Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: Επισκευες, του κ…λου

  1. #1
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή Επισκευες, του κ…λου

    Εχθες το βραδυ κουβεντιαζα με εναν γνωστο και ακουσα μια ιστορια φρικης που θελω να μοιραστω μαζι σας.
    Ο ανθρωπος αυτος αγορασε μεταχειρισμενο ενα αγροτικο Nissan, με 160.000 χλμ στο κοντερ, Ελληνικο, σε μετρια κατασταση δίνοντας ενα λογικο ποσο στον μεσο ορο τιμης για τα χρονια και την κατασταση του.
    Το εφερε εδω στο νησι που κανω διακοπες πριν τρια χρονια και το χρησιμοποίησε για αγροτικές δουλειες, βάζοντας του αλλα 16.000 χλμ και κανοντας του ομολογουμένως σκληρη χρηση για την οποια αλλωστε και προορίζεται.
    Ενα μηνα πριν και αφου το αυτοκινητο ειχε αρχισει να βγαζει περιμετρικά στο αμάξωμα φουσκάλες απο σκουρια, αποφασισε να το παει για ενα καλο βαψιμο, να το συμμαζεψει που λενε, και να το κρατησει για οσο αντεξει ακομα.
    Αφησε το αυτοκινητο στο φανοβαφειο και περιμενε να τελειωσει η επισκευη.
    Τρεις μερες μετα, χτυπαει το τηλεφωνο του και ο βαφεας του λεει, Ελα απο εδω, αυτο πρεπει να το δεις.
    Γδύνοντας το αυτοκινητο και τρίβοντας το, αποκαλύφθηκαν τα εξης:
    Ολα τα πλαϊνα, που ηταν σαπια, ειχαν στο παρελθον επισκευαστει με τον εξης τροπο:
    Οπου υπηρχε τρυπα (και μαλιστα μεγαλη) απο τη σκουρια, ειχε τριφτει και γεμισει με αφρο πολυουρεθάνης και απο πανω της ειχαν κλεισει με πολυεστέρα το κενο στοκαροντας και βαφοντας ολο το αμάξωμα περιμετρικά.
    Τα πατωματα που ηταν και αυτα σαπια, ειχαν επισκευαστει με λαμαρινα και γυρω γυρω τα κόλλησαν με γαζί οξυγονοκόλλησης και τα εκλεισαν με μαστίχα μόνωσης. Για να μην ειναι εμφανης η επισκευη, «πισσαρισαν» ολο το αμάξωμα απο κατω και έριξαν και ενα «σοβατισμα» οπως λενε οι μαστορες, δηλαδη το πλάκωσαν με ρητίνη που εδειχνε σαν την εργοστασιακη στεγανωση.
    Τελος, φανηκε οταν εβγαλαν την καροτσα πως ηταν απο αλλο αυτοκινητο καθως το χρωμα της στις ραφες και τις ενωσεις ηταν ασπρο ενω το αμαξι του ανθρωπου ειναι γκρι.
    Οι δοκιδες του σασι ειναι σε άγνωστη κατασταση καθως ειναι καλυμενες με «σασικοτ» και πρεπει να βγει μηχανη και καμπινα για να τριφτούν και να φανει το μεγαλείο τους.

    Ψαχνοντας παραπανω ο ανθρωπος αυτος, ανακαλυψε πως ο πρωτος ιδιοκτητης εχει παρκινγκ σκαφών και προφανως το Νισσαν εμπαινε στο νερο για να τραβηξει σκάφη και βαρκες απο τη γλυστρα και μαλλον εχει περασει την πρωτη ιδιοκτησια του διπλα και μεσα στη θαλασσα.
    Για αυτο και ειχε και λιγα χιλιομετρα, γιατι απλα εκανε μεσα εξω απο τη γλυστρα μεχρι το χωρο φύλαξης.

    Τι σκεφτεται να κανει; Να φαει τη ζημια του και να το πεταξει, πουλώντας μοτερ, σαλονι και να παρει αλλο.
    Τον ρωτησα πως δεν ειδε σκουριασμένες σουστες, ψαλιδια, βιδες απο κατω οταν το πηρε και απαντησε πως δεν φαινοταν τιποτα σαπιο η σκουριασμένο. Ρωτησε και αυτος τον μαστορα του και του απαντησε πως το πιο πιθανο ειναι να τα ειχαν περασει με αδρανοποίηση σκουριας και να την ειχαν καλυψει.

    Και παμε στην κλασσικη ερωτηση: ο μηχανικος που το κοιταξε πριν το παρεις τι ειπε;
    Απαντηση, ο μηχανικος ειπε πως ειναι καλο, αλλα που να μου κοψει να το παω και σε φαναρτζη να το ελέγξει.

    Στερνή μου γνωση, να σε ειχα πρωτα λεει ο λαος…

    Και μαλλον εχει δικιο….

  2. The Following 2 Users Say Thank You to Stamatis For This Useful Post:

    BILL007 (26-08-23), Ptboul (04-09-23)

  3. #2
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.179
    Thanked
    14070
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κρίμα ο άνθρωπος...



  4. #3
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σταμάτη μου μια ερώτηση εάν μου επιτρέπεις? Απο αλλαγή σετ καδένας, μπορεί να υπάρξει πρόβλημα σε πιστόνια? Εάν ξέρεις ή έχεις ακούσει, (η ερώτηση αφορά ένα JETTA GT TURBO 1400cc 170HP), όχι το δικό μου φτού! φτού!
    Γιατι μεγάλη σύμπτωση λίγο μετά την αλλαγή, και σχεδόν ακίνητο όχημα!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη iliasb : 27-08-23 στις 17:01

  5. #4
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    13.123
    Thanked
    23228
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ηλια δεν εχω κατι να πω.
    Πιθανον να εχει χασει το χρονισμο του;
    Δεν εχω ιδεα.

  6. #5
    Εγγραφή
    13-07-19
    Περιοχή
    Αθηνα
    Μηνύματα
    184
    Thanked
    87
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έτσι σκέφτηκα και εγώ, μήπως καβάλησε δόντι και ξεχρονίστηκε, θα ενημερώσω, ευχαριστώ βρε Σταμάτη μου!

  7. #6
    Εγγραφή
    13-09-21
    Περιοχή
    Thes/ki
    Μηνύματα
    126
    Thanked
    38
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    E Εγω πηρα για το βουνο και στα γυρω μερη του χωριου για δουλιες ( ουτε πινακιδες ουτε τιποτα ) για καυσόξυλα απο τη Περαία 200€ 1 FIAT UNO 1000cc.του 87, μονο κατω στα κυκλακια από τα καθίσματα ειχε σαπιλες τα νευρα του απο μπρος ειναι οκ.εκει που βιδωνη το μοτερ η γέφυρα ειναι θηρίο το τρελλο παλι του αλλαξα λαδι Αφου επλυνα
    Με ντιζελ πετραιλεο καλά 4 φορές και αδειασα το μοτερ απο τη τάπα κάτω να στραγγιξη καλα το μοτερ για το λογο ηταν 20 χρονια σε ακινησία εκανα ΤΟΣΟ χιλιομετρα σε τοσο καιρό 2 χρονια το'χω και στα πρωτα 1.500 χλμ. Το λαδι ειχε ΤΟ ΦΥΣΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑ ΜΟΤΕΡ ΦΑΙΝΟΜΕΝΟ ΔΙΑΜΑΝΤΙ μετά απο κανα χρονο και χλμ,τρα ξανθινε το λαδι ακομη και τωρα που γράφω ξανθό ειναι καταχρηση ( κάψιμο λαδιού ) ΟΥΤΕ ΣΤΑΓΟΝΑ.
    Απο το χωριο ανηφορικά κανονικά με τεταρτη (4ρι σασμαν ειναι) με τεταρτη 1 νευρο εχει μια συμπιεση δε ξερω τι να πω φαινομενο.
    ( ακομη και εκει που σαπισε δεν ηταν απο την πορεία ο αλλος ο ηλιθ. Το ειχε στις 2 πορτες στο χωραφι χωρις τζαμια.

Ετικέτες Θέματος

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP