Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 13

Θέμα: Αλλαγη πηγης και ηχειων

  1. #1
    Εγγραφή
    05-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αλλαγη πηγης και ηχειων

    Καλησπέρα σε ολους και καλώς σας βρήκα! Θα ήθελα τη γνώμη σας για αντικατασταση της πηγής και των ηχείων σε. Βmw e46 3series μοντελο του 2000 sedan. Δεν αναζητώ κάτι τρελό απλα θέλω μια πηγή να έχει υποδοχή Usb και μια τετράδα ηχεία 5.25" νομιζω παιρνει καθώς η υπάρχουσα πηγή είναι απο τη μάνα του κασετόφωνο και τα ηχεία έχουν φθαρεί.Δεν θέλω κάτι τρελό απλα να ακούω ευχάριστα μουσική και κάτι σχετικα οικονομικό και καλο βαριά 300¤ όλα σύνολο. Την εγκατάσταση θα την κάνω μόνος μου. Αναμενω προτασεις!

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλωσηρθες στην παρεα μας! Για το 46αρι εχε υποψιν ότι το μεγαλο πρόβλημα ειναι τα ηχεια (εχουν πολυ περιορισμενο χώρο εργοστασιακα) καθως και τα πολυ "ψιλά" καλωδια της εργοστασιακης καλωδιωσης. Εχω καπου κανα δυο πολυ ωραια λινκ, θα ψαξω να στα βρω και θα στα ποσταρω.

    Welcome again στην παρεα μας!



  3. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    To βρήκα Ξεκίνα απο εδώ
    https://www.bmwfans.gr/forum/showthread.php?t=3150

    και ότι απορίες έχεις παραπάνω τις συζητάμε



  4. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    mark e92 (06-07-16)

  5. #4
    Εγγραφή
    05-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλώς σας βρήκα Bill κι ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!
    Λοιπόν διαβάζοντας το Link δεν θα σου πω ψέμματα εγινε ο εγκεφαλος κιμάς μιας και είμαι ψιλοάσχετος με το εν λόγο αντικείμενο!
    Για να το ξεκαθαρίσω δεν θέλω τρελά πράγματα. Στα ηχεία θα ψάξω να βρω κάτι ακριβώς ανάλογο των εργοστασιακών όσον αφορά τις διαστάσεις και το κούμπωμα στην υπάρχουσα υποδοχή γιατί δεν πολυψήνομαι να αρχίσω τα κόψε ράψε σε καπλαμάδες και λαμαρίνες.Ένα φίλος μου είπε για την εταιρία Hertz και ότι με κανένα 150αρι ευρωπαϊκά θα πάρω μια αξιόλογη τετράδα.Όσον αφορά την πηγή μήπως ξέρεις πόσα watt βγάζει το bussiness κασετόφωνο? Ρωτάω γιατι στο ebay βρήκα μια πατέντα που βγάζει φύσσα σε usb( https://www.ebay.com/itm/USB-SD-AUX-...YAAOSw9mFWHQED) οπότε αν το έχει δοκιμάσει κάποιος εδω και αξίζει να μην αλλάξω καθόλου την πηγη και χαλάσω και την εικόνα του ταμπλο. Και τέλος ποσα watt πρεπει να βγαζουν τα ηχεία για να τα υποστηρίζει η πηγη?

  6. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giafkaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλώς σας βρήκα Bill κι ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση!
    Λοιπόν διαβάζοντας το Link δεν θα σου πω ψέμματα εγινε ο εγκεφαλος κιμάς μιας και είμαι ψιλοάσχετος με το εν λόγο αντικείμενο!
    Για να το ξεκαθαρίσω δεν θέλω τρελά πράγματα. Στα ηχεία θα ψάξω να βρω κάτι ακριβώς ανάλογο των εργοστασιακών όσον αφορά τις διαστάσεις και το κούμπωμα στην υπάρχουσα υποδοχή γιατί δεν πολυψήνομαι να αρχίσω τα κόψε ράψε σε καπλαμάδες και λαμαρίνες.Ένα φίλος μου είπε για την εταιρία Hertz και ότι με κανένα 150αρι ευρωπαϊκά θα πάρω μια αξιόλογη τετράδα.Όσον αφορά την πηγή μήπως ξέρεις πόσα watt βγάζει το bussiness κασετόφωνο? Ρωτάω γιατι στο ebay βρήκα μια πατέντα που βγάζει φύσσα σε usb( https://www.ebay.com/itm/USB-SD-AUX-...YAAOSw9mFWHQED) οπότε αν το έχει δοκιμάσει κάποιος εδω και αξίζει να μην αλλάξω καθόλου την πηγη και χαλάσω και την εικόνα του ταμπλο. Και τέλος ποσα watt πρεπει να βγαζουν τα ηχεία για να τα υποστηρίζει η πηγη?
    Ναι όντως είναι πολύ πληροφορία

    Κοίταξε για εμένα αν δεν θες να βάλεις τίποτα το τρομερό και να παίξεις με ενισχυτές, sub κτλπ τότε το καλύτερο που έχεις να κάνεις είναι σχεδόν αυτό που πρότεινες.
    1) Κρατάς το business που δεν έχει πολλά watt αλλά είναι ΟΕΜ look και δεν θες πατέντες και module για τα χειριστήρια στο τιμόνι (εφόσον έχεις)
    2) Βάζεις απλά άλλα ηχεία που να κουμπώνουν στις μαμά θέσεις

    Η πηγή σου επισημαίνω ότι δεν παίζει και τόσο ρόλο, γιατί τα καλώδια στο Ε46 έτσι και αλλιώς δεν "τραβάνε" και για πολλά, οπότε το business σε καλύπτει.

    Για τα watt βρήκα αυτό
    Τhe factory business cd player is 80 watts total
    the factory amplifier is in the left side of the trunk and it is a 8 channel with crossovers build in

    the premium sound is a harman kardon with 10 channels 120 watts
    also the amplifier comes with build in crossovers and eq that can be adjust using the bmw DSP controls



  7. #6
    Εγγραφή
    05-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μάλιστα! Για την πατεντα με τον ανταπτορα από το ebay που σου έδειξα έχεις καθόλου άποψη τι παίζει?

  8. #7
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο giafkaman Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μάλιστα! Για την πατεντα με τον ανταπτορα από το ebay που σου έδειξα έχεις καθόλου άποψη τι παίζει?
    Το συγκεκριμένο δεν το ξέρω,
    είχα παρόμοιο της Yatour στο Becker μου κ έπαιζε μια χαρά.

    Δεν ξέρω τι budget έχεις,
    αλλα ενα Dension Lite BT έχει αν θυμάμαι καλά
    130¤ και θα έχεις κ Bluetooth για το κινητό.

    Αν δεν έχεις Πλήκτρα στο τιμόνι & δεν θες να φτάσεις τόσο ψηλά σε χρήματα,
    τότε μπορείς να βγάλεις Aux κ να συνδέσεις εκεί ενα mp3 player.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to wheelman For This Useful Post:

    BILL007 (06-07-16), giafkaman (08-07-16)

  10. #8
    Εγγραφή
    05-07-16
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    11
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω πλήκτρα στο τιμόνι το είδα το dension φαίνεται καλό. Θα παραγγείλω αυτό μου φαίνεται να ηρεμήσω δεν παλεύεται άλλο με σταθμούς στην επαρχία χαχα!
    Από ηχεία έχει κανεις να προτείνει κάτι αξιόπιστο διαστάσεις 5.25" αν θυμάμαι καλά σαν τα εργοστασιακά?

  11. #9
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οτι ηχεία και αν πάρεις πχ Alpine, Pionner όλα καλά θα παίζουν αφου τα δικά σου είναι πολύ παλιά οπότε μην ψαχνεις και πολύ , βαση της τρύπες που έχεις διαλέγεις και παίρνεις.

  12. #10
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωστόσο για το Ε46 υπάρχει αντάπτορας που μπορεις να βάλεις οτι πηγή θέλεις και με πολύ χαμηλό κόστος .


    πχ

    https://www.ebay.com/itm/4-1-TFT-HD-...cAAOSwNuxXbnz0

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP