Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: Βλάβη μοτέρ ηλεκτρικής κουκούλας Z4 E85

  1. #1
    Εγγραφή
    02-03-13
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή Βλάβη μοτέρ ηλεκτρικής κουκούλας Z4 E85

    Καλησπέρα σε όλους. Ελπίζω να μην υπάρχει κάπου στο forum αντίστοιχη αναφορά στο ζήτημα αυτό...
    Έχει καεί το μοτέρ της κουκούλας. Θα ήθελα τη γνώμη σας σχετικά με το τι θα επιλέγατε εσείς για την αποκατάσταση της βλάβης, ανάμεσα σε μεταχειρισμένο και ιμιτασιόν, δεδομένου ότι το καινούργιο έχει πολλά λεφτά (για αυτοκίνητο 10ετίας και απαξιωμένο). Εύχομαι να μην έχει βρεθεί άλλος κάτοχος με αντίστοιχο πρόβλημα, αν ωστόσο υπάρχει, θα εκτιμούσα πολύ και την δική του άποψη για το πώς αντιμετώπισε το πρόβλημα...
    Σας ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων,
    Καλό Σαββατοκύριακο σε όλους

  2. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η διαφορά της τιμής μεταξύ μεταχειρισμένου και ημιτατιόν?

    Υπάρχει ημιτατιόν μοτέρ?



  3. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    dbehrakis (07-04-16)

  4. #3
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κατ αρχη βεβαιωσου οτι ειναι το μοτερ και οχι ο micro-switch ωστε μη μπεις σε περιττα εξοδα.

    Αν τελικα ειναι μοτερ, να ξερεις οτι τα μοτερ αυτα συνηθως χαλανε λογω του σημειου που ειναι τοποθετημενα, δηλ. από νερο που μαζευεται επειδη βουλωνει η δεξια υδρορροή.
    (Ποιος αληθεια καθαριζει συχνα τις υδρορροες?) Aν λοιπον παρεις μεταχειρισμενο, να ζητησεις εγγυηση.

    Παντως τα μοτερ αυτα φτιαχνονται...

    Κοιτα και εδω, ισως βρεις τη λυση σου: https://roofmotors.co.uk/

  5. The Following 4 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    BILL007 (03-04-16), dbehrakis (07-04-16), deepBLUE (10-04-16), wheelman (07-04-16)

  6. #4
    Εγγραφή
    02-03-13
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας, ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας καθώς και τα προσωπικά μηνύματα. Πράγματι, από το επίσημο συνεργείο bmw μου έδωσαν την ίδια εξήγηση για τη βλάβη με αυτή του Kostas 1. Το αυτοκίνητο ήταν εκτεθειμένο όλα αυτά τα χρόνια στις βροχές, οπότε φαντάζομαι ότι το μοτέρ της κουκούλας θα είναι κάπως έτσι:
    https://www.zpost.com/forums/attachm...1&d=1393713179
    Το δίλημμά μου είναι αν αξίζει να το φτιάξω τώρα ή αργότερα (δυστυχώς το αυτοκίνητο είναι με κατατεθειμένες πινακίδες, με μια σκέψη να το θέσω σε κυκλοφορία τον Ιούλιο). Για καινούργιο δεν το συζητώ... Πιστεύετε ότι θα μπορούσα μόνος μου να το άλλαζα αν έβρισκα το ανταλλακτικό ή είναι πολύ δύσκολο και υπάρχει κίνδυνος να κάνω μεγαλύτερη ζημιά;
    Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι να μην έχει τύχει σε κανέναν σας τέτοια εκνευριστική και χαζο-δαπανηρή βλάβη...

  7. #5
    Εγγραφή
    23-12-09
    Μηνύματα
    6.185
    Thanked
    10609
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ειναι δυσκολη δουλεια αν δεν ξερεις. Αν πιανουν τα χερια σου, εχεις καποια εμπειρια απο επισκευες ΟΚ, αλλιως αστο... https://z4diy.blogspot.gr/2013/04/so...placement.html

  8. The Following 3 Users Say Thank You to Kostas_1 For This Useful Post:

    BILL007 (09-04-16), dbehrakis (23-06-16), wheelman (09-04-16)

  9. #6
    Εγγραφή
    13-09-17
    Μηνύματα
    1
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

    Αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με τον μηχανισμό της κουκούλας. Συγκεκριμένα ενώ κάνει θόρυβο, δεν κατεβαίνει ούτε ανεβαίνει.. Any idea για το ποια είναι η βλάβη?
    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον για να το φτιάξω και πόσο περίπου είναι το κόστος?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    Βασίλης.

  10. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο WeReWolF Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα σε όλη την παρέα!

    Αντιμετωπίζω κι εγώ πρόβλημα με τον μηχανισμό της κουκούλας. Συγκεκριμένα ενώ κάνει θόρυβο, δεν κατεβαίνει ούτε ανεβαίνει.. Any idea για το ποια είναι η βλάβη?
    Μπορείτε να μου προτείνετε κάποιον για να το φτιάξω και πόσο περίπου είναι το κόστος?

    Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
    Βασίλης.
    Αρχικά καλωσήρθες στην παρέα μας!

    Ίσως να είναι κάποιο συρματόσχοινο(?). Διάβασε σε αυτό εδώ το thread μήπως βρεις κάτι https://www.bimmerfest.com/forums/showthread.php?t=639047

    Δυστυχώς δεν ξέρω κάποιον να σου προτείνω για κουκούλα



Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP