Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanagiotisX5 Εμφάνιση μηνυμάτων
όσον αφορά τα σασμάν το πρώτο ήταν σίγουρα ταλαιπωρημένο και το δεύτερο στη κυριολεξία του ήιπα το αίμα, προφανώς χρησιμοποιώντας το λανθασμένα (τώρα που έχω αποκτήσει την εμπειρία μπορώ να καταλάβω), γι αυτό και πήγα μετά σε τρίτο σασμάν.
Αυτό που θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος ξέρει, είναι για το σκίσμιμο στο ράμφος. Κάποια φορά κατέβαινα τη Λ. Συγγρού με πολλά στην αριστέρη λωρίδα και στο ύψος του Παίδων υπάρχει μία ανωμαλία στο δρόμο (σαν σκάμα, υπάρχει ακόμα νομίζω στην αριστέρη λωρίδα). Εκεί έφυγε ψηλά το αυτοκίνητο και όταν έσκασε κάτω. θυμάμαι μου άναψαν όλες οι ενδείξεις (μέχρι και στο check panel που βρίσκεται στην οροφή για όσους γνωρίζουν). Έκανα δεξία, το αυτοκίνητο δούλευε κανονικά, διαπίστωσα όμως ότι είχε σκιστεί ράμφος. Θα υποθέσω ότι αυτό έχει φτιαχτεί πλέον....
Εννοείς σασμάν Μ3 με την πρώτη κάτω? Αυτά είναι getrag και όχι ΖF. Και μου προκαλεί εντύπωση πως χάλασες 3 σασμάν, αυτά είναι πολύ δυνατά και τα χρησιμοποιούν ακόμα και σήμερα σε μετατροπές εώς και 400-500 άλογα.
....εκτός αν όντως σου έβαζαν ZF!!