Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 42 από 42

Θέμα: Δισκοπλακες Ελεγχος-Ισιωμα

  1. #41
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Dimzan Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστω πολυ! Νιωθω σα να εχω παει στο μαστορα ενα πραγμα!

    ειχα την εντυπωση οτι το μχ5 3ης γενιας εχει καλυτερα φρενα απο τα μκ1 και μκ2. 290 διαμετρο 22 παχος (μαλλον στο παχος τα χαλαμε) Ανεπαρκη δε μου φαινονται, δεν εχω μεινει ποτε απο φρενα ακομα και σε γρηγορη καταβαση.

    Προς το παρον δεν το κανει παρα μονο σε συνεχομενα φρεναρισματα απο πολλα χλμ. Στα επομενα τακακια δε θα βαλω τα εργοστασιακα. Αν μετραει παντως το πλενω 1 φορα τη βδοαμδα και παντα καθαριζω τα δισκοφρενα (μονο αν ειναι κρυα) με το πιεστικο. Με λιγο ψαξιμο ειδα οτι υπαρχουν δισκοπλακες απο 70€ για το αμαξι μου, πορφανως θα ειναι της πλακας.

    Απ οτι φαινετια το μυστικο κρυβεται στο παχος και οχι τη διαμετρο (290mm), που σε εμενα μπαινει οριακα 16αρα ζαντα.
    Αφού το τρεμουλο που σου κάνει δεν είναι μόνιμο αλλά περιστασιακό ή γνώμη μου ειναι ότι με ένα καλύτερο τακακι που αντέχει σε θερμοκρασίες θα λύσεις το πρόβλημα σου. Μην βάλεις δισκοπλακες της πλάκας γιατί υπάρχει πιθανότητα να στραβωσουν πολύ γρήγορα.
    Το πάχος εξαρτάται από το βάρος του αυτοκινήτου και στην προκειμένη περίπτωση που είσαι κοντά στον ένα τόνο δεν χρειάζεται υπερβολικά χοντρούς δίσκους. Αν και εφόσον δεν στραβωνουν από δυνατά φρεναρίσματα δεν χρειάζεται κάτι άλλο αν ή δύναμη τους είναι επαρκής για εσένα και δεν μένεις από φρένα. Ούτως ή άλλως το καλύτερο τακακι θα βελτιώσει και το φρενάρισμα από πολλά καθώς το fading θα καθυστερησει λόγω της αντοχης του τακακιού στις υψηλότερες θερμοκρασίες. Το μόνο μειονεκτημα μπορεί να είναι γρηγορότερη φθορά του δίσκου και κάποιο σφύριγμα στα λίγα χιλιόμετρα στην πόλη, εξαρτάται από το τι τακακι θα επιλέξεις.

  2. The Following 3 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    BILL007 (31-08-16), Dimzan (31-08-16), doctore (01-09-16)

  3. #42
    Εγγραφή
    09-01-10
    Περιοχή
    Σε τσαντηρι (ΝΟ ΦΟΡΟΣ)
    Μηνύματα
    1.636
    Thanked
    4857
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το συνεργειο φρενων που βρισκεται ο δισκοτορνος ειναι το Πειραικο κεντρο φρενων και βρισκεται εδω για οποιον ενδιαφερεται

    https://www.frena-pireas.gr/

    Εδω να ευχαριστησω και δημοσια το μελος Δημητρη-Blackjohn, τον οποιο αν και δεν γνωριζω προσωπικα, ειναι αυτος που μου εδωσε τις πληροφοριες για την υπαρξη του συγκεκριμενου συνεργειου

    Δεν θα αναφερθω προσωπικα στους τορναδοροφρεναδες, αλλωστε απο οτι διαπιστωσα τα ιδια μου ελεγαν και οι δυο με το ιδιο αποτυχημενο αποτελεσμα στην τελικη.
    Και το κορυφαιο ειναι οτι ο δευτερος ενω κοροιδευε την ανικανοτητα του πρωτου, ελεγε τις ιδιες δικαιολογιες οταν αποτυχε και αυτος.
    Εδω ακουσα οτι μεχρι και τα εμβολα της δαγκανας βγαινουν πολυ εξω! και μπορει να φταιει αυτο για το τρεμουλο
    Ο πρωτος ειναι και αγωνιζομενος και τρεχει σε αναβασεις, ο δευτερος ειναι κεντρο, κοντα στην σπυρου πατση

  4. The Following 6 Users Say Thank You to turbodog For This Useful Post:

    Apostolos (01-09-16), BILL007 (01-09-16), Dimzan (01-09-16), doctore (01-09-16), Thomelef (01-09-16), Vassilis ///M (01-09-16)

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP