Σελίδα 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 154

Θέμα: Σφαλμα low oil pressure

  1. #41
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Tι μοτέρ έχεις? Ν47? Αν ναι τότε να ξέρεις η καδένα θέλει καθε 100.000 χιλιόμετρα αλλαγή. Δεν τίθεται θέμα σωστής συντήρησης ειναι εκ κατασκευής λάθος σχεδιασμός της εταιρίας.

    Στην Αγγλία επειδή το φαινόμενο έχει γίνει τραγικό, υπάρχουν ηδη αρκετοί δικηγόροι που μαζεύουν μηνύσεις για να γινει κάτι (αν και δεν νομίζω ότι θα βγάλουν τίποτα, εκτός και αν τα αυτοκίνητα πήγαιναν ανελλιπώς στις επίσημες αντιπροσωπείες).

    Επίσης να ξέρεις ότι αν εισαι άτυχος και το κιτ αντικατάστασης μπορεί επίσης να κάνει fail (είδα κιτ που σε λιγότερο απο 30.000 έσπασε ο τεντωτήρας). Οπότε καταλαβαίνεις για τι κατάσταση μιλάμε...



  2. #42
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Να σου πω, ειναι σιγουρα μηχανικος ο μαστορας που πας;
    Πες του να μας δωσει απο τη μνημη το error και τα στοιχεια του freeze frame απο αυτο.
    Αν στο εκανε δυο φορες, θα σου δωσει δυο errors και δυο freeze frames.
    Δεν καταλαβαινω πως καταληγουμε σε καδενες και γλυστρες χωρις καν διαγνωση με τον εγκεφαλο.
    Ποσο χαμηλη πιεση εδειξε; Τι ρευματα διαβασε; Γιατι εσβησε οταν το σταματησες; Ποσο λαδι ειχε μεσα;
    Ετσι αϊντε αλλαζουμε καδενες;
    Attached Images Attached Images

  3. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (15-07-23)

  4. #43
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι μοτέρ έχεις? Ν47? Αν ναι τότε να ξέρεις η καδένα θέλει καθε 100.000 χιλιόμετρα αλλαγή. Δεν τίθεται θέμα σωστής συντήρησης ειναι εκ κατασκευής λάθος σχεδιασμός της εταιρίας.

    Στην Αγγλία επειδή το φαινόμενο έχει γίνει τραγικό, υπάρχουν ηδη αρκετοί δικηγόροι που μαζεύουν μηνύσεις για να γινει κάτι (αν και δεν νομίζω ότι θα βγάλουν τίποτα, εκτός και αν τα αυτοκίνητα πήγαιναν ανελλιπώς στις επίσημες αντιπροσωπείες).

    Επίσης να ξέρεις ότι αν εισαι άτυχος και το κιτ αντικατάστασης μπορεί επίσης να κάνει fail (είδα κιτ που σε λιγότερο απο 30.000 έσπασε ο τεντωτήρας). Οπότε καταλαβαίνεις για τι κατάσταση μιλάμε...
    Μην τον τρελαίνεις περισσοτερο ρε Βασιλη.
    Δεν χτυπαει η καδενα λεει ο ανθρωπος. Αλλαξε και γλυστρες θα την εβλεπαν.

  5. #44
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εκτος αν ειναι τσοπανηδες….

  6. #45
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tι μοτέρ έχεις? Ν47? Αν ναι τότε να ξέρεις η καδένα θέλει καθε 100.000 χιλιόμετρα αλλαγή. Δεν τίθεται θέμα σωστής συντήρησης ειναι εκ κατασκευής λάθος σχεδιασμός της εταιρίας.

    Στην Αγγλία επειδή το φαινόμενο έχει γίνει τραγικό, υπάρχουν ηδη αρκετοί δικηγόροι που μαζεύουν μηνύσεις για να γινει κάτι (αν και δεν νομίζω ότι θα βγάλουν τίποτα, εκτός και αν τα αυτοκίνητα πήγαιναν ανελλιπώς στις επίσημες αντιπροσωπείες).

    Επίσης να ξέρεις ότι αν εισαι άτυχος και το κιτ αντικατάστασης μπορεί επίσης να κάνει fail (είδα κιτ που σε λιγότερο απο 30.000 έσπασε ο τεντωτήρας). Οπότε καταλαβαίνεις για τι κατάσταση μιλάμε...
    το ξερω βασιλη για αγγλια εχω διαβασει σε ξενα φορουμ τι γινεται .αν και αφορα περισοτερο τα ντιζελ. στ αβενζινης ειχε ελαχιστα οχηματα στα οποια τ=φτιανε κυριως τα μεγαλα διαστηματα αλλαγων λαδιων και ο τεντωτηρας.γιαυτο πηγα προληπτικα και αλλαξα τον τεντωτηρα γιατι επαιξε και αυτος ρολο στο κατασκευαστικο λαθος τουλαχιστον των βενζινοκινητων γιατι ειχε μεγαλη οπη και εφευγαν τα λαδια δεν τα συγκρατουσε συν οτι γινοταν πιο μαλακος.το νεο ανταλλακτικο απο το 2016 εχει μικροτερη οπη ,συγκρατει τα λαδια και τεντωνει πιο σωστα η καδενα.Ν43 ειναι ο δικος μου βενζινης

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Να σου πω, ειναι σιγουρα μηχανικος ο μαστορας που πας;
    Πες του να μας δωσει απο τη μνημη το error και τα στοιχεια του freeze frame απο αυτο.
    Αν στο εκανε δυο φορες, θα σου δωσει δυο errors και δυο freeze frames.
    Δεν καταλαβαινω πως καταληγουμε σε καδενες και γλυστρες χωρις καν διαγνωση με τον εγκεφαλο.
    Ποσο χαμηλη πιεση εδειξε; Τι ρευματα διαβασε; Γιατι εσβησε οταν το σταματησες; Ποσο λαδι ειχε μεσα;
    Ετσι αϊντε αλλαζουμε καδενες;
    αν ειχα δει πιο νωρις το μυνημα σου θα περνουσα απο εκει το πρωι που περασα να μου τα ξαναπει.μου τα ειπε αλλα δεν εδωσα σημασια.θα παω δευτερα να ξαναρωτησω.αντιπροσωπεια ειναι σταματη.αυτην την φορα ημουν σχεδον διπλα στο αυτοκινητο και εβλεπα 1 μιαμιση ωρα το ειχαν μεσα και προσπαθουσαν να βρουν τι εγινε. λαδι εχει κανονικα μεσα,10 μερες πριν βαλαμε μαζι με φιλτρο.το φιλτρο μου ειπε οτι το εβγαλαν και το τσεκαραν ,ειναι ολα καλα.δεν ειπε οτι θα αλλαξει καδενα αλλα υπαρχει περιπτωση να εγινε επιμηκηνση της,αυτο μου ειπε.αυτο πρωτη φορα το ακουω να σου πω την αληθεια.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μην τον τρελαίνεις περισσοτερο ρε Βασιλη.
    Δεν χτυπαει η καδενα λεει ο ανθρωπος. Αλλαξε και γλυστρες θα την εβλεπαν.
    οχι γλυστρα δεν αλλαξα.τεντωτηρα μονο πριν 2-3 χρονια.οσους μηχανικους ρωτησα παντως εξω τα ιδια μου ειπαν για αιτιες. σπασμενες γλυστρες κοματακια στο καρτερ,αισθητηρες πιεσης και βαλβιδα λαδιου,καδενα,απωλεια λαδιου,αντλια λαδιου.απο αυτες τις αιτιες μονο το καρτερ και η καδενα δεν ελεχθηκαν γιατι εχουν παρπανω κοστη.στο καρτερ πρεπει να ξανμπουν νεα λαδια και εχει και ακριβη διαγνωση για να κατεβει και στην καδενα μετα πρεπει λενε να ξαναβαλουν νεο τεντωτηρα που εμενα ειναι καινουριος.

  7. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (15-07-23)

  8. #46
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Γιατι να ανοιξει το καρτερ; Με μικροκαμερα δεν μπορει να αδειασει τα λαδια και να δει τι εχει μεσα;
    Δεν ξερω, ρωταω….

  9. #47
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατι μου λεει πως εμεις σαν ερασιτεχνες εχουμε μαζεψει ενα σκασμο μπλιμπλικια που θα ζηλευαν τα επισημα….

  10. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    Vassilis ///M (14-07-23)

  11. #48
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Λες και δεν γίνεται να μαζέψει το λάδι σε ένα καθαρό δοχείο και να το ξαναβάλει μέσα.
    E30 318i

  12. #49
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    με τις απαντησεις σας μαλλον πρεπει να αποριπτω μαστορες και συνεργεια..φυσικα και ολοι θελουν να ξαναβαλουν νεα λαδια ,θελουν να πουλησουν..να δειτε οταν τους ειπα οτι θα φερω τα δικα μου πως δακρυσαν..δεν μπορουσαν μετα να πιυμνε οτι θα τα ξαναβαλουν.σημερα εκανα 250 χιλ. το αυτοκινητο εδινε κανονικα ,λαμπακι δεν αναψε ,την μηχανη ομως την ακουω σαν μπουκωμενη..μπορει τωρα να φταιει και λιγο το σκατολαδι της μαμας..ειχα συνηθισει τον ηχο που γουργουρουσε με το μοτουλ..κατι μεταλικο ακουγοταν στο ρελαντι οτνα γυρισα πριν σβησω.μπορει και αυτοι να μου εβαλαν ιδεες τωρα ,μιας και δεν μπορουν να βρουν τη βλαβη.

  13. #50
    Εγγραφή
    26-03-10
    Περιοχή
    Athens
    Μηνύματα
    5.698
    Thanked
    18806
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατέβασε καρτερ και θα δεις και τον τζόγο της καδένας.

    Στο δικό μου ο προηγούμενος είχε βάλει φλατζοκολλα στο Κάρτερ, αν έβλεπες τι βγήκε από τη χοάνη αναρρόφησης της αντλίας λαδιού θα λιποθυμούσες. Απορώ πώς τραβούσε λάδι.

  14. The Following 2 Users Say Thank You to S8N For This Useful Post:

    BILL007 (15-07-23), dreamer (15-07-23)

Σελίδα 5 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 3456715 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP