Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 21 έως 30 από 81

Θέμα: Ζητείται X1-X3 diesel

  1. #21
    Εγγραφή
    08-08-10
    Περιοχή
    Α.Ηλιουπολη
    Μηνύματα
    9.946
    Thanked
    27408
    Rides
    2

    Question Νino / Z4 DCT

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο merbeind Εμφάνιση μηνυμάτων
    Θα με πείσετε σε bmw forum να παρω Opel ...;;


    Που ειναι οι Γιαννηδες να μας μιλησουν... ?



    ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΡΟΛΟΙ ΔΗΜΟΣΙΟΥ ΧΡΕΟΥΣ


    Current World Population Clock

    U.S.National Debt Clock



    Always we need a ballance between the car and the woman as a perfect man dream!

  2. #22
    Εγγραφή
    20-08-13
    Ηλικία
    45
    Μηνύματα
    732
    Thanked
    2785
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Σαν κάτοχος Χ1 θα σου ελεγα να πας στο Χ1 μια που συνδιαζει το στυλ suv/sav και τα κρατήματα ενός sedan και σε επιδόσεις πολλές φορές καλύτερα και από sedan...
    Δες αυτό και αν έχει κάνει τα απαιτουμενα σέρβις τότε είσαι κομπλέ τα χιλιόμετρα δεν είναι πολλά για diesel ... και από επιδόσεις είναι μια χαρά, που θα ζήλευαν πολλοί για τον τύπο οχήματος που εχει. ..

    204 hp
    0-100 : 7,3sec
    Ροπή στα ύψη. . 400 Nm
    Κατανάλωση με μόνιμα το πόδι στο πάτωμα ίσως δεις κανένα 10 λίτρα στα 100 χιλ και αυτό σπάνια, αλλιώς τα 7-8 λίτρα τα έχει χαλαρά .

    https://www.car.gr/classifieds/cars/view/6237404/

  3. #23
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο A8hnaios Εμφάνιση μηνυμάτων


    Που ειναι οι Γιαννηδες να μας μιλησουν... ?

    αντε να μιλησω καταρχην Ε83 διλιτρο diesel και αυτοματο δεν υπαρχει οποτε αγαπητε stef ολα τα Ε 83 βγαινουν εκτος target group.
    Δευτερον το Χ3 ειναι sav και το Χ1 ειναι crossover καμια σχεση δεν εχουν μεταξυ τους και ουτε για ιδια χρηση προοριζονται.
    Επειδη ειμαστε αυτοκινητιστικο φορουμ και οχι με μηχανοβιους που ολοι παντα το δικο τους μηχανακι ειναι το καλυτερο, για αυτο λοιπον και τα Χ εχουνε πολλα θεματα που ειναι ανεπιτρεπτα για την κατηγορια και την τιμη τους.
    Τεταρτον αγαπητοι οποιος κανει servise καθε 25000 χιλ και αυτο περιλαμβανει και τα λαδια θα καταλαβει πολυ συντομα το ποσο λαθος ηταν τελικα η bmw σε αυτο και μαλιστα πλεον το εχει αλλαξει...
    Εγω το μονο που θα σου προτεινω ειναι να πας να τα δεις απο κοντα να μπεις μεσα και να τα οδηγησεις να δεις τους βοηθητικους και τους χωρους της καμπινας να κατσεις σε ολα τα καθισματα και μετα να αποφασισεις.

    υγ.Μην απαξιωνετε αβιαστα αλλα αυτοκινητα που ειχαν diesel και τα υποστηριζαν οταν η bmw το μονο που ηξερε ηταν να λεει κατι για την πραγματικη δυναμη οτι δεν συμπιεζετε για να μην πω και για πραγματικη υποστηριξη σε bmw diesel που ποσοι στα δαχτυλα το χεριου γνωριζουν... ρωτηστετον jordan να σας πει μια ενδιαφερουσα ιστορια,τεσπα αλλη κουβεντα αυτο.
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nino : 27-03-15 στις 16:32

  4. The Following 2 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    paganis (28-03-15), Samaro (29-03-15)

  5. #24
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    X3 diesel αυτόματα υπήρχαν πριν 10 μέρες στο car
    Λογικά θα ξαναεμφανιστούν..
    Μπορεί τότε να τυγχάνει το οικογενειακό αυτοκίνητο που έχουμε να έχει βγει καλό, πάντως από κανένα γνωστό μου με Χ3 δεν έχω ακούσει αρνητικό σχόλιο από πλευράς αξιοπιστίας και μιλάω και για προ-facelift & για facelift μοντέλα...
    Detailing Madness

  6. #25
    Εγγραφή
    17-05-10
    Ηλικία
    55
    Μηνύματα
    511
    Thanked
    948
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Εχω Χ3 του 2009 , το πήρα μτχ ενός χρόνου από οικογενειακό γνωστό και το μόνο που μου έχει βγάλει εως τώρα είναι μια μεμβράνη εσωτερικά της πίσω πόρτας που ξεκόλλησε και εσταζε νερό μέσα στην θέση του πίσω επιβάτη. Την κολλήσαμε και αυτό ήταν. Ισως για το ότι δεν έχει αλλο πρόβλημα να ευθύνονται τα λίγα χλμ (55000) ,και η ευλαβική συντήρηση αλλά και τα μηχανικά -τουλάχιστον- μέρη είναι πολύ καλής ποιότητας.
    Απολύτως κανένα αλλο πρόβλημα λοιπόν , μηδενικοί πραγματικά τριγμοί, στιβαρό πλαίσιο, το μηχανικό κιβώτιο όνειρο, ο δίλιτρος απλά ικανοποιητικός με πολύ καλή ποιότητα λειτουργίας όμως , πολύ καλή ηχομόνωση (μέχρι τα 150 δεν ακούγεται ο κινητήρας), καλά μονωμένη ανάρτηση, απόλαυση στο στρίψιμο και μπόνους το ότι γέρνει ελάχιστα ακόμα και με την νορμάλ ανάρτηση. Αν είχε και αίσθηση φρένων ανάλογη του Α4 της οικογένειας , θα πλησίαζε το τέλειο.
    Χ1 δεν έχω οδηγήσει , αλλά τουλάχιστον από στήσιμο λένε τα καλύτερα.
    Οσο για το qashqai αν και ο κινητήρας του είναι πράγματι πολύ καλός , ακόμα και ο 1.5 , αν μπείτε στο qashqaiclub.gr και διαβάσετε για προβλήματα θα φρίξετε...τριγμοί από παντού και πάντα, στραβά βιδωμένα φτερά και καπώ, σφυρίγματα από τους καθρέπτες και τις πόρτες , ανακλήσεις ων ουκ έστι τέλος,κλπ. Να μην μιλήσουμε για το αμάξωμα - ζελέ ( σε σχετικό τεστ ανέβασαν το qashqai σε ράμπα και δεν εκλεινε το πορτ μπαγκάζ...)
    Μερικοί τα έχουν βγάλει ήδη για πούλημα.

  7. The Following 2 Users Say Thank You to trueno For This Useful Post:

    Dimimav (27-03-15), stef (27-03-15)

  8. #26
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Κατά τα άλλα Nissan...
    Άλλο το Χ3 που καινουριο κάνει 50.000 και άλλο το Nissan παιδια
    Στα καινουρια μοντελα εχει πεσει πολυ η ποιοτητα....
    Detailing Madness

  9. #27
    Εγγραφή
    24-12-09
    Περιοχή
    Μαρουσι
    Μηνύματα
    6.857
    Thanked
    15098
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    το qashqai "μπαινει" απεναντι στην Χ1 και οχι στην X3 που εκει αν θελαμε καποιο να συγκρινουμε θα'πρεπε να βαλουμε το xtrail,
    Αγαπητε Σταθη το qashqai ειναι εκτος απο πρωτο σε πωλησεις και πρωτο σε ασφαλεια στην κατηγορια του αλλα εδω δεν ειναι το θεμα μας η αξιοπιστια της nissan που οποιος ειχε ποτε του nissan τη γνωριζει πολυ καλα.
    Τα μοντελα της bmw απευθυνονται σε αλλη κατηγορια αγοραστων και σαν premium θα΄πρεπε να ειναι σε απλα πραγματα πολυ ποιο αξιοπιστα ή να διορθωνουν τα προβληματα. Οι ανακλησεις ειναι δειγμα σοβαροτητας μιας εταιρειας, μακαρι και η bmw να ειχε αναλογο προγραμμα ανακλησεων.
    Το δικο μου Χ3 ειναι κατασκευη 11/2008 και αν και γενικα ειμαι ευχαριστημενος (βεβαια ξανα διλιτρο και βενζινη δεν θα αγοραζα ποτε) εχει παρουσιασει καποια θεματα που ειναι απαραδεκτα για την τιμη και τη κατηγορια του.
    Ετσι ειναι ανεπιτρεπτο σε ενα αμαξι αξιας (το δικο μου ειχε 49000 ασχετα αν εγω το πηρα τριτεκνικο )να πεφτει το παραθυρο πισω απο τον οδηγο για ενα παλιοεξαρτημα το οδηγο, ή να χαλαει η αντλια πλυστικου,ή να φευγει το πριτσινι απο το κλειστρο του καπο!!
    Ουτε να μπαζει νερα επειδη ξεκολλαει η μεμβρανη της πορτας... εμενα ευτυχως ακομα δεν το εχει κανει.
    Ναι δεν ειναι σοβαρα προβληματα αλλα ειναι απαραδεκτα.
    Γενικα παντως χρειαζεται και λιγη τυχη περαν της σωστης συντηρησης για εχει καποιος πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα!!!
    Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nino : 28-03-15 στις 11:43

  10. The Following 2 Users Say Thank You to Nino For This Useful Post:

    Samaro (29-03-15), trueno (28-03-15)

  11. #28
    Εγγραφή
    08-08-11
    Περιοχή
    χαιδαρι
    Ηλικία
    60
    Μηνύματα
    3.220
    Thanked
    7747
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο ntinos Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ας συμφωνησω οτι δεν ειναι το ιδιο.

    Απλως οταν το νισσαν θα ειναι 10 χρονων, το Χ3 θα ειναι 20...
    Ο βασιλιας οσο και να γερασει παραμενει βασιλιας

  12. #29
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Nino Εμφάνιση μηνυμάτων
    Το δικο μου Χ3 ειναι κατασκευη 11/2008 και αν και γενικα ειμαι ευχαριστημενος (βεβαια ξανα διλιτρο και βενζινη δεν θα αγοραζα ποτε) εχει παρουσιασει καποια θεματα που ειναι απαραδεκτα για την τιμη και τη κατηγορια του.
    Ετσι ειναι ανεπιτρεπτο σε ενα αμαξι αξιας (το δικο μου ειχε 49000 ασχετα αν εγω το πηρα τριτεκνικο )να πεφτει το παραθυρο πισω απο τον οδηγο για ενα παλιοεξαρτημα το οδηγο, ή να χαλαει η αντλια πλυστικου,ή να φευγει το πριτσινι απο το κλειστρο του καπο!!
    Ουτε να μπαζει νερα επειδη ξεκολλαει η μεμβρανη της πορτας... εμενα ευτυχως ακομα δεν το εχει κανει.
    Ναι δεν ειναι σοβαρα προβληματα αλλα ειναι απαραδεκτα.
    Γενικα παντως χρειαζεται και λιγη τυχη περαν της σωστης συντηρησης για εχει καποιος πολλα και απροβληματιστα χιλιομετρα!!!
    Tίποτα από αυτά που αναφέρεις δεν έχουν εμφανιστεί στο προ-facelift Χ3 μας
    Και να φανταστεί κανείς ότι είναι 2ο χέρι αγορασμένο προ 3ετίας
    Πάντως παιδιά ότι πληρώνεις παίρνεις κακά τα ψέματα...
    Σε σημερινή βόλτα σε γνωστή αντιπροσωπεία που είχε event μεταχειρισμένων είδα Χ3 προ-facelift "γυμνά" μς 120-140.000 χλμ να πωλούνται από 11.500-14.000 χλμ, συγγνώμη αλλά τέτοιο αμάξι ΔΕΝ αγοράζω για να λέω ότι έχω X3 και σαφώς δεν αναφέρομαι σε εσένα Nino, απλά το λέω γενικά
    Detailing Madness

  13. #30
    Εγγραφή
    29-10-10
    Περιοχή
    BMW 6 cylinder
    Μηνύματα
    7.518
    Thanked
    5633
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο Bitz Εμφάνιση μηνυμάτων
    Ο βασιλιας οσο και να γερασει παραμενει βασιλιας
    Αυτό ακριβώς!!
    Detailing Madness

Σελίδα 3 από 9 ΠρώτηΠρώτη 12345 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP