Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 38

Θέμα: Αγορα BMW X5 4.6is, 2003

  1. #1
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αγορα BMW X5 4.6is, 2003

    Παιδιά καλημέρα. Αυτό είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum γι αυτό συγχωρήστε τυχόν λάθη. Ενδιαφέρομαι να αγοράσω ένα 4.6 is του 2003 και θα ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος γι αυτό το αυτοκίνητο. Τι θα πρέπει να προσέξω τι προβλήματα βγάζει κλπ. Αυτό που ζαχαρώνω έχει 150.000 χλμ ( αν δεν υπάδχει περιορισμός από τους κανόνες του forum να δωσω και το link απο το car.gr). Έχω μία μικρή εμπειρία από bmw καθόσον ήμουν κάτοχος ενός Μ3 Ε30 και ενος 520 Ε39. Θα ήθελα επίσης να ρωτήσω και για το κόστος συντήρησης..

    Ευχαριστώ

  2. #2
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γεια σου Παναγιώτη και καλώς ήρθες,θα σε φωνάζουμε εθνικό ευεργέτη αν δεν σε πειραζει μιας και ο Τσακαλωτος θα εχει μια ξεχωριστή θέση στην καρδιά του για εσενα.

    Το Χ5 πρέπει να ελεγχθεί εξονυχιστικά και κυρίως στο θεμα των ηλεκτρονικών να δουλεύουνε τα παντα,απο navigation και καμμένα πιξελ στην οθόνη μεχρι αεραναρτηση επιςης θέλει προσοχή πολυ και τα ρουλεμαν στους τροχούς.Οπωσδηποτε βόλτα για για να διαπιστώσεις σε τι κατάσταση ειναι τα αμορτισέρ του.Ολα αυτά που σου λεω ειναι θεό πανάκριβα και συνήθως αρκεί ένα πρόβλημα σε αυτά για να πουλήσει κάποιος το αυτοκίνητο.

    Τωρα για κινητήρα ο οποίος ειναι πολυ δυνατός και λαίμαργος να μην σου κάτσει η στραβή καλυτερα........
    Βάλε φωτο απο την αγγελία δεν υπάρχει πρόβλημα μπορεί κάποιος να το ξέρει.
    Γενικά ρισκάρεις να ξερεις......

    Δώσε κανένα ινφο για το Μ3 Ε30 που είχες,πλήρης μετατροπή μέσα-έξω;Καμία φωτο έχεις να βάλεις;Καψούρης μέγιστος γαρ.........
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη m_power_lunatic : 25-03-16 στις 08:49
    insane in the ///Midbrain

  3. The Following 3 Users Say Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    BILL007 (25-03-16), Dathanaso (25-03-16), Panagiotise46 (25-03-16)

  4. #3
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μου έκανες την καρδιά περιβόλι!

    Το link της αγγελίας είναι αυτό για όποιον το ξέρει:
    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/7496228/

    Είχα σκοπό να το τσεκάρω πολύ καλά σε γνωστή αντιπροσωπία που έφτιαχνα τα προηγούμενα, αλλά δεν ήξερα ότι πόνανε σε τόσα πολλά σημεία...

    Πάντως αν όλα αυτά που γράφεις είναι Ok αξίζει να το πάρει κανείς?, εκτός των εθνικών ευεγερσιών που θα πρέπει να δίνει κάθε χρόνο. Ας ελπίσουμε ότι αυτή η ομάδα για τα τέλη κυκλοφορίας θα κάνει κάτι καλύτερο από το θέατρο του παραλόγου που υπάρχει σήμερα!

    Όσον αφορά το M3 θα γράψω αναλυτικότατα...αρρωστημέν σχέση πάντως και πολύ ευαίσθητο... Τρία σασμάν zf είχα αλλάξει μέχρι που το έδωσα.... Πλήρης μετατροπή με ολόκληρο αυτοκίνητο από Γερμανία... ήταν το evo 2 όχι με το ιταλικό μοτέρ, το επόμενο...

  5. The Following User Says Thank You to Panagiotise46 For This Useful Post:

    BILL007 (25-03-16)

  6. #4
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ωραιο φαινεται και ελληνικο κα πρωτο χερι,αυτα ειναι καλα στοιχεια,πρεπει να δεις βιβλιο service και που τα εκανε και να διασταυρωθει γιατι πολλα εχουνε ψευτικο βιβλιο σερβις.

    Αν εινα οκ σε αυτα που σου εγραψα εγω θα το επαιρνα σε αυτα τα χρηματα αν δεν επαιζε προβλημα με τεκμηρια-σηματα κτλ.

    Για το Μ3 Ε30 γραψε και βαλε φωτο οπωσδηποτε,θα σε πρηξω!
    insane in the ///Midbrain

  7. #5
    Εγγραφή
    07-07-14
    Μηνύματα
    528
    Thanked
    623
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα χιλιομετρα θα πρεπει να χιλιοτσεκαριστουν...
    Αυτα τα αμαξια ειναι χιλιομετροφαγοι μιας και βγαινεις απο το ταξιδι ατσαλακωτος ...
    Επομενως το 10k / ετος μοιαζει ως ελαχιστο ...
    Οχι οτι δεν μπορει να ισχυει απλα θελει πολυ καλες διασταυρωσεις στοιχειων ...

  8. #6
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    955
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο PanagiotisX5 Εμφάνιση μηνυμάτων
    ήμουν κάτοχος ενός Μ3 Ε30
    Καλωσήρθες! Γράψε αναλυτικά για το Ε30, μιας και είναι κι εμένα η αγάπη μου.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m_power_lunatic Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δώσε κανένα ινφο για το Μ3 Ε30 που είχες,πλήρης μετατροπή μέσα-έξω;Καμία φωτο έχεις να βάλεις;Καψούρης μέγιστος γαρ.........
    Άμα ήταν αυθεντικό, θα το ήξερες, δεν έχω καμία αμφιβολία.
    E30 318i

  9. #7
    Εγγραφή
    30-07-12
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    41
    Μηνύματα
    59
    Thanked
    22
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το x5 αυτό έχει μούρη facelift δηλαδή από το 4.8is και όχι την κανονική.
    Που δείχνει ότι την έχει αλλάξει ο προηγούμενος επειδή του άρεσε η ότι έχει φάει στουκα και είπε να βάλει καινούργια.
    Τσέκαρε αερανάρτηση τσέκαρε αν καίει λάδια όποτε το ξεχνάς και τσέκαρε την στάθμη του νερού.

  10. The Following User Says Thank You to Billz4 For This Useful Post:

    BILL007 (25-03-16)

  11. #8
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια! Θα πάρω ένα τηλέφωνο αύριο το πρωί να πάω να ρίξω μία πρώτη ματιά και να πάρω πινακίδα ώστε να ξεκινήσω τον έλεγχο με ασφαλιστές, ιδιοκτήτες κ.λ.π.
    Έχω επίσης άλλη μία ερώτηση. Το 3λιτρο δηλαδή θεωρείται πιο αξιόπιστο από το 4.6? Βγάζει λιγότερα προβλήματα? Το ζήτημα της αξιοπιστίας με ενδιαφέρει είδικα σε BMW γιατί την είχα πατήσει με το M3! Τα έγραψα αναλυτικά σε άλλο Post! Δυστυχώς Photos δεν έχω από το Μ3, γιατί εκείνη την εποχή δεν υπήρχαν πολλά κινητά με κάμερα.
    Άντε να δούμε τι θα δούμε με το Χ5!

  12. #9
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χωρις να δινω ορκο αλλα το 4.4 ειναι αξιοπιστο απο οτι γνωριζω σαν μοτερ, το 3-λιτρο που ειχε ο αδερφος μου δεν εβγαλε κατι μηχανικα αλλα μου φαινοτανε λιγο για το σασι του οποτε το οδηγουσα.
    insane in the ///Midbrain

  13. The Following User Says Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    Panagiotise46 (26-03-16)

  14. #10
    Εγγραφή
    24-03-16
    Μηνύματα
    285
    Thanked
    250
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σκέφτομαι από την άλλη ότι είναι τόσα κυβικά μοτέρ. Αν άλλαζε τα λαδάκια του τακτικά και είχε τα service του κανονικά τι μπορεί να πάθεί. Δεν είναι 1400 με turbo που φοβάσαι. Για το 3 λίτρο συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Είχα οδηγήσει ενός συναδέλφου μου αρκετές φορές, πολύ όγκο αλλά μου φαίνονταν ότι δεν πήγαινε. Γι αυτό το λόγο θέλω να πάω και στο πιο δυνατό. Το μόνο που πονάει πολύ εδώ φυσικά είναι τα τέλη. Στα τεκμήρια δεν έχω ζήτημα. Όσον αφορά την κατανάλωση το συγκεκριμένο έχει άεριο παρόλο που δεν το γράφει. Έχει το δείκτη αερίου δίπλα από την οθόνη αν το προσέξει κανείς. Λογικά τα μοτέρ αυτά δεν έχουν πρόβλημα με το αέριο σωστά? Έψαξα στο forum , αλλά δε βρήκα σχετικά Post γα αέριο. Έχουν αντιμετωπίσει προβλήματα αυτοί που έχουν βάλει? Γενικά προτείνεται το άεριο?

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP