Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 121 έως 130 από 154

Θέμα: Σφαλμα low oil pressure

  1. #121
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    εγω
    so the 3.7 is part of 4250 or its separate?
    in cooling system? can you please define more? and if its in to that,then how is it diagnosed?
    the level sensor in sump? how is it diagnosed again please? but i doupt its that ,it was working fine before..its the same trap with the indicator oil going back to front and they thought it was that.
    how much does it cost replacing stem shells at dealership? do you know?
    ο αγγλος
    Yes it’s part of the 4.25 the other 0.5 litres will be within the engine.
    The sensors can just fail over time, oil changes can also cause a sensor to stop working properly. My 335i one was working but then became unreliable after a service. Only real way to diagnose is to drop oil out and measure what oil comes out of sump.

    replacing stem seals at a dealer will be rather expensive as it requires cylinder head removing to do it properly. You can get kits that fill cylinder with compressed air to hold valves closed so they can be changed by just removing camshafts and valve springs and leaving head on. Whether a dealer would do it this way I don’t know.
    Like I say head removal to do properly and that’s how I would do it so I could decoke and relap valves after.

  2. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (24-08-23)

  3. #122
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    εγω

    ο αγγλος
    όπως το λέει! Με δυο τρόπους μπορεί να γίνει αυτή η δουλειά. Αντιπροσωπεία να κάνει το shortcut ξέχνα το, γιατί πάνε βάση οδηγιών επισκευής του κατασκευαστή και φυσικά χρεώνουν τις ανάλογες ώρες



  4. #123
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    όπως το λέει! Με δυο τρόπους μπορεί να γίνει αυτή η δουλειά. Αντιπροσωπεία να κάνει το shortcut ξέχνα το, γιατί πάνε βάση οδηγιών επισκευής του κατασκευαστή και φυσικά χρεώνουν τις ανάλογες ώρες
    ποσο χρεωνουν μια τετοια επισκευη φιλε μπιλ,γνωριζεις?

    επισης σημερα μου ειπαν για κεφαλαρι και πιστονια. αυτα δνε ειναι συνηθης βλαβες και ουτε θα πηγαινε ο νους μου ,ουτε θα το κανω.. δεν προκειται να τα πιασω αυτα,το δινω..αλλα για τσιμουχακια που ειναι μια συνηθης βλαβη σαυτο το μπασταρδο μπορει να την εκανα,αν αξιζει. γιατι αποτι βλεπω εκει σταματανε οι βαριες μηχανικες βλαβες.

  5. #124
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κανα 450/500 υπολόγιζε σε σοβαρο μαστορα που θα κανει τη δουλεια «απο πανω».
    Δεν ειναι μονο τα τσιμουχακια που θα αλλαξεις, για να φτασεις εκει, θες παλι φλατζα, ανοιγμα κτλ.

  6. The Following User Says Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (26-08-23)

  7. #125
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stamatis Εμφάνιση μηνυμάτων
    Κανα 450/500 υπολόγιζε σε σοβαρο μαστορα που θα κανει τη δουλεια «απο πανω».
    Δεν ειναι μονο τα τσιμουχακια που θα αλλαξεις, για να φτασεις εκει, θες παλι φλατζα, ανοιγμα κτλ.
    εσυ τελικα τα εκανες? συνολικα τοσο σου κοστισε?

  8. #126
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το 120 μου ειχε φαει 3.200 σε επισκευες πριν παρει το δρομο του.
    Ναι τα ειχα αλλαξει και αυτα.
    Και στο καπακι εμεινε ξανα απο nox και καπου εκει ειπα αρκετα.
    Πηρα τοτε στη θεση του ενα SLK350 και βρηκα την υγεια μου.

  9. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (26-08-23), Ptboul (06-09-23)

  10. #127
    Εγγραφή
    28-05-10
    Περιοχή
    Patra, Greece
    Μηνύματα
    1.914
    Thanked
    3223
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Φίλε dreamer τι έγινε τελικά με το εργαλείο σου; Καιρό έχεις να γράψεις και ανησυχώ. Δουλεύει τέλεια και το απολαμβάνεις (όπως και θα έπρεπε), ή κάνει πάλι τα ίδια, οπότε το έβαψες μπλε και το έστειλες να βρει τον Τιτανικό;

  11. #128
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    καλα δουλευει και το απολαυσα μεχρι και το σαββατο οπου με βρηκε ενα κρυωμα δυνατο και καπακι με αυτην την αλλαγη καιρου με εκλεισε μεσα,να γινω καλα, και ετσι τωρα καθεται κιαυτο και εγω και παγωσαν ολα γιαυτην την εβδομαδα και παμε για την αλλη να ξαναρχισουμε να ψαχνουμε.

    ομως καιει λαδια. αναψε λαμπακι κιτρινο λαδιου για συμπληρωμα λιτρου στα 2500 χιλ. οποτε 2 προβληματα υπαρχουν εφοσον πλεον αλλαξαμε μεταλλα και αντλια. βασικα 3 αλλα την τριτη την αποκλειω απο ενστικτο,παντα ηθελα να το πω αυτο λεω μηπως τελικα χαλασε ο δεικτης λαδιου,ο ντιτζιταλατος απο τις πολλες συντομες αλλαγες λαδιου και γενικα τα θεματα με το λαδι που ειχα.αυτο θα φανει οταν αφαιρεσουμε τα λαδια ξανα να μετρηθουν.μακαρι να ηταν αυτο..

    αρα παμε στις αλλες 2 σοβαρες-κοστοβορες βλαβες. ελατηρια-πιστονια και τσιμουχακια βαλβιδων.για τσιμουχακια μου ειπαν απο εκει-αντιπροσωπεια- οτι δεν κατεβαζουν κεφαλαρι γιατι κοστιζει πολυ .το κανουν με τον αλλο τροπο και κοστος περιπου 1000ρικο.πριν θα εξεταστουν τα ελατηρια και τα πιστονια αλλα μαλλον παμε για τσιμουχακια οπως ειπε και ο αρης και ο φιλος αγγλος γιατι ειναι γνωστο θεμα του Ν43.

    ολα αυτα θα τα δουμε την αλλη εβδομαδα,απο δευτερα να ειμαστε καλα...παντως η κυρια στην ρεσεψιον προσφερθηκε να μου κανει δωρο την δερματινη καρεκλα που την εχω λιωσει απο τις αναμονες εκει εδω και 6 μηνες.

    το παραξενο,και τους το ειπα, ειναι οτι εδω και 6 μηνες απο την ιστορια με τα μπεκ,οποτε παω για ενα θεμα να λυθει,οταν λυνεται και φευγω ,προκυπτει κιαλλο θεμα.

    πως γινεται..καινουρια μπεκ,μετα διαροη σε σωληνα αντιφυκτικου,μετα διαροη ενος απο τα καινουρια μπεκ και καυσιμο μεσα στα λαδια,αλλαγη μπεκ με καινουρια ξανα και νεα λαδια,μετα χαλασαν οι αισθητηρες και βαλβιδα λαδιου ,που αλλαχθηκαν περσυ πριν ενα χρονο και καπακι τσιμουχακια, πιαθανοτατα ..αφηνω εξω το λαθος που εγινε με την αλλαγη αντλια και μεταλλα...εγω δεν ξερω..ολα τα προβληματα μαζι σε 6 μηνες καπακι το ενα μετα το αλλο..συμπερασματα δικα σας.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη dreamer : 06-09-23 στις 20:11

  12. The Following 3 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    GiannisRob (07-09-23), S8N (07-09-23), wheelman (07-09-23)

  13. #129
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    ΙΩΒ!!

  14. #130
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    960
    Thanked
    557
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    guys,μια ακομα προταση του αγγλου μηχανικου ειναι οτι μπορει να εχει μπει λαδι στο ψυκτικο.αυτο φαινεται αν ανοιξω το ψυκτικο μου λεει και δω ενα τζελ,λασπωτο μιγμα. θα το κανω αν και ειμαι πεισμενος για τσιμουχακια μιας και οταν εκανα ταξιδια και εδειχνε να μειωνεται το λαδι βρωμουσε η καμπινα και μαλιστα χωρις να βαλω αερα.

  15. The Following User Says Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (10-09-23)

Σελίδα 13 από 16 ΠρώτηΠρώτη ... 31112131415 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP