Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 44 από 44

Θέμα: BMW M3/E30- Ιστορίες από το παρελθόν

  1. #41
    Εγγραφή
    05-03-12
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    4
    Thanked
    0
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanagiotisX5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όσον αφορά τα σασμάν το πρώτο ήταν σίγουρα ταλαιπωρημένο και το δεύτερο στη κυριολεξία του ήιπα το αίμα, προφανώς χρησιμοποιώντας το λανθασμένα (τώρα που έχω αποκτήσει την εμπειρία μπορώ να καταλάβω), γι αυτό και πήγα μετά σε τρίτο σασμάν.
    Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει, είναι για το σκίσμιμο στο ράμφος. Κάποια φορά κατέβαινα τη Λ. Συγγρού με πολλά στην αριστέρη λωρίδα και στο ύψος του Παίδων υπάρχει μία ανωμαλία στο δρόμο (σαν σκάμα, υπάρχει ακόμα νομίζω στην αριστέρη λωρίδα). Εκεί έφυγε ψηλά το αυτοκίνητο και όταν έσκασε κάτω. θυμάμαι μου άναψαν όλες οι ενδείξεις (μέχρι και στο check panel που βρίσκεται στην οροφή για όσους γνωρίζουν). Έκανα δεξία, το αυτοκίνητο δούλευε κανονικά, διαπίστωσα όμως ότι είχε σκιστεί ράμφος. Θα υποθέσω ότι αυτό έχει φτιαχτεί πλέον....
    Εννοείς σασμάν Μ3 με την πρώτη κάτω? Αυτά είναι getrag και όχι ΖF. Και μου προκαλεί εντύπωση πως χάλασες 3 σασμάν, αυτά είναι πολύ δυνατά και τα χρησιμοποιούν ακόμα και σήμερα σε μετατροπές εώς και 400-500 άλογα.
    ....εκτός αν όντως σου έβαζαν ZF!!

  2. #42
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα getrag δεν τα γνωρίζω. Η πρώτη ήταν όντως κάτω, αλλά αυτά μου είχαν πει ότι ήταν τα zf σασμάν. Επίσης όταν έψαχνα για να τα αλλάξω σαν zf τα ζητούσα!!

  3. #43
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το σασμαν των Μ3 Ε30 ηταν οντως το Getrag 265/5 με την 1η κατω....Σε γενικες γραμμες ειναι ανθεκτικο σασμαν στην ροπη αλλα αδυναμο στα συγχρονιζε του σε κακη χρηση.....Υπηρχαν και ZF με την 1η κατω,κυριως σε Opel και Cosworth....Τα ZF με την 1η μπροστα,των Ε36-46-39 κτλ,ειναι σαφως ανθεκτικοτερα απο τα Ε30 σασμαν....
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    BILL007 (22-04-16), Panagiotise46 (22-04-16)

  5. #44
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Όσο ζεις μαθαίνεις.... πάντως εγώ σαν zf για M3E30 τα ζητούσα. Βασικά εκτός και από τη χρήση ήταν και θέμα κατάστασης.... όταν πήρα το αυτοκίνητο, τα ρουλεμάν του πρώτου σασμάν ήταν αρπαγμένα και ακουοντουσαν. Εγώ το αποτελειώσα.... Αλλάζω ένα δεύτερο το οποιο το είχα βρει φθηνα και κράτησε κάνα τρίμηνο... το τελευταίο το έψαξα πολύ,το πήρα σε άριστη κατάσταση και αυτό όντως κράτησε. Μέχρι και που το έδωσα δεν είχα αντιμετωπίσει άλλο πρόβλημα με σασμάν.... τώρα από αυτά που διαβάζω μάλλον getrag ήταν και όχι zf...

Σελίδα 5 από 5 ΠρώτηΠρώτη ... 345

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP