Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 6 από 6

Θέμα: On-site έλεγχος μεταχειρισμένων αυτοκινήτων!

  1. #1
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Post On-site έλεγχος μεταχειρισμένων αυτοκινήτων!

    Πολύ ωραία ιδέα! Έχει δοκιμάσει άραγε κανείς εδώ απο το φόρουμ αυτή την υπηρεσία?

    Η Spotmechanic, «χαρτογραφεί» τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα της εγχώριας αγοράς

    Το συνεργείο κινητού ελέγχου της spotmechanic επανδρώνεται από εξειδικευμένους μηχανικούς οι οποίοι μέσα σε διάστημα μιας ώρας και με τη συνδρομή του απαιτούμενου εξοπλισμού διεξαγάγουν ενδελεχή έλεγχο σε 180 και πλέον σημεία του αυτοκινήτου καλύπτοντας πλαίσιο, μηχανικά μέρη, πάτωμα, ενεργητική ασφάλεια, φανοποιεία, εσωτερικό, ηλεκτρικά μέρη αλλά και πραγματοποιώντας test drive



    Η Spotmechanic, μια καινοτόμος ελληνική start up η οποία παρέχει «κινητές» υπηρεσίες τεχνικού ελέγχου μεταχειρισμένων αυτοκινήτων, στον τόπο επιλογής του ενδιαφερόμενου με τη συνδρομή εξειδικευμένων μηχανικών και τον απαιτούμενο εξοπλισμό κάνει αποτίμηση των δεδομένων που προέκυψαν από τη δραστηριοποίησή της κατά τους πρώτους τρεις μήνες λειτουργίας της σχετικά με τα ευρήματα των 1.000 τεχνικών ελέγχων που πραγματοποίησε σε αυτοκίνητα ιδιωτών και εμπόρων.

    Βάσει των στοιχείων της Spotmechanic, οι έλληνες αγοραστές προτιμούν τα ασφαλή αυτοκίνητα, τα οποία δεν παρουσιάζουν σημαντικά μηχανολογικά προβλήματα.

    Στο κρίσιμο ερώτημα κατά πόσο τα μεταχειρισμένα αυτοκίνητα παρουσιάζουν καλύτερη εικόνα ανάλογα αν διατίθενται από ιδιώτες ή εμπόρους, η απάντηση είναι ότι η κατάσταση των προς πώληση μεταχειρισμένων δεν διαφοροποιείται ιδιαίτερα είτε τα διαθέτουν επαγγελματίες είτε ιδιώτες.

    Συγκριτικά, οπτικά πιο άρτια είναι τα αυτοκίνητα των επαγγελματιών εμπόρων, ωστόσο, βάσει των στοιχείων της Spotmechanic τα μεταχειρισμένα που πωλούνται από ιδιώτες έχουν μικρότερο ιστορικό επισκευών σε φανοποιείο.

    Σε επίπεδο ασφάλειας και μηχανικών μερών, η εικόνα των μεταχειρισμένων αυτοκινήτων δεν αλλάζει ιδιαίτερα με βάση την παραπάνω κατηγοριοποίηση αποδεικνύοντας, όπως επισημαίνεται από την Spotmechanic, «ότι η επιλογή ιδιώτη ή εμπόρου για την αγορά μεταχειρισμένου δεν εγγυάται από μόνη της την καλή κατάσταση του αυτοκινήτου».

    Επίσης, όπως επισημαίνεται από την Spotmechanic και βάσει των ελέγχων που πραγματοποίησε από τον Απρίλιο, τα στοιχεία δείχνουν πως η απόφαση αγοράς δεν επηρεάζεται από τον τόπο διαμονής και το φύλο του ενδιαφερόμενου, αλλά αποκλειστικά από την κατάσταση του προς διάθεση αυτοκινήτου.

    Σε ό,τι αφορά τη δραστηριότητα της Spotmechanic αξίζει να σημειωθεί ότι την εταιρεία εμπιστεύτηκαν πάνω από 400 άνθρωποι με τόπο διαμονής εκτός Αθηνών, για έλεγχο αυτοκινήτου στην Αττική, ενώ το 25% των τεχνικών ελέγχων που πραγματοποιήθηκαν από τον Απρίλιο ζητήθηκε από γυναίκες.

    Στατιστικά, τα περισσότερα αιτήματα για τους ελέγχους που πραγματοποιήθηκαν από την Spotmechanic από τον Απρίλιο αφορούσαν, σε επίπεδο κατασκευαστών, αυτοκίνητα των Mercedes-Benz, smart, VW και Fiat, ενώ σε επίπεδο μοντέλων, τα smart fortwo, MINI Hatchback και Audi A4.

    Επίσης, όπως αναφέρει χαρακτηριστικά η εταιρεία κινητών υπηρεσιών τεχνικού ελέγχου μεταχειρισμένων αυτοκινήτων Spotmechanic, «σε πάνω από 340 περιπτώσεις οι ενδιαφερόμενοι αγόρασαν το αυτοκίνητο βασιζόμενοι μόνο στην 10σέλιδη αναφορά της Spotmechanic, χωρίς να αντιμετωπίσουν το παραμικρό απρόοπτο στην χρήση του μετά την αγορά».

    Υπενθυμίζεται ότι σε ό,τι αφορά τον τρόπο λειτουργίας της Spotmechanic, εκτός από την ευελιξία της δυνατότητας τεχνικού ελέγχου στο χώρο επιλογής του υποψήφιου ιδιοκτήτη μεταχειρισμένου αυτοκινήτου, οι μηχανικοί της πραγματοποιούν ενδελεχή έλεγχο 180+ σημείων παραδίδοντας στον ενδιαφερόμενο μια δεκασέλιδη τεχνική έκθεση με τα συμπεράσματα τους η οποία μπορεί να αξιοποιηθεί μαζί με την αγγελία του αυτοκινήτου και διαδικτυακά.

    Επίσης όπως επισημαίνεται οι υπηρεσίες τεχνικού ελέγχου της Spotmechanic είναι πλήρως ανεξάρτητες και δεν υπόκεινται σε κανένα συμφέρον πώλησης ή ιδιοκτησίας αυτοκινήτου με την εταιρεία να δεσμεύεται για την ίση αντιμετώπιση, ανεξαρτήτως μάρκας και τύπου αυτοκινήτου, οποιουδήποτε ιδιοκτήτη, ιδιώτη ή εμπόρου.

    Οι ενδιαφερόμενοι για τις υπηρεσίες της Spotmechanic που προς το παρόν δραστηριοποιείται στην Αθήνα και στα προάστια της, μπορούν να αναζητήσουν πληροφορίες στο spotmechanic.gr


    Πηγή auto.in.gr



  2. The Following 4 Users Say Thank You to BILL007 For This Useful Post:

    aristent (28-07-15), diosak (28-07-15), freddys (28-07-15), I_MNL (26-12-16)

  3. #2
    Εγγραφή
    25-07-15
    Μηνύματα
    2
    Thanked
    4
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ναι φίλε μου. Τους δοκίμασα εγώ. Καλή προσπάθεια και βοήθεια για κάποιον που δεν έχει μεγάλες τεχνικές γνώσεις η δεν ασχολείται με τα αμάξια ιδιαίτερα.
    Έρχονται στο ραντεβού, βγάζουν φωτογραφίες τα σημεία που εντοπίζουν πρόβλημα, μετράνε το χρωμα με το μηχάνημα, ελέγχουν φθορά σε τακάκια φρένα κτλ, γενικά κάνουν ότι και ο μηχανικός σου όταν του πας αμάξι για έλεγχο.
    Στο τέλος σου δίνουν ένα mail με τα αποτελέσματα.
    Η δικη μου εντύπωση είναι πως είναι πιο χρήσιμοι σε αυτόν που πουλάει παρα σε αυτόν που αγοραζει.
    Το λέω αυτό γιατί ο αγοραστής πάντα θα έχει τον μηχανικό του να τσεκάρει.
    Ο πωλητής μπορεί να τους ζητήσει έναν έλεγχο και αν δεν έχει τίποτα να κρύψει να δίνει στον αγοραστή τα χαρτιά τους για μεγαλύτερη σιγουριά.
    Φυσικά μιλάμε για απλους μηχανικούς και για βασικά αυτοκίνητα.
    Δεν νομίζω ότι μπορούν να πουν κάτι για μια Aston Martin ας πούμε η για μια Panamera, πέραν απο κάποιες παρατηρήσεις για χρωμα, ταπετσαρία και γενική κατάσταση.
    Κοινώς, ακόμα μια start up ιδέα που θα δείξει το μέλλον αν θα τσουλησει.

  4. The Following 4 Users Say Thank You to Boiler80 For This Useful Post:

    freddys (28-07-15), I_MNL (26-12-16), Lykouras (28-07-15), Ptboul (28-07-15)

  5. #3
    Εγγραφή
    22-09-13
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    675
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Άσε που όποτε έχω πάει αυτοκίνητο σε μηχανικό για έλεγχο (ενδεικτικά αναφέρω Σπάνος Βουλιαγμένης και Βουδούρης Νέος Κόσμος), δεν μου έχουν πάρει μία.Και είναι και ειδικοί στα αυτοκίνητα που αγαπάμε.
    Η υπηρεσία αυτή βοηθά κάποιον ο οποίος έχει βρει κάποιο αμάξι που τον ενδιαφέρει, το οποίο βρίσκεται μακριά και δεν συμφέρει οικονομικά να πάει ο ίδιος με τον μηχανικό του να το ελέγξει ή που δεν έχει χρόνο να ασχοληθεί γενικά.Ή επίσης για έλεγχο αυτοκινήτου το οποίο για τον Χ Ψ Ω λόγο δεν μπορεί να μετακινηθεί από το σημείο που βρίσκεται.

  6. The Following User Says Thank You to Lykouras For This Useful Post:

    I_MNL (26-12-16)

  7. #4
    Εγγραφή
    05-02-10
    Περιοχή
    Παγκρατι
    Μηνύματα
    526
    Thanked
    530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπέρα Χρόνια Πολλά Καλή Χρονιά σε όλους!! επειδή ενδιαφέρομαι να αντικαταστησω το μικρο μου αμάξι ποια ειναι αυτή η εταιρία που κανει επι τόπου έλεγχο? αν μπορεί κάποιος να μου στείλει πμ.
    ευχαριστώ

  8. #5
    Εγγραφή
    22-09-13
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    341
    Thanked
    675
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    spotmechanic

  9. The Following User Says Thank You to Lykouras For This Useful Post:

    BILL007 (26-12-16)

  10. #6
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο NickM3CS Εμφάνιση μηνυμάτων
    Καλησπέρα Χρόνια Πολλά Καλή Χρονιά σε όλους!! επειδή ενδιαφέρομαι να αντικαταστησω το μικρο μου αμάξι ποια ειναι αυτή η εταιρία που κανει επι τόπου έλεγχο? αν μπορεί κάποιος να μου στείλει πμ.
    ευχαριστώ



Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP