Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 31 έως 40 από 81

Θέμα: Ζητείται X1-X3 diesel

  1. #31
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο stef Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tίποτα από αυτά που αναφέρεις δεν έχουν εμφανιστεί στο προ-facelift Χ3 μας
    Και να φανταστεί κανείς ότι είναι 2ο χέρι αγορασμένο προ 3ετίας
    Πάντως παιδιά ότι πληρώνεις παίρνεις κακά τα ψέματα...
    Σε σημερινή βόλτα σε γνωστή αντιπροσωπεία που είχε event μεταχειρισμένων είδα Χ3 προ-facelift "γυμνά" μς 120-140.000 χλμ να πωλούνται από 11.500-14.000 χλμ, συγγνώμη αλλά τέτοιο αμάξι ΔΕΝ αγοράζω για να λέω ότι έχω X3 και σαφώς δεν αναφέρομαι σε εσένα Nino, απλά το λέω γενικά
    To pro facelift τα προβληματα που βγαζει ειναι πολυ σοβαρα και να ευχεσαι να μην χρειαστει να τα ανακαλυψεις!!
    τωρα αυτο που γραφεις και λες δεν αναφερεσαι σε μενα επειδη εγω ειμαι και λιγο χαζος μου το εξηγεις γιατι δεν το καταλαβαινω! τι ακριβως εννοεις?

  2. #32
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Εννοώ ότι αναφέρομαι γενικά σε X3, απλά έτυχε να κάνω quote τα δικά σου λόγια και μην το εκλάβεις ως απάντηση σε εσένα σε όλη την παράγραφο που έγραψα
    Δεν νομίζω ένα αμάξι με 75-80.000 χλμ και μετά από 9 χρόνια να μην έβγαζε πρόβλημα και να το βγάλει στα 15 χρόνια πχ...
    Τότε μιλάμε για φυσιολογικές φθορές...
    Detailing Madness

  3. #33
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Το Χ1 ξέρω ότι αλλάζει περίπου σε ένα χρόνο μοντέλο. Το Χ3 έχουμε κάποια ενημέρωση;

  4. #34
    Εγγραφή
    21-01-10
    Περιοχή
    Καλαμαριά
    Μηνύματα
    7.711
    Thanked
    22530
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Νισσαν xtrail του 2003 με 256000 χλμ του κουνιάδου μου, όντας τοπογράφος και που δεν το χει πάει.
    Ούτε τρίζει ούτε κοπανάει, τα δέρματα του χωρίς καμμιά ιδιαίτερη φροντίδα σαν χθεσινά όπως στα merc, χωρίς ζάρες και τσακίσματα.
    Για να μη θάβουμε ελαφρά την συνείδηση και τα άλλα αμάξια.
    Ζήσε το σήμερα. Για το αύριο δεν ξέρεις.

  5. The Following 2 Users Say Thank You to gant For This Useful Post:

    Nino (28-03-15), Samaro (29-03-15)

  6. #35
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Ολα τα καινούργια τετρακίνητα SUV,(δύο τριών ετών) έχουν εξελιχθεί, σε εκείνα τα σημεία στα οποία υστερούσαν τα παλαιότερα. Ανεση στην άσφαλτο, Κρατήματα και Οικονομία στην κατανάλωση.

    -Το Qashqai , (εξελιγμένο εξ ολοκλήρου στο Cranfild της Αγγλίας) εκτός του ότι είναι από τα κορυφαία αυτοκίνητα της κατηγορίας του, πρώτο σε πωλήσεις, έχει πάρει και την καλύτερη αξιολόγηση ( 5 αστέρια για το μοντέλο 2014) στην παθητική ασφάλεια.

    -Επίσης πολύ καλό αυτοκίνητο στην κατηγορία, είναι το Mitsubishi ASX 1.8 Diesel. Για το αυτοκίνητο αυτό, έχω προσωπική άποψη και το έχω οδηγήσει σε ταξίδι φορτωμένο με αποσκευές και 4 άτομα σε ταχύτητες 150-160 χιλ. χωρίς να καταλαβαίνει τίποτα. Απίθανη ροπή και 150 αλογα με μικρή κατανάλωση.

    Τέλος,ενα πολύ καλό SUV αναμένεται και το νέο SUZUKI Vitara 1.6 diesel. Η εταιρία εχει μεγάλη εμπειρία σε αυτοκίνητα αυτής της κατηγορίας και τα τέστ που διαβάσαμε απο την παρουσίασή του είναι πολύ θετικά. Επι πλέον η τιμή πώλησης είναι πολύ λογική για το πακέτο που προσφέρει.Βέβαια έχει μικρότερες διαστάσεις και μεταξόνιο που το βάζουν στην κατηγορία των Οπελ Μόκα και Nissan JUKE .

    Πέρα απο το κόστος αγοράς και συντήρησης, μεταξύ αυτοκινήτων διαφορετικών κατηγοριών, το ερώτημα στο οποίο καλείται να απαντήσει κάποιος που θέλει SUV 4X4 και όχι crossover αυτοκίνητο (και συμπεριλαμβάνω και τον εαυτό μου) είναι μέχρι πού είναι αποφασισμένος να φτάσει με το αυτοκίνητο αυτό.
    Γιατί αν το θέλει πραγματικά για εκτός δρόμου χρήση, τότε θα πρέπει να ξεχάσει αμέσως τα premium αυτοκίνητα όπως BMW, VOLVO,AUDI,MERC κλπ.
    και να στραφεί σε κάποιο φτηνό μεταχειρισμένο.

  7. The Following 4 Users Say Thank You to Samaro For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (30-03-15), gant (29-03-15), merbeind (30-03-15), Nino (29-03-15)

  8. #36
    Εγγραφή
    31-01-10
    Περιοχή
    Larisa
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    680
    Thanked
    278
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Αρχίζω να κοιτάω προς X3 τελικά το f/l μοντέλο 2008-2010.
    Θυμάμαι το 2009 που ήθελα να πάρω cabrio και ήμουν ανάμεσα στο z4 μεταχειρισμένο και το mx-5 καινούργιο. 6 χρόνια μετά όποτε πετυχαίνω mx-5 στο δρόμο η ακόμα και άλλο z4 δικαιώνομαι για την επιλογή μου.

  9. The Following 3 Users Say Thank You to merbeind For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (30-03-15), Samaro (30-03-15), trueno (30-03-15)

  10. #37
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    -Το Qashqai , (εξελιγμένο εξ ολοκλήρου στο Cranfild της Αγγλίας) εκτός του ότι είναι από τα κορυφαία αυτοκίνητα της κατηγορίας του, πρώτο σε πωλήσεις, έχει πάρει και την καλύτερη αξιολόγηση ( 5 αστέρια για το μοντέλο 2014) στην παθητική ασφάλεια.

    Tα αυτοκίνητα ,και δη για κάποιον που βλέπει την αυτοκίνηση ως κάτι παραπάνω από απλή μετακίνηση ανθρώπων και αγαθών, δεν κρίνονται από το πόσες πωλήσεις κάνουν , ούτε από το πόσα αστέρια παίρνουν στα crash test. 5 αστέρια πήραν το 2014 και το scoda fabia και η mercedes c-class. Εχουν καμμιά σχέση μεταξύ τους αυτά τα δυο?

    Οσο για το προηγούμενο x-trail που αναφέρει ο Νιno, ωραίο αυτοκίνητο αλλά επειδή το έχω οδηγήσει , η μερα με τη νύχτα με το X3. Προσανατολισμένο αυστηρά στην άνεση, πράγμα που δεν είναι κακό, αλλά σε αυτό το forum θεωρώ ότι ψάχνουμε το κάτι παραπάνω σε σχέση με την απόλαυση στην οδήγηση. Αν βέβαια οι προτεραιότητες είναι άλλες πάω πάσο.

  11. The Following User Says Thank You to trueno For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (30-03-15)

  12. #38
    Εγγραφή
    24-12-09
    Μηνύματα
    4.206
    Thanked
    7582
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο trueno Εμφάνιση μηνυμάτων
    Tα αυτοκίνητα ,και δη για κάποιον που βλέπει την αυτοκίνηση ως κάτι παραπάνω από απλή μετακίνηση ανθρώπων και αγαθών, δεν κρίνονται από το πόσες πωλήσεις κάνουν , ούτε από το πόσα αστέρια παίρνουν στα crash test. 5 αστέρια πήραν το 2014 και το scoda fabia και η mercedes c-class. Εχουν καμμιά σχέση μεταξύ τους αυτά τα δυο?

    Οσο για το προηγούμενο x-trail που αναφέρει ο Νιno, ωραίο αυτοκίνητο αλλά επειδή το έχω οδηγήσει , η μερα με τη νύχτα με το X3. Προσανατολισμένο αυστηρά στην άνεση, πράγμα που δεν είναι κακό, αλλά σε αυτό το forum θεωρώ ότι ψάχνουμε το κάτι παραπάνω σε σχέση με την απόλαυση στην οδήγηση. Αν βέβαια οι προτεραιότητες είναι άλλες πάω πάσο.
    Φυσικά υπάρχει σχέση μεταξύ της Scoda fabia και της Mercendes C class.
    Είναι το γεγονός, ότι και τα δύο βραβεύτηκαν (το καθ'ένα στην κατηγορία του) ως τα ασφαλέστερα αυτοκίνητα στις δοκιμές του οργανισμού Euro NCAP. https://www.caranddriver.gr/article....&pubid=7392912

    Φυσικά και λαμβάνονται υπ'όψη οι πωλήσεις που καταγράφει κάθε μοντέλο, που σημαίνει πόσο πετυχημένο είναι στην αγορά.
    Τι θα πούμε δηλαδή για το σκαραβαίο της WV με τα εκατομμύρια των πωλήσεων του που πραγματοποίησε διαχρονικά ;
    Οτι δεν ήταν καλό αυτοκίνητο γιατί κατασκευάστηκε για την απλή μετακίνηση των επιβατών του ;

    Φυσικά και λαμβάνουμε υπ'όψη τι γράφει ο αυτοκινητιστικός τύπος και τι ψηφίζουν οι δημοσιογράφοι. Διαφορετικά γιατί χαιρόμαστε, όταν επί σειρά ετών ψηφίζουν τους κινητήρες της BMW σαν τεχνολογικά διαμάντια ;;

    Σχετικά με το Qashqai (αλλα και τα υπόλοιπα) αναφέρθηκαν πιό μπροστά απο συμφορουμήτες, όχι γιατί συγκρίθηκαν με το Χ3 ,αλλά γιατί αποτελούν σοβαρές λύσεις με τα μισά χρήματα.
    Αν τώρα για κάποιον, το κόστος δεν έχει σημασία, τότε θα πρότεινα να δούμε και το Cayenne.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Samaro : 30-03-15 στις 20:49

  13. The Following User Says Thank You to Samaro For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (30-03-15)

  14. #39
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Samaro Εμφάνιση μηνυμάτων
    Φυσικά υπάρχει σχέση μεταξύ της Scoda fabia και της Mercendes C class.
    Είναι το γεγονός, ότι και τα δύο βραβεύτηκαν (το καθ'ένα στην κατηγορία του) ως τα ασφαλέστερα αυτοκίνητα στις δοκιμές του οργανισμού Euro NCAP. https://www.caranddriver.gr/article....&pubid=7392912

    Φυσικά και λαμβάνονται υπ'όψη οι πωλήσεις που καταγράφει κάθε μοντέλο, που σημαίνει πόσο πετυχημένο είναι στην αγορά.
    Τι θα πούμε δηλαδή για το σκαραβαίο της WV με τα εκατομμύρια των πωλήσεων του που πραγματοποίησε διαχρονικά ;
    Οτι δεν ήταν καλό αυτοκίνητο γιατί κατασκευάστηκε για την απλή μετακίνηση των επιβατών του ;
    Εννοούσα ,και πιστευω το κατάλαβες, ότι δεν έχουν καμμία σχέση ΟΔΗΓΙΚΑ. Αν αγοράζαμε αυτοκίνητο βάσει των crash tests όλα θα ήταν πιο εύκολα και θα είχαν εξαφανιστεί δεκάδες μοντέλα , αλλα ευτυχώς για την ιδέα της αυτοκίνησης υπάρχουν και άλλα κριτήρια.

    Οσο για τον σκαραβαίο , πράγματι τέρας αξιοπιστίας, αλλά σαν ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ όχι δεν ήταν καθόλου καλό. Για την ακρίβεια ήταν απαράδεκτο.

  15. The Following User Says Thank You to trueno For This Useful Post:

    chrisgiapz3 (30-03-15)

  16. #40
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merbeind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Αρχίζω να κοιτάω προς X3 τελικά το f/l μοντέλο 2008-2010.
    Θυμάμαι το 2009 που ήθελα να πάρω cabrio και ήμουν ανάμεσα στο z4 μεταχειρισμένο και το mx-5 καινούργιο. 6 χρόνια μετά όποτε πετυχαίνω mx-5 στο δρόμο η ακόμα και άλλο z4 δικαιώνομαι για την επιλογή μου.
    Πάμε λοιπόν...

    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/6252068/

    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5576777/

    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5923347/ (αν είναι όπως φαίνεται το χα πάρει χτες...)

    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/5603122/ (επίσης ότι και στο προηγούμενο)
    Detailing Madness

  17. The Following 3 Users Say Thank You to stef For This Useful Post:

    merbeind (30-03-15), Samaro (30-03-15), trueno (30-03-15)

Σελίδα 4 από 9 ΠρώτηΠρώτη ... 23456 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP