Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 10

Θέμα: Ερώτηση για δήλωση ατυχήματος μεταχειρισμενου

  1. #1
    Εγγραφή
    12-04-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή Ερώτηση για δήλωση ατυχήματος μεταχειρισμενου

    Καλησπέρα παιδιά. Καταρχήν αν έχω κάνει λάθος στη τοποθέτηση του νήματος παρακαλώ να μεταφερθεί.

    Ψάχνουμε αυτό το καιρό για μεταχείρισμενο Opel Astra του 2010-2012 για τον αδερφό μου που του αρέσει πολύ. Βλέπω καταρχήν το 90% είναι από leasing. Δεν ξέρω κατά πόσο είναι κακο αυτό αλλά ήθελα να ρωτήσω το εξής. Ενδιαφέρθηκα λίγο περισσότερο για κάποιο και μέσω φίλης ασφαλίστριας έμαθα ότι δεν έχει κανένα δηλωθεν ατύχημα με αυτές τις πινακίδες. Αυτό είναι αξιόπιστο ή παίζει α υπάρχει τρόπος να σβήσει κάποιος ένα σοβαρό ή όχι ατύχημα από την βάση δεδομένων? Έχετε ακούσει τίποτα τέτοιαο; Σίγουρα θα το δει μάστορας απλά πριν φτάσουμε σε αυτό το στάδιο είπα να το δούμε έτσι.
    Ευχαριστώ!


    Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  2. #2
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν είναι παλαιό μοντέλο μπορεί να είχει σοβαρό ατύχημα και να μην φανεί απο τη βάση δεδομένων των ασφαλιστικών. Αν πάλι είναι πιο καινούριο (μετά το 2010) είναι λίγο δύσκολο, εκτός αν ο οδηγός έπεσε κάπου μόνος του και δεν ενεπλάκη άλλο όχημα στη σύγκρουση. Ελπίζω να σε βοήθησα....

  3. The Following User Says Thank You to Panagiotise46 For This Useful Post:

    spaka (13-06-16)

  4. #3
    Εγγραφή
    25-03-14
    Περιοχή
    Glyfada Athens
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    419
    Thanked
    322
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Οι ασφαλιστικες σου δινουν οτι ατυχημα εχει δηλωθει.
    Αν πχ καποιος, με απλη ασφαλεια στοθκαρε το αυτοκινητο μονος του σε ενα δεντρο, προφανως αυτο δεν θα εχει καταγραφει.
    Επισης να ξερεις οτι μπορει για καποιο λογο να εχει αλλαχτει η πινακιδα,
    αρα αν ρωτησεις την ασφαλιστικη, θα σου πει για ατυχηματα που ειχε (αν ειχε ) με αυτην την πινακιδα.
    Ρωτα αν ειχε αδεια με αλλο αριθμο πινακιδας.

  5. The Following User Says Thank You to tsaltinho For This Useful Post:

    spaka (13-06-16)

  6. #4
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μην ασχοληθεις καθολου ετσι με πινακιδα κτλ για τους λογους που σου ειπανε τα παιδια,παρε απο ιδιωτη γιατι αν ειναι leasing βραστα στις περισσοτερες περιπτωσεις και παρε αγκαζε τελειο εως αριστο φανοποιο.-
    insane in the ///Midbrain

  7. The Following 2 Users Say Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    compactM3 (18-06-16), spaka (13-06-16)

  8. #5
    Εγγραφή
    12-04-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδιά ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.
    Καταρχήν ξέρω ότι τα leasing έχουν μικτή ασφάλεια στάνταρ οπότε και μόνος του να στουκαρε θα το δήλωνε για να γίνει το αμάξι μέσω ασφαλιστικης. Πείτε μου αν κάνω λάθος.
    Επίσης όσο αφορά το leasing θα σας πω τη σκέψη μου και θα μου πείτε... ξέρω από γνωστό που είχε αμάξι leasing ότι τα σέρβις έπρεπε να τα κάνει στην ώρα του και μάλιστα στην αντιπροσωπια και μιας και δε πληρώνε αυτός το αμάξι το είχε καλοσυντηρημενο. Επίσης σκέφτομαι ότι είχε κάποιος από μια εταιρία θα έγιναν χιλιόμετρα στο αμάξι "ταξιδιαρικα". Επίσης επειδή τυχαίνει να ξέρω και άλλους που είναι δικά τους τα αμάξια και τα μετά χειρίζονται όπως να ναι γιαυτό και δε μου κάθεται αρνητικά εντελώς το leasing.
    Σίγουρα το μεταχείρισμενο είναι λαχείο απλά θα προσπαθησουμε να το ελέγξουμε όσο πιο πολύ γίνεται. Σκέφτομαι αν έχει νόημα να το περάσω και Κτεο προληπτικά.


    Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  9. #6
    Εγγραφή
    12-04-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παντως όντως με την ασφάλεια δεν βγάζεις άκρη. Είχαμε δει ένα που είχε 3 ατυχήματα στην ασφάλεια. Ένα 180¤ ένα 290¤ και ένα τρίτο που χτύπησε με μηχανή αλλά το αμάξι δεν αποζημίωθηκε. Περνάμε βόλτα από φίλο λαμαρίνα και μέσα σε 5 λεπτά έχει πέσει το γέλιο της αρκούδας. Δε νομίζω να βρήκε σημείο που δεν ήταν χτηπημενο και στοκαρισμενο. Χωρίς σοβαρή τρακα μεν αλλά όλο στόλο γύρω γύρω. Άρα έιχατε δίκιο με το θέμα των ασφαλιστικών.
    Θα κινηθούμε σε πιο σίγουρα μονοπάτια πλέον.
    Ευχαριστω!

    Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  10. #7
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το αν έχει χτυπηθεί ένα φτερό ή ένας προφυλακτήρας δεν νομίζω να είναι πρόβλημα... Άλλο είναι το χτύπημα και άλλο το τρακαρισμα, σπάνιο να βρεις αυτοκίνητο που να μην έχει τίποτα διορθωμένο... Ακόμα και στο πιο απλό, ένα παρκάρισμα ή να έπεσε κάποιος πανω με λίγα χλμ... Ένα αυτοκίνητο που κινείται συνεχώς έστω και ελαφρώς κάπου θα την φάει κι ας μην ευθύνεται ο ιδιοκτήτης απαραίτητα... Ελπίζω να καταλαβαίνεις τι θέλω να πω! Αυτό που σε ενδιαφέρει περισσότερο είναι μην είναι 2-3 αυτοκίνητα ενωμένα ή μην είναι το μισό αμάξι μία κατασκευή από ηλεκτροκολληση...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  11. The Following 3 Users Say Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    BILL007 (18-06-16), dark knight (20-06-16), Panagiotise46 (18-06-16)

  12. #8
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και εγώ συμφωνώ με τον Ηλία. Φτερά καπώ βαψίματα κλπ δεν επηρεάζουν το όχημα ( εκτός αν έχει κολλήσει τα φτερα με συρραπτικο και το έχει βάψει με πινέλο). Το καλύτερο είναι να σηκωθεί το αυτοκίνητο και να το δει ο ειδικός από κάτω. Εκεί θα φανεί αν έχει γίνει επέμβαση στο σασί οπότε το ξεχνάς γιατί είναι επικινδυνο να οδηγηθεί....

  13. The Following User Says Thank You to Panagiotise46 For This Useful Post:

    HLIAS - E36 (18-06-16)

  14. #9
    Εγγραφή
    12-04-11
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    170
    Thanked
    174
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παιδία μιλάμε για σφυριλατημα και χοντρά στοκαρισματα. Είχε χτύπημα χοντρό πχ στην πορτα από τη μηχανή μάλλον και αντί να αντικατασταθεί η πόρτα την κάνανε με στόκο και βάψιμο. Ο λαμαρίνας που τον θεωρώ πολύ καλό μάστορα είπε ότι μακριά από το αμάξι γιατί το πολύ σε ένα χρόνο θα αρχίσει να σκαει το χρώμα. Δεν είπαμε να είναι πένα το αμάξι αλλά όταν κάτι φτιάχνοταν να γινόταν σωστά. Αυτό πχ στο βάψιμο δεν βγήκαν Χερούλια κτλ. Χαρτοθηκαν και βαφτηκαν. Μόλις μου το έδειξε το είδα ότι από κει θα ξεφτουσε η μπόγια
    Γενικά ειχε τσαπατσοδουλιες πολλές.

    Στάλθηκε από το A0001 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

  15. #10
    Εγγραφή
    28-02-13
    Περιοχή
    ΛΑΡΙΣΑ
    Ηλικία
    30
    Μηνύματα
    2.186
    Thanked
    5580
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σε τέτοια περίπτωση εννοείται ότι πας αλλού... Δεν το συζητάμε καν...
    ΤΑ ΜΑΤΙΑ ΜΟΥ ΒΟΥΡΚΩΣΑΝΕ,

    ΟΤΑΝ BMW ΜΟΥ ΔΩΣΑΝΕ...!!!

  16. The Following User Says Thank You to HLIAS - E36 For This Useful Post:

    spaka (19-06-16)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP