Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία
Εμφάνιση αποτελεσμάτων : 1 έως 10 από 109

Θέμα: NBT retrofit

  1. #1
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή NBT retrofit

    Χτύπησα ένα nbt professional σε καλή τιμή στο ebay. Το ερώτημα είναι, υπάρχει κάποιος καλός ηλεκτρολόγος-συνεργείο (κατά προτίμηση στην Αθήνα) που να έχει εμπειρία σε τέτοια θέματα? Ο πωλητής μπορεί με επιπλέον χρέωση (γύρω στα 400 ευρώ) να μου κάνει original coding (σαν αυτό που θα έκανε μια αντιπροσωπεία της bmw) με βάση το vin number του αυτοκινήτου μου. Μετά είναι απλά plug and play με όλες τις λειτουργίες ενεργοποιημένες.
    Η άλλη λύση (και ίσως πιο οικονομική) είναι να αγοράσω ένα emulator (κόστος γύρω στα 200 ευρώ) και με κωδικοποίηση θα είμαι οκ.
    Στην πρώτη περίπτωση την εγκατάσταση μπορεί να την κάνει ο οποιοσδήποτε οπότε θα χρεωθώ μόνο το βάλε-βγάλε (δηλαδή 100-150 ευρώ max). Στην δεύτερη πρέπει να κατέχει από coding και προφανώς θα κοστίσει περισσότερα χρήματα. Ακούω γνώμες, απόψεις, συμβουλές

  2. #2
    Εγγραφή
    07-07-14
    Μηνύματα
    528
    Thanked
    623
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Good luck mate ...
    Ισως να κανεις λιγο υπομονη να ανοιξει το coding στην bmwhat εφαρμογη για τις f** σειρες και να το κανεις μονος σου γλυτωνοντας ολα αυτα τα χρηματα ...
    Μονο το κοστος της εφαρμογης και του ανταπτορα obd (65-70¤ ολα μαζι)

  3. The Following User Says Thank You to Blacktan For This Useful Post:

    mrclouzo (25-03-15)

  4. #3
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Thank's . Από τα όσα έχω διαβάσει και σε ξένα forum η όλη διαδικασία μπορεί να γίνει σχετικά εύκολα από κάποιον που έχει ασχοληθεί με το αντικείμενο αλλά για έναν άνθρωπο που είναι τελείως άσχετος όπως εγώ δεν είναι απλά τα πράγματα. Θέλει αρκετό διάβασμα και μεγάλη προσοχή. Επίσης δε νομίζω ότι το bmwhat θα σου δίνει τη δυνατότητα για τέτοιας έκτασης coding (nbt κλπ). Υπάρχει πλούσιο software στο net και μάλιστα free που σου επιτρέπει να κάνεις παπάδες. Προσωπικά δεν θα ήθελα να το ρισκάρω γιατί δεν έχω ούτε τον χρόνο ούτε το κουράγιο να διαβάσω για να κάνω κάτι με αμφίβολα αποτελέσματα.
    Αυτό που επίσης θα ήθελα να ρωτήσω είναι αν κάνοντας το original bmw coding (από τον τύπο που πουλάει το retrofit) υπάρξει στο μέλλον θέμα με πιθανά software updates. Δηλαδή μήπως με κάποιο τρόπο σβήνεται το coding και μετά θέλει άλλο. Πάντως τα 400 ευρώ για original coding είναι λίγα. Η bmw χρεώνει αυτή την υπηρεσία τουλάχιστον 1500 ευρώ...
    Και για να έχετε μια ιδέα για το κόστος του όλου εγχειρήματος, υπολογίζω να φτάσει συνολικά μαζί με την τοποθέτηση και το coding περίπου 1000 ευρώ και μάλιστα με ενεργοποιημένες λειτουργίες που στα εργοστασιακά συστήματα δεν υπάρχουν (πχ video-tv in motion, voice control κλπ). Δεν είναι λίγα τα λεφτά αλλά 1) η bmw το χρεώνει 2500 ευρώ και 2) το dynavin πχ που φυσικά δεν έχει σχέση με το original nbt κοστίζει περίπου τα ίδια.
    Έχω κάνει 1-2 τηλέφωνα όπου μου είπαν ότι γίνεται αλλά δεν με έπεισαν ότι το κατέχουν το αντικείμενο (μάλλον θα πειραματιστούν στο αμάξι μου) πράγμα που δεν θέλω... Γι' αυτό αν κάποιος γνωρίζει άνθρωπο που το έχει κάνει (ή μπορεί να το κάνει αξιόπιστα) ας μου δώσει info.

  5. #4
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Χτυπησες αλλο ενα θεμα που οσοι παντα μας τρωει η τσεπη μας για βελτιωσεις ψαχνουμε. Στη Κινα παιζουν πολλα αλλα δεν δινω τα λεφτα μου καθως δεν εχω ιδεα τι πρεπει να γινει και πως και που. Αν υπαρχει λυση να το κανουμε μαζι ειμαι μεσα να ξες. Αλλιως περιμενω τα φωτα σου

  6. #5
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Χρόνια πολλά Βαγγέλη
    ΜΑΚΡΙΑ από κινεζιές. Αν θες να το κάνεις, κάντο σωστά. Πιστεύω ότι η οθόνη του nbt είναι πολύ όμορφη, με ωραία γραφικά και ανάλυση και βελτιώνει αρκετά το εσωτερικό του αυτοκινήτου σε σχέση με την απλή που έχω. Από την στιγμή που αποφάσισα ότι το remap μπορεί να περιμένει είπα να μπάξω το nbt που μου άρεσε από την αρχή. Απλά επειδή δεν ξέρω αν το έχει ξανακάνει κάποιος στην Ελλάδα πάω λίγο στα τυφλά.

  7. The Following User Says Thank You to mrclouzo For This Useful Post:

    karavag116d (25-03-15)

  8. #6
    Εγγραφή
    28-12-12
    Περιοχή
    Αγγλία, Αθήνα, Λάρισα, Δράμα
    Μηνύματα
    1.616
    Thanked
    2111
    Rides
    2

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο mrclouzo Εμφάνιση μηνυμάτων
    Η bmw χρεώνει αυτή την υπηρεσία τουλάχιστον 1500 ευρώ...
    Και για να έχετε μια ιδέα για το κόστος του όλου εγχειρήματος, υπολογίζω να φτάσει συνολικά μαζί με την τοποθέτηση και το coding περίπου 1000 ευρώ και μάλιστα με ενεργοποιημένες λειτουργίες που στα εργοστασιακά συστήματα δεν υπάρχουν (πχ video-tv in motion, voice control κλπ). Δεν είναι λίγα τα λεφτά αλλά 1) η bmw το χρεώνει 2500 ευρώ και 2) το dynavin πχ που φυσικά δεν έχει σχέση με το original nbt κοστίζει περίπου τα ίδια.
    Τι;;;;;

    1,5 χιλιαρικο;
    2,5 χιλιαρικα;

    Δεν πάνε καλά.....
    Λυπάμαι φίλε μου που δεν μπορώ να βοηθήσω, αλλά έμεινα σέκος...
    Και το όνομα είναι Marie-Noëlle (ελληνιστί Μαρί-Νοέλ) ή υποκοριστικό MNL, ΟΧΙ Μαρί (Marie) ΟΥΤΕ Νοέλ (Noëlle), εκτός αν ψάχνετε για κάποια άλλη... That's it babes!

  9. The Following User Says Thank You to I_MNL For This Useful Post:

    mrclouzo (25-03-15)

  10. #7
    Εγγραφή
    04-03-13
    Περιοχή
    Greece
    Ηλικία
    40
    Μηνύματα
    244
    Thanked
    139
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Eυχαριστω για τις ευχες. Αν ολοκληρωσεις το θεμα με χαρα θα το εκανα κι εγω. Το πηρες μεταχειρισμενο? Απο ποια κομματια αποτελειται ακριβως?

  11. #8
    Εγγραφή
    11-12-14
    Περιοχή
    Athens
    Ηλικία
    36
    Μηνύματα
    117
    Thanked
    124
    Rides
    1

    Προεπιλογή

    Γνωρίζω συνεργείο που μπορεί να το κάνει και σε 1 μια μερα θα είσαι έτοιμος. Επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να το γράψω σε ποστ, αν ενδιαφέρεσαι θα σε ενημερώσω με ΠΜ.

  12. The Following 2 Users Say Thank You to vchris For This Useful Post:

    deepBLUE (14-04-15), mrclouzo (25-03-15)

  13. #9
    Εγγραφή
    14-03-15
    Περιοχή
    Καλαμάτα
    Ηλικία
    38
    Μηνύματα
    128
    Thanked
    306
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Πάντως απ'ότι είδα στο eBay γύρω στο χιλιάρικο παίζουν αυτά, οπότε είσαι τυχερός γιατί θα το χτύπησες σε πολύ καλή τιμή. Καλορίζικο και καλές αναζητήσεις, μακάρι να μπορούσαμε να βοηθήσουμε. Ωστόσο, αν θες κράτα μας ενήμερους για να έχουμε μια εικόνα.

    vchris δε το γράφεις δημόσια; Αν είναι κάτι που μπορεί να βοηθήσει αρκετούς από εμάς (ακόμη και με άλλου είδους κωδικοποιήσεις) καλό θα ήταν να υπάρχει.
    BMW 116i (225hp/32kg) (2015) F20 M-Pack

  14. #10
    Εγγραφή
    07-03-13
    Περιοχή
    Neverland
    Μηνύματα
    215
    Thanked
    208
    Rides
    0

    Προεπιλογή

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο karavag116d Εμφάνιση μηνυμάτων
    Eυχαριστω για τις ευχες. Αν ολοκληρωσεις το θεμα με χαρα θα το εκανα κι εγω. Το πηρες μεταχειρισμενο? Απο ποια κομματια αποτελειται ακριβως?
    Φυσικά μεταχειρισμένο αλλά σε άριστη κατάσταση και με εγγύηση 12 μηνών. Ακόμα δεν το έχω παραλάβει, το κιτ αποτελείται από την μεγάλη έγχρωμη οθόνη, το nbt headunit, μια gps κεραία και το idrive controller. Υπάρχουν και συστήματα με touch controller αλλά αφενός δεν το βρίσκω χρήσιμο αφετέρου έχει πιο δύσκολη εγκατάσταση.

    Παράθεση Αρχικό μήνυμα απο vchris Εμφάνιση μηνυμάτων
    Γνωρίζω συνεργείο που μπορεί να το κάνει και σε 1 μια μερα θα είσαι έτοιμος. Επειδή δεν ξέρω αν μπορώ να το γράψω σε ποστ, αν ενδιαφέρεσαι θα σε ενημερώσω με ΠΜ.
    Φυσικά και ενδιαφέρομαι, στείλε pm, thank's

Σελίδα 1 από 11 123 ... ΤελευταίαΤελευταία

Δικαιώματα - Επιλογές

  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε νέα θέματα
  • Δεν μπορείτε να απαντάτε σε θέματα
  • Δεν μπορείτε να δημοσιεύετε συνημμένα
  • Δεν μπορείτε να επεξεργάζεστε τις δημοσιεύσεις σας
  •  
BACK TO TOP