Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 35

Θέμα: Τρίξιμο στα τζάμια F20

  1. #21
    Εγγραφή
    30-12-14
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Τελικά με την όλη υπόθεση και μετά από 4 ακυρωμένα ραντεβού στο τύπο στη Συγγρού και αφου το παράτησα λόγω υποχρεώσεων και κυρίως δουλειάς σταμάτησε μόνο του. Υποθέτω εξατμήστικε το σπρέυ σιλικόνης και με άφησαν στην ησυχία μου τα πλαστικά.

  2. The Following 2 Users Say Thank You to eru657 For This Useful Post:

    alexm (10-06-15), Ptboul (05-02-16)

  3. #22
    Εγγραφή
    20-02-15
    Μηνύματα
    21
    Thanked
    22
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εγώ εδώ και ένα μήνα ακούω ένα ελαφρύ ήχο κατά την κίνηση του αυτοκινήτου, κυρίως όταν στρίβω. Ακούγεται σαν να πέφτουν σταγόνες βροχής στο παρπριζ... και έρχεται μάλλον από τη δεξιά μπροστά γωνία του ταμπλό. Πόρτα είναι, ταμπλό είναι, ντουλαπάκι; Δεν έχω ιδέα. Μήπως έχει αντιμετωπίσει κάποιος το θέμα; Καμία βοήθεια;

    Δεν αναφέρομαι πάντως στο κλασικό θέμα τα λάστιχα της πόρτας, αυτό το γνωρίζω κι εγώ... πολύ περισσότερο που το αυτοκίνητό μου είναι τρίπορτο χωρίς πλαίσιο στις πόρτες.

  4. #23
    Εγγραφή
    24-10-16
    Μηνύματα
    5
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλημέρα σας,

    Είμαι νέος στο φόρουμ, γράφτηκα για να ζητήσω τη βοήθεια σας σχετικά με το θέμα.

    Έχω ένα BMW F20 12/2015 το facelift μοντέλο, 5 πορτο.

    Το αμάξι όταν το πήρα και για αρκετούς μήνες δεν είχε κανένα τριγμό. Από τον Μάιο και μετά εμαφνίζει πολύ έντονο τρίξιμο στις πόρτες οδηγού και συνοδηγού.
    Σε δρόμο με πολύ έντονες λακούβες κάποιες φορές εμφανίζει τριγμόυς και στα πίσω τζάμια.

    Όταν κατεβάζω ελαφρά τα τζάμια ίσα ίσα να απασφαλίσουν από την τσιμούχα δεν ακούω τριγμό από τα τζάμια.

    Το έχω πάει 3 φορές στο σπανό να το δουν, τη πρώτη απλά καθάρισαν τις τσιμούχες, χωρίς κανένα αποτέλεσμα, τη δεύτερη τοποθέτησαν ταινίες τεφλόν στα παράθυρα οδηγού και συνοδηγού στην αρχή σταμάτησαν οι τριγμοί, έπειτα από 10 μέρες όμως επανήλθαν.
    Τη τρίτη φορά μου άλλαξαν τον οδηγό από το τζάμι Untitled.jpg δείτε το part 1 από το συνημμένο, μετά από λίγες μέρες πάλι τα ίδια.

    Είχα κουραστεί να πηγαίνω στο σπανό, επιπλέον έπρεπε να πληρωνω ταξί πηγαινε ελα γιατί το κράταγε ως το απόγευμα, πήγα σε ένα φίλο φανοποιό του είπα το πρόβλημα και αυτός απότι είπε άλλαξε την εφαρμογή της πόρτας, την έσπρωξε δλδ να κουμπώνει λιγό πιο πάνω και μάλλον λίγο πιο έξω. Το πρόβλημα ελλατώθηκε αισθητά για πολλές μέρες, τώρα άρχισε να εμφανίζεται πάλι.

    Τα υγρά που προτείνετε στο τοπικ και σε ξένα φορουμ

    Gummi Pflege η CARBAFLO 83230309627
    Concentrated silicon remover 83120432555
    Aquapel 83199415467
    και το 83122298199

    ΔΕΝ ΤΑ ΕΧΩ ΔΟΚΙΜΑΣΕΙ ΑΚΟΜΑ, στην bmw spanos που ρώτησα για το aquapel ο φανοποιος μου ειπε οτι δε κανει τπτ αυτο.

    Το αμάξι το πλένω τακτικά με σαππουάν sonax με γυαλιστικο, έχω σκουπίσει άπειρες φορές τις άκρες των παραθύρων και τους οδηγούς με δέρμα και πανί ελπίζωντας να φύγει οτι υπαρχει από κατάλοιπα, έχω βελτίωση που και που αλλά ξαναεμφανίζεται.
    Βρίσκω επίσης μαυρίλα από το πετρέλαιο εικάζω μέσα στους οδηγούς των παραθύρων.

    Είναι ένα πολύ ενοχλητικό πρόβλημα για μένα, ζητώ τη βοήθεια σας, αν υπάρχει κάποιος που το χει αντιμετωπίσει επιτυχώς θα ήθελα τη συμβουλή του.

    Επίσης να αναφέρω οτι δοκίμασα να πλύνω τις άκρες των τζαμιών με ενα προιον που αφαιρει κόλλες και ρετσίνι από το αμάξωμα, στα πίσω παράθυρα μηδένισε το τρίξιμο και στα μπροστά ξαναεμφανίστηκε, δηλαδή δε βγάζω άκρη.

    Σκέφτομαι να πάω στο σπανό και να ζητήσω αλλαγή σε όλες τις τσιμούχες και τα πλαστικά των παραθύρων, δεν ξέρω αν θα το δεχτούν είμαι εντός εγγύησης πάντως.

    Αναμένω τα σχόλια σας.

  5. #24
    Εγγραφή
    23-12-09
    Περιοχή
    Αθήνα
    Μηνύματα
    11.174
    Thanked
    14068
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Καλωσήρθες στην παρέας μας

    Αυτό που περιγράφεις με τα τζάμια εμφανίζεται και σε παλιότερα μοντέλα και δυστυχώς ότι και να κάνεις το πρόβλημα κατα 99.99% προέρχεται απο τους ίδιους τους γρύλους των παραθύρων που έχουν πάρει "μπόσικα". Ο μόνος τρόπος να εξαφανίσεις το θόρυβο είναι να τους αλλάξεις, αλλά και πάλι σε 2 χρόνια τα ίδια προβλήματα με ήχους θα έχεις. Δυστυχώς έτσι πάει...



  6. #25
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    υπαρχει λυση ,γιατι συμφωνα με εναν παλιο επιστημονα σε ιταλικη αντιπροσωπεια:

    1) ολα τα αμαξια εχουν τους θορυβους τους

    2) ανοιγεις το ραδιοφωνο και δεν ακους θορυβους πλεον

    και του λεω θα πρω γερμανικο...χα χα και πηρα ..και ειδα

    με λιγαλογια πανε οι παλιες εποχες οπου τα γερμανικα ηταν θαυματα στοιβαροτητας και απολυτης τεχνολογικης τελειοτητας.στοιβαρα ειναι ακομα και η κολληση τους παντα ξεχωριστη αλλα στα αλλα μοιαζουν παρα πολυ με αλλων χωρων αυτοκινητα.

    μην βαζεις τιποτα.εγω δεν βαζω κανενα χημικο στα λαστιχα εκει ,μονο νερο απιονισμενο 2 φορες τον χρονο για να καθαρισουν.οσο για τις σιλικονες αν ψαξεις στο ιντερνετ θα διαβασειςοτι ολα εχουν σιλικονη.
    οπως εχουμε ξαναπει υπαρχουν 2 ειδων .. οι καταστροφικες απο παραγωγα πετρελαιου και αυτες που ειναι ακινδυνες απο νερο.ομως αυτες δεν εχουν διαρκεια.οι ντιτειλερς συνιστουν στο εσωτερικο τις δευτερες.αν ειναι να βαλεις τετοιες βαλε αφοβα.αλλα δεν ξερω αν θα εχουν αποτελεσμα στον θορυβο.να ξερεις επισης σε θερμες θερμοκρασιες ο ηλιος και η ζεστη αυξανουν τα τριξιματα.

    υ.γ ευχαριστω τον φιλο για το WD-40.χρειαζομουν κατι δυνατο για την λεκανη τουαλετας...

    https://www.tospitakimou.gr/simboule...pray-wd40.html


  7. The Following 2 Users Say Thank You to dreamer For This Useful Post:

    BILL007 (25-10-16), eru657 (24-10-16)

  8. #26
    Εγγραφή
    30-12-14
    Μηνύματα
    68
    Thanked
    70
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    τώρα που ξαναχειμωνιάζει το ακούω και εγώ πιο έντονα το τρίξιμο. Το καλοκαίρι είχε εξαφανιστεί έχω την εντύπωση. Πάντως από το σπανό αυτό που μου είπαν όταν το πήγα για service και το ανέφερα ήταν ότι τα τριξίματα οφείλονται στο απειροελάχιστο λύγισμα του σασι στις λακούβες και λοιπές κακοτεχνίες του δρόμου.
    BMW F20 116d ED / remap / Llumar Titanium / Philips xtreme vision

  9. #27
    Εγγραφή
    24-10-16
    Μηνύματα
    5
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας αν και δεν δώσατε κάποια πρακτική συμβουλή.

    Όπως είπα το αμάξι δε παρουσιάζει τριγμούς όταν τα παράθυρα δεν είναι ερμητικά κλειστά.

    Κατέληξα να κλείσω ένα ραντεβού στη bmw spanos πάλι για τοποθέτηση ταινιών τεφλόν και ζήτησα να γίνει αλλαγή τσιμούχας, θα πάω για service και το δεχτούν από τη bmw hellas έχει καλώς.

    Σε δεύτερη φάση ψάχνωντας στα φόρουμ βρήκα να αναφέρεται ένα υλικό krytox απο τη dupont, το δίνει η bmw και άλλες μαρκες σα λιπαντικό για τσιμουχες και λάστιχα κλπ.

    60 ευρώ τα 30 ml, παίρνω τον αντιπρόσωπο του λέω το θέμα μου λέει μάλλον το προιον GPL 105 είναι αυτό που πουλάει η bmw αλλά εγώ το έχω μόνο σε 500 ml και κάνει 165 ευρώ προ φπα κουφάθηκα.

    Επειδή κ εγώ μηχανικός είμαι πιστεύω οτι είναι ένα κλασσικό πρόβλημα ταλάντωσης, όταν ο φανοποιός μου άλλαξε τη θέση και το σφίξιμο στις πόρτες άλλαξε ουσιαστικά το Κ του ελατήριου από το ισοδύναμο πρόβλημα, με λίγα λόγια ο συντονισμός που παράγει το τρίξιμο δε συμβαίνει πλέον, το θέμα είναι οτι με το καίρο κάτι χαλάει και επανέρχεται η ταλαντωση και ο συντονισμός, ίσως να φταίει οτι το πλένω συχνά και μετά μανίας.

    Τελικά πήρα το krytox από USA πάλι ακριβά αλλά όχι τόσο πολύ και είδα πολύ θετικές κριτικές επίσης.

    Ελπίζω να σταματήσω να ακούω τριγμούς γιατί πραγματικά είναι πάρα πολύ ενοχλητικό.

    714AZo5I68L._SL1500_.jpg

  10. #28
    Εγγραφή
    09-05-14
    Μηνύματα
    954
    Thanked
    546
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο eru657 Εμφάνιση μηνυμάτων
    τώρα που ξαναχειμωνιάζει το ακούω και εγώ πιο έντονα το τρίξιμο. Το καλοκαίρι είχε εξαφανιστεί έχω την εντύπωση. Πάντως από το σπανό αυτό που μου είπαν όταν το πήγα για service και το ανέφερα ήταν ότι τα τριξίματα οφείλονται στο απειροελάχιστο λύγισμα του σασι στις λακούβες και λοιπές κακοτεχνίες του δρόμου.
    σε συνδυασμο με τα ρανφλατ βεβαια

  11. #29
    Εγγραφή
    24-10-16
    Μηνύματα
    5
    Thanked: 1
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Καλησπερα σας,

    Ειπα να σας γραψω νεα για το προβλημα τριγμων στα τζαμια του F20 που εχω.

    Ήρθε το krytox gpl 105 απο αμερική και το δοκιμασα βαζοντας αρχικα στον οδηγο εσωτερικα στο ένα τζάμι.

    Κανένα αποτελέσμα συνεχισε να τριζει σα να μη το βαλα.

    Επειτα βαζω krytox στα λαστιχα που εφαρμοζει η πορτα με το σασι, καμμια επίσης διαφορα συνεχιζε να τριζει.

    Δοκιμασα krytox επισης σε ψιλο τριγμους από τα καπακια των αεραγωγων και του πλαστικου που καλυπτει τον εσωτερικο καθρεπτη εκει ειχε διαφορα.

    Γενικά δε το συνιστω το krytox γιατι ειναι ακριβό και φευγει παρα πολύ δύσκολα από τις επιφάνειεσ που το βάζεις, δεν διαλύεται με τπτ εχω βαρεθει να σκουπίζω το τζαμι.

    Αργότερα αγόρασα και μια πάστα σιλικόνης shin etsu που τη προτεινει η honda για παρόμοια προλήματα.
    Έβαλα στον οδηγό του τζαμιού και στην άνω ακμή του τζαμιού. Αποτέλεσμα μηδέν και αυτή αν και γενικά σε άλλεσ επιφάνειεσ που την εφάρμοσα βοήθηση πχ πλαστικά καπάκια αεραγωγων.

    Αρχισα να στέλνω email παραπόνων στο ΣΠΑΝΟ και τη bmw hellas. Μετά από ένα μήνα ταλαιπορείας μου είπαν οτι θα μου αλλάξουν το λάστιχο που εφαρμόζει η πόρτα του οδηογύ με το σασί.

    Αλλά μόνο αυτό το λάστιχο κανένα άλλο παρά τις διαμαρτυρίες μου ότι όλα τρίζουν με έμφαση τα εμπρός.

    Τι να πω δε ξέρω πραγματικά, ζητούσα να αλλαχθεί ο γρίλλος από το σπανό με διαβεβαιώνουν οτι είναι ΟΚ και σφιγμένος.

    Θεωρώ οτι δε γνωριζουν ποιό είναι το πρόβλημα παρότι το χουν αρκετά αυτοκίνητα.

    Στη bmw hellas μου είπαν πως το είχε κάποιος στη θεσαλλονικη στη πόρτα συνοδηγού και μάλιστα τους το στειλε και βίντεο.

    Έχω δοκιμάσει τα πάντα, πραγματικά με κλειστά παράθυρα το αμάξι τρίζει σα σαράβαλο.
    Ένα grande punto είχα πριν 6 χρόνια έτσι δεν έκανε ποτέ.

    Αν δε λυθεί και συνεχίσουν τον εμπαιγμό έχετε να προτείνετε κάποιο καλό μάστορα να λύσουμε τη πόρτα να δούμε τι ακριβώς συμβαίνει.

    Παρακαλώ στείλτε μου μήνυμα αν έχετε κάποιο καλό μάστορα αν είναι δυνατόν ειδικευμένο σε bmw.

  12. #30
    Εγγραφή
    23-02-11
    Μηνύματα
    4.592
    Thanked
    2745
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο dreamer Εμφάνιση μηνυμάτων
    υπαρχει λυση ,γιατι συμφωνα με εναν παλιο επιστημονα σε ιταλικη αντιπροσωπεια:

    1) ολα τα αμαξια εχουν τους θορυβους τους

    2) ανοιγεις το ραδιοφωνο και δεν ακους θορυβους πλεον

    και του λεω θα πρω γερμανικο...χα χα και πηρα ..και ειδα

    με λιγαλογια πανε οι παλιες εποχες οπου τα γερμανικα ηταν θαυματα στοιβαροτητας και απολυτης τεχνολογικης τελειοτητας.στοιβαρα ειναι ακομα και η κολληση τους παντα ξεχωριστη αλλα στα αλλα μοιαζουν παρα πολυ με αλλων χωρων αυτοκινητα.

    μην βαζεις τιποτα.εγω δεν βαζω κανενα χημικο στα λαστιχα εκει ,μονο νερο απιονισμενο 2 φορες τον χρονο για να καθαρισουν.οσο για τις σιλικονες αν ψαξεις στο ιντερνετ θα διαβασειςοτι ολα εχουν σιλικονη.
    οπως εχουμε ξαναπει υπαρχουν 2 ειδων .. οι καταστροφικες απο παραγωγα πετρελαιου και αυτες που ειναι ακινδυνες απο νερο.ομως αυτες δεν εχουν διαρκεια.οι ντιτειλερς συνιστουν στο εσωτερικο τις δευτερες.αν ειναι να βαλεις τετοιες βαλε αφοβα.αλλα δεν ξερω αν θα εχουν αποτελεσμα στον θορυβο.να ξερεις επισης σε θερμες θερμοκρασιες ο ηλιος και η ζεστη αυξανουν τα τριξιματα.

    υ.γ ευχαριστω τον φιλο για το WD-40.χρειαζομουν κατι δυνατο για την λεκανη τουαλετας...

    https://www.tospitakimou.gr/simboule...pray-wd40.html

    Δεν ξέρω τι λένε για τους Ιταλούς πάντως εγώ στο 500 μου που στοιχίζει όσο 2 άσσους τριξιματα ΔΕΝ έχω.



    Υπάρχει λύση.... Το πουλάς και ησυχάζεις

Σελίδα 3 από 4 ΠρώτηΠρώτη 1234 ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP