Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 62

Θέμα: Αξιοπιστία, κόστος συντήρησης, κατανάλωση και επιδόσεις σε Χ1

  1. #41
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλοτάξιδη!
    Τι εξοπλισμό έβαλες αν επιτρέπεται;
    Detailing Madness

  2. #42
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ! Δεν έβαλα πολλά πράγματα. Επένδυσα στον κινητήρα. Cruise control αποφυγή σύγκρουσης τα χειριστήρια για το αυτόματο κιβώτιο στο τιμόνι. Αργότερα βλέπουμε για άλλα...

  3. #43
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μιας και έχω παραλάβει εδώ και 2 βδομάδες το αμάξι μεταφέρω εδώ τις αντυπώσεις μου για όποιον τυχόν ενδιαφερθεί :
    Το αμάξι είναι σε εμφάνιση όπως φαίνεται στις φωτογραφίες, κομψό με πολύ όμορφες γραμμές που κρύβουν τον όγκο του. Η ποιότητα κατασκευής φαίνεται σε υψηλό επίπεδο τόσο στο εξωτερικό όσο και στο εσωτερικό. Η σχεδίαση είναι όμορφη και απέριττη, αν και υπάρχουν ένα σωρό πράγματα να ανακαλύψεις μέσα στην καμπίνα.

    Οι χώροι είναι καλοί εσωτερικά, οι θέσεις πολύ βολικές και οι χώροι πάνω από τα κεφάλια όλων ανετότατοι. Σπεύδω να θυμίσω ότι είμαι 1.96 και σήμερα σήκωσα αρκετά τη θέση οδήγησης θέλοντας να κάθομαι πιο ψηλά και μένει πολύς χώρος ακόμη μέχρι την οροφή (τουλάχιστον 20 πόντοι). Έβαλα το κάθισμα όσο πιο πίσω με βόλευε και μένει άνετος χώρος για τους πίσω.

    Το πορτ παγκάζ είναι μεγάλο, ιδίως με τους χώρους κάτω από το δάπεδο. Σήμερα μάλιστα πρόλαβα και εκμεταλλεύτηκα το χώρο αγοράζοντας από το practiker μια πλαστική ντουλάπα (τη μεγαλύτερη που είχε - φυσικά σε κομμάτια πακεταρισμένη...) και χώρεσε παρά τον όγκο της άνετα πίσω.

    Στα αρνητικά να γράψω ότι το ντουλαπάκι μου φάνηκε μικρό, δεν έχω ακόμη βρει χώρο για σκουπιδάκια (υπάρχει;, ενώ δεν βρήκα χρόνο να βγάλω άκρη με bluetooth, usb και τα λοιπά ηλεκτρονικά. Άλλωστε πήρα το αμάξι την Πέμπτη τόσο βιαστικά - έπρεπε να φύγω σφαίρα για μάθημα στο Καλπάκι - που δεν άφησα τον ευγενέστατο και εξαιρετικά φιλότιμο υπάλληλο της BMW να μου δείξει τίποτα πέρα από τα βασικά, αφού δεν είχα καθόλου χρόνο...Ήδη κανονίζουμε όμως "εκπαίδευση"!
    Το στερεοφωνικό επίσης εκ πρώτης όψεως δεν μου γεμίζει το μάτι αν και μόνο ράδιο έχω ακούσει. Η θέρμανση από την άλλη είναι killer.
    Τέλος, αν και όμορφο σε εμφάνιση, δεν μου φάνηκε ποιοτικό το ύφασμα στα καθίσματα! Θα περίμενα κάτι καλύτερο από ένα αμάξι τέτοιας αξίας. Από την άλλη το δέρμα - δεν το επέλεξα - είναι ωραίο, αλλά κρύο το χειμώνα, ζεστό το καλοκαίρι...

    Για τις εξωτερικές διαστάσεις ομολογώ ακόμη ψαρωμένος. Στους συχνά στενούς δρόμους των Ιωαννίνων είναι φορές που διπλοτσεκάρω "αν με παίρνει" ενώ με το προηγούμενο αμάξι περνούσα χωρίς σκέψη. Μάλλον ψυχολογικό είναι περισσότερο, αν και το παρκάρισμα μου φαίνεται ζόρι με τα σχεδόν 4,5 μέτρα αμάξωμα. Επίσης, στο γεμάτο πράγματα κλειστό γκαράζ μου το αμάξι χωράει εντελώς οριακά σε πλάτος και πραγματικά δεν μπορώ να σκεφτώ πως δεν θα τύχει να την κάνω κάποια μέρα τη μ@λ@κία γυρίζοντας πτώμα μετά από 12-14 ώρες δουλειάς.

    Από τεχνολογίες έχει πολλά ωραία, όπως σύστημα start stop, αυτόματα ρυθμιζόμενα φώτα, το πακέτο ασφάλειας (αποφυγή σύγκρουσης, αλλαγή λωρίδας κτλ.) το οποίο ήδη βλέπω πως λειτουργεί, ενώ είναι πολλά ακόμη που δεν έχω δοκιμάσει όπως το cruise control, ενώ έχει και hill asist. Σε κάθε περίπτωση σε ανηφόρα πίσω δεν σε παίρνει με τίποτα...

    Περνώντας στην οδήγηση, για το αυτόματο κιβώτιο για το οποίο ήμουν εξαρχής αρνητικός έχω να πω ότι άλλαξα γνώμη 100%. Είναι απίστευτα βολικό, εύκολο και δουλεύει ιδανικά. Μόνο ένα μικρό στιγμιαίο lag έχω διαπιστώσει σε απότομες επιταχύνσεις, το οποίο έχοντας παντελή απειρία από αυτόματα κιβώτια δεν ξέρω αν είναι συνηθισμένο ή όχι. Αυτόματα μόνο bmw έχω οδηγήσει.

    Από οδηγική συμπεριφορά να γράψω ότι το αμάξι έχει πραγματικά εντυπωσιακή ροπή. Έχοντας κάνει test drive αρκετά αμάξια μέχρι 150 άλογα και έχοντας μείνει είτε ανικανοποίητος είτε μερικά ικανοποιημένος, μπορώ ήδη να δηλώσω ότι τα κερατιάτικα που πλήρωσα και θα πληρώνω τουλάχιστον έχουν σαν ανταπόδοση έναν κινητήρα που πιστεύω ότι με καλύπτει πλήρως. Με το manual να γράφει ότι πρέπει να μείνω κάτω από τις 3.500 στροφές από την πρώτη μέρα δοκίμασα προσπεράσεις στον δρόμο Ιωαννίνων - Καλπακίου, το οποίο εδώ και 10 χρόνια ξέρω απέξω και ανακατωτά καθώς τον κάνω 2-3 φορές την εβδομάδα. Εκεί που με το προηγούμενο αμάξι είτε δεν προσπερνούσα είτε έπρεπε να το κάνω με την ψυχή στο στόμα και φτάνοντας τις στροφές στα κόκκινα, εδώ αρκεί ένα απλό βύθισμα του ποδιού και μετά από ένα ελάχιστο lag το αμάξι κάνει αυτό ακριβώς που θέλεις. Θυμάμαι σε μια στιγμή να έχω 3 αμάξια μπροστά σε μέτρια ευθεία και κάποιον να έρχεται από απέναντι. Πάτησα το γκάζι και έριξα μια στιγμιαία ματιά στο στροφόμετρο για να βεβαιωθώ ότι δεν θα ξεπεράσω τις 3.500 στροφές και μόλις έφερα πάλι το βλέμμα μου στο δρόμο τα τρία αμάξια βρίσκονταν ήδη πίσω. Οι προσπεράσεις είναι απίστευτα άνετες - ακόμη και σε ανηφορικά στροφιλίκια προσπερνάς πολύ άνετα χωρίς κανένα ζόρι - ενώ δεν πίστευα στα μάτια μου όταν έβλεπα ότι πηγαίνω με 120-130 με τόσο χαμηλές στροφές. Επίσης, η αίσθηση ακόμη και με τέτοιες ταχύτητες είναι ότι πηγαίνεις με πολύ λιγότερα και πρέπει να κοιτάζεις το καντράν για να μην την πατήσεις με τις κάμερες κυκλοφορίας...
    Σήμερα ανέβηκα και σε μια περιοχή που είναι σε ένα μικρό "βουνό" λίγο έξω από τα Γιάννενα (Μάρμαρα λέγεται για τους γνωρίζοντες...). Πρόκειται για αρκετά ανηφορικό δρόμο περίπου 5-6 χλμ γεμάτο στροφές. Στην ανηφόρα δοκίμασα πάλι την επιτάχυνση αλλά και προσπέραση και είδα ακριβώς την ίδια συμπεριφορά. Ακόμη καλύτερα γίνονται όλα αυτά με την επιλογή sport. Επίσης, μου φάνηκε σταθερό στις στροφές, αν και δεν το πίεσα εκεί πολύ γιατί έγραφε και το manual ότι δεν πρέπει να πιεστούν τα λάστιχα στα πρώτα χιλιόμετρα (bridgestone παρεπιπτόντως...) και αρκέστηκα στο να πιέσω μόνο στα ευθεία τμήματα, πηγαίνοντας πιο συντηρητικά στις στροφές.

    Η ηχομόνωση είναι υποδειγματική. Νιώθεις σαν να είσαι σε κάψουλα. Επίσης, δεν παρατήρησα καθόλου το πρόβλημα με τα "κοπανήματα" στον δρόμο για το οποίο τόσος ντόρος έχει γίνει. Σε μια πόλη που οι λακκούβες και τα μπαλώματα είναι πιο πολλά από τον στρωτό δρόμο (επιτρέψτε μου την υπερβολή...είναι απίστευτο το χάλι των δρόμων στα Γιάννενα...) το αμάξι περνά από πάνω τους απορροφώντας σχεδόν τα πάντα.

    Αρχικά δεν κρατιόμουν στο να πιέσω το αμάξι και η κατανάλωση πλησίαζε το 8. Μετά από τις "αταξίες" των πρώτων ημερών, είπα να δοκιμάσω και το ακριβώς αντίθετο : Ξεκίνησα τη διαδρομή Γιάννενα - Καλπάκι με ψιλόβροχο και ελάχιστη κίνηση. Μηδένισα το trip computer και έβαλα ένα "νοητό" αβγό κάτω από πόδι του γκαζιού προσπαθώντας να πετύχω την ελάχιστη κατανάλωση. Βρήκα ελάχιστα αμάξια στον δρόμο και έκανα πολύ λίγες και εύκολες προσπεράσεις. Η ταχύτητα ήταν γύρω στα 90-100 με κάτω από τις 2000 στροφές συνέχεια...Το αμάξι πήγαινε πραγματικά άνετα με μηδαμινή πίεση. Το βράδυ (γύρω στις 10...) επέστρεψα όπως πάντα με εντελώς άδειο δρόμο και αρκετά δυνατή βροχή, αλλά με ακριβώς ίδια οδηγική συμπεριφορά. Συνολικά έκανα 70 χιλιόμετρα έτσι. Το trip computer έδειξε κατανάλωση 5,1 για το σύνολο της διαδρομής. Πλέον σε μικτές διαδρομές - αλλά όπως είπα ελάχιστα χιλιόμετρα κάνω μέσα σε πόλη - η κατανάλωση σταθεροποιείται γύρω στο 6-6.5. Φαίνεται τελικά ότι ανάλογα με το πώς θα το πας αντίστοιχα και θα κάψει, ιδίως σε ανοιχτό δρόμο.

    Συνολικά, πρόκειται νομίζω για ένα καλοστημένο αμάξι, σίγουρα ακριβό - οι πιο κάτω version είναι πιο προσιτές και μάλλον πιο λογικές για τη σημερινή εποχή - το οποίο όμως σε αποζημιώνει με τον ροπάτο κινητήρα του. Μένει ο χρόνος να δείξει και πόσο αξιόπιστο θα αποδειχθεί...
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη The_Emperor : 03-12-15 στις 07:16

  4. The Following 5 Users Say Thank You to The_Emperor For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (03-12-15), diosak (06-05-16), isou (03-12-15), Moufas E46 (03-12-15), Vassilis ///M (03-12-15)

  5. #44
    Εγγραφή
    20-08-13
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    732
    Thanked
    2785
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλορίζικο και καλοτάξιδο! !!! Είμαι σίγουρος ότι θα το ευχαριστηθείς !!!

  6. #45
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Τα λαστιχα σου ειναι run flat?Αν ναι ειναι και XL?

  7. #46
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Είναι όντως run flat, το οποίο ομολογώ ότι δεν με ενθουσιάζει όχι για την οδική συμπεριφορά του αυτοκινήτου - ούτε κοπανάει όπως έγραφαν μερικοί ούτε είναι άβολο - αλλά για το ότι δεν νιώθω βεβαιότητα για το ότι δεν θα χρειαστεί να με "μαζέψουν" σε ενδεχόμενο γερό κλατάρισμα (σκίσιμο ελαστικού - οδική βοήθεια). Η παραδοσιακή ρεζέρβα μου εμπνέει μεγαλύτερη εμπιστοσύνη. Στο μέλλον όταν θα έρθει η ώρα ίσως εξετάσω το ενδεχόμενο αλλαγής, κρίνοντας και με βάση την εμπειρία που θα έχω μέχρι τότε.
    Με το XL εννοείς διαστάσεις ; (συγχώρεσε την άγνοιά μου...)
    Αν ναι, τότε είναι 225/55/R17

  8. #47
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Οχι το XL εχει να κανει με την ενισχυση του ελαστικου.Συνηθως ειναι για SUV το γραφουν πανω τους.Με τα run flat ισχυει ακριβως το αντιθετο.Σιγουρια οτι σε ενα κλαταρισμα θα μεινεις στην πορεια σου και οχι πανω στον απεναντι η στο χαντακι.Η ανεση ειναι ενα θεμα.Βεβαια η νεα χ1 εχει προφιλ 55 αντι 50 της Ε84 και αυτο βοηθαει στην ανεση.Απο οτι εχω δει υπαρχει τροχος αναγκης στα 110Ε.Χρειαζεσαι βεβαια και γρυλο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη DIM27 : 03-12-15 στις 10:19

  9. #48
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Το έχω δει αυτό που γράφεις για τον εφεδρικό τροχό και στο site της bmw. Το κόστος δεν είναι απαγορευτικό, αλλά δεν θέλω να βιαστώ. Δεν ξέρω καν αν τα run flat θα αποδειχθούν καλή επιλογή μακροπρόθεσμα.
    Επίσης, ένα ερώτημα είναι αν οι ζάντες αυτές μπορούν να πάρουν άλλα ελαστικά (όχι run flat).
    Στην παρούσα φάση δεν θα κάνω τίποτα. Εάν - λογικά - αλλάξω ελαστικά σε 3 χρόνια, θα έχω την εμπειρία αυτών των χρόνων και ανάλογα αποφασίζω. Πάντως, από κάποια πράγματα που έχω διαβάσει, φαίνεται πως τα ελαστικά που έχει βάλει πάνω η bmw θεωρούνται τα πλέον κατάλληλα και για το συνολικό "στήσιμο" του αυτοκινήτου. Συνεπώς, καλό είναι να μην αλλάζει κάποιος...

  10. #49
    Εγγραφή
    26-12-14
    Μηνύματα
    277
    Thanked
    108
    Rides
    0

    Προεπιλογή


  11. #50
    Εγγραφή
    06-07-11
    Ηλικία
    46
    Μηνύματα
    44
    Thanked
    39
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Κατατοπιστικότατο video.
    Ερώτημα : Το run flat κατόπιν επισκευάζεται όπως ένα συμβατικό λάστιχο ή πρέπει να αντικατασταθεί;

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP