Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 41 έως 50 από 66

Θέμα: E-tuners remap

  1. #41
    Εγγραφή
    30-12-14
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ... 400€.

  2. The Following User Says Thank You to eru657 For This Useful Post:

    BILL007 (03-09-16)

  3. #42
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ερώτηση, με το dsc off έχεις όλη την δύναμη και ροπή διαθέσιμη ή σε πάει πάλι στο χάρτη του comfort όπως συμβαίνει στο μαμά? Προσωπικά βρίσκω εντελώς κουλή αυτή την επιλογή της bmw, δηλαδή για ποιο λόγο όταν βγάζει κάποιος off τα ηλεκτρονικά να έχει το γκάζι του comfort αντί του sport.
    Τελική πλέον θα βλέπεις άνετα 220 κοντέρ, εδώ και μαμά που είναι με 5η και πριν μπει ο κόφτης στα 200 δείχνει ότι έχει ακόμα να δώσει λίγο.
    Μακάρι να μην είχε τόσο μακριά κλιμάκωση το σασμάν, τουλάχιστον στις 4 πρώτες σχέσεις, οι ρεπρίζ θα ήταν ακόμα πιο ζωντανές.
    Θα έχει ενδιαφέρον να ανοίξεις κάποια στιγμή (φιλικά πάντα) με μαμά 116 βενζίνη.
    Και πάλι να το χαρείς με την μέγιστη αξιοπιστία

  4. The Following 2 Users Say Thank You to mrclouzo For This Useful Post:

    BILL007 (03-09-16), eru657 (03-09-16)

  5. #43
    Εγγραφή
    30-12-14
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αυτό με το dsc όντως παράδοξο. Αφού το βγάζει σημαίνει ότι θες τη μέγιστη απόκριση. Θα το δω σήμερα και θα ποστάρω.

    Για το θέμα τελικής στα 195km/h η 6η είναι στις 3000-3500. Άρα έχει να δώσει και από τις καμπύλες φαίνεται να δίνει και αρκετά δυναμικά.

    Τέλος φίλος έχει grande punto t-jet με τα 120hp ανεβασμένο στα 140hp όπου θα γίνει ένα φιλικό άνοιγμα να δούμε τι παίζει. Άλλος φίλος έχει type-r fn2 φτιαγμένο ατμοσφαιρικά όπου θα γίνει κ εκεί κάποιο άνοιγμα ένα κινηςει εγκυκλοπαιδικού ενδιαφέροντος. Να δούμε η ροπή πόσο θα βοηθήσει.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    BMW F20 116d ED / remap / Llumar Titanium / Philips xtreme vision

  6. The Following 2 Users Say Thank You to eru657 For This Useful Post:

    BILL007 (03-09-16), mrclouzo (04-09-16)

  7. #44
    Εγγραφή
    18-07-16
    Μηνύματα
    23
    Thanked
    6
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Μπορεί να γίνει remap σε συγκεκριμένα προγράμματα?
    Δηλαδή εγώ θα ήθελα να αφήσω το eco όπως είναι (116hps), το normal να το πάω 125-130 hps και το sport 145-150 hps. Γίνεται αυτό? Μήπως έκανες κάποια τέτοια συζήτηση ή ξέρει κάποιος άλλος?

  8. #45
    Εγγραφή
    30-12-14
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τελικά στο DSC off μάλλον με άφησε στο νόρμαλ. Δε το ζήτησα να μου το αλλάξει και δε ξέρω άμα το κάνει.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο BMWακιας Εμφάνιση μηνυμάτων
    Μπορεί να γίνει remap σε συγκεκριμένα προγράμματα?
    Δηλαδή εγώ θα ήθελα να αφήσω το eco όπως είναι (116hps), το normal να το πάω 125-130 hps και το sport 145-150 hps. Γίνεται αυτό? Μήπως έκανες κάποια τέτοια συζήτηση ή ξέρει κάποιος άλλος?


    Κ γω έτσι το σκεφτόμουν αλλά ο συγκεκριμένος μ είπε ότι όχι δε γίνεται. Μπορεί να ρυθμίσει το πόσο να ανοιγει η πεταλούδα στο Φούλ γκάζι και την απόκριση στο γκάζι. Όχι διαφορετικό χάρτη σε κάθε mode.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    BMW F20 116d ED / remap / Llumar Titanium / Philips xtreme vision

  9. The Following User Says Thank You to eru657 For This Useful Post:

    mrclouzo (04-09-16)

  10. #46
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις info, λογικά αν θέλει κάποιος την απόκριση και την απόδοση του sport στο dsc off mode θα πρέπει να περαστούν οι ρυθμίσεις του sport mode και στο comfort mode. Οπότε βγάζοντας τα ηλεκτρονικά off θα έχει τον χάρτη του sport mode. Βέβαια έτσι χαραμίζεις έναν χάρτη (θα υπάρχει μόνο το eco pro και το sport που θα είναι ίδιο με το comfort αλλά με πιο ελαφρύ τιμόνι) αλλά προσωπικά στην πόλη έχω συνήθως το eco pro (η default επιλογή) και εκτός πάντα το sport (δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ το comfort).

    Όσον αφορά το lag και την απόκριση στις πολύ χαμηλές στροφές είδες κάποια διαφορά?

    Για πληροφοριακούς και συγκριτικούς λόγους ανεβάζω την δυναμομέτρηση (πριν και μετά) ενός remap που είχε κάνει η br performance σε f20 116d και μου το είχε στείλει πέρυσι με email μετά από σχετική ερώτησή μου. Όπως βλέπετε τα νούμερα απόδοσης (stock και remapped) και οι καμπύλες απόδοσης είναι σχεδόν ίδια με αυτά του eru657@. Αυτό δείχνει ότι α) τα νούμερα που υπόσχεται η microchips tuning είναι απολύτως ρεαλιστικά και αληθή και το δυναμόμετρό της αξιόπιστο β) ότι το πρόγραμμά της δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το αντίστοιχο της br που θεωρείται από πολλούς σαν σημείο αναφοράς καθότι ήταν η πρώτη -νομίζω- εταιρεία που έσπασε τον εγκέφαλο των fxx series και γενικά έχει προγραμματίσει άπειρα τέτοια αυτοκίνητα (μεταξύ των οποίων και ελληνικά με αποστολή του εγκαφάλου του αυτοκινήτου σε αυτούς). Είναι λοιπόν σημαντικό ότι υπάρχει έλληνας tuner (πιθανότατα υπάρχουν και άλλοι) που προσφέρει ποιοτικό remap πάνω στο δυναμόμετρο και σε πολύ λογική τιμή.
    Δεν έχω πλέον αμφιβολίες για το πού θα κάνω και εγώ τo remap
    Συνημμένα αρχεία Συνημμένα αρχεία

  11. #47
    Εγγραφή
    06-11-14
    Περιοχή
    Μακεδονία
    Ηλικία
    50
    Μηνύματα
    1.081
    Thanked
    1191
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις info, λογικά αν θέλει κάποιος την απόκριση και την απόδοση του sport στο dsc off mode θα πρέπει να περαστούν οι ρυθμίσεις του sport mode και στο comfort mode. Οπότε βγάζοντας τα ηλεκτρονικά off θα έχει τον χάρτη του sport mode. Βέβαια έτσι χαραμίζεις έναν χάρτη (θα υπάρχει μόνο το eco pro και το sport που θα είναι ίδιο με το comfort αλλά με πιο ελαφρύ τιμόνι) αλλά προσωπικά στην πόλη έχω συνήθως το eco pro (η default επιλογή) και εκτός πάντα το sport (δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ το comfort).

    Όσον αφορά το lag και την απόκριση στις πολύ χαμηλές στροφές είδες κάποια διαφορά?

    Για πληροφοριακούς και συγκριτικούς λόγους ανεβάζω την δυναμομέτρηση (πριν και μετά) ενός remap που είχε κάνει η br performance σε f20 116d και μου το είχε στείλει πέρυσι με email μετά από σχετική ερώτησή μου. Όπως βλέπετε τα νούμερα απόδοσης (stock και remapped) και οι καμπύλες απόδοσης είναι σχεδόν ίδια με αυτά του eru657@. Αυτό δείχνει ότι α) τα νούμερα που υπόσχεται η microchips tuning είναι απολύτως ρεαλιστικά και αληθή και το δυναμόμετρό της αξιόπιστο β) ότι το πρόγραμμά της δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το αντίστοιχο της br που θεωρείται από πολλούς σαν σημείο αναφοράς καθότι ήταν η πρώτη -νομίζω- εταιρεία που έσπασε τον εγκέφαλο των fxx series και γενικά έχει προγραμματίσει άπειρα τέτοια αυτοκίνητα (μεταξύ των οποίων και ελληνικά με αποστολή του εγκαφάλου του αυτοκινήτου σε αυτούς). Είναι λοιπόν σημαντικό ότι υπάρχει έλληνας tuner (πιθανότατα υπάρχουν και άλλοι) που προσφέρει ποιοτικό remap πάνω στο δυναμόμετρο και σε πολύ λογική τιμή.
    Δεν έχω πλέον αμφιβολίες για το πού θα κάνω και εγώ τo remap
    Το αρχείο δεν ανοίγει, θέλει password....

    Redmi Note 2 via Tapatalk
    VW Tiguan Allspace 2.0 BiTDi Stage 1 300HP DSG7 7seater

  12. #48
    Εγγραφή
    30-12-14
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ευχαριστώ για τις info, λογικά αν θέλει κάποιος την απόκριση και την απόδοση του sport στο dsc off mode θα πρέπει να περαστούν οι ρυθμίσεις του sport mode και στο comfort mode. Οπότε βγάζοντας τα ηλεκτρονικά off θα έχει τον χάρτη του sport mode. Βέβαια έτσι χαραμίζεις έναν χάρτη (θα υπάρχει μόνο το eco pro και το sport που θα είναι ίδιο με το comfort αλλά με πιο ελαφρύ τιμόνι) αλλά προσωπικά στην πόλη έχω συνήθως το eco pro (η default επιλογή) και εκτός πάντα το sport (δεν χρησιμοποιώ σχεδόν ποτέ το comfort).



    Όσον αφορά το lag και την απόκριση στις πολύ χαμηλές στροφές είδες κάποια διαφορά?



    Για πληροφοριακούς και συγκριτικούς λόγους ανεβάζω την δυναμομέτρηση (πριν και μετά) ενός remap που είχε κάνει η br performance σε f20 116d και μου το είχε στείλει πέρυσι με email μετά από σχετική ερώτησή μου. Όπως βλέπετε τα νούμερα απόδοσης (stock και remapped) και οι καμπύλες απόδοσης είναι σχεδόν ίδια με αυτά του eru657@. Αυτό δείχνει ότι α) τα νούμερα που υπόσχεται η microchips tuning είναι απολύτως ρεαλιστικά και αληθή και το δυναμόμετρό της αξιόπιστο β) ότι το πρόγραμμά της δεν έχει να ζηλέψει τίποτα από το αντίστοιχο της br που θεωρείται από πολλούς σαν σημείο αναφοράς καθότι ήταν η πρώτη -νομίζω- εταιρεία που έσπασε τον εγκέφαλο των fxx series και γενικά έχει προγραμματίσει άπειρα τέτοια αυτοκίνητα (μεταξύ των οποίων και ελληνικά με αποστολή του εγκαφάλου του αυτοκινήτου σε αυτούς). Είναι λοιπόν σημαντικό ότι υπάρχει έλληνας tuner (πιθανότατα υπάρχουν και άλλοι) που προσφέρει ποιοτικό remap πάνω στο δυναμόμετρο και σε πολύ λογική τιμή.

    Δεν έχω πλέον αμφιβολίες για το πού θα κάνω και εγώ τo remap


    Το lag έχει μειωθεί και όπως είπε η συνοδηγός το αμάξι είναι πιο ανάλαφρο :P. Τραβάει καλύτερα από το 0 σε όλα τα πρόγραμματα. Ακόμη και στο Eco pro έγινε πιο ευκολοδήγητο.

    Σε γενικές γραμμές προσωπικά οδηγώ στο comfort στο 90% των περιπτώσεων. Βγαίνω εθνική καθημερινά κ θέλω να έχω κάποια απόκριση για προσπέραση κ αποφυγή περίεργων αγουροξυπνημενων οδηγών. Γι'αυτο και επόμενη κίνηση είναι coding να μπει default το comfort καθώς και διαφορά αλλά που έχω στο μυαλό.

    Τέλος το remap το κάνουν αρκετοί πλέον. Chiptronic, tmg, και άλλοι που επικοινώνησα το κάνουν. Από όσους βρήκα (σίγουρα όχι όλοι όσοι το κάνουν) microchips και chiptronic προσφέρουν και δυναμό μέτρηση. Προσωπικά το παιδί στη microchips με ενέπνευσε να πάω. Ο καθένας καλό είναι να κάνει μια έρευνα διότι αυτός που εμένα μου κάνει στον άλλο να φαίνεται κάπως.

    Πάντως το προτείνω Φούλ το remap. Σε όλο το φάσμα των στροφών φαίνεται η διαφορά. Κατανάλωση σε κλασικές διαδρομές με ίδιο ρυθμό όπως πριν το remap είναι ή ίδια ή 0.1-0.2 αυξημένη.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    BMW F20 116d ED / remap / Llumar Titanium / Philips xtreme vision

  13. The Following User Says Thank You to eru657 For This Useful Post:

    mrclouzo (04-09-16)

  14. #49
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο topmar Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το αρχείο δεν ανοίγει, θέλει password....

    Redmi Note 2 via Tapatalk
    Δεν ξέρω γιατί δεν στο ανοίγει, δεν είναι κλειδωμένο το αρχείο.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eru657 Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το lag έχει μειωθεί και όπως είπε η συνοδηγός το αμάξι είναι πιο ανάλαφρο :P. Τραβάει καλύτερα από το 0 σε όλα τα πρόγραμματα. Ακόμη και στο Eco pro έγινε πιο ευκολοδήγητο.

    Σε γενικές γραμμές προσωπικά οδηγώ στο comfort στο 90% των περιπτώσεων. Βγαίνω εθνική καθημερινά κ θέλω να έχω κάποια απόκριση για προσπέραση κ αποφυγή περίεργων αγουροξυπνημενων οδηγών. Γι'αυτο και επόμενη κίνηση είναι coding να μπει default το comfort καθώς και διαφορά αλλά που έχω στο μυαλό.

    Τέλος το remap το κάνουν αρκετοί πλέον. Chiptronic, tmg, και άλλοι που επικοινώνησα το κάνουν. Από όσους βρήκα (σίγουρα όχι όλοι όσοι το κάνουν) microchips και chiptronic προσφέρουν και δυναμό μέτρηση. Προσωπικά το παιδί στη microchips με ενέπνευσε να πάω. Ο καθένας καλό είναι να κάνει μια έρευνα διότι αυτός που εμένα μου κάνει στον άλλο να φαίνεται κάπως.

    Πάντως το προτείνω Φούλ το remap. Σε όλο το φάσμα των στροφών φαίνεται η διαφορά. Κατανάλωση σε κλασικές διαδρομές με ίδιο ρυθμό όπως πριν το remap είναι ή ίδια ή 0.1-0.2 αυξημένη.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Σαφώς και χρειάζεται έρευνα αγοράς και ο βασικότερος λόγος που περίμενα ένα χρόνο για το remap είναι ότι ήθελα να το κάνω στην Ελλάδα και σε δυναμόμετρο (το θεωρώ απαραίτητο) ώστε ό,τι και να συμβεί να έχω κάποιον υπεύθυνο κοντά μου. Είχα και εγώ τηλεφωνική επικοινωνία με την Γιώργο και σχημάτισα πολύ θετική εντύπωση. Στα καπάκια έκανες εσύ το remap με τα αποτελέσματα που ανέβασες (σε βενζίνη έχει φτιάξει ήδη 3-4 αυτοκίνητα με εξίσου θετικό feedback από τους κατόχους) οπότε προσωπικά έχω καταλήξει.
    Επίσης πιστεύω ότι επειδή πλέον η ροπή είναι καλύτερη σε όλο το φάσμα, με παρόμοια οδήγηση με πριν θα είναι λίγο πιο οικονομικό. Αν το πατάς λογικό να κάψει παραπάνω.

  15. The Following User Says Thank You to mrclouzo For This Useful Post:

    eru657 (04-09-16)

  16. #50
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το θέμα αξιοπιστίας δεν σε προβληματίζει;
    Στη βενζίνη να καταλάβω οτι για λόγους marketing έχουν πνιγμένο το μοτέρ (χαρακτηριστικό παράδειγμα το 114i που απο 104 ίππους φτάνει στους 200 όπως και το 116i και 118i). Στο diesel όμως δεν υπάρχει κάποια έκδοση με ίδιες προδιαγραφές κινητήρα και παραπάνω ίππους.
    Επίσης η ποιότητα diesel που έχουμε δεν ειναι και η καλύτερη. Περισσότερα άλογα μεγαλύτερο ζόρι για την αντλία που ακομα και με μαμά νούμερα δεν ειναι λίγες οι περιπτώσεις που βγαίνουν off λόγω κακής ποιότητας diesel.
    Οτι δεν σπάει το μοτέρ δεν σημαίνει οτι δεν υπάρχει επιβάρυνση στα περιφερικα τμήματα που ειδικά στα diesel δεν ειναι και οικονομικά.
    Η τιμή παντως ειναι καλή.
    Καλα και απροβλημάτιστα χιλιόμετρα

Σελίδα 5 από 7 ΠρώτηΠρώτη ... 34567 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP