Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 31

Θέμα: Συμβουλές για τούρμπισμα

  1. #1
    Εγγραφή
    08-01-15
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Thanked
    83
    Rides
    1

    Προεπιλογή Συμβουλές για τούρμπισμα

    Καλησπέρα συμφορουμίτες!
    Καθώς θέλω να προχωρήσω σε μια ακόμα αλλαγή στη Ζέτα μου, σκεφτόμουν το ενδεχόμενο τουρμπίσματος, χωρίς να ανοιχτεί το μοτέρ και να πειράξω πολλά πράγματα.
    Ο κινητήρας μου είμαι M43 1900 κυβικά και έχει 139.000χμ (να τονίσω πως πρόσφατα άλλαξα φλάτζα κεφαλής και βίδες γιατί μία εκ των οπόιως κόπηκε και περάσανε νερά όμως το αντιλήφθηκα άμεσα και τώρα είναι χαρτί!!) Δεκτές όλες οι απόψεις!

  2. The Following User Says Thank You to Jimmys_Z For This Useful Post:

    katsaraios (24-08-15)

  3. #2
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Μια συμβουλη και μονο μια:Να'χεις το χρημα απο την αρχη και να μην τσιγκουνευτεις βασικα πραγματα γιατι οτι αφηνεις στο περιπου,συντομα σ'αφηνει στο δρομο!!
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  4. The Following 6 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    A8hnaios (23-08-15), Bassakos (27-08-15), BILL007 (23-08-15), chrisgiapz3 (26-08-15), Jimmys_Z (24-08-15), Panos 316T (23-08-15)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-12-09
    Ηλικία
    48
    Μηνύματα
    3.056
    Thanked
    8113
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αν δεν εχεις ιδεα απο τουρμπο και δεν πιανουν λιγο τα χερια σου ξεχνα το.

    Αν εχεις προχωρας στο μπατζετ.

    Αν εχεις μπατζετ προχωρας στην εγκατασταση και σε αυτο που σου εγραψε ο τουρμποσυναδελφος.

    Ζωτικης σημασιας :
    Afr
    Συμπιεση
    Αβανς

    Καλη τυχη!
    τούρμπο και πράσινα άλογα

  6. The Following 3 Users Say Thank You to Panos 316T For This Useful Post:

    BILL007 (24-08-15), chrisgiapz3 (26-08-15), Jimmys_Z (24-08-15)

  7. #4
    Εγγραφή
    08-01-15
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Thanked
    83
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Όταν λες βασικά πράγματα τι εννοείς? Όχι δεν έχω ιδέα από τουρμπο όμως πιάνουν τα χέρια μου και έχω αρκετή όρεξη να ασχοληθώ σε ότι αφορά τη Ζέτα μου γιατί θέλω να το κρατήσω το αυτοκίνητο.
    Όσων αφορά το μπάτζετ που ακριβώς βρισκόμαστε να έχω μια εικόνα?
    Από οτι έχω διαβάσει και σε άλλα φόρουμ ο M43 σαν κινητήρας είναι ανθεκτικός για αυτή τη μετατροπή και πως με ένα λαϊτ τούρμπο και χωρίς να αλλάξεις πολλά έχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα (μπεκ, ιντερκουλερ, τουρμπο, φιλτρο, πολλαπλη, προγραμμα)
    Ως γνώστες τι θα μπορούσατε να μου προτείνετε?

  8. #5
    Εγγραφή
    21-02-10
    Περιοχή
    Acapulco
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    3.053
    Thanked
    4108
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτα που αναφερεις+Βιδες κεφαλης+Εξατμιση+παρελκομε να μιλαμε για περιπου 2500-3000¤ για να δουλεψεις μεχρι 0.45bar με σχετικη ασφαλεια με μαμισιο εγκεφαλο....Απο κει και πανω αλλαζουν τα δεδομενα...
    Μονο οταν θα καταλαβεις που παει..Λες δεν γ@μιεται,ειναι το ταξιδι που μετραει....

  9. The Following 4 Users Say Thank You to Stunt Mike For This Useful Post:

    BILL007 (24-08-15), chrisgiapz3 (26-08-15), diosak (24-08-15), Jimmys_Z (24-08-15)

  10. #6
    Εγγραφή
    03-06-12
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    459
    Thanked
    478
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Stunt Mike Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αυτα που αναφερεις+Βιδες κεφαλης+Εξατμιση+παρελκομε να μιλαμε για περιπου 2500-3000¤ για να δουλεψεις μεχρι 0.45bar με σχετικη ασφαλεια με μαμισιο εγκεφαλο....Απο κει και πανω αλλαζουν τα δεδομενα...
    νομιζω πως το νουμερο που λες ειναι λιγο.....κατα εμε ειναι 4000 με 5000 χιλιαρικα με αυτα που θα βγουν στην πορεια......(κρινωντας απο τη δικη μου σκεψη να τουρμπισω το δικο μου καποτε)...

    -προγραμμα........δε θελει 500 ευρω?
    -εξατμιση........η ιδια?δε νομιζω,δε θελει κανενα 1000αρικο?
    -ιντερκουλερ......δε θελει για μεταχειρισμενο κανενα 200-300 αναλογως τι κ που θα το βρει?
    -κολλαρα - σωληνωσεις.....δε θελει κ εκει 400-600 αναλογα που θα βρει τι?
    -τουρμπινα.....μεταχειρισμεν αν θεληση να βαλει θελει το λιγοτερο 300 ευρω....θα ειναι κομπλε η θα της κανει κ ενα τσεκ?+ κανενα 100-150 ευρωπουλακια....
    -επισης....αν θεληση να την κανει υβριδικη για καλυτερο στροφαρισμα απο τις πιο χαμηλες (που ειναι της μοδας) θελει 400 ευρουλακια νομιζω (τοσο κοστιζουν νομιζω απο s3 - tt κλπ)
    -δισκο - πλατο εχει καλο το αμαξι η θα κλασει σε κανενα 2μηνο?βαλε κ δισκο πλατο!!!(εδω δε ξερω τιμη αλλα ενα 500αρικο δε θα κανει?θα κανει)
    -καποια βασουλα,καποιο σφυχτηρακι,καποιο μπαλακι,καποιο ζανφορακι καποια μαλακια θα σου φαει κανενα 100αρικο κ επειδη θα ειναι λυμενο θα πεις φτιαχτω...
    -σε οοοοολλαααα αυτα βαλε εργατικα τοποθετησης
    -βαλε αν θες μια αλλαγη λαδιων φιλτρα
    - βαλε ενα μπαρομετρακι (σιγουρα) κ αν θες να παραεισαι τυπικος θα βαλεις κ πυρομετρο κ για μιγμα(δε θυμαμα) αυτα θα κανουν 400ευρωπουλακια + τοποθετηση ηλεκτρολογος.
    -κ ισως τελευταιο.....καλα φτιαξαμε την επιταχυνση δε πρεπει να φτιαξουμε κ την επιβραδυνση????..........
    -δεν ανεφερα ενα φουλ σερβις το καπακι επειδη κατι ειπες οτι το εφτιαξες προσφατα.
    ........αν τα σουμαρεις ολα αυτα βγαινουν ευκολα 4000 χιλιαρικα....για μενα ετσι ηταν υπολογισιμα οταν καποτε σκεφτηκα να τουρμπισω το δικο μου κ ειπα να κανω οτι χρειαζεται για να γινει σωστη αναβαθμιση σε ολα τα σημεια....τωρα αν καποιος εχει τις τρομερες ακρες με πραγματα κ μπορει να τα βρει τσαμπα εκει αλλαζει το πραγμα πεφτεις αλλα κ παλι.επομενως (για μενα) αν θες να ξεκινησεις να περπατας στο δρομο με τα σαλιγκαρια μαζεψε ενα 4000 κ αν εγω κανω λαθος κ περισεψει φατα σουβλακια!!!


    edit....δεν ανεφερα βιδες κεφαλης που αναφερει o mike.....
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη GIANNHS M : 24-08-15 στις 18:19

  11. The Following 4 Users Say Thank You to GIANNHS M For This Useful Post:

    BILL007 (24-08-15), chrisgiapz3 (26-08-15), diosak (24-08-15), Jimmys_Z (24-08-15)

  12. #7
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ναι για σωστό τούρμπισμα βγαίνει τεράστιο το κασέ...

    Τώρα στο Μ43 αν θέλει να κάνει ένα ψευτοτούρμπισμα με 1500 ευρώ το κάνει (ίσως να λεώ και πολλά). Και δεν είναι αναγκη να παίξει και πρόγραμμα στη μέση ντε και καλά (μιλάω για πολύ χαμηλή πίεση και "ψευτοδουλειά"), πάει με ρυθμιστή πίεσης βενζίνης και ο θεός βοηθός.



  13. The Following User Says Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    Jimmys_Z (24-08-15)

  14. #8
    Εγγραφή
    03-06-12
    Περιοχή
    ΑΙΓΑΛΕΩ
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    459
    Thanked
    478
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BILL007 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ναι για σωστό τούρμπισμα βγαίνει τεράστιο το κασέ...

    Τώρα στο Μ43 αν θέλει να κάνει ένα ψευτοτούρμπισμα με 1500 ευρώ το κάνει (ίσως να λεώ και πολλά). Και δεν είναι αναγκη να παίξει και πρόγραμμα στη μέση ντε και καλά (μιλάω για πολύ χαμηλή πίεση και "ψευτοδουλειά"), πάει με ρυθμιστή πίεσης βενζίνης και ο θεός βοηθός.
    νομιζω πως ειμαστε εδω ατομα που σεβομαστε τα αυτοκινητα μας κ τα λεφτα μας.ασχετα με το πολλα η λιγα που εχει ο καθενας κ το πως τα βγαζει.
    μονο τουρμπινα ιντερκουλερ κολλαρα ειναι 1500 ευκολα...εργασια????δε θα τη συνιστουσα σε καμια περιπτωση τετοια ''αναβαθμιση''.....ασε δε που δε νομιζω εν ετη 2015 γινοντε αυτες οι εργασιες απο συνεργεια που θελουν να βγαζουν σωστα αυτοκινητα...ασχετα με την ιπποδυναμη....

  15. The Following 2 Users Say Thank You to GIANNHS M For This Useful Post:

    Jimmys_Z (24-08-15), katsaraios (24-08-15)

  16. #9
    Εγγραφή
    08-01-15
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    32
    Μηνύματα
    84
    Thanked
    83
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Σας ευχαριστώ για τις συμβουλές, θα παραθέσω τις απορίες μου και από βδομάδα στο συνεργείο που θα πάω να δούμε το αμάξι (είναι γνωστός και πρόσφατα που αλλάξαμε μοτέρ σε ένα 325 μετατροπή και φάνηκε να κάνει καλή και προσεκτική δουλειά). Σκέφτομαι, αν και όταν με το καλό προχωρήσω σε αυτό το βήμα να κάνω πάνω απ' όλα σωστή δουλειά και να μην παίξω πάνω από 0.8 πίεση, θεωρώ είναι αρκετή ώστε να κάνω τη Ζέτα μου πιο ευχάριστη
    Γενικά μπορώ να ψαχτώ και από (ebay) εξωτερικό να δω τι παίζει σχετικά με παρελκόμενα και ανταλλακτικά.
    Τώρα για το πρόγραμμα έχω συνάδελφο που θα αναλάβει τον επαναπρογραμματισμό του εγκεφάλου, ξανά αν χρειαστεί γιατί ήδη φοράει πρόγραμμα.

  17. #10
    Εγγραφή
    26-12-09
    Περιοχή
    Κηφισια
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    7.458
    Thanked
    11958
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κατω απο 3.000 θα ειναι τσαπατσουλια ,εκτος αν τα βρεις ΟΛΑ ετοιμα πακετο κοψοχρονια απο κανεναν δυστυχο που βαρεθηκε να κοβει-ραβει και εβγαλε το κιτ...

    Αχαριστια & Αγνωμοσυνη το ελληνικο σπορ


    "Ολα ειναι δρομος τωρα μονο στην Αθηνα"

  18. The Following User Says Thank You to katsaraios For This Useful Post:

    DK (25-08-15)

Σελίδα 1 από 4 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP