Σελίδα 4 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 198

Θέμα: Alfa Romeo Giulia

  1. #31
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Διαβάζω για τον χρόνο στο ring, ότι ήταν λέει πιο γρήγορη από την Μ4.

    Ωραία, και λοιπόν?

    Πόσο πραγματική σημασία έχει αυτό? Λες και κάποιος που ψωνίζει τέτοια αυτοκίνητα κοιτάει τον χρόνο στο ring? Λες και τον ενδιαφέρει πραγματικά αν ήταν κατά 2,7% πιο γρήγορο από την Μ4.

    Αυτοί που ασχολούνται με τον χρόνο στο ring, το πιο πιθανό είναι να μην είναι ΠΟΤΕ πιθανοί αγοραστές τέτοιου αυτοκινήτου σε αυτά τα χρήματα.

    Κι αν ήταν πιο φθηνό να πω εντάξει. Αξίζει.

    Αλλά 90.000 ευρώ στην Ιταλία με αυτό τον εξοπλισμό?

    Η Alfa προσπαθεί να τοποθετηθεί τιμολογιακά απέναντι στη BMW και θα χάσει το παιχνίδι πάλι, όπως έγινε με την 159. Προσπαθεί να τοποθετηθεί εμπρός από την ///Μ αλλά ξεχνάει ότι μιλάμε για ένα division της BMW που έχει χτίσει ένα απίστευτο όνομα με παράδοση και ιστορία κάτι που η Alfa προσπαθεί να ξεκινήσει τώρα με το QV. Το ίδιο ισχύει και τα RSxx της Audi, mind you.

    Λοιπόν, η γνώμη μου είναι δε μπορεί. Γιατί αυτός που "πάει ταμείο" με τα 90 του χιλιάρικα, λίγο τον ενδιαφέρει αν γύρισε κατά 2,7% ταχύτερα από τη M4. Ψωνίζει με άλλη φιλοσοφία και το ///Μ είναι ένα brand που η BMW το έχει φτιάξει και το έχει στήσει με αυτή τη φιλοσοφία και με αυτό το κοινό επί χρόνια.

    Ρωτήστε 100 ανθρώπους αν γνωρίζουν ένα ///Μ-car ή QV car και πείτε μου τι είπαν.

    Η γνώμη μου είναι ότι αν θέλει αυτό το αυτοκίνητο -το οποίο έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά- να είναι πετυχημένο, θα πρέπει να τοποθετηθεί τιμολογιακά τουλάχιστον 15%-20% κάτω από τα Μ για να πετύχει.

    Στην ίδια τιμή, δεν υπάρχει περίπτωση. Γνώμη μου.
    Nikos

  2. The Following 5 Users Say Thank You to Nikos! For This Useful Post:

    Bitz (17-09-15), chrisgiapz3 (20-09-15), joseph (27-08-16), nikos valvetronic (30-06-17), pilot (17-09-15)

  3. #32
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Αν δεν εχει σημασια ο χρονος στο ring γιατι ολοι το διαφημιζουν οταν πετυχουν ενα καλο χρονο?Αν θα πετυχει εμπορικα ειναι αλλο θεμα,και εγω πιστευω οτι δεν ....

  4. #33
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIM27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν δεν εχει σημασια ο χρονος στο ring γιατι ολοι το διαφημιζουν οταν πετυχουν ενα καλο χρονο?Αν θα πετυχει εμπορικα ειναι αλλο θεμα,και εγω πιστευω οτι δεν ....

    Τι εννοείς ΟΛΟΙ ?

    Μπορείς να δώσεις ένα παράδειγμα όλων αυτών οι οποίοι διαφημιζουν τον χρόνο που έκαναν?

    Έχεις δει την Audi, τη BMW, τη Mercedes, τη Ferrari, τη Jaguar, τη Chevrolet. τη Lamborghini να διαφημιζουν τον χρόνο τους? Εννοώ έχεις δει επίσημη διαφήμιση, "εμείς γυρίσαμε τόσο, εσείς"?

    Όσοι ασχολούνται με το motorsport γνωρίζουν πολύ καλά ότι η πίστα είναι ένας ζωντανός οργανισμός και ο χρόνος δε σημαίνει απολύτως τίποτα όταν γίνεται με διαφορετικές συνθήκες θερμοκρασίας αέρα, πίστας, ελαστικών, γομας κλπ.

    Ειδικά όταν μιλάμε για πίστα που γυρίζει πάνω από 7 λεπτά.

    Αν και το ring δεν είναι καθόλου πίστα, είναι δρόμος. Λίγο παραπάνω σκόνη να έχει, τέλος.

    Sent from my D6603 using Tapatalk
    Nikos

  5. The Following User Says Thank You to Nikos! For This Useful Post:

    pilot (17-09-15)

  6. #34
    Εγγραφή
    30-04-14
    Περιοχή
    Μαρούσι
    Ηλικία
    33
    Μηνύματα
    222
    Thanked
    409
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ρε παιδιά, δεν έχει απαγορευτεί η δημοσίευση, από τις κατασκευάστριες εταιρίες, των χρόνων στο Ring?
    Επίσης, έχει αλλάξει τόσο πολύ η πίστα και συνεχίζει να αλλάζει (βλ. όρια ταχυτήτων κλπ.) που λίγη σημασία έχει. Βλέπω κόσμο να ενθουσιάζεται, να φωνάζει η ιταλίδα θα σκίσει τους γερμαναράδες και άλλα τέτοια.
    Ας περιμένουμε να δούμε σε πραγματικές συνθήκες. Εγώ άμα δεν δω Chris Harris να λέει πως είναι καλύτερο αμάξι από την M3/4 δεν πιστεύω λέξη.

    ΥΓ. Μακάρι να είναι άξιο αυτοκίνητο, γιατί πάντα ο ανταγωνισμός κάνει καλό
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη diosak : 17-09-15 στις 10:44

  7. #35
    Εγγραφή
    19-05-10
    Περιοχή
    ATHENS-GREECE
    Μηνύματα
    1.855
    Thanked
    3074
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ένταξει οι ALFISTI είναι μια περιεργη ρατσα, σαν τους HONDAIους.

    Έχουνε υψηλές προσδοκίες.......πολύ υψηλές θα έλεγα.

    Εγώ δεν έχω παρωπιδες οπως εχω ξαναπει και το εχουνε καταλαβει οποιοι με γνωριζουνε.

    Θεωρω οτι η ALFA αν θελει να κανει επανεκινηση και να μπει χοντρα στο παιχνιδι στα χωραφια του M-DIVISION πρεπει να κανει επιδειξη τεχνικης και ικανοτητας (η FERRARI εχει παιξει ρολο,ισως χρειαστει και περισσοτερο στο μελλον) εστω και αν δεν βγαλει μια.....εστω και αν μπει μεσα απο το συγκεκριμενο μοντελο.

    Αν παει πολυ κοντα τιμολογιακα.....ειναι χαμενη.Πρεπει το value for money να ειναι ικανο να δημιουργησει αμφιβολιες στον υποψηφιο αγοραστη εναντι της Μ3-Μ4.

    Όλα αυτα προυποθετουνε οτι το αμαξι ειναι αριστο οδηγικα....τουλαχιστον.Για να μην πω διθυραμβικο......
    insane in the ///Midbrain

  8. The Following 6 Users Say Thank You to m_power_lunatic For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (20-09-15), DIMITr|S (17-09-15), fotis (17-09-15), nik200 (21-09-15), pilot (17-09-15), Thomelef (18-09-15)

  9. #36
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Aκόμη είναι νωρίς για να κρίνουμε εάν οδηγικά είναι καλό. Μπορούμε να κρίνουμε όμως την αισθητική του και ό,τι μπορούμε να διακρίνουμε από το trimming quality του αυτοκινήτου. Μιας και τιμολογιακά θα κινηθεί πολύ κοντά με Μ3/Μ4, θα πρέπει η ποιότητά του να είναι αντίστοιχη. Αισθητικά το έκρινα βάσει των δικών μου κριτηρίων παραπάνω. Από άποψης ποιότητας βλέπω τα εξής:

    Το κουρτινάκι είναι χειροκίνητο, όταν η bmw έχει βάλει από τα '80s ηλεκτρικό. Μεγάλο φάουλ σε αυτή την κατηγορία τιμής και ας φαίνεται ασήμαντο:



    Δείχνει ποιοτικά μη προσεγμένο ένα μηχανοστάσιο με ένα σωρό μπερδεμένα χύμα καλώδια. Μου θυμίζει κάτι citroen των 80s που κάτω από το καπό τα καλώδια ήταν παντού κουβάρι:



    Αυτά με μία γρήγορη ματιά. Θα ήθελα επίσης να μάθαινα εάν η Alfa θα προσφέρει κιβώτιο διπλού συμπλέκτη και φώτα led για το συγκεκριμένο μοντέλο.
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  10. #37
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Η Alfa Romeo έχει ανάγκη αυτή τη στιγμή να βροντοφωνάξει ότι είναι εδώ και ο χρόνος στο Ring, είναι κάτι που θα κάνει "θόρυβο" ξανά γύρω από το όνομά της. Όπως έκανε και η Nissan με το GTR.....

    Ναι θα κλέψει κάποιους πελάτες από την κάθε Bmw...
    Όχι δεν θα πουλήσει όσο η bmw, ούτε στα απλά μοντέλα.
    Έχετε δίκιο ότι για να χτίσει το όνομα της ξανά, θέλει χρόνο και κόπο !

    Αλλά marketινστικα έπρεπε τόσο να είναι καλύτερη (έστω να φωνάξει ότι είναι καλύτερη στο χρόνο στο ring), όσο και να τοποθετηθεί κάπου τιμολογιακά.

  11. The Following 2 Users Say Thank You to vagmag For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (20-09-15), pilot (17-09-15)

  12. #38
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ανάλογα τον οδηγό, ανάλογα και τα κρητηρια.

    Το ότι μια εταιρεία εντελώς ντεφορμέ κατάφερε να βγάλει πιο γρήγορο αμάξι από τον ντιβιζιον, είναι θέμα.

    Περί σχεδιαστικού η το αν το μισό αμάξι είναι κόπια κτλ δε μου λέει και τπτ, αρκεί να μου αρέσει. Προσωπικά δεν τρελάθηκα με την εμφάνιση του, σιχαίνομαι τα τετράποδα "σπορ", αλλά μου αρέσει γιατί είναι γρήγορο και αποτελεσματικο.

    Τα λεφτά του θεωρώ ότι είναι κοροϊδία, μιας και υστερεί πολύ σε σχέση με άλλα στο ίδιο target price.

    Σχετικά με την ποιότητα και η πεμβε δεν είναι και τπτ το ιδιαίτερο, μιας και όλοι έχουμε δει στα αμάξια μας πλαστικά να ξεφλουδιζουν, χερούλια να σκάνε, λάστιχα να ξεραινονται από τη ζέστη στο μισό χρόνο από άλλες μάρκες και διάφορα άλλα πολύ σοβαρότερα θέματα που έχουν να κάνουν με την αξιοπιστία.

    Η άλφα θα έπρεπε με τέτοιες κατασκευές πάντως να στοχεύσει σε χαμηλότερο κόστος για να μπορέσει να μπει στο παιχνίδι.

    Με 50κ θα μπορούσε να κλέψει πολύ κοινό και οπωσδήποτε με μια έκδοση κουπέ. Στο ύψος που βρίσκεται η τιμή της όμως, δεν έχει καμία τύχη.

    Επίσης το όνομα είναι για τα μπάζα. Δεν έχει καμία δυναμική στα αυτιά του καταναλωτή έναντι του Μ ή του AMG. Ένα GTQ για παράδειγμα θα ακουγόταν πολύ καλύτερο.

    Τα άλφα πάντα μου άρεσαν, αλλά το έχει χάσει η εταιρεία εδώ και πολύ καιρό. Τα τελευταία καλά της χρόνια ήταν μέχρι τον 1.7 μποξέρ ενώ προηγούνταν τα ν6 24ν που φορούσαν τα πολύ ωραία gtv & spider.

    Από εκεί και πέρα σειρά πήραν τα twin spark και χάθηκε όλο το παιχνίδι.

    Πιο γρήγορο ναι, ποιοτικότερο όχι, σαφώς πιο ακριβό από όσο θα έπρεπε να είναι. Αποτυχία όχι σίγουρα δεν θα επαναφέρει την εταιρεία εκεί που στοχεύει.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  13. The Following 3 Users Say Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (20-09-15), Ptboul (18-09-15), vagmag (18-09-15)

  14. #39
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    βόλτες με το μάτζικ μπας
    Ηλικία
    47
    Μηνύματα
    6.114
    Thanked
    11971
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Τα τελευταία καλά της χρόνια ήταν μέχρι τον 1.7 μποξέρ
    Αν δεν έπαιρναν φωτιά* καλά ήταν.





    *Αληθινό παράδειγμα Χ2 φορές μάλιστα σε φίλο-τρελαμένος αλφάκιας ο πατέρας του στα 90ς. Τελικά κατέληξε με Japan αμάξι στα γεράματα.
    Κάποτε θα τα θυμόμαστε όλα αυτά και θα γελάμε.

  15. The Following User Says Thank You to Ptboul For This Useful Post:

    vagmag (18-09-15)

  16. #40
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ανάλογα τον οδηγό, ανάλογα και τα κρητηρια.

    Το ότι μια εταιρεία εντελώς ντεφορμέ κατάφερε να βγάλει πιο γρήγορο αμάξι από τον ντιβιζιον, είναι θέμα. .



    Περί σχεδιαστικού η το αν το μισό αμάξι είναι κόπια κτλ δε μου λέει και τπτ, αρκεί να μου αρέσει. Προσωπικά δεν τρελάθηκα με την εμφάνιση του, σιχαίνομαι τα τετράποδα "σπορ", αλλά μου αρέσει γιατί είναι γρήγορο και αποτελεσματικο. .
    Αποτελεσματικό είναι , όμορφο για τετράπορτο το λες... αλλά ίσως και λίγο κραυγαλέο..... (προσπαθεί πολύ)

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων

    Τα λεφτά του θεωρώ ότι είναι κοροϊδία, μιας και υστερεί πολύ σε σχέση με άλλα στο ίδιο target price. .
    Γιατί θεωρείς κοροϊδία τα 75000 ευρώ που έχει αρχική τιμή ;; 95000 ευρώ είναι η ειδική έκδοση που λανσαρίστηκε νομίζω.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Thomelef Εμφάνιση μηνυμάτων

    Σχετικά με την ποιότητα και η πεμβε δεν είναι και τπτ το ιδιαίτερο, μιας και όλοι έχουμε δει στα αμάξια μας πλαστικά να ξεφλουδιζουν, χερούλια να σκάνε, λάστιχα να ξεραινονται από τη ζέστη στο μισό χρόνο από άλλες μάρκες και διάφορα άλλα πολύ σοβαρότερα θέματα που έχουν να κάνουν με την αξιοπιστία.

    Η άλφα θα έπρεπε με τέτοιες κατασκευές πάντως να στοχεύσει σε χαμηλότερο κόστος για να μπορέσει να μπει στο παιχνίδι.

    Με 50κ θα μπορούσε να κλέψει πολύ κοινό και οπωσδήποτε με μια έκδοση κουπέ. Στο ύψος που βρίσκεται η τιμή της όμως, δεν έχει καμία τύχη.

    Επίσης το όνομα είναι για τα μπάζα. Δεν έχει καμία δυναμική στα αυτιά του καταναλωτή έναντι του Μ ή του AMG. Ένα GTQ για παράδειγμα θα ακουγόταν πολύ καλύτερο.

    Τα άλφα πάντα μου άρεσαν, αλλά το έχει χάσει η εταιρεία εδώ και πολύ καιρό. Τα τελευταία καλά της χρόνια ήταν μέχρι τον 1.7 μποξέρ ενώ προηγούνταν τα ν6 24ν που φορούσαν τα πολύ ωραία gtv & spider.

    Από εκεί και πέρα σειρά πήραν τα twin spark και χάθηκε όλο το παιχνίδι.

    Πιο γρήγορο ναι, ποιοτικότερο όχι, σαφώς πιο ακριβό από όσο θα έπρεπε να είναι. Αποτυχία όχι σίγουρα δεν θα επαναφέρει την εταιρεία εκεί που στοχεύει.
    Εντάξει και εγώ θεωρώ ότι η ποιότητα των bmw είναι πολύ πεσμένη τα τελευταία χρόνια...
    Γιατί όμως θεωρούμε ότι η alfa ΔΕΝ θα έχει καλή ποιότητα και ότι θα πρέπει να πουλήσει φτηνά ;;;;
    Νομίζω ότι το τοποθέτησε εκεί από θέμα τιμής, για να δείξει κύρος, και σε ποιους στοχεύει!
    Επίσης αν και είμαι σίγουρος ότι θα παίξουν εκπτώσεις, νομίζω ότι γνωρίζουν ότι θα πουλήσουν λίγα σχετικά με την bmw, οπότε μάλλον το σκεπτικό είναι ότι λίγα με υψηλό κέρδος ... είναι καλύτερα από λίγα με μικρό κέρδος χαχαχαχα

    Για να επανέλθει η εταιρία ... θέλει πολύ χρόνο !
    Ότι τα τελευταία χρόνια έχασε το δρόμο της.... είναι φανερό... αλλά μία τέτοια αλλαγή πορείας περιμένουμε τόσα χρόνια !!!!


    ΥΓ: Θωμά δουλειά δεν έχουμε... και ασχολούμαστε με μελλοντικές alfa

Σελίδα 4 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 2345614 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP