Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 11 έως 14 από 14

Θέμα: Ρύθμιση ατέρμονα σε Ε34

  1. #11
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    Παντα ο εσωτερικος τροχος στριβει περισσοτερο απο τον εξωτερικο..
    Σριβεις δεξια,ο δεξης κοβει περισσοτερο..
    Στριβεις αριστερα,ο αριστερος..
    Παντα ομως κοβουν το ιδιο στο τερματους.

    Μηπως βγαλατε τον βραχιονα τιμονιου(pitman arm) και δεν τον βαλατε στο
    κεντρο?
    Ραμφος(λαθος ορολογια) ειναι τα δυο διαμικη δοκαρια που κατω τους δενει η γεφυρα ,που εχει το συστημα διευθυνσης..
    Χίλια ευχαριστώ για τις οδηγίες! Τελικά είχα δίκιο. Ο λαστιχάς δεν είχε ιδέα από ατέρμονα. Πήγα το αμάξι σε λαμαρινά και μέσα σε πέντε λεπτά τον έφερε στα ίσια.

    Όσο για τη γωνία κάμπερ το αμορτισέρ έχει στραβώσει λίγο εκεί που βιδώνει στο θόλο. Προς το παρόν δεν ξέρω τι θα κάνω με αυτό. Ο λαμαρινάς είπε ότι μάλλον είναι από πτώση σε λακούβα με ταχύτητα. Σε λακούβα με ταχύτητα δεν έχω πέσει ποτέ αλλά μια φορά στη Θεσ/νικη όταν ακόμα δεν ήξερα καλά τους δρόμους πέρασα πάνω από διάβαση τρένου με αρκετά χλμ και τραντάχτηκε το σύμπαν. Μάλλον από αυτό θα στράβωσε.

    Και κάτι τελευταίο παράξενο. Πόσο είναι το απόβαρο μιας Ε34 με σχεδόν άδειο ρεζερβουάρ; Το ρωτάω γιατί ο λαμαρινάς χρειάστηκε να το βάλει στη μεγάλη μπάρα που σηκώνει μέχρι 5 τόνους γιατί η μικρή (μέχρι 2 τόνους) δεν το σήκωνε. Περίεργο εκτός αν είναι σαν κάτι παλιά μερσεντές που ζύγιζαν 2.2 τόνους.

  2. #12
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ghost-rider Εμφάνιση μηνυμάτων
    Nα το πιστεύεις. Για την ακρίβεια να το ελπίζεις.
    Αν όντως είναι τόσο διαφορετική η κάμπερ σου και το αμορτισέρ δεν είναι στραβό, είναι στραβό το πλαίσιο του αυτοκινήτου.
    Ίσον στούκα που δεν επισκευάστηκε σωστά.
    Τελικά το αμορτισέρ είναι λίγο σταρβό εκεί που βιδώνει στο θόλο. Πάλι καλά να λέω που δεν είναι στραβό το πλαίσιο. Πάντως προτού το αγοράσω το είχα ψάξει εξονυχιατικά το σκάφος αν έχει επεμβάσεις από λαμαρινά αλλά δεν είχα βρει τίποτα.

  3. #13
    Εγγραφή
    07-06-13
    Ηλικία
    52
    Μηνύματα
    407
    Thanked
    1198
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    1540 ειναι το δικο μου με γεματο ρεζερβουαρ.
    Ζυγισμενο σε πλαστιγγα της inder.

    Για αμορτισερ περιμενε λιγο..
    Πιθανον να βαλω τα χοντρα..Και τα παλια θα μου περισεψουν..

  4. The Following User Says Thank You to Βασιλης For This Useful Post:

    BILL007 (01-04-15)

  5. #14
    Εγγραφή
    06-06-14
    Μηνύματα
    73
    Thanked
    100
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Βασιλης Εμφάνιση μηνυμάτων
    1540 ειναι το δικο μου με γεματο ρεζερβουαρ.
    Ζυγισμενο σε πλαστιγγα της inder.

    Για αμορτισερ περιμενε λιγο..
    Πιθανον να βαλω τα χοντρα..Και τα παλια θα μου περισεψουν..
    Πριν από περίπου δυο χρόνια είχα σκεφτεί για μετατροπή σε Μ5 και είχα αρχίσει να μαζεύω πράγματα κυρίως από μάντρες ανακύκλωσης. Τώρα στο 525 έχω μπρος πίσω τα φρένα από Μ5 3.8 με τους δίσκους 316 mm μπροστά και αεριζόμενα πίσω. Έχω και τα αμορτισέρ αλλά εκείνη τη περίοδο βαριόμουν να τα αλλάξω κι αυτά. Χωράνε όμως στο θόλο; Επίσης κάτω έχουν τρία βίσματα αισθητήρων ενώ σε αυτά που έχω τώρα υπάρχει μόνο ένα λογικά από το ABS. Μάλλον τα αμορτισέρ του Μ5 θα είχαν και ρυθμιζόμενη ανάρτηση, σωστά;

    Μόνο 1540 κιλά;;; Τότε πόσο παραπάνω ζυγίζει ο Μ50; Ξέρω ότι έχω προσθέσει γύρω στα 70 κιλά από τις μπάρες μπρος πίσω και δεν ξέρω και πόσο ζυγίζουν οι δύο δοκοί από τον κοτσαδόρο. Υπάρχει πιθανότητα να έχει επιπλέον θωράκιση το αμάξι;

Σελίδα 2 από 2 ΠρώτηΠρώτη 12

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP