Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 62

Θέμα: Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης, κατανάλωση και επιδόσεις σε Χ1

  1. #1
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης, κατανάλωση και επιδόσεις σε Χ1

    Καλημέρα!
    Επειδή σκέφτομαι την αγορά Χ1 diesel (είτε μεταχειρισμένο νεότερο από 2011 είτε το νέο που θα βγει τους επόμενους μήνες) θα ήθελα να ρωτήσω τους κατόχους :
    1. Πόσο αξιόπιστο είναι το Χ1 diesel σας; Σας έχει βγάλει βλάβες κι αν ναι ποιες και με τι κόστος;
    2. Ποιο είναι το κόστος των ετήσιων service σας;
    3. Ποια είναι η πραγματική κατανάλωση του Χ1 σας;
    4. Πόσο ευχαριστημένοι είσαστε από τις επιδόσεις του ;

    Να πω ότι σκέφτομαι περισσότερο τα μοντέλα με τα 177 άλογα και πάνω (ανάλογα με τη version) γιατί με ενδιαφέρουν οι καλές επιδόσεις και κυρίως οι γρήγορες προσπεράσεις σε επαρχιακό δρόμο (εκεί κάνω τα περισσότερα χλμ)

    Να πω ότι προφανώς θα προτιμούσα βενζίνη, αλλά κάνω 20-25.000 χλμ το χρόνο και το κόστος των καυσίμων γίνεται απαγορευτικό.

    Ευχαριστώ πολύ για τις όποιες απαντήσεις, καθώς θα παίξουν ρόλο στην επιλογή μου!

  2. #2
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τουλάχιστον όσοι έχουν diesel X1 μπορούν να γράψουν 1 γραμμή για το εάν τους έχει βγάλει προβλήματα ο κινητήρας;

  3. #3
    Εγγραφή
    03-02-11
    Περιοχή
    ATHENS-LAMIA
    Ηλικία
    53
    Μηνύματα
    225
    Thanked
    133
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλησπερα φίλε emperor. Αν και δεν εχω χ1 αλλα χ3 μπορώ να σου πω οτι εν τελεί αν σου αρέσει το αμάξι προχωρά το, ιδίως τώρα που θα βγει και το νέο χ1. Σε παρακολουθώ απο τους 4τ και το μόνο που μπορώ να σου πω μην έχοντας εμπειρία απο χ1 diesel, ειναι οτι αγοράζοντας BMW ακολουθείς τη καρδιά σου!


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  4. The Following 2 Users Say Thank You to spyrosK For This Useful Post:

    The_Emperor (11-09-15), trueno (16-09-15)

  5. #4
    Εγγραφή
    20-08-13
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    732
    Thanked
    2785
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Έχω το 23d 204hp εδώ και 5 χρόνια. Είμαι στα 150κ χιλιόμετρα και πέρα από έναν ιμαντα που άλλαξα προληπτικά στα 100 χιλιόμετρα έχω αλλάξει ένα ρουλεμάν που σφυριζε και αισθητήρα καυσίμων. ..όλα αυτά τα τελευταία 2 χρονια και τιμές νορμαλ
    . Πέρα από αυτά το μόνο που κάνω είναι να αλλάζω λάδια φιλτρα κάθε +15κ χιλιομετρα και τα γνωστά φίλτρο αέρα / καμπίνας οποτε αυτό είναι απαραίτητο και πάντα στην αντιπροσωπεία . .. κατά τα άλλα το αμαξι είναι θηρίο (για το μεγεθος/σχήμα ) και από επιδόσεις και από καταναλωση. .. γενικά την καταναλωση δεν την προσέχω γιατί αν πεις ότι το πηγαίνεις με το γκάζι στο πάτωμα συνέχεια καίει 9-10lit/100km ... οπότε αν το πας χαλαρά είσαι στα 7-8 λίτρα , μπορείς και πιο χαμηλά να πέσεις εάν προσέχεις. .. αν σου αρέσει θα σου έλεγα να το πάρεις χαλαρά. ..και αν μπορέσεις να πας στο 25d καντο γιατί θα το μετανιώσεις στο μελλον με τα 177 άλογα και θα θέλεις παραπάνω. .
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Alex_ : 10-09-15 στις 23:04

  6. The Following 4 Users Say Thank You to Alex_ For This Useful Post:

    BILL007 (11-09-15), pilot (10-09-15), The_Emperor (11-09-15), Ε91 (11-09-15)

  7. #5
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Το πρώτο που με ενδιαφέρει είναι να ξέρω ότι δεν θα τρέχω στα συνεργεία. Προέρχομαι από toyota και παλιότερα ιαπωνικό nissan και δεν ξέρω τι θα πει βλάβη. Κάποιοι "ιαπωνόφιλοι" μου λένε για μεμονωμένες περιπτώσεις προβληματικών bmw και με προβλημάτισαν, γι' αυτό ρώτησα επίμονα. Επίσης, το αμάξι (το 20d που θα ήθελα...) είναι ακριβό στην αρχική του τιμή (43k, ενώ το απερχόμενο ξεκινούσε από 35k!!!) και ακόμη και αν μου κάνουν μια γενναία έκπτωση και κρατήσουν και αυτό που έχω, για να πετύχω καλύτερη τιμή, θέλω τουλάχιστον να ξέρω ότι θα "περιοριστώ" στα κερατιάτικα της φορολογίας και όχι σε προβλήματα...

    spyrosK : επειδή αυτό θα είναι το πρώτο πραγματικά καλό αμάξι που θα πάρω θέλω κι εγώ να με καλύπτει απόλυτα, αλλά κάπου βάζω κι ένα όριο στα χρήματα που θα διαθέσω. Αρχικά, είχα πει μέχρι 30k, μετά όταν είδα τη νέα Χ1 σκέφτηκα ότι μου αρέσει πάρα πολύ το αμάξι και με τα 190 άλογα της 20d πραγματικά θα κινούμαι με απόλυτη άνεση και ασφάλεια, άντε να δώσω κάτι παραπάνω...αλλά πόσα παραπάνω να το τραβήξω;
    Αν και έχω τα χρήματα, γενικά δεν είμαι της άποψης "δώσε μια περιουσία για αυτοκίνητο". Εάν με απόσυρση, έκπτωση και κρατώντας και το δικό μου αμάξι (3k μου είπαν...) η τιμή πέσει στα 35k θα το σκεφτώ σοβαρά...Για παραπάνω μου φαίνονται πολλά και ή θα συμβιβαστώ με τα 150 άλογα της 18d ή θα ψάξω για άλλη επιλογή...

    Alex προφανώς δε θα με χάλαγε και ο μεγαλύτερος κινητήρας αλλά με αρχική 46k δεν αποτελεί επιλογή για μένα. Είναι πάρα πολλά λεφτά.
    Δυστυχώς δεν μπορώ να συμβιβαστώ εύκολα και με την απερχόμενη Χ1 (σε μεταχειρισμένη...) η οποία μου φάνηκε σχετικά μικρή σε χώρους και στην καμπίνα και στο πορτ παγκάζ...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Emperor : 11-09-15 στις 08:32

  8. The Following 2 Users Say Thank You to The_Emperor For This Useful Post:

    diosak (11-09-15), Ptboul (11-09-15)

  9. #6
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    σαν πρωην κατοχος επι πολλα ετη nissan και τωρα Χ3 αυτο που δεν γνωριζεις τη λεξη συνεργειο με τα nissan kai toyota στη bmw δεν υπαρχει!!!

  10. The Following 4 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    BILL007 (12-09-15), Leonidas_E39 (13-09-15), Ptboul (11-09-15), scania124 (11-09-15)

  11. #7
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Question Χ5 Face lift

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο The_Emperor Εμφάνιση μηνυμάτων
    Δυστυχώς δεν μπορώ να συμβιβαστώ εύκολα και με την απερχόμενη Χ1 (σε μεταχειρισμένη...) η οποία μου φάνηκε σχετικά μικρή σε χώρους και στην καμπίνα και στο πορτ παγκάζ...
    φιλε συγνωμη αν σου χαλαω το θεμα αλλα...

    με τοσα λ7 που διαθετεις γιατι δε ριχνεις μια μτια σε Χ5;;

    https://www.car.gr/used-cars/bmw/x5....ype=&postcode=

    Τεραστιοι χωροι δυναμη οικονομια(πετρελαιο) και συνχρονο (face lift μετα το 08)

    Εχω οδηγησει τετοιο και επαθα ...

    Ψηνομαι κ γω για τετοιο...



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  12. #8
    Εγγραφή
    11-12-14
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    124
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο A8hnaios Εμφάνιση μηνυμάτων
    φιλε συγνωμη αν σου χαλαω το θεμα αλλα...

    με τοσα λ7 που διαθετεις γιατι δε ριχνεις μια μτια σε Χ5;;

    https://www.car.gr/used-cars/bmw/x5....ype=&postcode=

    Τεραστιοι χωροι δυναμη οικονομια(πετρελαιο) και συνχρονο (face lift μετα το 08)

    Εχω οδηγησει τετοιο και επαθα ...

    Ψηνομαι κ γω για τετοιο...
    Πολύ χιλιόμετρο τα πετρέλαια και κοντά στα 40k, βάλε και τα αυξημένα κόστη φορολογίας και συντήρησης σε σχέση με το 2.0l που κοιτάει. Αν υπήρχαν με λιγότερα km πάντως και μπορεί να το καλύψει, θα συμφωνήσω ότι είναι άλλο αμάξι έστω κ αν είναι 7ετιας
    "Winners don't make excuses when the other side plays the game"

  13. #9
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Θελω αμάξι όχι πανω απο 4.5 μέτρα για να παρκάρω ανερα στα ιδιαιτερα δύσκολα Γιάννενα...γι αυτό δεν κοιταζω πιο μεγάλα. Κ φυσικά ειναι κ τα έξοδα όπως γράφηκε παραπάνω. Τελος κανω 20 με 25000 χλμ το χρόνο άρα μαλλον καλύτερα καινούριο αμάξι για να μην αλλάζω νετα απο λιγα χρονια πάλι...

  14. #10
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nino Εμφάνιση μηνυμάτων
    σαν πρωην κατοχος επι πολλα ετη nissan και τωρα Χ3 αυτο που δεν γνωριζεις τη λεξη συνεργειο με τα nissan kai toyota στη bmw δεν υπαρχει!!!
    Γιατι το λες αυτο;;

Σελίδα 1 από 7 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP