Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 17

Θέμα: Πρόβλημα σε e46 318

  1. #1
    Εγγραφή
    24-04-16
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Πρόβλημα σε e46 318

    Καλησπέρα και από εμενα στην παρέα. Πρόσφατα μπήκα και εγώ στο κομμάτι της BMW με το 318 e46 μοντέλο του 2000 μετά από 1.5 μήνα ενώ πάνε ολα καλα ξαφνικά εκεί που σταματάω σε φανάρια κτλ πέφτουν οι στροφές στα 200-400 και τρέμει όλο το αμαξι οπως και ο δείκτης της κατανάλωσης τρεμοπαίζει. Με αποτέλεσμα να θέλει περισσότερο γκάζι κατα την εκκίνηση.
    Τι μπορεί να φταίει ευχαριστώ.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Φίλε Χάρη καλωσήρθες στην παρέα μας!

    To πρόβλημα που περιγράφεις μπορεί να είναι κάτι απο τα ακόλουθα:
    1) Kάποια διαρροή αέρα (σκισμένος σωλήνας) στην εισαγωγή
    2) Αισθητήρας MAF (εγώ σε αυτό ποντάρω 99%)
    3) Καθαρισμός στη βαλβίδα του ρελαντί

    Αν είναι το ΜΑF, θα δεις και περισσότερη κατανάλωση καθώς και κάποια στιγμή το λαμπάκι του Check Engine θα ανάψει.

    Πόσες χιλιάδες χιλίομετρα έχεις? Έχεις ξαναλλάξει MAF? Τι νούμερα κατανάλωσης έχεις?

    Το πιο σωστό είναι να το βάλεις σε ενα διαγνωστικό να δεις μήπως υπάρχουν και άλλες ενδείξεις σχετικά με αυτό που περιγράφεις.



  3. The Following 4 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    gant (26-04-16), HarrisBMW (26-04-16), Konstantinos E60 (26-04-16), wheelman (26-04-16)

  4. #3
    Εγγραφή
    24-04-16
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολυ φιλε μου είμαι στα 77.000 χιλιόμετρα δεν εχω κοντέρ καύσης δυστυχώς ειναι με τον παλιό κινητήρα σήμερα πήγα το είδα με έβγαλε και πρόβλημα σε φίλτρο νερού επίσης με είπε ο τεχνικός ότι ειναι από τον πνεύμονα πράγμα αδύνατον γιατί τον άλλαξα πρόσφατα εκτός εάν με καθάρισαν την πεταλούδα και έριξαν σπρέι εκεί μέσα.. Αισθητήρας MAF δεν το γνωρίζω τι ειναι ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  5. #4
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο MAF μετράει τη μαζα αέρα και αν είναι χαλασμένος δίνει λάθος μετρήσεις στο εγκέφαλό σου και έτσι ο κινητήρας λειτουργεί με λάθος μείγματα για αυτό και έχεις αυτή τη συμπεριφορά....

    Συμφωνώ ότι το πιθανότερο φταίει ο maf.. είτε τον καταργείς είτε τον αλλάζεις (στοιχίζει λίγο ακριβά).

  6. #5
    Εγγραφή
    24-04-16
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εδώ και αρκετό καιρό βάζω μόνο ελιν crystal και δεν με έχει δημιουργήσει πρόβλημα ξανά.

    Επίσης κάτι άλλο εάν γνωρίζει κάποιος όταν βάζω μπρος το αμάξι ανάβει απευθείας το air contrition υπάρχει τρόπος να μην ανάβει ;


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  7. #6
    Εγγραφή
    24-04-16
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή Πρόβλημα σε e46 318

    Καλησπέρα και Χρόνια πολλά , το πρόβλημα δεν έχει λυθεί δυστυχώς και επίσης αυτό γίνεται όταν ανάβω το aircondition πέφτουν οι στροφές και τρέμει όλο το αυτοκίνητο.
    Επίσης ότι βασικό, όταν βάζω το κλειδί στην μηχανή πριν βάλω μπρος ανάβει αυτόματα το aircondition στον αέρα αυτό είναι φυσιολογικό ; Το έχω ρωτήσει και στην αντιπροσωπεία και μου λένε και αυτοί ότι είναι από την bmw και ότι δεν αλλάζει αυτό. Είναι τελείως τρελό μετά από 4 αυτοκίνητα δεν το έχω ξανά δει αυτό απλά το σβήνω και μετά βάζω μπρος. Μήπως ξέρει κάποιος πως απενεργοποιείται ; Διότι και φίλος με e46 δεν ξεκινάει αυτόματα το aircondition.
    Το αυτοκίνητο γίνεται σέρβις στα ανάλογα χιλιόμετρα και σε αντιπροσωπεία πάντα. Κανείς δεν μπορεί να δει τι φταίει ούτε ο εγκέφαλος βγάζει πρόβλημα.

    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη HarrisBMW : 26-12-18 στις 12:41

  8. #7
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Ούτε εμένα άναβε το A/C αυτόματα όταν άνοιγα το διακόπτη στο E46 που είχα.
    E30 318i

  9. #8
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18802
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Στο 39 ανάβει αυτόματα, πάντως. Όχι ο κομπρεσσορας, μόνο ο αέρας.

    Με το PA Soft δεν έχω καταφέρει να βρω πως απενεργοποιείται.

  10. #9
    Εγγραφή
    24-04-16
    Μηνύματα
    13
    Thanked
    2
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ο αέρας ανάβει κατευθείαν με τον διακόπτη. Εγώ από εκεί έχω καταλάβει ότι φταίει και τρέμει ανα τακτά διαστήματα. Και ουι κάτι παίζει με το air condition


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  11. #10
    Εγγραφή
    25-11-11
    Περιοχή
    Piraeus
    Μηνύματα
    2.939
    Thanked
    8022
    Rides
    3

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο HarrisBMW Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο αέρας ανάβει κατευθείαν με τον διακόπτη. Εγώ από εκεί έχω καταλάβει ότι φταίει και τρέμει ανα τακτά διαστήματα. Και ουι κάτι παίζει με το air condition


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Και θα συνεχίσει να ανάβει Χάρη.
    Ίσως με νεότερο Hardware να έχεις επιλογή για απενεργοποίηση, αλλά μιλάμε για αυτοκίνητα μετα το 2003.

    Επειδή θυμάται όμως,
    βάλτο στην μικρότερη σκάλα και οπότε ανάβει με ένα πάτημα θα μπορείς να το απενεργοποιείς( εγώ για τουλαχιστον, έτσι έκανα).

    Καλές Γιορτές!!!

    Sent from my Redmi Note 5 using Tapatalk

Σελίδα 1 από 2 12 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP