλιστή. Κατάφερα επίσης να πάρω καλύτερη προσφορά αναγνωρίζοντας μου τα μηδενικά ατυχήματα στην Ελλάδα τα χρόνια που οδηγώ μέσω της ελληνικής ασφάλειας μου.
    Βήμα 3: Για να αλλάξεις τις πινακίδες εγώ πήγα στο γραφείο Straßenverkehrsbehörde της περιοχής μου. Απαραίτητα χαρτιά ελληνική άδεια αυτοκινήτου, βεβαίωση εγγραφής στο δήμο στη πόλη όπου μένω, βεβαίωση γερμανικού λογαριασμού τράπεζας, διαβατήριο, χαρτιά από TUV. Συνολικό ποσό πληρωμής 35 ευρώ για τις πινακίδες και εγγραφή του αυτοκινήτου συν 38 ευρώ για την αγορά των πινακίδων. Συνολικός χρόνος 30 λεπτά. Στο σημείο αυτό να σας πω ότι η ελληνική μου άδεια έιναι απο το 2007 και στην αρχή δεν τους άρεσε, γιατί στον υπολογιστή στο σύστημα τους έχουνε μεταγενέστερες άδειες σαν πρότυπο. Τις ελληνικές πινακίδες τις κράτησα αλλά η ελληνική άδεια κυκλοφορίας παρακρατήθηκε στη Γερμανία.

    Τώρα βρίσκομαι στη διαδικασία διαγραφής του αυτοκινήτου από Ελλάδα.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to PATSIMINI For This Useful Post:

    aristent (19-02-17), nikos valvetronic (19-02-17)

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP