Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 7 από 7

Θέμα: turtle wax headlight lens restorer

  1. #1
    Εγγραφή
    07-01-13
    Περιοχή
    Athens/ Κορυδαλλός
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    860
    Thanked
    619
    Rides
    0

    Προεπιλογή turtle wax headlight lens restorer

    Κιτ που περιλαμβάνει όλα όσα χρειάζεσαι για να φέρεις τα φανάρια σου στην αρχική τους μορφή.
    Καθαρίζει το κιτρίνισμα και το θάμπωμα από τον ήλιο και την πολυκαιρία. Σε θέμα γρατζουνιών θα έλεγα ότι δεν κάνει πολλά, βέβαια αν αντικαταστήσεις τα γυαλόχαρτα που έχει μέσα με κάτι πιο δυνατό πιστεύω ότι θα φέρει τα επιθυμητά αποτελέσματα. Άρα λοιπόν Ξεθάμπωμα και καθάρισμα του βάζω 9/10 και για θέμα γρατζουνιών 5/10 αν υπάρχουν βαθιές γρατσουνιές και στις μικρές 7/10.

    Το κιτ περιλαμβάνει:

    2 γυαλόχαρτα με δύο διαφορετικές επιφάνειες το καθένα. Η κάθε επιφάνεια έχει πάνω της το νούμερο για να ξέρουμε με πιο σειρά θα την χρησιμοποιήσουμε.
    Ένα σπρέι το οποίο το χρησιμοποιούμε σε όλη την διάρκεια την οποία καθαρίζουμε το φανάρι με τα γυαλόχαρτα.
    Μία κλασική αλοιφή για φανάρια για το φινίρισμα.
    Και ένα υγρό μαντιλάκι το οποίο το περνάμε στο τέλος για λάμψη και προστασία του φαναριού.







    Η διαδικασία είναι περίπου μια ώρα με χαλαρούς ρυθμούς και θα χρειαστείτε επιπλέον έναν κουβά γεμάτο με καθαρό νερό ένα σφουγγάρι πλυσίματος, μια χαρτοταινία και 2 πανιά micro fiber.


    Ξεκινάμε πλένοντας το φανάρι και έπειτα το στεγνώνουμε πολύ πολύ καλά. Μονώνουμε της επιφάνειες του αυτοκινήτου(λαμαρίνες) γύρο από το φανάρι κάπως έτσι με μια χαρτοταινία




    Ξεκινάμε το τρίψιμο με το νο1 γυαλόχαρτο ενώ πριν και καθ όλη την διάρκεια συνεχίζουμε να ψεκάζουμε με το ιδικό σπρέι για να είναι πάντα το φανάρι βρεγμένο, συνεχίζουμε με το νο2 με ακριβώς την ίδια διαδικασία και πάει λέγοντας 3-4. Μόλις τελειώσουμε τα τριψίματα καθαρίζουμε τα φανάρια με ένα από τα πανάκια μας μέχρι να στεγνώσει και να φύγουν όλα τα υπολείμματα από πάνω.
    Μόλις τελειώσουμε και αυτό ο στάδιο παίρνουμε το άλλο καθαρό πανάκι μας και εφαρμόζουμε την αλοιφή σε όλο το φανάρι και τρίβουμε με το πανί μέχρι η ασπρίλα της αλοιφής να εξαφανιστεί.
    Τελευταίο στάδιο και το πιο εύκολα τρίβουμε τα φανάρια με τα υγρά μαντιλάκια και τελειώσαμε.


    Το φανάρι μου πριν



    Εγώ είχα κυρίως πρόβλημα στην πάνω και κάτω μεριά από κάψιμο του ήλιου.


    Το αποτέλεσμα





    Κόστος 17¤ και λίγο μεράκι.




  2. The Following 10 Users Say Thank You to Christopherk For This Useful Post:

    aristent (19-05-15), BILL007 (30-05-15), chrisgiapz3 (25-05-15), kapamaru1 (18-05-15), katsaraios (18-05-15), mitsos_chania (19-05-15), Panos 316T (30-05-15), sierra (18-05-15), Vassilis ///M (19-05-15), wheelman (31-05-15)

  3. #2
    Εγγραφή
    11-08-12
    Περιοχή
    Athens - Alimos
    Ηλικία
    37
    Μηνύματα
    218
    Thanked
    210
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Από πού το πήρες αδελφέ το προϊόν?
    Θέλω να το πάρω να το δοκιμάσω. Στο Praktiker έχω δει μερικά Turtle Wax προϊόντα.

  4. The Following User Says Thank You to kapamaru1 For This Useful Post:

    Christopherk (19-05-15)

  5. #3
    Εγγραφή
    28-11-14
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    957
    Thanked
    954
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Σαν καθρέπτης έγινε το φανάρι!

    Είχα πετύχει παρόμοιο αποτέλεσμα με απλά γιαλόχαρτα νερού 800-1000 και 1500 και τρίψιμο με ηλεκτρικό τριβείο στα φανάρια ενός OPEL ASTRA.

  6. The Following User Says Thank You to PetrosD For This Useful Post:

    Christopherk (18-05-15)

  7. #4
    Εγγραφή
    07-01-13
    Περιοχή
    Athens/ Κορυδαλλός
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    860
    Thanked
    619
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο kapamaru1 Εμφάνιση μηνυμάτων
    πολύ ωραίο αποτέλεσμα. Από πού το πήρες αδελφέ το προϊόν?
    Θέλω να το πάρω να το δοκιμάσω. Στο Praktiker έχω δει μερικά Turtle Wax προϊόντα.
    Από ctd το πήρα, μικρό μαγαζάκι αλλά έχει τα πάντα και καλές τιμές.

  8. The Following 2 Users Say Thank You to Christopherk For This Useful Post:

    kapamaru1 (31-05-15), mitsos_chania (19-05-15)

  9. #5
    Εγγραφή
    25-04-14
    Ηλικία
    42
    Μηνύματα
    102
    Thanked
    173
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Και εγω το δοκίμασα σημερα. το είχα στην αποθήκη και σήμερα ήρθε η ώρα για περιποίηση των φαναριων στο vectra του πατέρα μου. Ομολογώ ότι δεν περίμενα πολλα.. Ο πατέρας μου δε, όταν το είδε μου είπε ότι τον δουλεύω και ότι του εβαλα καινούρια φαναρια. Στο αποτέλεσμα λοιπον:
    Το πριν


    Και το μετά


    Χρησιμοποίησα πριν το σετ ενα γυαλοχαρτο 1000 και ενα 2000 και μετά αυτά του σετ. Όλα με το λιπαντικό σπρέι.
    Σε δευτερο χρονο σκευτομαι να τα περασω και μια xerapol της quixx για πλαστικά.
    17 ευρώ που έπιασαν τόπο. Να δούμε και την αντοχή στο χρόνο.

  10. The Following 6 Users Say Thank You to nikosk81 For This Useful Post:

    330compressor (31-05-15), aristent (31-05-15), BILL007 (30-05-15), chrisgiapz3 (31-05-15), Christopherk (31-05-15), georggge46 (30-05-15)

  11. #6
    Εγγραφή
    14-09-10
    Περιοχή
    THESSALIA
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    298
    Thanked
    348
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    μια ερωτηση.τα φαναρια που γυαλισατε ειναι απο πλαστικο ή γυαλι?
    ενδιαφερομαι για ενα φιλο με mersedes clk.

  12. #7
    Εγγραφή
    28-03-11
    Μηνύματα
    1.724
    Thanked
    2626
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο m3e36 Εμφάνιση μηνυμάτων
    μια ερωτηση.τα φαναρια που γυαλισατε ειναι απο πλαστικο ή γυαλι?
    ενδιαφερομαι για ενα φιλο με mersedes clk.
    Πλαστικά είναι, το γυαλί δε νομίζω ότι κάνει πόρους...κάνε μια αναζήτηση στο google μήπως βρεις κάτι.

  13. The Following 2 Users Say Thank You to tokiko For This Useful Post:

    aristent (31-05-15), m3e36 (31-05-15)

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP