Σελίδα 10 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 91 έως 100 από 198

Θέμα: Alfa Romeo Giulia

  1. #91
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    sory αλλά το συγκεκριμένο αμάξι δεν είναι παράδειγμα η κάτι το συνώνυμο ή έστω αντιπροσωπευτικό του όρου "ιταλικό design"

    σχετικά με ότι άλλο γράφεται και ότι σύγκριση γίνεται, δεν μπορώ συμμετέχω. ούτως η άλλως και το Μ4 και η άλφα, είναι κτήνη και ιδιαίτερα οχήματα.

    προσωπικά δεν μου αρέσει αυτή η σύγκριση, γιατί την βλέπω όπως έβλεπα τις συγκρίσεις των 335 με άλλα τουρμπο αυτοκίνητα. μέχρι και το Ε92, μπορεί ο κάθε κάγκουρας να έλεγε ότι ήθελε με τα φουσκωμένα φυσητήρια του περί επιδόσεων κτλ κτλ, μη έχοντας την παραμικρή ιδέα απο μοτέρ, γελοιοποιώντας τον εαυτό του και το εκάστοτε αμάξι που σύγκρινε.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  2. The Following User Says Thank You to Thomelef For This Useful Post:

    fotis (28-09-15)

  3. #92
    Εγγραφή
    16-06-10
    Περιοχή
    Όλα μας τα λεφτά στους Quandt...!
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    1.967
    Thanked
    5352
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο DIM27 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο μεσος ανθρωπος θεωρει τον εαυτο του πολυ εξυπνο, για το λογω αυτο θεωρει και τις επιλογες του τις σωστοτερες ολων και τις επιλογες των αλλων ηλιθιοτητες.Τωρα να κρητικαρουμε με απαξιωτικο τροπο το ιταλικο βοιομηχανικο desine(οχι την αξιοπιστια) και μαλιστα στην αυτοκινητοβ/χανια ειναι τουλαχιστον ατυχες.-
    Δηλαδή ό,τι Ιταλικό συνεπάγεται αυτόματα και όμορφο? Δεν το νομίζω....
    "There was s'thing of a sweet spot around the turn of the millennium, during which BMW produced two seminal masterpieces that have never quite bettered by their successors - the E46 ///M3 and the E39 ///M5" [BMW Car, 01/14]


  4. The Following User Says Thank You to EVERGET For This Useful Post:

    nik200 (12-10-15)

  5. #93
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οχι βεβαια αλλα και οτι Ιταλικο ασχημο και αχρηστο ενω οτι γερμανικο υπερανω κριτικης και εξ'ορισμου τελειο?

  6. The Following User Says Thank You to DIM27 For This Useful Post:

    compactM3 (28-09-15)

  7. #94
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    salonica
    Μηνύματα
    13.324
    Thanked
    18605
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    κάθε άλλο. απλά το συγκεκριμένο αμάξι για να το πώ λίγο χοντρά, ασχέτως επιδόσεων, δείχνει "λίγο" σύμφωνα με την τιμή του και την κατηγορία που θέλει να ενταχθεί, ώντας εντελώς outsider.

    η πεμβε ή η άουντι δεν χρειάζεται να ιδρώσουν και πολύ, είναι ήδη ενταγμένοι στην κατηγορία, γνωρίζουν το παιχνίδι, καθε μια ακολουθεί τη γραμμή της, έχει κοινό που παρακολουθούν την εξέλιξη τους και είναι κατοχυρωμένες στην κατηγορία αυτή.

    για να μπορέσει να μπεί στο παιχνίδι και η άλφα, εγώ προσωπικά θεωρώ πως έπρεπε να παρουσιάσουν ένα σαφώς αρκετά καλύτερο εμφανησιακά αυτοκίνητο απο αυτό που βλέπουμε και κατά τη δική μου γνώμη κουπε και όχι τετράθυρο.
    sympether with chiefτης

    _________________________________________________

    /
    //Μ3 BORN ON THE RACETRACK TO LIVE IN THE STREETS

  8. #95
    Εγγραφή
    01-08-12
    Ηλικία
    44
    Μηνύματα
    1.051
    Thanked
    1473
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Εμένα δε μου αρέσουν οι ακρότητες και τα προσωνυμία.

    Πχ οι Alfa χαλάνε.

    Λάθος. Γιατί οι BMW δε χαλάνε? Δε μένουν στο δρόμο?

    Η Alfa έχει βελτιωθεί πάρα πολύ (το γράφει κάποιος που είχε 147 και έβριζε από τα διάφορα μικροθέματα και 2 αξιόπιστες BMW), ειδικά στα τελευταία μοντέλα σε σχέση με το παρελθόν.

    Γενικώς ο όμιλος έχει βελτιωθεί στην αξιοπιστία (πχ Fiat).

    Αυτό που χρειάζεται επίκριση (και το έχω αναφέρει εξ'αρχής) είναι το marketing και πως πάει να τοποθετηθεί στην αγορά, ως ακριβό αντίστοιχα των Μ αλλά με ΓΑΜΑΤΟ χρόνο στο Ring. ΟΚ, δε ξέρω τι θα κάνει έτσι αλλά δε νομίζω να πουλάνε σαν ζεστά ψωμιά στα 100 χιλιάρικα.

    Ούτε οι ζάντες, ούτε το design (το οποίο εκτός από το πίσω μέρος, το θεωρώ ωραίο), ούτε η αξιοπιστία.
    Nikos

  9. The Following 4 Users Say Thank You to Nikos! For This Useful Post:

    apovas (28-09-15), chrisgiapz3 (04-10-15), pilot (28-09-15), Thomelef (28-09-15)

  10. #96
    Εγγραφή
    11-11-11
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    420
    Thanked
    1312
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    χωρίς να εννοώ τίποτε...

  11. The Following User Says Thank You to fotis For This Useful Post:

    nik200 (12-10-15)

  12. #97
    Εγγραφή
    14-05-10
    Μηνύματα
    2.413
    Thanked
    3091
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    "Αντε γεια Giulia

    Η M4 GTS λοιπόν είναι γεγονός και αποτελεί πλέον και επισήμως την κορυφαία έκδοσης της M4 Coupe, καθώς διαθέτει 500 ίππους, 600 Nm ροπής και γυρίζει το Nurburgring σε μόλις 7 λεπτά και 28 δλ. Νούμερο που αφήνει αρκετά πίσω την Alfa Romeo Giulia με το 7.39.

    Το μοτέρ σε συνδυασμό με το 7τάχυτο M DCT κιβώτιο διπλού συμπλέκτη χαρίζει 0-100 χλμ./ώρα σε μόλις 3,8 δλ. και τελική ταχύτητα 305 χλμ./ώρα. Και όλα αυτά με μέση εργοστασιακή κατανάλωση στα 8,3 λτ./100 χλμ και 194 γρ/χλμ CO2.

    Δεν είναι όμως μόνο το μοτέρ και το κιβώτιο που χαρίζουν στην BMW M4 GTS Coupe τέτοιος χρόνους. Είναι το μειωμένο βάρος στα 1.510 κιλά που συνεπάγεται αναλογία 3,0 κιλά/ίππο, οι αλλαγές στην αεροδυναμική του αυτοκινήτου (καπό, η οροφή, splitter, ρυθμιζόμενη πίσω αεροτομή, διαχύτης) καθώς και η νέα ρυθμιζόμενη ανάρτηση coilover."

    https://www.autotriti.gr/data/news/p...ia_128769.asp#

    Kαι πάνω που κοκορευόντουσαν οι λάτρεις των ενεργοβόρων υψηλόστροφων κινητήρων μηδενικής ροπής τοποθετημένων σε πανάθλιες καρότσες οτι η λατρεία τους κατασκεύασε κάτι που είναι ανώτερο από το σημείο αναφοράς των καρδαμομένων καθημερινών αυτοκινήτων...
    Έσκασε η GTS...

    Και τα σχόλια δίνουν και παίρνουν.
    Κρατώ την ουσία απο μερικά και επιθυμώ να σχολιάσω...

    "Tους έτσουξε πολύ"
    Καθόλου θα έλεγα. Μα πάντα υπήρχε μια special Μ3.
    Και στο Ε46 και στο Ε9Χ και τώρα.
    Το ότι θα κατέφτανε μάλλον έπρεπε να το περιμένουν.
    Δε νομίζω ότι ασχολήθηκαν ούτε στην Μ ούτε στην amg ούτε στην RS με το τι χρόνο έκανε το αυτοανατιναζόμενο σπαγκετίνι.

    "Είναι coupe, όχι σεντάν"
    Ε... Εντάξει. Και το σεντάν το 3άρι το ίδιο αμάξι είναι αλλά τέλος πάντων.
    H bmw ανέκαθεν είχε αδυναμία στα κουπέ αμαξώματα της.
    Παλιοτέρα μάλιστα κάποιες σειρές ήταν αμιγώς κουπέ.
    Η κορυφαία έκδοση της 3άρας θα ήταν κουπέ(δλδ 4αρα).
    Ε, ας βγάλουν τρίπορτη τζούλια να δούμε τι ψάρια θα πιάσει.

    "Είναι πολύ ακριβότερη"
    Είναι ακριβότερη γιατί είναι ανώτερη.
    Ισχύει σε όλα τα μοντέλα και όλες τις κατηγορίες.
    Η alfa είναι μπιχλιμπιδάτο fiat... Και πόσα να δώσεις για μπιχλιμπίδια?

    "Έχει cage, δεν έχει πίσω καθίσματα, έχει φτερούγα. Άν ήταν και η Giulia έτσι..."
    Αν ήταν έτσι τι?
    Και η γιαγια μου αν είχε καρούλια θα ήταν πατίνι...
    Εεεεε....

    "Είναι περιορισμένης παραγωγής"
    Καλέ, το καμάρι της alfa romeo, το αυτοκίνητο που έχτισε το θρύλο της alfa, το GTAm(ναι αυτό είναι υπέροχο αυτοκίνητο. Το θέλω κ εγώ. Το ποθώ. Αυτό όμως ε.. Όχι τα fiat)... Μήπως γνωρίζετε σε πόσα κομμάτια κατασκευάστηκε?
    Όσα τρέχαν στους αγώνες ήταν ρέπλικες.
    Το αμάξι το γνωρίσαμε από τις ρέπλικες.
    Μην αγχώνεστε και το ίδιο θα συμβεί και με τη GTS.
    Μπορεί να παραχθούν λίγα αλλά εσείς στο δρόμο θα πετυχαίνεται πολλά να σας προβληματίζουν.

    Βαριά τους κάθισαν τα 11 sec με 10 λιγότερα άλογα νομίζω.
    Τι να πείς?
    Καλοχώνευτο!!

  13. The Following User Says Thank You to ghost-rider For This Useful Post:

    pilot (22-10-15)

  14. #98
    Εγγραφή
    02-01-11
    Περιοχή
    Thessaloniki
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    2.686
    Thanked
    6573
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Giant test Alfa Romeo Giulia Quadrifoglio Typo 952 vs. BMW M4 Competition Package F82 vs. Mercedes-AMG C63 S Coupe C205 and Lexus RC-

    https://drive-my.com/en/test-drive/i...exus-rc-f.html


    "Dan, Will and I are all in agreement. The winner of this test is either the C63 S or the Giulia Quadrifoglio. Take a moment to digest that. We all believe that the Giulia is more exciting and enjoyable than the M4 Competition Package. I think itΆs faster, too. The way it changes direction is quite amazing and the grip offered by the Pirelli tyres is above and beyond the rest of the cars here. The Lexus? I love its alternative take on, well, everything, but itΆs just not quite sharp enough to run with the pack here. Pretty soon, everyone is loitering near the C63 S or Alfa for one last drive to decide which way itΆs going to go"

  15. The Following User Says Thank You to vagmag For This Useful Post:

    BILL007 (22-08-16)

  16. #99
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή


  17. The Following User Says Thank You to Samaro For This Useful Post:

    alexm (23-08-16)

  18. #100
    Εγγραφή
    28-12-09
    Περιοχή
    Πατρα
    Ηλικία
    58
    Μηνύματα
    3.100
    Thanked
    13978
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αν και BMW fan, κομψι-κομψα και με τροπο..., λεει οτι η Giulia ειναι πιο συναρπαστικη, πιο ενδιαφερουσα και πιο ανετη απο το Μ3

  19. The Following 4 Users Say Thank You to alexm For This Useful Post:

    BILL007 (23-08-16), pilot (23-08-16), Samaro (23-08-16), vagmag (23-08-16)

Σελίδα 10 από 20 ΠρώτηΠρώτη ... 89101112 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP